Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Vaillant VRC700 + VR71 +2xVR91 - nie uruchamia się pompa obiegowa obwodu 3

05 Sty 2019 19:56 747 7
  • Poziom 3  
    Witam

Mam piec Vaillant EcoCompact 4 z modułem sterującym VRC700 + VR71 + 2xVR91 (1 nowo dodany).
    Ma parterze i na pietrze mam osobne ogrzewanie podłogowe z odrębnymi zaworami mieszającymi i pompami obiegowymi.
    Ten układ działa doskonale od 2 lat.

Niedawno wykończyłem stryszek i powiesiłem dodatkowy moduł VR91 (teraz są 2). Ustawiłem mu adres 2 i VRC700 poprawnie je rozpoznaje.oraz poprawnie czyta temperaturę pomieszczenia itd.

Problem polega na tym, ze status pompy obwodu 3 jest WŁ, jednak ona się nie uruchamia.

W trybie diagnostycznym mogę włączyć ręcznie pompę R3 i działa pięknie.
    VRC700 pokazuje poprawnie wszystkie modułu - siebie, urzadzenie grzewcze 1, vr71 i 2x vr91.

Wszystko jest podłączone dobrze wg schematu:
    https://www.vaillant.pl/materia-y-szkoleniowe...schematw-z-kotami-ecotec-do-37-kw-1114106.pdf
    strona 21 rysunek S175

Podejrzewam, ze problem możne być z ustawieniami. Mam "schemat systemu" ustawiony jak na rysunku na "1" jednak nie wiem gdzie znaleźć ustawienia:
    "Konfiguracja modułu: 3"
    "MA VR71: Pompa cyrk."

W instrukcji:
    https://www.vaillant.pl/downloads/instrukcje-instalacji/ii-700-4-0020200787-02-895999.pdf
    Strona 13 punk 8.3.5 jest:
    "Funkcja MA VR71 nie pojawia się na ekranie, jeśli funkcjonalność wyjścia
    wielofunkcyjnego została ustalona przez konfigurację systemu."
    Tylko co to oznacza? Gdzie to zmienić? Co z "Konfiguracja modułu: 3" bo tego też nie mam?

W ustawieniach instalatora -> konfiguracja systemu jedyne co mam dostępne to "schemat systemu" i nic więcej, co może pasować do powyższych.
    Czy jest jeszcze coś ukryte do trzeba zmienić jakimiś kodami serwisowymi itd?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
  • Poziom 14  
    Takie szczegóły to chyba tylko serwis Vaillant'a (albo doświadczony użytkownik:)
  • Poziom 3  
    Musze kogo namierzyć w takim razie. Polecicie kogoś we Wrocku?
  • Poziom 34  
    A na stryszku są grzejniki czy podłogówka? Jest tam zawór 3-drogowy czy bezpośrednio czynnik ze sprzęgła? Czy jest podpięty czujnik temp. 3-go obiegu do złącza S4? Czy w regulatorze VRC700 jest aktywna strefa 3?
  • Poziom 3  
    Na stryszku są 2 grzejniki bez zaworu mieszającego.
    Wszystkie 3 układy są połączone z kotłem poprzez sprzęgło hydrauliczne. Każdy ma osobną pompę obiegową z zaworami zwrotnymi. Obieg w sprzęgle jest z pompy samego kotła. Dodatkowe wyjścia kotła nie są używane.

Strefa 3 jest aktywna ale nie mam czujnik temperatury podłączonego do S4.
    Gdzieś wyczytałem, że ten czujnik nie jest wymagany aby układ działał ale nie wiem na ile to prawda. Spróbuję go zamówić w międzyczasie.

Dziś zresetowałem wszystko do ustawień fabrycznych i skonfigurowałem od zera. Niestety opcja się nie pojawia.

W symulatorze vaillanta jest jak na załączonym zdjęciu.
    U mnie tych 2 opcji z jakiegoś powodu brakuje.

Zastanawiam się, czy nie ma czegoś w samym kotle w ustawieniach albo gdzieś w zworkach (jeśli są) etc.
  • Poziom 34  
    W VRC700 możesz nie mieć tych opcji - one występują bodajże od wersji /4.
    Żeby pompa ruszyła musisz mieć wpięty czujnik w S4 - takie "wykrycie" dodatkowego obiegu. Żeby to sprawdzić to możesz przepiąć czujnik ze sprzęgła "sysFlow" z S1 i podpiąć pod S4. Jak ruszy to będziesz wiedział że działa. Potrzebny czujnik to VR10 - a nie został ci z opakowania po VR71?
  • Poziom 3  
    Faktycznie po przełożeniu czujnika temperatury ze sprzęgła do obwodu 3 zaczęło działać.

W międzyczasie znalazłem czujniki VR10 i VR11 w podełku z dokumentacją. Okazuje się, że były w zestawie. Nie muszę więc nic dokupować. Po podłączeniu czujnika sprzęgła ponownie do S1 i nowego czujnika do S4 wszystko działa jak należy.

Dziękuje za pomoc.

Problem rozwiązany więc temat można zamknąć.
  • Poziom 3  
    Faktycznie po przełożeniu czujnika temperatury ze sprzęgła do obwodu 3 zaczęło działać.

W międzyczasie znalazłem czujniki VR10 i VR11 w podełku z dokumentacją. Okazuje się, że były w zestawie. Nie muszę więc nic dokupować. Po podłączeniu czujnika sprzęgła ponownie do S1 i nowego czujnika do S4 wszystko działa jak należy.

Dziękuje za pomoc.

Problem rozwiązany więc temat można zamknąć.

Dodano po 2 [minuty]:

Problem rozwiązany. Dziękuje jeszcze raz.