Plumpi wrote:
To są cienkie rurki Pex chyba 16mm.
Jak rozumiem to odejście od kotła to jest tylko do tego grzejnika w kotłowni?
Przy tym grzejniku nie ma zaworów?
Jeżeli tam nie ma zaworów to prawdopodobnie hydraulika grzejnik ten użył jako bypass zabezpieczający kocioł. Ale jego podłączenie musiałoby być wykonane przy samym kotle z pominięciem filtra. Co prawda nie jest to metoda zbyt elegancka, ale zastępuje zawór nadmiarowo-upustowy.
Radziłbym jednak zamontować ten zawór nadmiarowo-upustowy, a przy wszystkich grzejnikach zawory termostatyczne, ponieważ dzięki temu kocił nie będzie aż tak taktował.
To odejście to nie tylko do tego grzejnika, ale do reszty grzejników i do rozdzielaczy podłogówki. Bo za ścianą na której wisi kocioł jest drabinka w łazience, która też jest zasilana z tego odejścia.
Na wszystkich grzejnikach są zamontowane zawory termostatyczne i poskręcane na różne wartości.
A gdzie zamontować ten zawór nadmiarowo-upustowy? Na wylocie zasilania z pieca?
Plumpi wrote:
Czujnik pogodowy to bezwzględnie trzeba zamontować, ponieważ jest to najlepszy układ regulacji przy podłogówkach.
Należy ustawić krzywą grzewczą w kotle tak, aby grzejniki grzały taką temperaturą, która zapewni dogrzanie pomieszczeń.
Czy montować ISense?
To już jest kwestia wygody, bo w nim będziesz miał dostępne wszystkie ustawienia. Regulator ten swoje kosztuje, ale jeżeli kasa nie stanowi dla Ciebie problemu to radzę zamontować. Sterownik taki trochę poprawi pracę całości układu, ponieważ ma też wbudowany czujnik pokojowy, który zmniejszy taktowanie kotła.
Z tym czujnikiem pogodowym to się zgodzę, że to najlepsze do podłogówki, ale chyba tylko w opcji, kiedy ma on wpływ na ustawienie temperatury wody zasilającej pętle podłogówki w zależności od temp. zew. i temp. z termostatu pokojowego. I na podstawie tych wyliczeń piec sam przygotowuje odpowiednio ciepłą wodę w CO i pcha w podłogę.
A przy moim układzie, gdzie mam na sztywno ustawianą temperaturę zasilania podłogi przez GM40GPA zaworem termostatycznym to nie uda mi się tego uzyskać. Bo grzejniki potrzebują wyższą temp. zasilania niż podłogówka. I jak będzie ciepło na zewnątrz to piec powiedzmy przygotuje mi wodę 28*C na podłogę i to samo 28*C pójdzie na grzejniki, co nawet przy otwartym zaworze termostatycznym na max. będzie za mało, żeby wygrzać pomieszczenie. Dobrze to rozumuję?
Pytam o ISensa, bo sam termostat typu ON/OFF jak QSens to jeszcze bardziej nietrafiony będzie zakup w moim przypadku czyż nie?
Pytanie czy siłowniki na pętlach podłogówki sterowane termostatami ON/OFF w przykładowo salonie i 2 pokojach na górze to byłoby dobre rozwiązanie. Wtedy na podłogę zawsze daje powiedzmy 30*C temp zasilania i w zależności jak szybko się dane pomieszczenie nagrzeje tak siłownik zamknie pętle lub otworzy na określony czas.
Co o tym sądzisz?