Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pisk / buczenie z grzejnikow

02 Sty 2019 23:28 600 5
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem (blok PRLowski ;) ) dwa grzejniki po dwóch stronach ściany, prawdopodobnie pod jedną rurę podpięte, choć jest to za karton-gipsem schowane.

Problem jest taki, że jak oba grzejniki są zakręcone, to zaczyna to jakoś dziwnie rezonować/piszczeć jakby ktoś grał na kieliszku od wina. Wykańcza mnie to już nerwowo :) jak oba grzejniki są odkręcone, dźwięk ustaje, ale w domu już tak gorąco, że ledwo dysze.

Z obu grzejników spuściłem już po szklance wody i nie wyglądało jakby były zapowietrzone, nie są też zimne w części.

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź co z tym można zrobić.

Jak to coś da, to mogę nagrać, choć jak mówię to dźwięk jakby ktoś grał na kieliszku, który ustaje po odkręceniu grzejników.

Pozdrawiam
    Michał
  • Poziom 27  
    Witam
    Zawór gra , są głowice termostatyczne i kryzy , zawory nie zamykają się do końca .
    Taka moja sugestia.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzięki za trop!

Jedno co- oba są zimne przy zamkniętym grzejniku i mam wrażenie, że to jakby "w ścianie" gra, a nie sam zawór.. ale to chyba jedyne co bez totalnego rozwalania mógłbym spróbować zrobić, także będę próbował.

Wybacz głupie pytanie :) przy centralnym ogrzewaniu w bloku, to chyba nie tak hop wymienić te zawory? Trzeba jakoś z administracją załatwić wyłączenie pionu?

Pozdrawiam!
  • Poziom 27  
    Witam
    A jak idą piony masz je u siebie ? Co jest za ścianą na którym piętrze mieszkasz .
    A może jak ty zamykasz zawory t woda idzie przez grzejnik za ścianą i buczy ?
    Ja też mieszkam w bloku to problem nie zgadzają się na spuszczenie wody jeszcze w sezonie.
    A może są Automatyczne zawory równoważące i one chałasują choć nie słyszałem aby wydawały jakieś dźwięki .
  • Poziom 9  
    Tak, ten pion jest wewnątrz ściany gk, która rozdziela pokoje w moim mieszkaniu, piętro szóste i półpiętro z dziesięciu.

Teoretycznie blisko siebie są połączone tylko te dwa moje grzejniki, więc chyba albo zawory, albo jakoś 'na skrzyżowaniu' (?)

Dzięki raz jeszcze!
  • Poziom 4  
    michalmajewski2 napisał:
    Trzeba jakoś z administracją załatwić wyłączenie pionu?

To dla potomnych zostawię:
    są dwie metody - albo zamrażasz rury "wcześniej" - czyli np. u sąsiada niżej, albo kontaktujesz się z administracją i jeżeli nie ma mroźnych dni (co ostatnio zdarza się coraz rzadziej :/) ustalasz termin spuszczenia wody w pionie - wówczas nie ma ciśnienia w rurach, a od Twojego piętra woda powinna być spuszczona.

Ale przyznam, że odgrzewam kotleta z innego powodu:
    i żeby nie zakładać nowego tematu do dopytam tutaj:
    u mnie problem jest o tyle innych niż wśród znalezionych tematów, że pisk pojawia się:
    - w rurach za kaloryferem, który piszczenie powoduje
    - po odkręceniu zaworu termostatycznego (jeżeli "odetnę" kaloryfer - piszczenie ustaje)

Mój trop to zły zawór termostatyczny, ale nie znam się na tym, dlatego pytam tutaj - pomożecie?