Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik Huawei SUN2000-10KTL czy Fronius Symo 10.0-3-M który wybrać?

krissgut 01 Sie 2020 11:07 34044 114
    jedrula
    Poziom 11  
    wello napisał:
    Ten Fronius jest w tej samej cenie bo jest bez datamenagera. Czyli bez możliwości podglądu wszystkiego przez internet. Jeżeli Fronius to tylko M, ale to jest ok. 1000zł więcej.

Fronius S to jest falownik tylko z jednym MPPT czyli na jeden ciąg paneli (1 String)
    Fronius M ma dwa MPPT czyli na dwa ciągi paneli (2 Stringi)
    Fronius Light to jest falownik bez dataloggera

Nie wprowadzajmy w błąd forumowiczów :)

Pozdrawiam
  • RenexRenex
    wello
    Poziom 15  
    Racja, przepraszam, pomyliłem DM z jednym MPPT :)
  • RenexRenex
    BozenaMal
    Poziom 2  
    Dziekuje.
    Czy panele Jinko:
    Cheetah HC 60M-V 330W Technologia MONO PERC HALF CELL
    Dodatnia tolerancja mocy 0~+3% 60 ogniw Mono PERC są OK?
    Aromur
    Poziom 4  
    Proszę o pomoc w doborze wielkości instalacji PV.
    Moje roczne zużycie to 3900KWH, w tym już grzanie wody grzałką 2000 wat w okresie letnim tak mniej więcej co drugi trzeci dzień i pozostałe dni przepalam piec.
    Mam wyceny na różne instalacje od 5,5KWP do 6,5 KWP jest różnica 1KWP , ku której wartości się skłaniać?
    i jak w temacie zaoferowano mi falownik Huawei Sun2000 i panele SunLink 345 / 6,5KWP za 22000zł/
    jedrula
    Poziom 11  
    Aromur napisał:
    Proszę o pomoc w doborze wielkości instalacji PV.
    Moje roczne zużycie to 3900KWH, w tym już grzanie wody grzałką 2000 wat w okresie letnim tak mniej więcej co drugi trzeci dzień i pozostałe dni przepalam piec.
    Mam wyceny na różne instalacje od 5,5KWP do 6,5 KWP jest różnica 1KWP , ku której wartości się skłaniać?
    i jak w temacie zaoferowano mi falownik Huawei Sun2000 i panele SunLink 345 / 6,5KWP za 22000zł/

1. Dobór instalacji:
    Ważne, czy po założeni instalacji masz zamiar latem tylko już grzać bojlerem czy nadal przepalać w piecu do grzania ciepłej wody???
    Jeśli nadal grzać wodę z przepalaniem to wystarczy Ci moc 4,5-4,7kWp (zakładam instalacja jest na południu) ,
    jeśli grzanie wody już tylko bojlerem latem to trzeba przyjąć około 6,8kWp

2. Elementy instalacji:
    Huawei NIE, idź raczej w Fronius lub SMA, warto dołożyć do falownika,

panele Sunlink odradzam, w wyborze proszę raczej mieć na uwadze ranking TIER1, żeby potem miał kto Ci tej 10 letniej gwarancji na produkt

udzielić za 3 lata, polecam spojrzeć na Ranking TIER 1 https://fotowoltaikaonline.pl/producenci i opierać instalację na panelach z tej listy.

Pozdrawiam
    noja102
    Poziom 23  
    U jaki ładny kolorowy i sponsorowany ranking tych paneli , i co strona to inaczej i Polskie panele w światowej czołówce toć to nie bywałe . A w czym jest lepszy Fronius od Huawei ale tak w punktach poproszę , albo Fronius od SMA
    Cytro12
    Poziom 17  
    22 tyś za 6,5 kWp dolicz montaż do tego chyba nikt za darmo nie będzie pracował a użytkownikowi takich instalacji spokojnego snu życzę. Nie dalej jak wczoraj widziałem instalację na ziemi i na pewno nie była to gruntówka :) No ale CCC cena czyni cuda.
    Aromur
    Poziom 4  
    monter ma nie jedną instalację na swoim koncie jest polecany przez odbiorców i urzędy w których też zakładał instalacj PV a że nie ma naganiaczy nachalnej reklamy i wycenia rozsądnie to błąd z jego strony?
    Cytro12
    Poziom 17  
    Tylko, że urzędy zakładają najtaniej a nie dobrze, wszyscy wiemy jak wyglądają drogi z przetargów. Cena z czegoś wynika mimo wszystko życzę spokojnych snów zwłaszcza w letnie burze :)
    Ja kiedyś zakładałem LPG do auta u polecanego gazownika teraz mam sprzęt do regulacji LPG w samochodach lepszy niż niektóre warsztaty i tak się skończyło, że sam musiałem się nauczyć. Tak to już jest, że jak tu oszczędzisz to tam wydasz suma musi się zgadzać :)
    jedrula
    Poziom 11  
    noja102 napisał:
    U jaki ładny kolorowy i sponsorowany ranking tych paneli , i co strona to inaczej i Polskie panele w światowej czołówce toć to nie bywałe . A w czym jest lepszy Fronius od Huawei ale tak w punktach poproszę , albo Fronius od SMA

Jakby nie był sponsorowany ten ranking, to mimo wszystko trzeba odrzucić emocję i racjonalnie patrzeć na wyniki finansowe i kaliber

producenta bo jeśli chcemy za 10 lat dostać gwarancję na panel to trzeba spojrzeć jak finansowo ten producent stoi pomijając nawet jeśli chcesz oszukaną statystykę awaryjności.

1. A emocjonalnie podchodząc nie wspieram takich rozwiązań bo sami w Europie z takim podejściem sra...my sobie w buty i potem płaczemy, że nawet maseczek nie produkujemy na własnym podwórku, zazwyczaj nie popieramy chyba przecież kradzieży, a tutaj tak? : https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna...redge-znowu-skarzy-huawei-o-kradziez-patentow

Patrząc na interface Huawei i nagłe oświecenie z zastosowaniem optymalizatorów hmmm

2. W USA już się wypieli skutecznie i celnie na Huawei, w kontekście pkt. 1 jeśli w Europie będzie podobnie to obsługa gwarancyjna i

serwisowa straci raczej na jakości.

3. Doświadczenie zachodnich sąsiadów użytkujących dużo wcześniej od nas instalacje PV opartych na FRONIUS SMA KACO jednoznacznie potwierdzają ich niezawodność przez długie lata potwierdzone doświadczeniem, a ile mamy na potwierdzenie niezawodnej pracy HUAWEI?

Pozdrawiam
    Aromur
    Poziom 4  
    Kolejne moje pytanie:
    Czy do instalacji 6,2 KWP można założyć falownik 10KW z myślą o późniejszej rozbudowie o większą paneli pod pompę ciepła ?
    Cytro12
    Poziom 17  
    Aromur napisał:
    Czy do instalacji 6,2 KWP można założyć falownik 10KW z myślą o późniejszej rozbudowie o większą paneli pod pompę ciepła ?

Wszystko można kwestia jak to będzie pracować i czy się opłaca. Dostępność sprzętu też się liczy. Z doświadczenia wiem, że takie dokładki rzadko kiedy maja miejsce.
    andrzej20001
    Poziom 43  
    Dokladnie potem takiego panela nie kupisz.
    mateos2
    Poziom 10  
    jedrula napisał:
    Doświadczenie zachodnich sąsiadów użytkujących dużo wcześniej od nas instalacje PV opartych na FRONIUS SMA KACO jednoznacznie potwierdzają ich niezawodność przez długie lata potwierdzone doświadczeniem, a ile mamy na potwierdzenie niezawodnej pracy HUAWEI?

Patrząc na rynek globalny to Huawei jest potentatem, a fronius manufakturą lokalna :)
    Może mam pechowych sąsiadów, ale fronius im się przegrzewa, buczy i psuje.
    Patrząc na suche dane katalogowe to fronius raczej słabiej wypada od większości chińskich produktów.
    I popatrz w środek froniusa i powiedz ile komponentów ma napis made in china :)

Dodano po 3 [minuty]:

Aromur napisał:
    Moje roczne zużycie to 3900KWH

Moi sąsiedzi mieli niewiele wyższe i zdecydowali się na prostą instalacje 3.5kwp z inwerteram jednofazowym.
    Zaleta? 13 tys brutto. Odliczając dofinansowanie i ulgi zwróci im się w 3 lata.
    I bez problemu żyją ze świadomością że rachunki będą po 50zl.
    jedrula
    Poziom 11  
    mateos2 napisał:
    Patrząc na rynek globalny to Huawei jest potentatem, a fronius manufakturą lokalna :)
    Może mam pechowych sąsiadów, ale fronius im się przegrzewa, buczy i psuje.
    Patrząc na suche dane katalogowe to fronius raczej słabiej wypada od większości chińskich produktów.
    I popatrz w środek froniusa i powiedz ile komponentów ma napis made in china :)
    To jest bardzo rzetelna ocena produktu na podstawie Twoich może pechowych sąsiadów, dobre... merytorycznie rozwala :D
    Rhaavir
    Poziom 13  
    Huawei jest tak świetnym sprzętem, że NIE potrafią rozwiązać problemu z resetem falownika :) - przechodzisz procedurę i NIC. Odpowiedź z Huawej : próbować, za któryś razem zaskoczy.

Z Froniusem nie ma problemów - serwis działa i realnie pomaga - co więcej z moich doświadczeń wynika, że Fronius jest jednym z najmniej psujących się falowników.

Zresztą spawarki Fronius też robi rewelacyjne :) :) - poczytajcie opinie na forach "spawalniczych" :) :)

Huawei nie jest zły, z "chińczyków" to chyba jedynego nie bał bym się u siebie zamontować - ALE - Fronius jest znacznie lepszy.
    Waldini
    Poziom 9  
    Tak czytam ten wątek z zainteresowaniem, bo sam będę miał robioną instalację za kilka tygodni i powiem Wam, że wszyscy bez wyjątku podajecie argumenty emocjonalne, a nie rzeczowe, a uzasadnienie leży i kwiczy. Huawei zły, bo "chińczyk", a Fronius zły, bo w zasadzie to sąsiadom się grzeje i na świecie nikt tego nie zna. Tak jak kłótnia kierowców o to, która marka samochodów jest lepsza. Bez sensu.

Powiem jaką instalację ja będę miał robioną:

Moc 4,1 KW, Falownik Huawei SUN2000-4KTL-M0, Panele Ja Solar Jam72s10-410/MR

Nie wiem skąd teza, która się pojawiła w wątku, że w Huawei nie da się przedłużyć gwarancji. Mam 10 lat w standardzie i opcję przedłużenia do 15 lub 20 lat. No wiem, że jutro mogą zniknąć z rynku, ale ryzyko czyha także z innych stron. Łukaszenka może nas najechać, albo asteroida może spaść, wywołując zimę nuklearną, która potrwa 200 lat, wtedy z energii słonecznej nici :(
    kozikpl
    Poziom 12  
    Witam

Nikt nie wspomina o wbudowanych zabezpieczeniach w falownikach Huaweia, których nie ma Fronius.
    Więc parę złotych można zaoszczędzić.
    Mógłby ktoś się wypowiedzieć.
    witekem
    Poziom 18  
    Potwierdzam - tylko Fronius .
    Huawei potrafi nawet 20 minut się synchronizować z siecią - tragedia , aż wreszcie zaskoczy. We Frioniusie nigdy tak długo - max 150 sekund .
    A z tym zabezpieczeniem z Huawei to chińska propaganda , tak jak by Fronius nie miał.

A z awaryjność Huawei to już wychodzi przy większej liczbie instalacji i polskich sieciach energetycznych. Ale szybko wymieniają na nowe. Zobaczymy jak będą dalej działać bo już USA i Europa Huawei blokuje.

Uśmiałem się z kolegi mateos2 - wow Fronius - 'manufaktura lokalna'; i co jeszcze można zmyślić.

Reasumując tylko Fronius. Super wybór.
    prose
    Poziom 33  
    Mam Fronius i Sofar i jak bym miał wybrać to tylko Sofar.

Dodano po 1 [minuty]:

witekem napisał:
    Frioniusie nigdy tak długo - max 150 sekund .

Zależy jak ustawisz , może startować w 1 sekundę.
    Rhaavir
    Poziom 13  
    Sofar to też "chińczyk" - który ma MOCNO GÓW... monitoring - co więcej, podobnie jak Huawei ma sporo denerwujących wad - ot NIE zrobisz "setup'u" falownika bez napięcia DC. Do tego Sofar ma BEZNADZIEJNE Menu. Zawodność podobna jak w Huawei - na około 1000 zamontowanych w zeszłym roku Froniusów zepsuły się 2, na 1000 Sofarów i podobną ilość Huawei'ów zepsuło się ich 10. Wnioski wyciągnijcie sami.
    Sofar, Huawei, Zever i reszta "chińczyków" nie jest zła - ALE - do Froniusa, SMA czy Solaredge jeszcze im DUŻO Brakuje. Czy bym je u siebie zamontował, tak - ALE - tylko jak by mnie nie stać było na Froniusa, jeśli mogę to wybieram Froniusa.
    A montuję PV od lat 8 - więc z falownikami różnych marek mam do czynienia.
    Fronius po prostu działa, mamy święty spokój na dodatek łatwo możemy go zintegrować z systemami Smart House - z Sofarem czy Huawei nie ma tak łatwo.
    kozikpl
    Poziom 12  
    Biorąc pod uwagę cenę Sofara prawie -40/50% w porównaniu do Froniusa to..................