Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka lutownica do niewielkiej elektroniki?

04 Jan 2019 23:16 780 10
  • Level 9  
    Hej!
    Moja stara lutownica kolbowa nadaje się już na śmieci i potrzebuje czegoś nowego lepszego. Lutuje głównie układy w gitarach elektrycznych, robie kable instrumentalne, kolumnowe, mikrofonowe i czasami poprawiam zimne luty albo wymieniam jakieś podzespoły na płytkach czy to wzmacniacza, czy też do jakiś drobnych napraw.
    Tą którą miałem miała 60watt i to zdecydowanie za dużo. Zbyt szybko nagrzewała elementy przez co przypalała izolacje przewodów albo plastikowe elementy z których wystawały piny od przełącznika i musiałem to robić bardzo szybko i sprawnie by tego uniknąć.
    Do większych elementów mam transformatorową 100w.
    Tą potrzebuje głównie jak widać do delikatnych, drobnych elementów. Znajomy który zajmuje się tym na codzień używa 25wattowej lutownicy i poleca.
    Jaką Wy byście mi polecili? Konkretnie moc i ewentualnie model?
    Nie wiem ile pieniążków warto by przeznaczyć na takową. Lutuje coś raz na jakiś czas, nie używam na codzień, tylko do takich swoich napraw, albo znajomym :)
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Level 1  
  • TermopastyTermopasty
  • Level 9  
    Dzięki za propozycje :) Wygląda na małą i poręczną. Co do regulacji temperatury to jak się tego używa? Jaka temperatura do czego skoro jest taki duży zakres?
  • Level 36  
    Na początek polecam lutownicę transformatorową o mocy od 75 do 100W.
  • Helpful post
    Level 20  
    kierbedz4 wrote:

Czytał kolega co autor napisał?
    Posiada 100W transformatorówkę i nie jest to jego początek z elektroniką.

Sam chętnie poczytam propozycje - żona na prezent zarezerwowała mi środki na stację - okazjonalne lutowanie, m. in. AVR w THT ale może spróbowałbym coś w SMD.
  • Helpful post
    Level 23  
    kierbedz4 wrote:
    carlosg W PIERWSZYM POŚCIE wrote:
    Do większych elementów mam transformatorową 100w

CarlosG - proponuję stację Bakon 950D.
    Patrz -> Wypowiedzi
    Mam, kupiłem -przyzwoita, b.kompaktowa, bardzo szybko się nagrzewa (bo grzałka jest w grocie). Tylko kupuj w normalnym sklepie:
    Diolut - 150zł, bez grotów - oferta OK
    Gotronik 200zł, 5grotów - i tę generalnie polecam (ew. sprawdź czy typy/ końcówek grotów Ci odpowiadają).
    Na Allegro - jacyś szaleńcy teraz podają cenę 999zł i 1999zł..., pewnie - albo teraz nie mają (bo dostawa z Chin im wolno idzie), albo czekają aż ktoś się natnie.
  • Helpful post
    Level 1  
  • Level 9  
    Duża rozbieżność cenowa tutaj dosyć. Myślę, żeby tak wydać do 100zł lutownica + podstawka i gąbka do czyszczenia.
    Tutaj odpowiadającą mi propozycją jest propozycja 20miki01, co o niej sądzicie?
  • Level 21  
    Da się tym lutować tylko np czas rozgrzewania grota jest dłuższy, czas rozgrzewania dużych pól lutowniczych też się wydłuża. W T12 są rączki że grot od razu wyciągasz a tutaj trzeba odkręcić nagrzewającą się nakrętkę.
    Używałem takiego WEPa tylko podobno 75W, jak coś ciężko się lutuje to trzeba temperaturę zwiększyć, przydają się różne wielkości grotów.
  • Level 20  
    carlosg wrote:
    Duża rozbieżność cenowa tutaj dosyć. Myślę, żeby tak wydać do 100zł lutownica + podstawka i gąbka do czyszczenia.
    Tutaj odpowiadającą mi propozycją jest propozycja 20miki01, co o niej sądzicie?
    Owszem szybkie nagrzewanie - grzałka w grocie ale...?Grota po dłuższej eksploatacji prawie nie można zdjąć.W firmie mieliśmy te stacje - padały szybko potem były przerobione pod kolby Solomona.Ale to nie było to i poszły na utylizację.Aktualnie tylko oryginał i żadnego "chińczyka".