Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate Backup Plus Portable - Dysk wydaje dziwny dźwięk, nie jest wykrywany

03 Sty 2019 21:39 762 15
  • Poziom 6  
    Dziwna sprawa z dyskiem zewnętrznym Seagate Backup Plus Portable. Historia przedstawia się następująco.

Dysk kupiłem około pół roku temu, był nowy. SMART nie wykazywał w nim żadnych błędów. Podpiąłem sobie go pod USB i tak sobie stał, działał zawsze bez zarzutu. Nie dokonywałem w nim żadnych modyfikacji.

W jednym z ostatnich dni jeszcze z niego korzystałem, żeby przenieść na niego pewne pliku do zarchiwizowania - bez problemu. Wyszedłem z domu, a po powrocie po jakimś czasie zacząłem słyszeć dziwny dźwięk. Komputer nie chciał się nawet normalnie wyłączyć, ale po fizycznym wyłączeniu dźwięk nadal występował.
    Okazało się, że jego źródłem jest właśnie tytułowy dysk zewnętrzny podpięty do USB komputera. Dioda cały czas była zapalona, dopiero po odłączeniu komputera od zasilania dysk przestał pracować.

Krótko i w punktach:
    - dysk zewnętrzny wydaje dziwny dźwięk
    - dźwięk i zapalona dioda działają cały czas przy podłączeniu do USB, nawet do wyłączonego desktopa (podłączonego do prądu) i do laptopa w stanie hibernacji
    - komputer nie mógł się normalnie wyłączyć przy podłączonym dysku zew. (ciągły ekran wyłączania)
    - komputer nie mógł się włączyć przy podłączonym dysku zew. (ciągły ekran startowy BIOS-u, który normalnie od razu znika)
    - dysk nie jest wykrywany w systemie
    - dysk widnieje w menedżerze urządzeń z opisem "to urządzenie działa poprawnie", jakakolwiek próba zmian (włączenie/wyłączenie dysku) sprawia, że okno przestaje odpowiadać

System operacyjny to Windows 7.

Pytanie dodatkowe: czy da się sprawdzić jakiegoś "loga" odłączania urządzenia od USB? To tak w celu wykluczenia, że ktoś go odłączał podczas mojej nieobecności.

Szukałem porad w internecie, ale nigdzie nie znalazłem takiej, która coś by pomogła. Proszę o pomoc!

Dodano po 2 [minuty]:

Zapomniałem. Oto nagranie tego dźwięku

• Poziom 29  
    Pokaż screen z zarządzania dyskami
  • Poziom 6  
    W Zarządzaniu dyskami w ogóle tego dysku nie pokazuje. Pojawiają się jedynie dwa: HDD i SSD (wewnętrzne). Czy wkleić screena mimo to?

Za to dysk zewnętrzny pojawia się w menedżerze urządzeń:

Seagate Backup Plus Portable - Dysk wydaje dziwny dźwięk, nie jest wykrywany
  • Poziom 29  
    Ok. Skoro kupiłeś go pół roku temu, to czemu nie oddasz go na gwarancje?
  • Poziom 6  
    Bo zależy mi na danych, które tam były, poza tym chcę wiedzieć, co z nim jest, może nie potrzeba oddawać.
  • Poziom 39  
    Witam,
    moze jeszcze sprawdz:
    - skoro to dysk zewnetrzny to czy napewno ma dobre wlasne zasilanie, dysk podlaczony przez USB ale ze zbyt "slabym" zasilaniem nie pokaze sie w systemie i bedzie wydawal "dzwieki" - proby inicjalizacji.
    - podlacz dysk do plyty, jezeli nadal jest niewidoczny i nie inicjalizuje sie to jest uszkodzony.
    - jezeli sa tam cenne dane i chcesz to odzyskac to wykonuj na nim jak najmnjiej operacji, postaraj sie o kopie posektorowa na innym dysku i na niej pracuj a jego uzywaj jak najmniej.
    Pozdrawiam
  • Poziom 6  
    - Jak sprawdzić to zasilanie? Jakby co, jest to dysk 2.5 bez zasilacza, ma wyłącznie port na USB
    - Dysk podłączam do portu z tyłu komputera
    - Żadnych operacji na nim nie wykonuję, bo jest to nawet niemożliwe

O czym może świadczyć taki dźwięk, jak na nagraniu? Jest to dźwięk ciągły, brzmiący cały czas, nawet jak komputer jest wyłączony bądź laptop w stanie hibernacji.
    O czym może świadczyć, że komputer nie chciał się nawet wyłączyć ani wyłączyć, gdy ten dysk był podłączony? Jest to typowy magazyn danych, nie było na nim nic związanego z rozruchem.
    Da się jakoś sprawdzić "logi" podłączania i odłączania urządzeń USB do komputera? Tak żebym mógł wykluczyć udział innych osób w tym. To dziwne, że dysk stał ciągle w tym samym miejscu i nagle po pół roku zaczął wariować.

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Komputer wykrywa sam most USB.
    Te dyski są wyjątkowo delikatne i podejrzewam usterkę mechaniczną.
    Warto go jednak sprawdzić na innej jednostce lub przewodzie. Nie mniej nastawiałbym się na złe wiadomości.
  • Poziom 39  
    Witam,
    a gdzie w nagraniu masz "dzwiek pracy dysku"? tam jest szum plus nieco nierownomierne obroty silnika. Bardziej obawialem sie o uderzanie glowica czy bledy parkowania.
    Sporo dyskow wymaga nieco wiecej niz typowe 5V/500mA dostepne z USB, dlatego maja zewnetrzny zasilacz lub np. 2 kable USB, co to za adapter?
    Podpinales do plyty glownej bezposrednio ?
    Moze ten port nie dostarcza wystarczajacej mocy do zasilania tego dysku, sprawdzales w innym? Ten dzwiek to krecace sie taleze skoro byl zawsze i nie rozni sie to nie ma az takiego problemu.
    Problemy ze startem komputera wynikaja z tego ze masz wlaczone boot z USB i bootloader napotyka ten dysk i probuje sie do niego dostac co trwa bardzo dlugo ze wzgledu na jego niedostepnosc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 6  
    Jak pisałem w pierwszym poście, tego dźwięku nie było od początku, pojawił się dopiero niedawno, wraz z problemami z dyskiem. Może nie słychać go za dobrze na tym nagraniu, ale gdy się podłośni, to pod koniec już wyraźniej (zbliżyłem telefon do dysku).

Problemy nie były tylko ze startem komputera (nawet nie wiem, czy mam ładowanie z USB włączone), ale też z wyłączeniem, podobnie każda próba włączenia/wyłączenia dysku w menedżerze urządzeń kończyła się zawieszeniem okna menedżera.
    Skąd mogą się brać takie wszystkie nagłe, dziwaczne zachowania?

O dźwięku piszę, bo to właśnie charakterystyczny objaw. Nawet, jeśli był już wcześniej i tego nie zauważyłem, to znacznie ciszej. Teraz jest ciągłe, głośne buczenie jak na nagraniu.

Nie bardzo rozumiem pytanie o adapter, a co do podłączania do płyty głównej bezpośrednio... Jak to zrobić? Dysk ma wyłącznie jedno wyjście micro USB, nic więcej, podłączam go do portu z tyłu komputera, port jest podpięty do płyty głównej.

Na innej jednostce już próbowałem, jak pisałem wcześniej (na laptopie) - jest to samo. Mogę kupić nowy kabel i spróbować. Jednak nie wiem, dlaczego ten miałby zostać nagle uszkodzony, w zasadzie był nieruszany.

I ponownie chciałem jeszcze zadać pytanie, które chyba wszyscy przeoczyli - czy mogę jakoś sprawdzić, w "logach" systemowych czy gdzie indziej, czy ktoś odłączał dysk od komputera w czasie mojej nieobecności o danej godzinie?

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Możesz przejrzeć logi systemowe ale nie sądzę, żebyś znalazł tam coś przydatnego.
    Jak wspomniałem, te dyski są na tyle delikatne, że nie muszą upaść aby powstała w nich usterka mechaniczna, wystarczy wstrząs w miejscu gdzie pracuje.
  • Poziom 29  
    Mówię Ci wyślij na gwarancję. Mi też padł z Seagate Expansion Portable, oddałem, wyciągnęli dane i dostałem nowy dysk z pełną kopią.

• Poziom 28  
    I tak, jak pisał Łukasz_W, te dyski sa strasznie delikatne i do tego beznadziejnie skonstruowane.
  • Poziom 6  
    fifcio13-13 napisał:
    Mówię Ci wyślij na gwarancję. Mi też padł z Seagate Expansion Portable, oddałem, wyciągnęli dane i dostałem nowy dysk z pełną kopią.

Czy wykonanie pełnej kopii zwracanego dysku jest dodatkowo płatne? Na stronie Seagate nie znalazłem żadnej informacji o tym, że w ramach gwarancji wykonuje się odzyskiwanie danych.
  • Poziom 6  
    Czyli zapłaciłem 600zł za dysk, straciłem zarchiwizowane dane, a teraz muszę płacić jeszcze kolejne 3000? :D

Fifcio wspomina tylko, że po prostu odesłał na gwarancję. Poczekam, aż użytkownik odpisze.