Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG GPAD 8.3 V500 - Zasilanie z przetwornicy. Obliczanie procentu zużycia aku

chudy107 05 Jan 2019 06:23 459 5
    chudy107
    Level 10  
    Witam.
    Zamierzam wykorzystać stary tablet jako urządzenie multimedialne - odtwarzacz, przeglądarka itp... w domu (konkretnie w kuchni), podłączony do końcówki mocy za pomocą dekodera DAC . Problem polega na tym, że jest potrzeba , aby tablet działał min kilkanaście godzin ( a najlepiej 24/h). Problem uruchamiania bez baterii....( czyli zasilany z przetwornicy napięciem w okolicach 4-4.1V) już obszedłem. Tablet wstaje bez problemu bez baterii. Jednak układy na płycie głównej cały czas obliczają zużycie nieobecnej fizycznie baterii. Jedyna metoda żeby to obejść, to pełny restart systemu ( czyli wyłącz, poczekaj kilka sekund i ponowne uruchomienie) Po podniesieniu systemu licznik procentu zużycia akumulatora... z powrotem pokazuje max stan, który jest uzależniony od podawanego napięcia ( np 4,1 V= 87% baterii). Czy jest na forum ktoś, kto byłby w stanie obejść ten problem w jakiś sposób, żeby tablet działał cały czas nie zliczając tego zużycia?? Widziałem w larkach itp jakieś obejście w postaci rezystora i diody, połączonych szeregowo, wpiętego w jakieś miejsce układu ładowania. Jak ktoś będzie chciał i potrafił jakoś pomóc to byłbym wdzięczny, bo tablet zyskałby drugie życie. Mogę zrobić dokładne foty płyty głównej jak ktoś się odezwie. Dodam, ze tablet już jest zrootowany, ma wgrany android 7.1 ale nie ma na LG żadnego roma, żeby można było jednocześnie podłączyć ładowanie - żeby system sobie doliczał procent ładowania baterii - i w tym samym czasie korzystać z portu usb po szynie transportu danych (data-, data+) (np jak w moim przypadku dane z pendrive, opcjonalnie keyboard, myszka i wysyłanie dzwieku do DAC). Jest ktoś w stanie pomoc? Pozdrawiam.
    gradek83
    Level 41  
    Quote:
    Problem uruchamiania bez baterii....( czyli zasilany z przetwornicy napięciem w okolicach 4-4.1V) już obszedłem. Tablet wstaje bez problemu bez baterii.

Jak tego dokonałeś?

Tablet bedzie gdzieś zabudowany czy po prostu na tym kablu chcesz go mieć jak na smyczy. A co jak braknie prądu nie lepiej zostawic baterie a pod usb podpiac stacje np otg z portami usb plus zasilanie?
    chudy107
    Level 10  
    ok...dzięki za odpowiedzi.... ale jeszcze raz odsyłam do pytania. Przypominam, ze prócz lark (bodaj...) i tabletów na Windows nie ma możliwości jednoczesnego ładowania z portu usb i transmisji danych szyną "data"...żaden dobór rezystancji na otg tu nie działa... sprawdzone w zakresie 0-500k ohm. Jedyny pomysł, to przeróbka na płycie głównej... jak ktoś ma pomysły...to słucham. Tablet będzie zabudowany... ale nie wszyscy użytkownicy będą na tyle ogarnięci, żeby go wyłączyć i włączyć...a do tego przywrócić działające aplikacje ze stanem takim jak w momencie wyłączania.

Dodano po 14 [minuty]:

Strumien swiadomosci swia wrote:
    Zasilaj go poprzez gniazdo zasilania, każdy takie ma.

ja to wiem...durnego pytania bym nie zadawał... przeczytaj jeszcze raz pytanie...a zauważysz ze szyna data jest wykorzystywana cały czas, wiec nie ma możliwości nawet emulacji ładowania, bo jak tylko podepniesz ładowarkę, port przełączy się w tryb ładowania i odcina transfer danych, a tam jest podpięty DAC...mówiąc najkrócej...odetnie nawet dźwięk
    gradek83
    Level 41  
    chudy107 wrote:
    ja to wiem...durnego pytania bym nie zadawał... przeczytaj jeszcze raz pytanie...a zauważysz ze szyna data jest wykorzystywana cały czas, wiec nie ma możliwości nawet emulacji ładowania, bo jak tylko podepniesz ładowarkę, port przełączy się w tryb ładowania i odcina transfer danych, a tam jest podpięty DAC...mówiąc najkrócej...odetnie nawet dźwięk
    Może takie coś by dało radę.
    chudy107
    Level 10  
    gradek83 wrote:
    chudy107 wrote:
    Może takie coś by dało radę.
    właśnie Tobie pisze, że tu żadne triki nie zadziałają... jak chcesz mieć transmisje danych, to nie można podawać zasilania na skrajne piny mikro usb ( a to urządzonko tak działa). To już nie jest kwestia tego co tam dopniesz... tylko problem androida. Na nieszczęście nie ma custom roma który by to załatwił, jak w siedmiocalowych tabletach lark. Jak elektronika namierzy napięcie podane na usb, to przełączy urządzenie w tryb ładowania...wszyscy to wiedza... ale jednocześnie odetnie transfer danych. Te rozgałęźniki działają tak: LG GPAD 8.3 V500 - Zasilanie z przetwornicy. Obliczanie procentu zużycia aku a to w androidzie nie śmiga... jedynie Windows się na to nabiera.

Dodano po 16 [minuty]:

To ja może jeszcze coś dopisze, żeby było jaśniej... to jest problem na boardzie... , bo skoro zasilanie stoi w miejscu( caly czas 4.0V) i nie spada, to jakim cudem android nalicza zużycie baterii i wyłącza ostatecznie tablet? Tak jak wspomniałem... trzeba by go wyłączyć i włączyć... cykl naliczania zaczyna się od nowa....i teraz pytanie.... co trzeba zrobić, żeby procent zużycia stal w miejscu????