Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór pieca gazowego do mieszkania 86m2

mat.ti 02 Jan 2019 20:58 507 6
    mat.ti
    Level 2  
    Witajcie,
    szukam dwu funkcyjnego, kondensacyjnego pieca gazowego z zamkniętą komorą do ogrzewania mieszkania na piętrze domku rodzinnego (86m2 po podłodze).
    2.5 roku temu kupiłem mieszkanie z piecem Viessmann Vitopend 100 24kW i szczerze mówiąc mam już dość tego pieca (2 razy padł wywietrznik oraz inne czujniki). Chciałbym go wymienić na coś, co nie psuje się tak często i serwis nie wywraca kieszeni do góry nogami :) - mieszkam bardzo blisko Krakowa więc nie powinienem mieć problemów z serwisami jak jest sugerowane w innych postach na forum. Chciałbym przeznaczyć na piec do maksymalnie 5tys zł.

Trochę o samym mieszkaniu:
    - nowe budownictwo
    - wszystko ocieplone
    - zamontowane jest 6 grzejników Immergas + kaloryfer łazienkowy + ogrzewanie podłogowe w łazience i wiatrołapie piętro niżej. Instalacja o obiegu wymuszonym. Parametry 80/60; 70/55
    - wentylacja grawitacyjna
    - zapotrzebowanie na energię końcową: 131.4kWh/m2/rok (gaz)
    - kubatura 715m3

Proszę Was o poradę co będzie najlepszym wyborem w moim przypadku. Na forum są podobno posty, lecz stare (pewnie dużo się zmieniło w tej dziedzinie :)). Z góry dziękuję za porady
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    piracik
    Moderator of Heating systems
    5 tys na sam kocioł czy kocioł z wymianą?
    Musisz doliczyć koszt komina, przeróbki instalacji, podejście kanalizacji itp.
    Po za tym kocioł u instalatora możesz kupić wraz z usługa z 8%VAT

Moim zdaniem 8000 - 9000zł powinieneś zarezerwować jeśli chcesz coś sensownego.
    mat.ti
    Level 2  
    piracik wrote:
    5 tys na sam kocioł czy kocioł z wymianą?
    Musisz doliczyć koszt komina, przeróbki instalacji, podejście kanalizacji itp.
    Po za tym kocioł u instalatora możesz kupić wraz z usługa z 8%VAT

Moim zdaniem 8000 - 9000zł powinieneś zarezerwować jeśli chcesz coś sensownego.

Co masz na myśli pisząc koszt komina? Jeżeli obecnie mam komin pod Vitopenda, trzeba będzie go zmieniać? (jestem kompletnym laikiem w tym temacie). Obecnie wszystkie wyprowadzenia z instalacji mam na "giętkich rurkach" więc będzie to można dopasować.

Jaki kocioł byś polecił w przedziale, który podałeś?
    Prof. SpecMiernik
    Level 26  
    mat.ti wrote:
    Na forum są podobno posty, lecz stare (pewnie dużo się zmieniło w tej dziedzinie )

Posty są świeżutkie i jest ich masa tylko trzeba poświęcić trochę czasu i poszukać.
    24 kW to lekko przewymiarowany przy tej powierzchni. Nie taktował Ci ten kocioł ?
    Ja nieśmiało powiem ACV 18 kW.
    mat.ti
    Level 2  
    Mark'o wrote:
    mat.ti wrote:
    Na forum są podobno posty, lecz stare (pewnie dużo się zmieniło w tej dziedzinie )

Posty są świeżutkie i jest ich masa tylko trzeba poświęcić trochę czasu i poszukać.
    24 kW to lekko przewymiarowany przy tej powierzchni. Nie taktował Ci ten kocioł ?
    Ja nieśmiało powiem ACV 18 kW.

Piec uruchamia w sumie często, ale nie jestem w stanie powiedzieć ile razy na dzień.
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Komin do kotła kondensacyjnego musi być szczelny, złożony na uszczelki i schodzić do kotła bez ociekacza czy wyczystki jak często bywa w atmosferykach.
    Wygląda to tak, że do tego komina co masz wkłada się rurę np. 80mm, którą kocioł wyrzuca spaliny. Przestrzenią pomiędzy rurą 80, a tą co masz w tej chwili kocioł zasysa sobie powietrze do spalania.

Ja osobiście polecam Buderusa.
    Tobie polecam zapoznać się z serwisami w okolicy.
    Co serwisują oraz jakie mają opinie i wybrać ten najlepszy (jednocześnie marę, którą serwisują)

Nawet najładniejsze logo na kotle nic nie da jeśli w mrozy będziesz czekał kilka dni na serwis z głupią usterką. np. zatkany syfon kondensatu
    gaz4
    Level 33  
    Z podanej powierzchni i zapotrzebowania na energię końcową wynika max moc cieplna w okolicy 6 kW. Średnia moc (kocioł będzie z nią pracował gdy na zewnątrz jest ok. 0 stopni) będzie 2x mniejsza czyli około 3 kW.