Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lutownica bazująca na grotach JBC C245

noel200 06 Jan 2019 09:47 8166 16
 • Lutownica bazująca na grotach JBC C245
  Witam, przestawiam dziś swój projekt lutownicy opartej na grotach JBC.
  Są to świetne groty, super się nimi lutuje i choć kosztują 100-150zł za sztukę uważam, że są warte swojej ceny.
  Znajomy okazyjnie kupił kilka sztuk na olx, ale nie ma stacji od JBC.
  Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245
  Kilka projektów płytki, kilka dni pisania programu i jest.
  Właściwie to nie wiem nad czym tu się rozpisywać. Atmega 8, odczyt termopary na wzmacniaczu OPA i zewnętrzny zasilacz od jakiegoś laptopa dający 15V i 4A.
  Program w bascomie bo wtedy jeszcze pisałem w bascomie. Lutownicy używam dwa lata i działa bardzo dobrze. Nagrzewa się w kilka sekund, od razu "rozpoznaje" obciążenie w postaci odbioru ciepła i zwiększa moc dostarczaną do grzałki, więc pobielanie PCB z litą miedzią 70um nie stanowi problemu.
  Na dobrą sprawę można zrobić jakiś opis panelu, ale tam jest jedno pokrętło, którym reguluje się temperaturę i nic więcej.
  Rączkę zaprojektowałem sam i jest wytoczona z poliacetalu na tokarce numerycznej. Ale można użyć gotowej. W TME jest za "jedyne" 320zł.
  https://www.tme.eu/pl/details/jbc-t245-a/stacje-lutownicze-czesci-zamienne/jbc-tools/t245-a/
  Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245
  Użyłem gotowej obudowy, bo wtedy jeszcze nie miałem drukarki 3D i w środku było tyle miejsca, że włożyłem do środka trzy ogniwa litowe 18650. Zasilacz jak jest podłączony to zasila lutownicę i ładuje ogniwa. Odpięcie zasilacza powoduje natychmiastowe przełączenie przekaźnika i zasilanie stacji z baterii. Jest oczywiście bms i woltomierz do sprawdzenia poziomu napięcia na ogniwach.
  Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245 Lutownica bazująca na grotach JBC C245


  W załączniku schemat, płytki i program w bascomie.
  Pozdrawiam Łukasz

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  noel200
  Level 26  
  Offline 
  Has specialization in: automatyk
  noel200 wrote 1696 posts with rating 735, helped 35 times. Live in city Białystok. Been with us since 2005 year.
 • #3
  noel200
  Level 26  
  Ogniwa to sony v3 o max prądzie rozładowania chyba 10A i pojemności 2.2Ah. Czas pracy mocno zależy od ilości lutowania. Przy kompletnym braku, lutownica przechodzi w stan uśpienia i pewnie będzie pracować godzinami, a przy ciągłym grzaniu dużego pola miedzi szacuję max 30minut.
 • #4
  gradek83
  Level 42  
  noel200 wrote:
  Rączkę zaprojektowałem sam i jest wytoczona z poliacetalu na tokarce numerycznej.

  I za sam projekt tej rączki czy tam uchwytu spory plus. Jeśli mogę doradzić to zamiast owijać rączkę taśmą materiałową polecam taką fajną rurkę silikonową. Po nałożeniu będzie idealnie dopasowana i pewnie leżeć w dłoni (palcach). Ja taką rurkę czy tam wężyk użyłem do mojej lutownicy ts100. Silikon nie ślizga się więc odkładam baz stopki nawet na krawędź stołu i nie zsuwa się. A w twoim przypadku jeśli rączka się trochę nagrzewa to na pewno będzie izolować od ciepła. WĘŻYK SILIKONOWY 14 / 13 mm powinien wystarczyć jest dosyć elastyczny i ma cienką ściankę z nałożeniem nie powinno być problemu. Ja kupiłem na alledrogo u sprzedawcy "starowar"

  Lutownica bazująca na grotach JBC C245

  Tak z ciekawości zapytam w jakim programie kolega robił ten rysunek techniczny ?
 • #5
  noel200
  Level 26  
  gradek83 wrote:
  Jeśli mogę doradzić to zamiast owijać rączkę taśmą materiałową polecam taką fajną rurkę silikonową.

  O, super, chciałem właśnie taki miękki wężyk założyć, ale nie mogłem znaleźć gdzie to kupić. Dzięki.

  Dodano po 1 [minuty]:

  gradek83 wrote:
  w jakim programie kolega robił ten rysunek techniczny ?

  Autodesk inventor.
 • #6
  gradek83
  Level 42  
  Co do rączki to jak kolega rozwiązał połączenia wewnątrz ?
  Widzę że tam wchodzą 3 przewody one są na stałe do grota przylutowane czy jakieś styki tam kolega porobił i czy ta obudowa po wytoczeniu została jakoś przecięta na dwie części ?
 • #7
  noel200
  Level 26  
  gradek83 wrote:
  Co do rączki to jak kolega rozwiązał połączenia wewnątrz ?
  Widzę że tam wchodzą 3 przewody one są na stałe do grota przylutowane czy jakieś styki tam kolega porobił i czy ta obudowa po wytoczeniu została jakoś przecięta na dwie części ?

  Nie przecinałem rączki. W odpowiednich miejscach wywierciłem otwory prostopadłe do osi wzdłużnej rączki. Otwory trafiają na styki grota. W otwory wkręciłem takie coś:
  Lutownica bazująca na grotach JBC C245
  A zanim wkręciłem to do tych wkładek przylutowałem przewody. Na koniec włożyłem grot i w te wkładki wkręciłem śrubki dociskowe M3, które trzymają grot i zapewniają połączenie elektryczne.
  Lutownica bazująca na grotach JBC C245
  Do zmiany grota przez otwory w taśmie luzuję trzy śrubki, wymieniam i dokręcam śrubki.
 • #8
  grzegorz1981
  Level 12  
  Już miałem narzekać na brak mobilności, ale ogniwa 18650 mnie przekonały.
  Wielki plus również ode mnie za rysunek techniczny uchwytu.
  Wilki minus (więc wychodzi na zero ;)) za lutowanie elektrod ogniw. Tak się nie robi. O ile anoda jest jeszcze jakoś dalej od wnętrza baterii, o tyle katoda już niestety nie i nadmierne przegrzewanie doprowadza do degradacji ogniwa. Lutowanie katody jest właśnie takim nadmiernym przegrzewaniem. Pomijam degradację po lutowaniu, po ewentualną potrzebę bezproblemowej wymiany. Najidealniej oczywiście zgrzać do blaszek które to się później lutuje. Już od biedy można by jakieś koszyki kupić. Ale tak czy owak lutownica na wielki plus. Przydałby się film z prezentacji szybkości nagrzewania się.
  Mnie się osobiście podobają też groty od Wellera z wtykiem jack 3.5 mm. Sprawdza się to wyśmienicie bo wymiana jest właściwie błyskawiczna. Pracowałem na takich długi czas i mogę polecić.

  Mały offtop.
  Kolega gradek83 fajna lutownica ta TS100. Polecam alternatywny firmware ze strony: https://github.com/Ralim/ts100/releases
  Ostatni firmware gdzie PID był najlepszy to moim zdaniem 1.17. Nie testowałem jeszcze wersji najnowszej. Ogólnie polecam alternatywny firmware.
  Kolejna wersja lutownicy TS80 posiada właśnie groty z wtykiem jack 3.5 mm. Rozważam zakup takowej. Wolę TS100 bo jest super mobilna. Dużo nie lutuję ostatnio (przekwalifikowanie zawodowe z elektroniki na mechanikę) a po podłączeniu do pakietu ogniw litowych robi się super mobilność. Mam zamiar zrobić wyjście z tej baterii (5 ogniw 18650 INR w szeregu) tak żeby móc podłączyć lutownicę TS100. Mobilność pierwsza klasa. Przepraszam za trochę nie na temat, ale może to zainspiruje czytających do nowych pomysłów.
  Lutownica bazująca na grotach JBC C245
 • #9
  noel200
  Level 26  
  grzegorz1981 wrote:
  minus (więc wychodzi na zero ) za lutowanie elektrod ogniw. Tak się nie robi

  Masz rację, ale nie miałem jeszcze wtedy zgrzewarki.
  Swoją drogą, chcecie zobaczyć tą moją zgrzewarkę na płytce uniwersalnej, arduino z obudową z płyty osb?
  grzegorz1981 wrote:
  Przydałby się film z prezentacji szybkości nagrzewania się.

  Da się załatwić ;-)
  grzegorz1981 wrote:
  Przepraszam za trochę nie na temat, ale może to zainspiruje czytających do nowych pomysłów.

  Dobre rady zawsze mile widziane.
 • #10
  grzegorz1981
  Level 12  
  noel200 wrote:

  Swoją drogą, chcecie zobaczyć tą moją zgrzewarkę na płytce uniwersalnej, arduino z obudową z płyty osb?
  Dobre rady zawsze mile widziane.


  Chcemy i prosimy jeśli można :-)

  Widziałem masę różnych zgrzewarek od transformatorowych (mikrofalówka) po takie z superkondensatorami.
  Nadmienię że kolega niestety kończy działalność (http://www.totalbatterysolutions.co.uk/) ale ma masę sprzętu z linii produkcyjnych. A robił w tej firmie "cuda wianki". Zgrzewarka to aż jeżyła włos na głowie. Pomijam już jakie tam baterie składali. I znowu offtop :-/
 • #12
  grzegorz1981
  Level 12  
  Jak będę z wizytą to zrobię zdjęcie i podam model. Zamierzam się wybrać ale dopiero pod koniec stycznia. Ma masę ogniw 18650 (liczone w dziesiątkach o ile nie w setkach), dedykowanych ładowarek, różnej maści BMS z ciekawymi interfejsami graficznymi. Nawet ostatnio w prezencie mi się dostał pakiet 6 ogniw LGABD11865 od niego. Pogadam z nim i dam znać.
 • #13
  gradek83
  Level 42  
  grzegorz1981 wrote:
  Kolega gradek83 fajna lutownica ta TS100. Polecam alternatywny firmware ze strony: https://github.com/Ralim/ts100/releases
  Ostatni firmware gdzie PID był najlepszy to moim zdaniem 1.17. Nie testowałem jeszcze wersji najnowszej

  Aktualnie mam zainstalowany oficjalny firmware TS100 APP V2.18 O tym alternatywnym słyszałem i miałem go wgrać ale na początek chciałem po testować ten fabryczny teraz chcąc wgrać ten najnowszy alternatywny na dzisiejszy czas v2.06-RC2 to wywalało mi ERR ale może to wina tego że na XP. Ale obczaiłem że zaraz po ponownym wrzuceniu TS100_PL .hex wyskoczyło już RDY. Ogarnę menu i po testuję i zobaczę jak się sprawuje podczas lutowania. W tej TS100 czasem irytuje mnie to niechcący wciskanie przycisków Chińczyk powinien umieścić je przed wyświetlaczem nie w obszarze gdzie się trzyma lutownicę. Dodatkowo ta prostokątna nie owalna obudowa irytuje mnie czasem z tego co widzę w TS80 już jest cała owalna i przyciski są bliżej wyświetlacza i nie sterczą tak. Minus natomiast to to USB TYP C już zasilacza od Laptopa bez przejściówki nie podepnie się.
 • #14
  noel200
  Level 26  
  W pierwszym poście dodałem widok schematu i obiecany film. Jeszcze z dnia kiedy składałem lutownicę.

  Edit:
  Dodałem jeszcze jeden filmik i poprawiłem tamten.
 • #15
  noel200
  Level 26  
  grzegorz1981 wrote:
  noel200 napisał:

  Swoją drogą, chcecie zobaczyć tą moją zgrzewarkę na płytce uniwersalnej, arduino z obudową z płyty osb?
  Dobre rady zawsze mile widziane.

  Chcemy i prosimy jeśli można

  Już:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3538085.html
 • #16
  noel200
  Level 26  
  Nałożyłem dziś silikonową rurkę. Na mój gust lepiej wyglądało wcześniej z czarną taśmą, ale teraz lepiej trzyma się w dłoni. Przy okazji zrobiłem fotkę pokazującą jak zrobiłem połączenia elektryczne z grotem.
  Lutownica bazująca na grotach JBC C245