Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z obsługą wtyczek VST za pomocą programu Cantabile i parę pytań.

PlayazZ 05 Sty 2019 18:15 141 2
  • #1 05 Sty 2019 18:15
    PlayazZ
    Poziom 7  

Witam, w poprzednim temacie który założyłem dotyczącym podłączenia procesora psycho akustycznego do domowego studia aby działał z mikrofonem oraz nagłośnieniem spotkałem się z jedną odpowiedzią od sklepów muzycznych czy ludzi których się o to radziłem a mianowicie, nie inwestuj zobacz jak działają wtyczki VST i osiągniesz coś zbliżonego.

Przestudiowałem więc wiele na temat VST i wiem już co chce osiągnąć tzn. jaki ma być efekt końcowy i co do tego chcę użyć natomiast pojawiły się pewne komplikacje.

Pierwsza z nich dotyczy hosta do VST, program Cantabile lub problem na poziomie "virtual Cable" lub ASIO dla FL Studio. Parę razy usuwałem program, wtyczki, asio oraz virtual cable, czyściłem rejestr ale nadal jest to samo.

Testowałem na 2 mikrofonach, pierwszy czyli novox NC-1 wpięty bezpośrednio przez kabel USB do komputera działał świetnie przez około 2 dni potem pojawił się ów problem który przejawia się znikaniem sygnału. Np. Rozmawiam na Teamspeaku lub prowadzę live na Twitch i nagle ucina to co mówię słychać tylko sprzężenie lub coś w tym stylu i po 5- 10sek znów wszystko słychać. To samo występuje na MXL 770 podpiętego do interfejsu audio Focusrite Scarlett solo. W audacity jest to samo. Jeżeli wyłączę Cantabile oraz przełączę wejście na sam mikrofon wszystko działa poprawnie.

Dodam że gdy włączę program Voicemeeter którego używałem przed wtyczkami VST to również wszystko działa poprawnie.

Dobrze więc skoro problem został opisany to teraz chciałbym zadać dosłownie kilka pytań.

-Gdy podłączyłem mikrofon MXL 770 wraz z interfejsem programy odbierały mój głos w mono i było go słychać jedynie w jednej słuchawce. Wszedłem więc w panel sterowania i w właściwościach karty dźwiękowej w zakładce nagrywanie zmieniłem jakość z 2 kanałowe, 24 bit, 48000Hz (jakość studyjna) na 1 kanałowe, 24 bit, 48000Hz (jakość studyjna) Czy ma to jakiś wpływ na jakość odbieranego głosu przez programy ? Bo szczerze mówiąc ja nie zauważyłem znaczącej różnicy o ile jakakolwiek jest.

-Wtyczki których używam to Ozone Izotope 5 za jego pomocom ustawiam EQ/Post EQ/Dynamizer/oraz bramkę

-Wtyczki których mi brakuje to - Kompresor, Enchancer, Exciter - możecie coś polecić ? Chciałbym aby mój głos z pomocą wtyczek stał się ciepły i "tłusty" lub typowo radiowy. Jedno z dwóch :D

-Czy jest możliwość za pomocą jednego programu obsłużyć osobno wtyczki VST dla mikrofonu (oczywiście mówimy cały czas o masteringu "na żywo" oraz dla audio czyli tego co słyszę na głośnikach/słuchawkach ?) Jeżeli tak to jakim programem powinienem się posłużyć aby to uzyskać.

Jeżeli chodzi o specyfikacje mojego komputera (a wydaję mi się że spokojnie poradzi sobie z obsługą VST i graniem) to :
    Procesor : i7 4790k podkręcony na 4,90
    Karta Graficzna:MSI 1070 TI
    Ram: 16gb 2400MhZ
    Płyta główna:Asrock z87 extreme6
    Dysk : SSD + HDD

Pozdrawiam.

0 2
  • Pomocny post
    #2 08 Sty 2019 10:50
    adambyw
    Moderator Akustyka

PlayazZ napisał:
    -Gdy podłączyłem mikrofon MXL 770 wraz z interfejsem programy odbierały mój głos w mono i było go słychać jedynie w jednej słuchawce. Wszedłem więc w panel sterowania i w właściwościach karty dźwiękowej w zakładce nagrywanie zmieniłem jakość z 2 kanałowe, 24 bit, 48000Hz (jakość studyjna) na 1 kanałowe, 24 bit, 48000Hz (jakość studyjna) Czy ma to jakiś wpływ na jakość odbieranego głosu przez programy ? Bo szczerze mówiąc ja nie zauważyłem znaczącej różnicy o ile jakakolwiek jest.

Nie.
    PlayazZ napisał:
    -Wtyczki których mi brakuje to - Kompresor, Enchancer, Exciter - możecie coś polecić ? Chciałbym aby mój głos z pomocą wtyczek stał się ciepły i "tłusty" lub typowo radiowy. Jedno z dwóch :D

Ja lubię Waves CLA. Nie są tanie, ale moim zdaniem warto.
    PlayazZ napisał:
    -Czy jest możliwość za pomocą jednego programu obsłużyć osobno wtyczki VST dla mikrofonu (oczywiście mówimy cały czas o masteringu "na żywo" oraz dla audio czyli tego co słyszę na głośnikach/słuchawkach ?) Jeżeli tak to jakim programem powinienem się posłużyć aby to uzyskać.

Z tym sobie radzi praktycznie każdy DAW. Pozostaje kwestia routingu sygnału pomiędzy programami, jakąś wirtualną kartą muzyczną. Z tym akurat nie mam doświadczenia.

0
  • #3 12 Sty 2019 02:32
    PlayazZ
    Poziom 7  

Dziękuje za odpowiedź adambyw po raz kolejny bardzo rzeczowa i pomocna odpowiedź.

Problem z cantabile rozwiązałem i tak jak podejrzewałem winowajcą okazał się wirtualny kabel. Dla osób borykających się z podobnym problemem wyjaśnię jaki był on banalny i do tej pory nie rozumiem jak mogłem tego nie zauważyć.
    Otóż w panelu kontrolnym vb cable max latency ustawione było na 256. Więc nic dziwnego że sygnał nie nadążał z tak małą latencją i z taką ilością wtyczek VST które miały być obsłużone w tak krótkim czasie. Latencję ustawiłem na 1024 i wszystko śmiga aż miło.

Miałem okazję testować Waves CLA parę dni temu i postanowiłem że następną inwestycją będzie zakup VST jakimi są Waves CLA.

Jeżeli chodzi o DAW to jeżeli zostawię Cantabile włączony i będzie on ukierunkowany jedynie na mikrofon a do zestawu dołączę REAPER`a z wtyczkami skonfigurowanymi pod obróbkę sygnału na FocusriteUSB (obecnie domyślne urządzenie audio do którego mam podpięte słuchawki/kolumny) to programy nie będą kolidować ze sobą a ja uzyskam osobną kontrolę nad wtyczkami dla audio i osobną dla masteringu mikrofonu ? Jeżeli chodzi o DAW to Repeara musiałbym zakupić natomiast posiadam już na dysku FL STUDIO czy za jego pomocą też będę mógł masterować dźwięk na żywo za pomocą wtyczek VST np. z zwykłego YT czy gier ?

Pozdrawiam.

0