Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Whirlpool AWT 5088/4-800 - pralka długo pierze i się zawiesza.

05 Sty 2019 22:07 747 13
  • Poziom 8  
    Cześć

Mam problem ze zbyt długą pracą i zawieszaniem się w.w. pralki.
    Pranie "Codzienne" zamiast godziny trwa ponad 2x dłużej. Najdłużej mieli w tych dwóch położeniach:
    Whirlpool AWT 5088/4-800 - pralka długo pierze i się zawiesza. Whirlpool AWT 5088/4-800 - pralka długo pierze i się zawiesza.
    Na filmiku słychać jak mieli przez większość tego czasu w drugim z tych położeń : https://vimeo.com/309656803
    Dość często potrafi się też tam zatrzymać i kontynuuje dopiero po restarcie.

Sprawdzałem grzałkę (temperatura, rezystancja, kamień) i wygląda ok.
    Choć na etapie, w którym pralka się zawiesza, chyba nie jest już używana.
    Styki grzałki hydro statu też działają poprawnie, choć nie wiem jak sprawdzić te pozostałe cienkie, które idą do sterownika.

Macie jakieś pomysły?
    Czy stan elektrolitów wpływa na odmierzanie czasu przez sterownik?
    Ktoś może się orientuje jakie są kryteria przejścia dalej dla tych położeń programatora?
    Może cały czas myśli że ma za dużo wody i dlatego tak długo mieli?
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Sprawdź czystość układu hydrostatu począwszy od zbiornika.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Do sprawdzenia silnik: szczotki, komutator i tacho. Warto ustalić na słuch co w danym etapie dzieje się w pralce? Może to być również winna pompa
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 8  
    @zhudomel
    Kubek hydro statu sprawdzałem i jest czysty.
    W poniedziałek spróbuję jeszcze sprawdzić przy jakiej głębokości zaczyna łapać.

Jak wspomniałem, nie wiem jak sprawdzić te jego cieńsze wyprowadzenia (nie wiem jak mają się zachowywać).
    Czy one mają się zwierać w tym samym momencie co te grubsze od grzałki?
    Whirlpool AWT 5088/4-800 - pralka długo pierze i się zawiesza.

@Pawpraw
    Spróbuję sprawdzić te szczotki i komutator, choć chyba bez wyciągania silnika w tym modelu się nie obejdzie, bo jest tam jeszcze jakaś plastikowa osłonka.
    Rozumiem że tacho sprawdza się przez sprawdzenie rezystancji (na wyłączonym) i ewentualnie pomiar napięcia przy pracującym silniku?

Poprawiłem link do filmu, może ktoś usłyszy czy ta pompa tak powinna pracować.
  • Poziom 8  
    Trochę pogrzebałem i tak.
    Termostat łapie po zanurzeniu kubka na głębokość ~10 cm.
    Bez ciśnienia zwiera pin 11 i 12, z ciśnieniem 11 i 14.
    Pin 16 (ten najdalszy, cienki) nie wiem jak sprawdzić.

Komutator i szczotki jak dla mnie wygląda całkiem nieźle:
    Whirlpool AWT 5088/4-800 - pralka długo pierze i się zawiesza. Whirlpool AWT 5088/4-800 - pralka długo pierze i się zawiesza.

Tacho ma rezystancję ~74 ohm, jeżeli kręcę bębnem jakieś 1,5-2 obr /s to generuje napięcie ~4 V AC.

W filtrze pompy nigdy nic nie znalazłem.

Zrobiłem dziś test od programu zalewania wody (godzina ~16), no i kiedy dochodzi do punktu w którym się zawiesza (ten z filmu), w kubku hydrostatu nie ma już wody. Udało mi się go w tym miejscu zawiesić i kiedy dmuchnę hydrostat pompa się załącza.

Jakieś pomysły?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Tak mam pomysł. Sprawdź silnik pralki na upływność. Ostatnio wojowałem też z Amicą, gdzie na szczęście był wyświetlacz i w połowie wirowania lub połowie programu prania przed płukaniem wyświetlacz szalał, zanikał i pralka zatrzymywała się. Po chwili jednak dalej ruszała. Okazało się, że silnik po delikatnym nagrzaniu się dostawał upływności. Możesz na próbę, (ale nie jest to bezpieczne) przy zachowaniu środków ostrożności od silnika zdjąć do testu przewód ochronny (ten oddzielny żółto-zielony).
  • Poziom 8  
    @wiesiekmisiek
    No, powiem Ci, że upływność jakaś musi być i może to być dobry trop.
    Napięcie miedzy pralką, a rurą od wody to 74V AC (pewnie mniej bo bateria w mierniku siada), niezależnie czy pralka jest włączona, czy nie.
    Instalacja jest niestety bez uziemienia i gniazdka nie maja bolce.

Myślałem że ten pyłek ze szczotek może coś zwiera, ale jak odpiąłem gniazdo zasilania silnika i jego uziemienie, napięcie dalej jest.
    Odpiąłem grzałkę, dalej to samo.

Czy przy sprawnej pralce bez uziemienia powinno być zero na obudowie?
    Jeżeli tak, to gdzie jeszcze można szukać przebić?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Fakt, że potencjał jakiś tam zawsze jest i dlatego stosuje się w instalacji przewód ochronny ale żeby aż 74V AC to już tragedia. Trzeba sprawdzić wobec powyższego filtr PZ ( znajduje się zaraz po wejściu przewodu zasilającego i on jest do jego wpięty). Sprawdzić też trzeba wiązkę kablową ( zwłaszcza przewody zasilania modułu i z modułu). Co do gniazdka to niektórzy w instalacji dwużyłowej stosują gniazdka z bolcem i do niego podpinają też przewód N ( krosując go po prostu). Ponadto jak miałeś wyjęty silnik to gdzieś w garażu lub na zewnątrz trzeba go porządnie przedmuchać powietrzem. W nim gromadzi się pył węglowy . A jak było dotychczas do czasu tej awarii, pralka szwankowała ? Dawno ją masz w użytku?
  • Poziom 8  
    Whirlpool AWT 5088/4-800 - pralka długo pierze i się zawiesza.
    Odpiąłem płytę sterownika od filtra i dalej jest to napięcie (na nowej baterii w mierniku 64V AC). Ze schematu na filtrze wynika, że obydwie linie zasilania spięte są z masą, czymś w rodzaju kondensatorów, wiec przez ten filtr zawsze coś przejdzie na masę, ciekawe ile by było na nowym.

Pralka ma z 6lat, a zawiesza się gdzieś od roku, poza regeneracją piast nic w niej nie było robione. Ten silnik fakt, że mogłem przedmuchać i czymś przemyć, może jeszcze w weekend to zrobię.

Sprawdzałem jeszcze czy może w instalacji linia N nie jest uziemiona i może na rurze z wodą jest lepsza masa, ale chyba jest ok. Między rurą z gazem i r. z wodą niema potencjału i to samo między N, a rurą z wodą (jest tam zwarcie). Teraz korci mnie, żeby podpiąć obudowę do tej rury i zobaczyć czy przejdzie tą końcówkę programu.

Dodano po 2 [godziny]:

Ok, podłączyłem masę do rury z wodą, ale niestety bez efektu, zawiesza się w tym samym miejscu :-?
    Spróbuję jeszcze wyczyścić ten silnik...
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Sprawdź kondensator zaznaczony strzałką, a najlepiej go wymień. Whirlpool AWT 5088/4-800 - pralka długo pierze i się zawiesza.
  • Poziom 8  
    @mirofalcon

Trafiłeś, sprawdziłem i zamiast 1µF ma 3x mniej. Zamiennik pewnie dopiero w przyszłym tygodniu uda się zdobyć. Spotkaliście się z przypadkiem, że wpływa to na pracę programatora?

Sprawdziłem jeszcze wszystkie elektrolity i według miernika są ok.
    Został jeszcze ceramik k2759u i 47nj100.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Często przez uszkodzony kondensator program prania nie był prawidłowo wykonywany.
  • Poziom 8  
    @mirofalcon
    Aha, no to oby tak było.
    Jutro pewnie będę miał nowy, więc się wyjaśni.
  • Poziom 8  
    Kondensator wymieniony.
    Teraz nic się nie wiesza, a program "pranie codzienne" wykonuje się godzinę i 5minut.
    Sterownik wyraźnie lepiej radzi sobie z zarządzaniem obrotami i wygląda, że wszystko wróciło do normy :)

Dzięki wszystkim za udział w dyskusji i cenne wskazówki.
    Pozdrawiam