Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka Ultimate Speed ULGD 3.8 B1 z Lidla - tryb podtrzymania

04 Sty 2019 20:03 981 7
  • Poziom 12  
    Kilka miesięcy temu kupiłem tą ładowarkę ( bo prostownikiem nie nazwę ) tylko teraz ma czerwoną obudowę (wcześniejsze były szare o ile wiem).
    Kupiłem z myślą o żonie w razie W bo moim prostownikiem Eltron BR 12/10 wolę żeby się nie posługiwała podczas mojej nieobecności.
    Drugie zastosowanie tej ładowarki to tryb podtrzymania akumulatora który chwilowo jest nie używany by trzymał parametry.
    Mój egzemplarz działa jak powinien.
    Producent podał max 3,8A... a jest 3,97A na dobrych cęgach.
    Ładowarka oczywiście nie jest w stanie zrobić gęstości elektrolitu ( sprawdzone ) więc nadaje się bardziej na doraźne sytuacje kiedy trzeba podładować a nie można procesu pilnować i brak pod ręką porządnego urządzenia.
    W chwili obecnej testuję pierwszy raz tryb podtrzymania od 3 godzin. Akumulator naładowany Eltronem po czubek z gęstością włącznie.
    Ładowarka po podłączeniu w kilkanaście sekund uznaje aku za naładowany i przechodzi w tryb podtrzymania.
    Dziwne tylko , że zaczyna od 13,4V...a po 3 godzinach mam już na multimetrze 14,2V i nadal ma tendencję do powolnego wzrostu. Zobaczymy na ilu się zatrzyma bo nie wiem jakie napięcie jest bezpieczne dla aku do długotrwałego podtrzymywania. Prąd przy 14.2A podaje 0,1A.
    No i co można rozumieć przez jak to jest napisane w instrukcji "ładowarka w trybie podtrzymywania może działać dłuższy okres"?
    Miesiąc? Rok? Dowolnie długo bez szkody dla akumulatora?
    Jak jest zdrowiem dla akumulatora...naładować i odstawić w kąt i ponawiać podładowywanie co miesiąc czy dwa czy też pozostawić w takim trybie podtrzymania?

edit: W tej chwili ładowarka osiągnęła na podtrzymaniu 14,45V i podaje prąd o natężeniu 0,09A.
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 1  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Pędzę sprecyzować.
    Po testach od wczoraj na dwóch akumulatorach okazuje się, że ładowarka ustala sobie podtrzymanie na 13.2V i tak stoi cały czas przy podawanym prądzie 0,005A czyli wartość bardzo mała.
    Czy taka wartość jest również dobra?
    PS.nie mogę namierzyć tego wątku...
  • Poziom 1  
  • Poziom 12  
    Akumulator dzięki porządnemu naładowaniu prostownikiem jaki posiadam 10 godzin po odłączeniu od ładowarki lidlowej która go podtrzymywała dobę ma 13,05V :-)
    Gęstość elektrolitu max na aerometrze 1.30.
    Rozumiem więc, że skoro lidlowa ładowarka utrzymała mu taki stopień naładowania przez dobę to za kilka miesięcy na ciągłym podtrzymaniu sytuacja będzie identyczna...
    Zastanawiam się więc czy jest sposób by w razie zaniku napięcia w sieci jakoś podtrzymać ładowarkę pod napięciem bo przerwy w zasilaniu zdarzają się u mnie dosyć często ale nie trwają dłużej niż 5-6 godzin max. Może jakiś niewielki UPS?
  • Poziom 1  
  • Poziom 12  
    Urządzenie z Lidla właśnie może być podłączone do akumulatora....a chodzi o to by UPS utrzymywał je w pracy buforowej podczas zaniku napięcia w sieci...
    Myślę, że pobór ładowarki jest na tyle niewielki w trybie buforowania że podtrzyma do czasu włączenia prądu...a ile to zależy od akumulatora w UPS
  • Poziom 1