Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa Ciepła domowej konstrukcji.

Przybyłek 15 Lut 2020 20:29 6657 33
    ostek
    Poziom 11  
    Przybyłek napisał:
    Wlodek22 napisał:
    p.obelix napisał:

Zebrali się chłopaki, dyskutowali, ale do konkretów nie doszli, a część nawet nie załapała o jakie ciśnienie chodziło.
    Różnica ciśnień z czystą chłodnica i zamrożona to rząd wielkości 30-50 Pa, więc musi to być czujnik z zewnętrznym wyrównaniem i odpowiedniej czułości. Widziałem taki presostat na allegro za 70 kilka zł. Ew dwa tanie czujniki i arduino.
    Tyle, że to tzw sztuka dla sztuki, bo dopóki tam będzie kapilara, pompa ciepła tego nazwać nie można. Kapilara policzona jest pod konkretne warunki np parowanie ok 0K i skraplanie ok 30K, a parowanie 0C, to ona będzie miała przy +7, +10C. Wszystko poniżej jest bez sensu.

Kol Przybyłek
    Jaką koncepcję masz na sterowanie zaworem, bo też mam zamiar go kupić i przerabiać swoją pompę.

W końcu ktoś napisał o tej kapilarze. Tak mi się wydawało że to nie są dla niej warunki idealne. Dlatego chcę zawór EEV i będę go montował w nowej klimie, dokładnie sprężarka 2,2kW i to 3f asynchroniczna, przez co zastosuję zwykły falownik wektorowy.

Co do sterowania zaworem EEV to jeszcze nie wiem, cały czas się edukuję. Wydaje mi się że to od ciśnień i temperatury za parownikiem(wszystko musi odparować)
    A od strony elektrycznej to STM32 będzie sterował całością + driver do zaworu na jakimś DRV co teraz popularne jest w drukarkach

Co do różnicy ciśnień to naprawdę jest taka mała? Bo np dzisiaj mam 2 stopnie wyciągam 5,2kW przy 2,4kW zasilania. Jak zawarza to spada do 1,6kW. Więc myślałem że i ciśnienia spadają.

W tej nowej chcę zrobić dwa wymienniki szeregowo, żeby była dłuższa droga skraplania.

Hej,

odgrzewam temat, ale jestem ciekawy Twoich postępów, udało Ci się coś nowego zrobić?
    DJ.TRoX
    Poziom 17  
    Minęło odrobinę czasu ale w końcu przystąpiłem do realizacji swojej klimy. W życiu nie lutowałem na twardo ale co do samej miedzi okazało się to proste. Zwykły CuP6 i propan butan pozwalają ładnie lutować. Na razie testowo bo nie kupiłem jeszcze azotu. Co do lutowania nierdzewki to chyba bez tlenu się nie da? Kupiłem lut 45ag i nędza podobnie jak z CuP6. Nie klei się do materiału ani trochę. No i tu się rodzi pytanie czy nie potraktować tego tigiem a za wypełnienie wziąć po prostu miedź? Wewnątrz osłona z azotu a na zewnątrz chyba też? Ma to sens?
    Przybyłek
    Poziom 12  
    DJ.TRoX napisał:
    Minęło odrobinę czasu ale w końcu przystąpiłem do realizacji swojej klimy. W życiu nie lutowałem na twardo ale co do samej miedzi okazało się to proste. Zwykły CuP6 i propan butan pozwalają ładnie lutować. Na razie testowo bo nie kupiłem jeszcze azotu. Co do lutowania nierdzewki to chyba bez tlenu się nie da? Kupiłem lut 45ag i nędza podobnie jak z CuP6. Nie klei się do materiału ani trochę. No i tu się rodzi pytanie czy nie potraktować tego tigiem a za wypełnienie wziąć po prostu miedź? Wewnątrz osłona z azotu a na zewnątrz chyba też? Ma to sens?

Opiszę za kilka dni jak moja pompa co prawda dużo się nie zmieniło.
    Też zastanawiałem się jak by to tigiem szło.
    DJ.TRoX
    Poziom 17  
    Ok, kolejne testy za mną, dziś dotarł azot z reduktorem, ale to jeszcze nie ta chwila żeby z nim lutować. Przede wszystkim nie używałem topnika do teraz. Świat raptownie nabrał barw bo okazuje się, że zwykły lut LcP6 ogarnia temat bez tlenu, czyli ze zwykłej butli propan-butan. Nierdzewka lutuje się świetnie, kwasówka zdecydowanie gorzej. To pierwsze spostrzeżenia a po drugie czystość złącza jest kluczowa. O ile miedź może być dowolnie brudna (i tak się polutuje) to nierdzewka a zwłaszcza kwasówka może nie chcieć wcale. Trzeba dokładnie wyczyścić papierem ściernym i wtedy można próbować. Martwi mnie co będzie jak resztki topnika dostaną się do czynnika chłodniczego. W prawdzie moja klima mimo, że to inverter nie ma funkcji grzania - dziwne ale prawdziwe. Tak więc jest szansa, że czynnik po przejściu na fazę gazową gdzieś po drodze, pozostawi topnik i Świat będzie dalej kolorowy przez długie lata. Piszę to, bo wiem że ludzie szukają odpowiedzi na pytania tego kalibru. Przy okazji testowałem również lut 45%aG i klei się on do nierdzewki/kwasówki równie dobrze jak dużo tańszy LcP6 z tą różnicą, że moim zdaniem ten pierwszy szybciej traci zdolność rozpływania, tak jak by się utleniał czy coś. Jestem laikiem w temacie lutów twardych, na miękko mogę polutować wszystko ale tu to zupełnie inny Świat, chyba wszystko jest kwestią praktyki :) Kwestia pospawania tigiem jest otwarta, gdyby ktoś przetestował temat to będę wdzięczny za opinię.