Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] 4C52dc czy to jest licznik dwukierunkowy?

przemekw1 02 Jan 2019 23:19 666 7
    przemekw1
    Level 9  
    4C52dc czy to jest licznik dwukierunkowy?
    Witam, czy w/wym licznik typ 4C52dz jest licznikiem dwukierunkowym do instalacji pv?
    Szwagier założył /to znaczy firma mu założyła/ instalacje pv 17 kW za ponad 100 tysi - instalacja zgłoszona do energetyki.
    Z ciekawości chciałem zobaczyć jak wygląda taki licznik, czy widać ile oddał do sieci a ile pobrał/zużył.
    A tu taki licznik mi się ukazał i nie wiem o co chodzi...
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    sosarek

Level 43  
    Przecież to zwykły licznik energii elektrycznej wskazujący ilość zużytych/wykorzystanych kWh.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    przemekw1
    Level 9  
    No właśnie tak myślałem, ale chciałem się upewnić, bo jeszcze sam go przyciskałem by założył piec co elektryczny by energia nie szła w kosmos. I założył, wiec chciałem zobaczyć bilans zużycia a tu taki licznik a na dodatek byłem u niego 2 godziny a licznik nabił 11 kWh.
    Wiec kalkulator w ręke i wychodzi ponad 4000 kWh miesięcznie x6 miechów sezon grzewczy to dobre 24.000 kWh no i plus 6 miechów prąd pewnie łącznie ze 27.000 kWh rocznie - prądu z paneli pewnie więcej jak 17.000 kWh nie będzie...
    A jak to nie jest licznik do pv ta nie wiem jak mu to odebrali, już widzę jaki będzie rachunek za jeden miesiąc grzania... 12 x 11kwh x 31 x0,61 gr daje prawie 2500 zł....
    cuuube
    Level 29  
    przemekw1 wrote:
    czy w/wym licznik typ 4C52dz jest licznikiem dwukierunkowym
    raczej tak , miałem prawie identycznyz4C52z ( Twój 4C52dz) powinien kręcić się w dwie strony (ewentualnie pokazać błąd-dioda)
    4C52dc czy to jest licznik dwukierunkowy?
    (choć jak widać patrz strzałka , oficjalnie nie)

przemekw1 wrote:
    czy w/wym licznik typ 4C52dz jest licznikiem dwukierunkowym do instalacji pv?
    NIE

przecież to Energetyka wymieni w swoim czasie. Kiedy zgłaszał ?

Dodano po 8 [minuty]:

przemekw1 wrote:
    byłem u niego 2 godziny a licznik nabił 11 kWh.
    Wiec kalkulator w ręke i wychodzi ponad 4000 kWh miesięcznie
    jak to policzyłeś ?
    5,5kWh x 24h x30 dni ? zapewne piec nie będzie doił energii 24h/6 miesięcy , nawet jeśli ma nie ocieploną chałupę .
    Niech policzy sobie na cieplowlasciwe.pl , to da mu bardzo ogólny pogląd na zapotrzebowanie .

Dodano po 2 [minuty]:

przemekw1 wrote:
    A jak to nie jest licznik do pv ta nie wiem jak mu to odebrali,
    zgłoszenie nie jest równoznaczne z odbiorem , ten następuje po wymianie licznika . do tego czasu lepiej niech nie włącza PVki :wink:
    przemekw1
    Level 9  
    Ha, najciekawsze jest to że instalacja została założona w sierpniu, czekał prawie miesiąc na odbiór z energetyki i po tym czasie instalacje włączyła mu firma montującą bo on to całkowita noga w tych sprawach. Dopiero teraz miałem okazje zajrzeć do licznika bo sam przymierzam się do takiego rozwiązania, zastanawiam się gaz czy elektryka i panele.
    Moje wyliczenie było takie szybkie na podstawie poboru z 2 godzin, sprawdzę licznik po kilku dniach, bo na chwile obecną nie wygląda to za ciekawie...

Odnośnie licznika rozumiem że szwagier powinien wyjaśnić o co chodzi z tym licznikiem bo na pewno nie stosowane jest takie rozwiązanie, że np. jego produkcją będą odczytywać z licznika falownika?
    /na jednym cała produkcja to ponad 900 kWh na drugim 1.2 MWh/.
    cuuube
    Level 29  
    Licznik ma jedną literkę inną , niż ten co ja miałem , może być też tak , że produkcję zliczał mu jako zużycie , dlatego tak szybko nabijał.

Koniecznie musi mieć zmieniony licznik na elektroniczny !
    Może zapomnieli o nim...niech się przypomni.
    Inwerter dla energetyki to tylko puszka.
    Niech nie wspomina , że instalacja pracowała.
    przemekw1
    Level 9  
    Dobra temat do zamknięcia, okazało się że firma tylko zgłosiła do elektrowni a szwagier umowę powinien sam podpisać...
    przemekw1
    Level 9  
    Dobra temat do zamknięcia, okazało się że firma tylko zgłosiła do elektrowni a szwagier umowę powinien sam podpisać...

Dodano po 36 [sekundy]:

Do zamknięcia