Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Varta Silver Dynamic 77Ah 780A i 10,4V

03 Sty 2019 05:55 543 11
 • Poziom 12  
  Witam.
  Akumulator jak w tytule wiek około 6 lat.
  Słabo już odpalał auto więc kupiłem drugi, identyczny, a ten leżakował w piwnicy rok.
  Chciałem go użyć do zasilania taśmy LED. Sprawdziłem napięcie 10,4V
  Podładowałem prostownikiem , pokazywał 13,4V. Z braku czasu stał w piwnicy 3 miesiące i po tym czasie znowu 10,4V a przy ładowaniu wyraźnie ciepła ścianka boczna akumulatora przy 6 celi.
  Czy to oznaka zwarcia w celi i już nie nada się nawet do zasilenia LEDów itp rzeczy na 12V?
  Czy grzanie się ścianki podczas ładowania niesie za sobą jakieś niebezpieczeństwo?
 • Poziom 35  
  Napięcie 10,4V, jedna cela się grzeje - wszystko wskazuje na jej zwarcie. Pewnie przez osad z zasiarczenia.
  W starych akumulatorach wylewało się elektrolit z tej celi do naczynia. Płukało się celę z osadu i elektrolit bez osadu wlewało na powrót.
  Czy w tym można to zrobić?
 • Poziom 20  
  Jedna cela może być częściowo zwarta ( posypana ), dlatego po naładowaniu , napięcie jest prawidłowe , ale w krótkim czasie ta jedna cela ulega rozładowaniu. Grzanie się celi nie jest rzeczą normalną . Można by używać takiego trupa , ale na pewno nie ładować go dużym prądem . Prawdopodobnie cela nie długo zewrze się kompletnie i wówczas będzie trzeba taki akumulator traktowac jako 10V . Osobiście jednak bym go nie używał . Jeśli chcesz w miarę sprawny jeszcze akumulator, zabierz swój do sklepu z akumulatorami i wymień go na używany który ktoś zostawił. Jak trafisz na przyjaznego sprzedawcę to nawet uzyczy Ci miernik żeby sprawdzić taką oddaną na wymianę sztukę.
 • Poziom 12  
  W zasadzie to ten aku jest typowo jako "królik doświadczalny".
  Jako że mojemu w aucie właśnie minęła gwarancja mam zamiar nawiercić otwory i sprawdzić poziom elektrolitu zatykając potem korkami.
  A żeby nie popełnić błędu operacji dokonam najpierw na tym starym i będe wiedział jakiej mogę użyć otwornicy i na jaką głębokość bezpiecznie wiercić.
  I tak sobie pomyślałem, że skoro królik doświadczalny bedzie miał otwory to można coś podziałać, by jakoś go zreanimować na typowo domowo-garażowe zastosowanie jako źródło prądu dla oświetlenia itp.
  W zasadzie stał już tylko po to by mieć na wymianę w razie konieczności zakupu nowego aku. A że właśnie serwisuję akumulatory w swoich autach pomyślałem, że może z nim jakoś powalczę.
 • Poziom 35  
  To tak jak pisałem: wylej elektrolit do naczynia niech się odstoi osad.
  Przepłuczj cele wodą destylowaną. Wlej elektrolit, uzupełnij wodą destylowaną, tak aby płyty były przykryte, zakorkuj i ładuj małym prądem np. 3A. tak z dobę.
  Potem powoli rozładuj jakąś żarówką i ładuj powtórnie małym prądem.
 • Poziom 12  
  Stary elektrolit można zastąpić świeżym licząc na lepszy efekt chyba.
  Tylko gdzieś czytałem , że procedura jest troszkę inna.
  Wylać elektrolit, zalać destylowaną i ładować...potem wylać destylowaną i zalać ponownie...ładować. Na koniec wylać destylowaną i zalać akumulator świerzym elektrolitem i naładować.
  Do ładowania kiedy wewnątrz jest woda destylowana/demineralizowana podobno dobrze jest ładować napięciem w okolicy 16V i natężeniem prądu około 1-2A bo w takich warunkach następuje odsiarczenie.
  Coś pokręciłem?
  Jeśli cela jest zwarta to chyba główny nacisk należy postawić na próbę odsiarczenia... może wtedy aku nie będzie spadał do 10,4V w godzinę po ładowaniu, choć jak ostatnio zobaczyłem po godzinie ładowania że prawy bok jest ciepły to przerwałem ładowanie...
 • Poziom 35  
  Robiło się też tak jak kol. Norbas78 napisał.
  Ja tu poszedłem trochę na skróty bo tak też leczyłem.
  Był tylko wtedy (w latach 80-tych) spór czy zalewac starym czy nowym elektrolitem.
  Przy takiej skrótowej metodzie jak moja to przeważała opinia, że starym, bo stężenie odpowiada stopniowi naładowania płyt.
  Przy metodzie z ładowaniem z wodą destylowaną - nowym elektrolitem.
  Takie ładowanie z wodą destylowaną w starych podręcznikach elektrochemii zalecano przed długotrwałym odstawieniem akumulatora. Miał potem stać napełniony wodą destylowaną.
 • Poziom 20  
  Niestety akumulatory są dziś robione zupełnie inną technologią i wszystkie metody reanimacji nie przynoszą rezultatu.
  Płukanie też na nie wiele się zda , bo płyty są tak ciasno złożone że ciężko będzie usunąć opadniętą masę czynną.
  Eksperymentowałem swego czasu z wieloma akumulatorami na wszelkie sposoby i było to bezskuteczne. Jednym z nich był akumulator motocyklowy , który był praktycznie nowy ale zasiarczony przez poprzedniego użytkownika. Płukanie i ładowanie go "na wodzie" , spowodowało ostatecznie że zwarciu uległa jedna cela i akumulator poszedł na śmietnik , choć pozostałe wykazywały wzrost pojemności. Do tego zużyłem mase prądu , czasu , i kilogramy sody( była pod ręką ) do neutralizacji wylewanego elektrolitu .

  Sam używam(łem) kilka VART Silver i sprawdzałem w jednej z nich poziom elektrolitu co prawda w jednej celi , ale był on w porządku a akumulator miał już swoje lata .
  Poprzednia seria VARTY przed zmianą wyglądu , była znacznie trwalsza. Jak pisałem wcześniej, zamieniłem starego trupa na Vartę Blue w punkcie wymiany akumulatorów. Miał on służyć do działań warsztatowych a okazał się na tyle dobry , że używałem go w samochodzie z 3 litrowym silnikiem i mnóstwem elektryki , przez 4 lata .
  Nowy silver ( roczny ) za to przezył kompletne rozładowanie ( do ok. 6V ) utrzymujące się prawie rok . Po kilku długich ładowaniach małym prądem, działa do dziś z 2 litrowym dieslem .
 • Poziom 12  
  No...dziś nabrałem pesymizmu.
  Akumulator przed ładowaniem wskazywał 6,8V...
  Podpięty do ładowarki z lidla ... ładowarka nie podjęła pracy.
  Podpięty pod prostownik Eltron BR12/10 powolutku od startu kiedy szybko prostownik podbił do 10V w kilkanaście minut doszedł do 12V
  Wtedy przełączyłem go na ładowarkę z lidla bo mimo szybkiego spadku z 12 do 10V wykryła go i zaczęła ładować 12,4V i 3,8A.
  Po 40 minutach 12,7V i zaczął się robić ciepły po bokach przy biegunach... z obawy przed czymś co mogło by nastąpić za godzinę czy dwie odłączyłem i chyba dam sobie spokój z próbami przywrócenia go do życia...
  Kiedy podłączyłem go pod prostownik kręcąc regulacją ( zwiększając) prostownik wydawał dziwne dźwięki i wbijał się na 12V i po chwili spadał do 10V i towarzyszyło mu głośniejsze brzęczenie.
  Tak więc chyba nic z tego aku już nie będzie...
 • Poziom 35  
  Zwarcie. Przez osad z zasiarczenia albo zdeformowane płyty. Raczej złom.
 • Poziom 12  
  Akumulator od czasu jak go wyjąłem z auta kiedy przestał odpalać diesla ma boki jakby był napompowany. Krótsze boki. Dłuższe są proste. No nic... będzie "na kaucję" do zakupu kolejnego aku jak zajdzie potrzeba.
 • Poziom 20  
  Tak jak napisałem wcześniej i kolega powyżej . Zwarte cele przez osad i wychodzi na to że kilka z nich albo nawet wszystkie. Często się tak dzieje jak akumulator nie jest przykręcony do karoserii tylko stoi sobie luźno i podskakuje na wszelkich nierównościach , albo jak samochód jeździ po porządnych dziurach i ma dość twarde zawieszenie. Znam przypadek padnięcia akumulatora po przejechaniu 2km dziurawą wiejską drogą. Akumulator był na gwarancji ale nie została uznana z powodu opadnięcia masy czynnej i zwarcia w 3 celach.