Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec gazowy Termet Ecocondens 25 - brak obiegu

Radek8331 04 Jan 2019 00:38 2043 3
    Radek8331
    Level 1  
    Witam

Mam pytanie, posiadam piec jak w temacie i do niego termostat bezprzewodowy. Jeśli mam na piecu ustawioną temperaturę 50stC to piec powinien się przy tej temperaturze wyłączyć i powinna zacząć działać pompa obiegowa? Bo u mnie jest teraz tak. Na przykład na termostacie w domu mam ustawioną temperaturę 20st. Na piecu mam 50, więc jeśli piec nagrzeje wodę do tej temperatury to powinna zacząć chodzić pompa, a jeśli nawet płyn się ochłodzi np. do 45st to piec powinien się załączyć, dogrzać i znów wyłączyć, zgadza się? A u mnie jest tak, że nawet jeśli osiągnie to cały czas jest podawany gaz a ten trójkącik od pompy w ogóle się nie obraca. Może ja coś źle robię. Proszę o pomoc, dziękuję.
    McKwacz
    Level 16  
    Witam
    w tym piecu jest tak że jeżeli ma Pan ustawioną temperaturę 50 stopni w grę wchodzi jeszcze tzw histereza. Fabrycznie ustawiona jest na 5 stopni. Jeżeli piec zagrzeje wodę do 55 lub więcej, piec wyłącza grzanie gazem i uruchomiona zostaje pompa c.o. Pompa chodzi przez czas ( czas wybiegu) ustawiony w piecu. Po czym piec znowu zaczyna grzać .
    lasekd
    Level 13  
    Pompa C.O. pracuje równocześnie z palnikiem,a nie po dogrzaniu wody czy jego wyłączeniu,tzn po wyłączeniu przez jakiś czas też (czas wybiegu)
    Wojewoda82
    Level 28  
    Normalnie jest tak że, gdy programator zażąda ciepła, kocioł odpala palnik i pompę, dochodzi do nastawionej temperatury (dla przykładu 50 stopni) na mocy nominalnej lub możliwej maksymalnej. Gdy dojdzie do tych przykładowych 50 stopni, kocioł powoli obniża modulacją palnika moc starając się trzymać nastawionej temperatury (może mu się zdarzyć jej przekroczenie na chwilę o 1-2 stopnie). Palnik i pompa cały czas pracują.

Gdy moc np otwartych grzejników jest na danej temperaturze zbyt mała do mocy minimalnej kotła, to kocioł zaczyna powoli przegrzewać CO. 1, 2, 3 stopnie. Zwykle przy 5 stopniach (nastawa fabryczna, można zmienić) za dużo w stosunku do nastawionej temperatury (w przykładzie 55 stopni), palnik gaśnie. Pompa mieli wodę na grzejniki aż temperatura na kotle spadnie o 5 stopni w stosunku do nastawionej (czyli w przykładzie 45 stopni przy nastawie fabrycznej, można zmienić).

Jeśli programator cały czas żąda ciepła, to palnik w kotle odpali się przy tych przykładowych 45 stopniach (dochodzi jeszcze czas blokady palnika)

Jeśli w trakcie pracy kotła programator zmieni status na brak żądania ciepła, to gaśnie palnik i następuje wybieg pompy (zwykle ok 3 minut fabrycznie, można zmienić)