Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłogówka nie grzejąca po zamontowaniu regulatora pokojowego

03 Sty 2019 20:24 321 14
  • Poziom 2  
    Dzień dobry,

Mam problem z utrzymywaniem temperatury zadanej w mieszkaniu. Posiadam piec Saunier Duval Thelia Condens oraz dedykowany regulator pokojowy Exacontrol e7c (bezprzewodowy). W mieszkaniu dwa pokoje i poddasze mają grzejniki, w łazience jest grzejnik i ogrzewanie podłogowe, a salon, kuchnia i korytarz mają ogrzewanie podłogowe. Instalacja była robiona przez dewelopera, a przed sprzedażą otrzymywaliśmy informacje, że instalacja jest zdolna do podłączenia sterownika do pieca w celu łatwiejszej obsługi (ustawiania temperatury pomieszczenia zamiast temperatury pracy pieca).

W normalnych warunkach, niezależnie od temperatury zewnętrznej sterownik utrzymuje zadaną temperaturę, Czasami temperatura spada o 0.5 stopnia poniżej zadanej wartości, ale w miarę szybko wskakuje z powrotem w ustawiony stan i nie sprawia to jakiś większych problemów (nie jest to odczuwalne).

Problem pojawia się w czasie bardzo silnych wichur gdy temperatura zewnętrzna jest niska. Przy bardzo mocnych wiatrach do mieszkania nawiewa zimne powietrze (zasłoniętymi nawiewnikami w oknach, czasami lekko otworami wentylacyjnymi) . Gdy temperatura w mieszkaniu (a w zasadzie jedynie w miejscu gdzie położony jest regulator) spadnie o 1 stopień poniżej zadanej wartości regulator ustawia piec na ~70 stopni. W takiej sytuacji podłogówka odcina zasilanie wodą ciepłą (element "A" na zdjęciu), gdyż ograniczenie wody ciepłej wynosi 60 stopni, a przez to temperatura spada jeszcze niżej i w rezultacie piec po całej nocy chodzi na maksymalnej temperaturze ~80 stopni, w pokojach grzejniki są gorące, a w pozostałych pomieszczeniach jest zimno (podłogówka nie grzeje).

Po instalacji modułu odbioru sygnału bezprzewodowego w piecu nie mam możliwości ustawiania temperatury wody na piecu, w regulatorze również nie ma takiej opcji (tylko temperatura zadana pomieszczenia). Na chwilę obecną radzę sobie tak, że w czasie mocnych wiatrów przenoszę regulator do pokoju, odkręcam grzejnik na 5, a w regulatorze ustawiam temperaturę o 0.5 stopnia wyżej niż jest i wtedy piec działa z temperaturą ~50 stopni, niemniej jest to dość niewygodne. W opcjach regulatora (również w panelu instalatora) nie widzę opcji ograniczania temperatury grzania wody. Myślałem nad zmiejszeniem opcji temperatury maksymalnej pomieszczenia do temperatury zadanej (być może wtedy regulator ustawia mniejszą temperaturę grzania żeby nie nastąpiło przeregulowanie), ale to powoduje kolejny problem . Salon mam z oknami od strony południowej, a w ciagu dnia piec praktycznie w ogóle się nie załącza (nie było jeszcze dużych mrozów od zakupu regulatora, ale do około -5 dochodziło), przez co nie mogę korzystać z grzejników. Na razie radziłem sobie tak, że w regulatorze ustawiłem kilka 10 minutowych okresów w których temperatura miała być o 1 stopień wyższa. Dzięki temu grzejniki były raz na jakiś czas ciepłe, a podłogówka nie miała czasu żeby zwiększyć temperaturę w salonie.

Zastanawiam się czy takie wykonanie centrali zasilania jest poprawne (przy założeniu, że deweloper obiecywał, że instalacja nadaje się do użytku z regulatorem)? Moje chwilowe odczucia są dość negatywne, muszę stale kontrolować czy temperatura nie spada o ponad 0.5 stopnia, bo wtedy instalacja sobie nie radzi.

Dziękuję za pomoc

Podłogówka nie grzejąca po zamontowaniu regulatora pokojowego Podłogówka nie grzejąca po zamontowaniu regulatora pokojowego
  • Poziom 32  
    Wypowiem się jedynie co do podłogówki (O.P.) - tak zamontowana nie ma prawa poprawnie działać. Brakuje w niej pompy wymuszającej obieg w O.P., która powinna być za termostatycznym zaworem mieszającym, a przed rozdzielaczem - belką górną.
  • Poziom 2  
    ls_77 napisał:
    Wypowiem się jedynie co do podłogówki (O.P.) - tak zamontowana nie ma prawa poprawnie działać. Brakuje w niej pompy wymuszającej obieg w O.P., która powinna być za termostatycznym zaworem mieszającym, a przed rozdzielaczem - belką górną.

Muszę trochę dopytać, bo szczerze mówiąc ogrzewanie podłogowe to dla mnie trochę nowość. Z tego co zrozumiałem od hydraulika od dewelopera, to instalacja działa tak, że gdy temperatura przekroczy 60 stopni, to zawór odcina zasilanie żeby posadzka nie pękła.

Jak to dokładnie powinno działać? Zawór mieszający powinien przepuszczać zmieszaną wodę ciepłą i powrót z podłogówki (używając nieobecnej pompy) żeby temperatura nie przekroczyła 60 stopni, czy działa on za zasadzie zawrór otwarty/zamknięty? Czy pompa jest w jakiś sposób połączona z piecem żeby działała tylko wraz z pracą pieca? Są jakieś wytyczne odnoście ogrzewania podłogowego na które mógłbym się oprzeć żeby to reklamować u dewelopera? Inna kwestia - jeżeli piec będzie chodził na 80 stopniach, to jaką temperaturę będzie miało wejście na podłogówkę wraz z pompą? Będzie to 60 stopni, czy będzie to jakaś temperatura zmieszanej wody 80stopni i powrotu z podłogówki?
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    @ls_77 ma rację. Aby można było regulowac temperaturę konieczne jest zamontowanie pompy za zaworem mieszającym.
    W tej konfiguracji jeśli temperatura z kotła będzie niższa niż nastawiona na zaworze może jakoś to działać ale nie będzie to prawidłowe.
  • Poziom 32  
    Co to za hydraulik?
    Jeśli coś się montuje to powinien zapoznać się z instrukcją. Chodzi mi tu o ten termostatyczny zawór mieszający - jest to produkt firmy Afriso i dostępne są w dwóch rodzajach nastaw temperatury: 20-43°C stosowane do podłogówki i 35-60°C stosowane do mieszania CWU. Ciekawe który on zastosował.
    Tak jak pisałem wcześniej - do prawidłowej pracy całego O.P. jest potrzebna pompa - tak jak tutaj jest pokazane: Link. Pompa wymaga zasilania ~230V i w O.P. powinna pracować cały czas. Można ja podpiąć do twojego kotła ale za pomocą modułu rozszerzającego.
    Tutaj masz jeszcze film o tych zaworach: Link
  • Poziom 20  
    Pompa na pewno jest (choćby w kotle) tylko jej nie widzimy. Osobna do podłogówki też może być tylko za ścianą lub za odgałęzieniem na grzejniki.
    Problemem może być jej wydajność i to że obróci wodę przez grzejniki a przez podłogę już nie.
    Jak dojdzie do tego taktowanie kotła to wyjdzie brak sprzęgła. Też mam tak spartoloną instalację..........

ls_77 napisał:
    jest to produkt firmy Afriso i dostępne są w dwóch rodzajach nastaw temperatury: 20-43°C stosowane do podłogówki i 35-60°C

z tego co napisał autor wynika, że zastosowany jest do CWU (ja u siebie mam też Afriso tylko 20-43)

pawdg napisał:
    W takiej sytuacji podłogówka odcina zasilanie wodą ciepłą (element "A" na zdjęciu), gdyż ograniczenie wody ciepłej wynosi 60 stopni

Masz tam jakiś pomiar temperatury wody ? Jak puścisz 60 w podłogę to może być ciekawie.

Czy przypadkiem nie masz zimno tam gdzie jest podłogówka ?
    Kocioł nie taktuje ?

Moderowany przez piracik:

Porada szkodliwa. Kolega nie ma pojęcia o czym pisze. Wprowadza w błąd 3.1.17

• Poziom 32  
    Mark'o napisał:
    Pompa na pewno jest (choćby w kotle) tylko jej nie widzimy. Osobna do podłogówki też może być tylko za ścianą lub za odgałęzieniem na grzejniki.

Pompa w kotle jest na pewno i ona wymusza przepływ wody w grzejnikach i w tej chwili daje "ciśnienie" tylko do zaworu 3-drogowego w skrzynce do wejścia "H" (Hot).
    Jeśli zawór nie zdąży się zamknąć lub temp. będzie niższa niż nastawiona to w pewnym stopniu pompa z kotła wepchnie wodę w podłogówkę, ale tak nie może być.
    Musi być pompa za zaworem 3-drogowym za wyjściem z zaworu "MIX" gdzie będzie już woda o odpowiedniej temp. - takiej jaką ustawisz na zaworze 3-drogowym. Ale u ciebie prawdopodobnie jest zawór na wyższe temp. 35-60°C - możesz wypróbować na najniższej nastawie temp.
  • Poziom 20  
    ls_77 napisał:
    Musi być pompa za zaworem 3-drogowym za wyjściem z zaworu "MIX" gdzie będzie już woda o odpowiedniej temp.

Nawet jak dołoży pompę to skąd ona będzie czerpać wodę ? Pompa z kotła będzie pchać przez grzejniki i tamtędy wróci już woda o temperaturze przy której kocioł się wyłączy a "jego" pompa razem z nim. I ogrzewanie STOP

pawdg
    Zrób prosty test: zakręć grzejniki i zobaczysz czy pompa z kotła przetoczy wodę przez podłogę.
    Tylko nie dawaj 60C !!!!!!!!

Moderowany przez piracik:

Porada szkodliwa. Kolega nie ma pojęcia o czym pisze. Wprowadza w błąd 3.1.17

Mark'o napisał:

Pompa w kotle jest na 100%
    Pompa na podłogę musi być pomiędzy zaworem, a rozdzielaczem.
    Nawet jeśli jest gdzieś indziej, że jej tutaj nie widać to nie ma znaczenia. Musi być za zaworem mieszającym.
    Proszę nie wprowadzać fałszywych informacji.
  • Poziom 2  
    Przepraszam za brak odpowiedzi - nie dostawałem powiadomień na maila od którejś odpowiedzi i myślałem, że nikt się nie wypowiada.

1) Zawór mieszający 35-60, ustawiony na 60
    2) Brak pompy do podłogówki, jedyna pompa jest w piecu
    3) Do ~50-60 stopni na piecu (o ile dobrze pamiętam z dokumentacji jest to temperatura na powrocie) podłogówka grzeje dobrze (utrzymuje się zadana temperatura, posadzka ma około 28 - 29 stopni), elementy metalowe rozdzielni też mają podobną temperaturę).

Jeżeli dobrze rozumiem, to rozdzielacz w tej instalacji działa na takiej zasadzie, że po przekroczeniu 60 stopni całą ciepłą woda leci na powrót, przy nieco niższej część leci na podłogówkę, większość na powrót itd. Przy sterowaniu ręcznym (rok temu gdy nie miałem termostatu) wszystko było ok, przy czym przy największych mrozach ustawiałem 55 stopni i było ok. Po instalacji sterownika nie mam możliwości sterowania temperaturą na piecu, a spadek o 1 stopień poniżej wartości zadanej powoduje ustawienie temperatury przez piec na ponad 60 stopni i zablokowanie podłogówki (jeżeli dobrze rozumiem jak tu został użyty rozdzielacz - cała ciepłą woda wraca na powrót). Przykładowo ustawiłem pod nieobecność tryb wakacji o 2 stopnie niżej niż normalnie, póżniej przez cały dzień musiałem przenosić termostat w inne miejsca w mieszkaniu żeby podłogówka cały czas grzała.

W jaki sposób wstawienie pompy w tej sytuacji pomoże? Jeżeli temperatura przekroczy 60 stopni, to i tak poma będzie zasysała powrót.
  • Poziom 11  
    Sprawa jest prosta. Mieszkanie od developera, więc masz 5 letnią rękojmię. Więc poproś o poprawienie instalacji. Czyli dla developera dodatkowy montaż:
    - moduł rozszerzający do kotła,
    - pompa obiegowa do rozdzielacza (tak jak koledzy opisywali),
    - wymiana zaworu 3D na odpowiedni (czyli ten o mniejszej temperaturze).
    - nie widzę na zdjęciu zaworu jednokierunkowego- też by się przydał.

PS. Używając dedykowanego regulatora można ograniczyć maksymalną temperaturę CO. Jak? Odpowiedź znajdziesz w instrukcji kotła bądź regulatora.
  • Poziom 2  
    imariusz napisał:
    - moduł rozszerzający do kotła,

Dzwoniąc na infolinię Saunier Duval chcąc zapytać czy moduł rozszerzający do sterownika bezprzewodowego może współpracować z jakąś pompą dostałem informację, że powinienem dodatkowo zastosować sprzęgło hydrauliczne i dodatkową pompę na obieg z kaloryferami bo inaczej mogę uszkodzić pompę pieca bądź tą w centrali ogrzewania podłogowego. Jako, że była to rozmowa telefoniczna mogliśmy się może nie zrozumieć. Może się ktoś do tego odnieść?
    imariusz napisał:
    - wymiana zaworu 3D na odpowiedni (czyli ten o mniejszej temperaturze).

Wedle dokumentacji ze strony producenta jest to element służący również do ogrzewania podłogowego. Może wystarczy ustawić na 35 stopni?
    imariusz napisał:
    - nie widzę na zdjęciu zaworu jednokierunkowego- też by się przydał.

Szczerze mówiąc nie zwróciłem na to uwagi, ale chyba są takie dwa zawory na wejściach zaworu mieszającego
    imariusz napisał:
    PS. Używając dedykowanego regulatora można ograniczyć maksymalną temperaturę CO. Jak? Odpowiedź znajdziesz w instrukcji kotła bądź regulatora.

Chyba nie, przeszedłem wszystkie menu (wraz z menu instalatora), nic takiego nie było. W instrukcji też nie kojarzę takiej wzmianki, a przeczytałem całą.

Dodatkowo - jeden grzejnik (docelowo pewnie jeszcze jeden/dwa) są na poddaszu. Czy dołożenie pompy w obiegu podłogówki nie zaburzy mi pracy tych grzejników?
  • Poziom 11  
    Rzeczywiście na infolinii mieli rację pisząc o sprzęgle. Tak powinno się to zrobić.
    Powyżej była propozycja po najmniejszej linii oporu za co mogę przeprosić. Widziałem takie układy bez sprzęgła, które pracowały po kilka lat i nie było problemów z pompą w kotle.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    imariusz napisał:
    Rzeczywiście na infolinii mieli rację pisząc o sprzęgle. Tak powinno się to zrobić.

Przecież pisałem o tym na samym początku. I co w zamian dostałem od moderatora ?
    80% "fachowców, instalatorów i wszelkiej maści specjalistów" robi byle zrobić i skasować bez zrozumienia czy to w ogóle będzie działać. Można się obrażać ale takie są realia. Wystarczy śledzić ten dział na bieżąco. Non stop tego typu tematy.
    Moje uwagi nie tyczyły się sprawy sprzędła tylko całej reszty.
    Pompa ma być za mieszaczem i nic nie pomoże jeśli będzie za ścianą jak pisałeś.

Sprzęgło w tej sytuacji ma tylko zadanie zrównoważyć instalację.