Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LFP 40/80 - Wymiana starej pompy obiegowej na energooszczędną

03 Sty 2019 00:00 861 5
  • Poziom 3  
    LFP 40/80 - Wymiana starej pompy obiegowej na energooszczędną Witajcie,
    Mam starą pompę lfp. Doszła mi pompa ciepła, wcześniej gdy budynek był ogrzewany piecem na drewno ta pompa chodziła w oparciu o sterownik(rozpalenie pieca, odpowiednia temperatura i dopiero załączała się), teraz chodzi ona cały czas. Dzisiaj mi się zacieła(ma już 20 lat, przy zdjęciu i ponownym podaniu zasilania ruszyła normalnie) i przy tej okazji pomyślałem, że może już emerytura zasłużona czeka... Budynek ~400mkw(dwie parter, piętro i poddasze, wysokość 7-8 metrów) , 20 grzejników(dosyć stare, mają jedynie regulację w postaci hmm... czerwonych motylków). Myślałem, że może coś wymyślono lepszego pod względem zużycia energii, druga droga to wysłać tą pompę do lfp i niech wymienią środek (u grunfosa podobno jest taka opcja). Jeszcze nie badałem sprawy dokładniej(sprawa sprzed godziny) , pewnie trzeba pomierzyć rozległość instalacji( to tylko moje domysły).
    Za wszelkie uwagi i odpowiedzi dziękuję z góry, bo uważam, że każdego dnia człowiek się uczy i nawet jak później hydraulik będzie to robił to będę mógł trochę zestawić informacji.
    Pozdrawiam,
    Przemek
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Nowa pompa będzie pobierać zdecydowanie mniej energii.

W starej jeśli się blokuje to przyczyną może być uszkodzony (wyschnięty) kondensator.
    Może się okazać, że po wymianie jeszcze kilka lat popracuje.

W serwisie mogą wymienić środek czyli rotor wraz z łożyskami.
    Pytanie czy słychać stuki w pompie lub czy drga podczas pracy.

Jeśli pompa pracuje cicho tylko nie ma siły to stawiałbym na kondensator.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 3  
    Piracik- gdyby nie to, że teraz chodzi 24 godziny na dobę i ma swoje lata to bym wymienił ten kondensator i po sprawie (oczywiście jeżeli to on,po zabiegu z zasilaniem pompa powróciła do pełnej sprawności, nawet jak nie to bym wysłał do naprawy). Teraz chodzi na trzecim biegu(z tego co kiedyś wyczytałem to zużywa 240Watt, tak było ustawione ) i tutaj po szybkim przeliczeniu wyszło mi, że koło 100zł/miesiąc w cyklu 24 godzinnym. Rozumiem, że 80 oznacza wydajność, 40(przyłącze?), bo różnice między pompami 25-60 a 40-80 są lekko mówiąc spore. Czy to nie takie proste i trzeba zamówić hydraulika, który pomierzy wszystko i dobierze pompę (i tak nawet przez chwilę nie myślałem, że będę to robił sam, nie moja parafia).
    Pozdrawiam,
    Przemek
  • Poziom 36  
    szamski napisał:
    Rozumiem, że 80 oznacza wydajność

Jest to tzw. wysokość podnoszenia, czyli u Ciebie jest to 8m.
    Jak kupisz słabszą pompę np. 60, czyli 6m to będziesz miał mniejsze przepływy wody w instalacji.
    Odpowiednik mniej więcej 60 jest wbudowany w mój kocioł gazowy i 60 są w przystępnych cenach.

U Ciebie z powodu braku elektroniki to pompa może wytrzymać 20 lat. Ja mam stary kocioł i pompa też jest stara a la UPS Grundfosa.
    Nowoczesny elektronik ma już płytkę drukowaną z elektroniką sterującą, jeśli ona padnie po gwarancji to w zasadzie nie ma szans na jej naprawienie, czy wymianę na nową, przynajmniej tak jest z pompami Grundfos, a Leszno ma pompy klony Grundfosa.
    W starej pompie wymienić kondensator można samodzielnie jeśli mamy jakieś podstawy elektryki/elektroniki i nie mamy 2 lewych rąk ;)
    Z elektronikiem jest już gorzej.

Ale nową pompą jak chcesz kupić to w zasadzie elektronik albo jeszcze da się kupić pompę tradycyjną ale oznaczoną jako do c.w.u, bo do c.o. jest zakaz i w UE nie mogą one przekraczać określonej mocy z racji wymogów dot. energooszczędności itp., więc nie dostaniesz nowej pompy c.o. o mocy 200W wyprodukowanej w 2018 roku.
  • Poziom 3  
    Bucks- według wstępnych obliczeń, wyszło mi, że teraz ta stara pompa miesięcznie zużywa prądu za 100zl, jeżeli nowa pompa będzie miała o połowę mniejsze zużycie to miesięcznie zaoszczędzę 50złx 12x5(lata gwarancji), jeżeli pompa kosztuje ok. 1000zł to za oszczedzone pieniądze, będę mógł kupić dwie nowe dodatkowo. Czyli,, ekologia" też dotknęła tą dziedzinę?... Ostatnie pytanie, jeżeli wcześniej była 40-80 to czy będzie teraz można zamontować 25-80, czy to już poważna zabawa, chodzi o przeróbki instalacji?
    Pozdrawiam,
    Przemek
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Najbezpieczniej będzie zamontować odpowiednik tej co była.
    Zamontowanie mniejszej wiąże się z przeróbką instalacji i ryzykiem, że przepływ będzie zbyt mały.