Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz Yamaha A-520 - układ zabezpieczenia głośników i przedwzmacniacz RIAA

kedar33 05 Jan 2019 02:34 654 7
Tespol
 • #1
  kedar33
  Level 9  
  Witam,
  wzmacniacz kupiony lata temu, spalony i kilka dni temu naprawiony (końcówka itd). Problem polega na tym, że zabezpieczenie nie "puszcza" gdy włożone są opampy przewzmacniacza RIAA. Akurat mam opa2134 na podstawkach więc mogłem sprawdzić. Z wyjętymi kośćmi wszystko śmiga.
  Schemat poniżej:
  wzmacniacz Yamaha A-520 - układ zabezpieczenia głośników i przedwzmacniacz RIAA
  Przyznam się że już zgłupiałem. Odłączyłem na chwilę linie zasilania. Z włożonymi Opami pobór prądu na linii /-/ to 24mA, na linii /+/ 4,4 mA. Napięcia w okolicy 7-8V. Wymieniłem z bólem te zintegrowane 2SK389 na nowe pary 2SK170 ale nic to nie dało.
  Gdy układy są wyjęte, napięcie zasilania to +/- 16,5V.
  Zabezpieczenie puszcza sporadycznie, przy włożonym 1 opampie . Zamiana układów miejscami w parze czy pojedynczo nic nie daje.
  Sprawdziłem również linie zasilania pod obciążeniem, z odłączonym przedwzmacniaczem i nic nie siada przy poborze tych obłędnych 30-40mA.
 • Tespol
 • #2
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Teoria1:
  Układy opa2134 wzbudzają się, na takim poziomie, że sygnał audio przedostaje się i tak przez przełącznik źródeł/potencjometr/ścieżkami. Wzmacniacz jest przesterowany - włącza się zabezpieczenie przeciążeniowe. Nie za bardzo to możliwe ale do sprawdzenia.

  Podłącz oscyloskop jak masz za R139/R140 a masa lub wyjmij zwory SEND/RECEIVE


  Teoria2:
  Układy opa2134 wzbudzają się, na takim poziomie, że "bujają" napięciem ich zasilania. To napięcie jest także wykorzystywane dla przedwzmacniacza/barwy w pętli sprzężenia zwrotnego, która jest włączona w stopnień końcowy i to może wpływać na jej stabilność. Stopień końcowy się wzbudza. Jest to niezależne od ustawienia potencjometrów. przełącznika źródeł. Jest to bardziej możliwe, do sprawdzenia.

  Na sch. są podane napięcia na IC101A/B na poziomie +14,7V/-14,9V, wiec zdecydowanie układy za dużo pobierają prądu = Teoria2, bez wzbudzania układów - zaburzane jest działanie układu "przedwzmacniacza/barwy w pętli sprzężenia zwrotnego" za niskim napięciem zasilania.

  Ten wzmacniacz ma dodatkowo pomiar wysterowania i włącza się zabezpieczenie przeciążeniowe ew,pojawia się składowa stała.


  Na razie trzeba wstawić oryginalne układy, potem ew. przeróbka (zasilania) na opa2134.
 • Tespol
 • Helpful post
  #3
  aksakal
  Tube devices specialist
  Sprawdź kondensatory elektrolity С123 С124, być może utracona pojemność i to będzie przyczyną wzbudzenia . Na schemacie biegunowa С124 jest wskazana nie poprawnie. Jeśli czynił zamianę US Opa, to sprawdź słuszność ich wlozenia do podstawki. W celu sprawdzenia hipotezy o wzbud. równolegle C121 C122 z boku druku przylutuj kondensatory 0.47 - 1uF, jeśli problem zniknie - masz to nieprzyjemne zjawisko.
 • #4
  kedar33
  Level 9  
  Serdecznie dziękuję Wam za szybką i merytoryczną reakcję.
  Wstyd mi a jedyne co mnie tłumaczy to 3-cia nad ranem. Zafiksowałem się na zasilaniu RIAA a nawet nie sprawdziłem co widzi układ zabezpieczenia. Oczywiście, że się wzbudza ! Lewy kanał stabilny a prawy - piła 100Hz, 6mV na stałym ca 50V. Niezależnie czy włożę jeden, czy oba WO. Niezależnie do którego z kanałów.
  Wymieniłem C123/124 na nowe, jakościowe kondy (na płycie oznaczenia są OK), dolutowałm też po 1uF do C121/122. Niestety problem nie zniknął.

  Nie chciałem stosować oryginalnych WO ponieważ to starocie w obudowie SIL8 w większości dostępne jako podróby za parę złotych. Te 2134 mam oryginały BB w SMD, na płytce adaptera do SIL8. Podstawki precyzyjne mam wlutowane na próby, potem chciałem wlutować WO na stałe.

  Na czym polegałoby dostosowanie zasilania do tych OPA ? Poblokować linie dodatkowymi pojemnościami czy jeszcze coś ? Przyznam, że niuanse zasilania WO to nie jest moja najmocniejsza strona.

  PS. wyczytałem z karty, że zalecają blokowanie linii zasilania kondami 10nF. Polutowałem i piła pojawiła się już bez włożonego WO. Po czym okazało się, że omyłkowo zastosowałem 100 a nie 10nF. Niestety, 10 nF nie zmieniło nic.
 • Helpful post
  #5
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Spoglądając jednym okiem do pdf OPA2134, nominalne napięcie zasilania ±15V i może by tam działał ale trzeba zmusić go aby się nie wzbudzał, bo tam prąd zjada niepotrzebnie.

  Lub odłączyć RIAA, jego zasilanie od tego układu "przedwzmacniacza/barwy w pętli sprzężenia zwrotnego". Zrobić zasilacz na LM78L15/79L15, napięcie pobrać z głównych kondensatorów ale przez wstępny reduktor (tranzystor + dioda Zenera), bo tam jest zbyt wysokie napięcie dla samych LM78/79
 • #6
  kedar33
  Level 9  
  Tak, myślałem o takim zasilaniu i z pewnością to sprawdzę ale najpierw chcę go "zmusić" do stabilnej pracy na oryginalnym zasilaniu. Właśnie się przebijam przez literaturę bo jak pisałem w opampach nie siedzę. Gdyby ktoś miał sugestie co można zmienić w tej aplikacji, będę wdzięczny bardzo :)

  Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

  No tak, latka lecą i człowiek jakby mniejszy zapał przejawia do tracenia czasu na wstawianie widlastej, 6 cylindrowej, 3-litrówki do ... małego fiata. Odpuściłem sobie po przejrzeniu kart katalogowych. Szkoda czasu. OPA do tego staruszka ma się nijak. 20x szybszy, 20x czulszy, 15x szersze pasmo, inna budowa. Pewnie się da ale po co. Znalazłem NJM4580 - taka sama topologia jak oryginalnie zastosowany NJM4558, obudowa, kilkukrotnie lepsze parametry, 5 zł/szt, już zamówione. Myślę, że odpali bez problemów. Pre RIAA i tak będę robił oddzielne i wtedy się będę doktoryzował z WO, choć gdy aplikacja jest sprawdzona i "współczesna" nie ma zwykle z nimi większych problemów. Bardzo Wam dziękuję za pomoc - wiedza zostaje.

  Przy okazji - dosyć fajne parę słów o wymianie opampów, po angielsku.
  http://hifisonix.com/wordpress/wp-content/uploads/2010/10/Opamp-in-Audio-10-Point-Guide.pdf

  Tematu nie zamykam - napiszę jeszcze jak poszła zamiana. Może komuś się przyda.
 • #7
  kedar33
  Level 9  
  Układy zamontowane, układ działa i się nie wzbudza ale wciąż mam problem z napięciami na opampach. Możecie mi prosto wytłumaczyć, dlaczego we wzmacniaczu oznaczonym na schemacie końcówką "A" (górny na górze i dolny na dole), pomimo poziomu 0 na wejściu różnicowym i zerze w stosunku do masy zasilania na wej +/-, mam w dolnym kanale -1,2 V na wyjściu (nóżka 7) a w górnym -6,3 V zamiast "schematowego" 0,6V ? rezystory otaczające układ zostały przeze mnie sprawdzone, C113/115 na chwilę podmienione, bez rezultatu. Jeszcze nie sprawdziłem całego toru ale zauważyłem też, że RIAA totalnie obcina niskie tony. Prostokąt jest praktycznie obcięty od samej góry zbocza narastającego.
 • #8
  maciek.mr
  Level 13  
  Z własnych obserwacji, układy OPA są "prądozerne" i wymagaja kompensacji w układzie sprzężenia zwrotnego. Inaczej potrafią się wzbudzać ~1MHz. Można przejść na NE5532, ale NJM4558 jest całkiem dobrym układem do audio. Często używany, ze względu na swoją "stabilnośc".
  Przy obcięciu niskich tonów, tutaj warto sprawdzić kondensatory elektrolityczne

  Sprawdz też, czy opa poprawnie siedzi w podstawce, bo to czesty problem z podstawkami