Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec z podajnikiem pleszewski, sterownik Agros PID cały czas kręci podajnik

sunfires 05 Jan 2019 12:13 2568 4
 • #1
  sunfires
  Level 9  
  Witam, dziś rano obudził mnie zimny kaloryfer, jak to zazwyczaj bywa tego typu awarie lubią dziać się w soboty, niedziele i inne święta :).

  Kocioł Białda kotły Tech 25kW, sterownik Argos PID  Niewiem gdzie szukać problemu. Otóż wczoraj wieczorem jak byłem dołożyć do podajnika silnik wydawał dziwny dźwięk w momencie gdy kończył pracę, czyli było zakręcenie kilka sekund, potem buczenie i stop, troszkę się zaniepokoiłem, ale jak byłem jeszcze koło północy to buczenia już nie było, dalej normalna praca. Dziś rano obudził mnie zimny kaloryfer. Załączyła się zawleczka bezpieczeństwa (takie ustrojstwo co zapobiega zerwaniu śruby i odcina zasilanie), po restarcie okazało się że podajnik cały czas kręci, mimo że nie świeci się kontrolka od uruchomienia silnika podajnika. Przełączyłem w tryb rozpalania, i tam również czy na 0 (podajnik off) czy na 1 (podajnik on), cały czas kręci. Piec i sterownik na szczęści na gwarancji, ale oczywiście w sobotę jeszcze przed świętami nikt nie pracuje a telefony milczą, póki co podłączyłem na roboczo stary sterownik i rozłożyłem ruszt roboczy żeby w domu zimno nie było, ale cały weekend w kotłowni spędzę żeby dokładać, dobrze że nie pozbyłem się drzewa z przed 2 lat, którym paliłem wcześniej w starym piecu .

  I teraz pytanie co padło silnik czy sterownik?

  A jeszcze tak poza tematem, czy palenisko czymś zasłaniać żeby popiół do ślimaka nie leciał, przy paleniu na ruszcie awaryjnym?
 • #2
  kiss39
  Level 38  
  sunfires wrote:
  Załączyła się zawleczka bezpieczeństwa (takie ustrojstwo co zapobiega zerwaniu śruby i odcina zasilanie),


  SPRAWDZ. To jest sruba M5 długosci ~5cm. Wymieniłeś i spradziłes. czy nie jest zerwana ? Jak jest zerwana to musi byc jakaś przyczyna, przyczyną moze byc np.wilgotne lub mokre paliwo. Mokry ekogroszek" może tworzyć nagar spieki głebiej w palenisku retory i powodować np. zablokowanie ślimaka (charakterystyczne dziewiek buczenia silnika). Zgorzeli i spieczenia poniżej "palinka" retry tj. usuniesz np. krótkim kawałkiem (trzonka)drewnianego. Podstawa, aby nie mieć tego typu problemów to suche paliwo.
 • #3
  sp3ots
  Level 38  
  Witam !
  Jeśli silnik pracuje poprawnie cały czas to winny jest sterownik, a nie silnik.
 • #4
  sunfires
  Level 9  
  Śruba jest ok, mam coś takiego: Link, bardzo fajna rzecz, bo nie mam problemów z zerwanymi śrubami, jak jest opór, to włącza alarm i nie pozwala pracować silnikowi. Więc walki z wybijaniem i wbijaniem nowej śruby mam z głowy. Będę musiał atakować w poniedziałek serwis sterownika, dobrze że mam jeszcze ze starego pieca zwykły sterownik, to przez parę dni pomęczę się jeszcze na paleniu po staremu.
 • #5
  kiss39
  Level 38  
  sunfires wpisz w pierwszym poscie jaki to typ pieca firma model to ułatwi innym szukającym.