Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ACER R5-571TG - Rozładowywanie akumulatora pod obciążeniem

04 Sty 2019 12:35 321 9
 • Poziom 33  
  Witam,

  Borykam się z małym problemem. Podczas maxymalnego obciążenia laptopa [gry] gdzie dedykowana grafika i procesor są obciążone praktycznie w 100% po pewnym czasie ok 30 min zapala się pomarańczowa dioda i następuje ładowanie akumulatora. Niestety procent naładowania ze 100 bardzo powoli spada. Po kilku godzinach intensywnego użytkowania jest w granicach 80% i spada dalej. Czyżby dedykowany dostarczony przez producenta zasilacz do tego modelu [19V, 3.42A] okazał się za słaby? Nie przychodzi mi nic innego do głowy jak zmierzyć prąd pobierany przez laptop podczas obciążenia. Tylko nie bardzo chcę ciąć przewód zasilacza

  Dziękuję za sugestie
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
 • Poziom 30  
  Zrób i załóż przejściówkę na kabel zasilania
 • Spec od komputerów
  Argennto_1 napisał:
  Tylko nie bardzo chcę ciąć przewód zasilacza

  Podłącz pod zasilacz laboratoryjny i zmierz prąd pobierany podczas obciążenia.
 • Poziom 33  
  Mój zasilacz labolatoryjny niestety obsługę prądy max do 3A. Chyba będę musiał kupić wtyczkę DC zrobić prowizoryczną przejściówkę i prąd zmierzyć multimetrem.
 • Poziom 33  
  Niestety nie jest to wina zasilacza. Podłączyłem inny wydajniejszy i jest to samo. Maksymalny zmierzony pobór prądu przez laptop to ok 3A. No to mam problem bo jest po gwarancji. To prawdopodobnie wada konstrukcyjna tego modelu lub mojego egzemplarza.
 • Pomocny post
  Spec od monitorów
  Ile pobiera prądu laptop
  - przed startem rozładowania , i zaraz potem kiedy włącza się pomarańcz. led.

  Zobacz czy masz stabilne napięcie na wyj. kluczy (polowe), dłąwik tuż za chargerem?
  Masz prawidłowe zasilanie ukł. chargera VCC?
  Podaj jaki masz zastosowany układ chargera ?

  :idea:
  To płyta od Pegatron, platforma P5HCJ rev.2.0, płyta p/nr: 69N101M11A01
  Specyfikacja modelu to 15,6" FHD Link
  - i5-7200U/ i7-6500U
  *zależy od tego co napisano za .. 571TG -xxxx
  - GF940MX 2GB
  - DDR4
  - kbc ITE8587E fxa
  ACER R5-571TG - Rozładowywanie akumulatora pod obciążeniem

  Jest płatny boardview , brak SM Link
  Można się posługiwać SM od Asus/ Acer/ Pegatron opartych o te same SoC (cpu) i układy

  Przykładowe z Acer na la-6901
  ACER R5-571TG - Rozładowywanie akumulatora pod obciążeniem
 • Poziom 33  
  Tak to ta płyta. W wolnej chwili podam prądy. Jak pisałem problem zaczyna się gdy CPU i GPU jest obciążone w 100% wtedy na podłączonym zasilaczu po kilkanastu minutach następuje bardzo powolne rozładowywanie akumulatora. Wtedy pobór z zasilacza to 3A. Ale wydajność CPU i GPU nie spada jest jaka być powinna. Gdy poziom akumulatora osiągnie 50% [Trwa to dosyć długo ok 8H] wydajność GPU drastycznie spada pomimo podłączonego zasilacza. Gdy sam procesor CPU jest obciążony w 100% kilka godzin wszystko jest OK. Problem pojawia się gdy dedykowana grafika zaczyna też pracować na pełnych obrotach. Dodam, że akumulator jest już częściowo wyeksploatowany. Zastanawiam się nad jego wymianą. Jak był nowy nie przypominam sobie żeby taka sytuacja jak teraz miała miejsce. Ale wychodzi na to, że podczas maksymalnego obciążenia laptop pobiera moc również z baterii. Podczas obciążenia CPU i GPU w 100% bez podpiętego zasilacza po 10 minutach akumulator rozładowywuje się do praktycznie 0% pojawia się komunikat: "Criticical Battery Low" laptop się wyłącza. Ale bez zasilacza pracuje ok 3 godzin np ogladając film.
 • Spec od monitorów
  Cytat:
  Podczas obciążenia CPU i GPU w 100% bez podpiętego zasilacza po 10 minutach akumulator rozładowywuje się do praktycznie 0% pojawia się komunikat: "Criticical Battery Low" laptop się wyłącza.

  wskazuje na baterię
 • Poziom 33  
  Problem tymczasowo rozwiązany poprzez undervolting procesora o 75mV.
 • Poziom 33  
  Witam ponownie,

  Jednak zmniejszenie napięcia CPU nie do końca rozwiązuje problem. Kupiłem nowy akumulator. Nic się nie zmieniło to samo.

  Charger to: BQ735, napięcie na cewce podczas ładowania stabilne ok 16V [gdy akumulator ma ok 50% pojemności]. Jutro wykonam dokładne pomiary: przed dławikiem, za dławikiem, podczas naładowanego akumulatora i laptopa obciążonego na 100%. Pomyślałem, że może spróbował bym wymienić ten dławik 4R7 na o mniejszej indukcyjności może 3R3. Jeżeli dobrze czytam parametry 4R7 - 4.7uH. W końcu odkłada się na nim napięcie gdy by miał mniejszą indukcyjność prąd ładowania akumulatora teoretycznie by się zwiększył. A może coś nie tak z tym chargerem? Nie wiedząc czemu płyta nie bierze więcej niż 3A mimo iż jest zapas na zasilaczu. Albo wogóle źle rozumuje i zostawić to w spokoju.

  Na zdjęciu płyty oznaczyłem: zielony - charger, niebieski - dławik, czerwony - złącze akumulatora
  Pozdrawiam