Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Numer IP....

Gorgoroth 01 Kwi 2003 20:02 6656 28
  • #1 01 Kwi 2003 20:02
    Gorgoroth
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam!
    Jest sobie komputer... podlaczony do sieci..
    Gdzie jest zapisany numer IP komputera :?:
    Wiem ze pytanie wydaje sie glupie ale jak pojawia sie jakies odpowiedzi to wyjasnie o co mi chodzi...[/b]

• #2 01 Kwi 2003 20:14
    techrys
    Poziom 28  

Podobno nie ma głupich pytań...
    Ale nie bardzo wiem o co ci chodzi...
    Na komputerze w windowsie winipcfg, systemy serii 2000 ipconfig, linux ifconfig.
    Na serwerze z linuxem w sieci lokalnej tablica arp, w sieci publicznej ripe...
    Qrcze, szklana kula stłukła mi się...

• #3 01 Kwi 2003 20:18
    qbus
    Poziom 21  

jezeli chodzi o IP zewnetrzne to jest wiele stron dzieki ktorym mozesz sprawdzic swoje aktualne Ip i hosta ...

podejzewam jednak ze chodzi o ip wewnetrzne wie to nic nie da,

jezeli masz winndowsa to poprostu odpal wiersz polecen i wpisz ipconfig - pokaze Ci sie IP brama i domyslna i maska sieci. mozesz tez poszukac w tcp ip ale to bedzie dzialalo tylko kiedy masz stale ip - nie wiem jak sprawdzic jak masz dynamiczne przydzielane :/

ale gdzie to jest zapisane ? hmmm

jest taki plik w windzie - hosts - kiedys wydawalo mi sie ze trzeba tam dopisac ip jak samo sie nie zapisalo jednak teraz sprawdzilem - mam plik nie ruszony a net mam wiec tam raczej nic nie znajdziesz :)
    sprecyzuj o co Ci chodzi ...

• #4 01 Kwi 2003 20:19
    Gorgoroth

Moze troche enigmatycznie zadalem to pytanie...
    Chodzi mi o taka sprawe : czy numer IP jest zapisany w systemie (ogolnie, niewazne czy to win, linux, czy jeszcze jakis inny) czy tez na karcie sieciowej :?:

• #5 01 Kwi 2003 20:21
    elektryk
    Poziom 42  

Wydaje mi się że to jest pytanie do forum na wesoło, ale może się myle. Moja odpowiedź to w rejestrze.

• #6 01 Kwi 2003 20:32
    Gorgoroth

:arrow: Elektryk
    Nie dziwie sie Twojej reakcji, ale do czego zmierzam... Otoz dla mnie jest to calkowicie oczywiste ze zapisywane jest w systemie. Jednak nie dla wszystkich.... Na lekcji z przedmiotu "Systemy i sieci komputerowe" dostalem pytanie gdzie jest zapisany numer IP, wiec odpowiadam jak jest. I tu ku mojemu zdziwieniu odpowiedz byla rzekomo zla, nauczyciel (magister inzynier zreszta) odpowiada mi ze sie myle :!: Poniewaz ( i tu uwaga :idea: )
    "Numer IP jest zapisany na karcie sieciowej :!: , przy zakupie nowej karty sieciowej przeciez musisz zmienic swoje IP bo twoj komputer nie bedzie widoczny w sieci, nie wiesz takich podstaw??"
    Pol lekcji tlumaczylem gosciowi ze chyba cos sie mu z MAC'iem popieprzylo (o MAC'u on nawet nie slyszal, nie wiedzial o czym mowie). Generalnie to dzieki temu spieprzylem sobie ocene a za tydzien koncze szkole i ocenka idzie na swiadectwo maturalne, troche sie wkur***em. Podajcie mi jakas literature gdzie bedzie to opisane zebym mial sie na co powolac bo musze faceta zniszczyc i dostac odpowiednia ocene :cry:

• #7 01 Kwi 2003 20:35
    ajo
    Poziom 10  

tak IP jest ne w rejestrze systemowym, poza tym moze byc zapisane na serwerze, ponadto na serwerze moze byc przypisane IP do adresu MAC karty (adresu fizycznego karty) jest taka fajna ksiazka vademekum informatyka o sieciach jakos to sie tak nazywa i tam jest wszystko opisane. poszukaj tez na necie na pewno cos znajdziesz i dowalisz facetowi:) pozdrawiam

• #8 01 Kwi 2003 20:40
    elektryk
    Poziom 42  

Gorgoth zrób wykład kolesiowi na temat warstw sieci modelu ISO/OSI. Wszystkie informacje znajdziesz w RFC, może nawet tam się uda znaleźć jakiś cytat. Numer IP jest adresem LOGICZNYM a MAC FIZYCZNYM.
    Tak do tematu to MAC też można zmieniać :)

• #9 01 Kwi 2003 20:49
    Gorgoroth

Dzieki Elektryk, zaraz tego poszukam.
    Generalnie to jak pozycze od kogos zeszyt (sam go nie prowadze bo zawarte w nim tresci sa conajmniej oglupiajace) to poskanuje i wrzuce do dzialu na wesolo :D Zobaczycie czego ucza teraz w szkolach :cry: , ogolnie to jak czasami slucham o czym gadaja na lekcji nauczyciele to sie zastanawiam co ja tam robie :?: przeciez te debile nie dosc ze wiedza mniej ode mnie to jeszcze wciskaja mi jakies glupoty totalne :cry: Na szczescie bylo kilku ludzi kompetentnych w tej szkole ktorzy wiedzieli o czym mowia :roll: Ale jeszcze tylko tydzien i koniec tej paranoii :D

• #10 01 Kwi 2003 21:06
    Ghost raider
    Poziom 10  

Tak tak moi drodzy tak sie składa ze chodzimy z kolegą gorgorothem do tej samej klasy. Ja bede jutro z tego pytany tzn bede musiał powiedziec ze Nr iP karty sieciowej jest zapisany w niej samej :)))) Wyobrazacie sobie ???

Korzystajac z okazji chcialem zdaac jescze jedno pytanie. Czy moze ktos wie coz to jest "Pierścieniowy system dostepu do dysku "??? Otóż pan profesor magister inż zadał takie pytanie ostanio niestety tego nikt nie umiał mu wyjasnic bo szczerze mowiac powatpiewam w istnienie takiego czegos. Moge sie mylic więc jelsi się myle prosze wyjasnijcie co to jest podobno ma to zwiazek z sieciami LAN ??? i z otoczeniem sieciowym

Aha jak tylko skonczymy ta szkołe moge zapewnic ze dział na wesoło wzbogaci i to bardzo :)

• #11 01 Kwi 2003 21:12
    elektryk
    Poziom 42  

Pierścieniowy dostęp oznacza że na raz możesz czytać tylko jeden sektor i sektory można czytać szybko tylko w określonej kolejności (żeby czytać poprzedni to trzeba przeczekać wszystkie, aż się pierścień obróci). A co do sieci to jest podobnie z sieciami TokenRing, tam jest znacznik oznaczający zezwolenie na wysyłanie, potem ten znacznik jest przekazywany dalej. Na szczęście (niekiedy pech) sieci ethernet są oparte na wykrywaniu kolizji podczas równoczesnego nadawania.

• #13 01 Kwi 2003 21:26
    oldboy

Nie wnikam w merytoryczną treść wypowiedzi kolegów. Być może wiele jest w nich prawdy ale jak znam życie, niewiele zwojujesz stawiając tego wykładowcę pod ścianą. Wejdź w psychikę człowieka, Ty jesteś uczniem , on wykładowcą i bez względu na to, jakie głupoty będzie przekazywał, słuszność będzie po jego stronie. Nie pomogą żadne źródła na które powołasz się, on po prostu nie zmieni zdania, nie może, jest wykładowcą. Wiem, że to się kłóci z poczuciem sprawiedliwości ale tak było, jest i zapewne będzie. Nie Ty pierwszy padłeś ofiarą braku kompetencji osób od których wymaga się wiedzy, fachowości i uczciwości.Życie podpowiada aby w takich przypadkach dać sobie spokój. Niestety!

• #14 01 Kwi 2003 21:45
    Gorgoroth

Masz racje Oldboy, ale nic nie mam do stracenia. Przez 5 lat nauki 3 musialem sie z nim meczyc i to na roznych przedmiotach. Ogolnie to nic bym do niego nie mial gdyby facet potrafil przyznac sie do bledu ale on nie dosc ze na niczym sie nie zna to jeszcze uparcie broni swych chorych teorii.
    W sumie to chodzilo mi tylko o poparcie w sprawie tego IP i wskazanie jakiegos zrodla na ten temat zeby sie upewnic i walczyc z nim. Na obecnym etapie dyskusja juz nie nadaje sie do dzialu Komputery/Hardware wiec zamknijmy temat.

• #15 01 Kwi 2003 21:55
    elektryk
    Poziom 42  

:arrow: Gorgoth
    5.4 IP Address
    The network manager assigns IP addresses to computers according to
    the IP network to which the computer is attached. One part of a 4-
    byte IP address is the IP network number, the other part is the IP
    computer number (or host number). For the computer in table 1, with
    an IP address of 223.1.2.1, the network number is 223.1.2 and the
    host number is number 1.
    http://www.networksorcery.com/enp/rfc/rfc1180.txt

• #16 01 Kwi 2003 21:58
    Gorgoroth

:arrow: Elektryk
    Serdeczne dzieki :idea: :)

• #17 01 Kwi 2003 22:13
    Ghost raider
    Poziom 10  

Nie mam zamiaru stawiac go pod sciana to sie mija z celem poprostu bede musiał mu powiedzec to co on bedzie chcial usluyszec i tyle :) tylko niestety martwi mnie to ze taki człowiek bierze co miesiac pieniadze za rzekomo uczenie. A dodam ze sytuacja ma miejsce w podbno jednym z najlepszych technikow.

:(

• #18 01 Kwi 2003 22:56
    Tremolo
    Poziom 43  

No pytanie naszego kolesia od infy było nie tyle co retoryczne co w kwestii merytorycznej wieloznacznej

jeśli w systemie masz zapisane wszystkie numery ip skonfigurowane ręcznie to numer Mac w niektórych sieciach nie bedzie miało znaczenia. Jeśli ntomiast będzie to miało znaczenie jesli jak ktos powiedział serwer przypisuje IP do MACa

Powiedz mu że np IP 127.0.0.1 się nie zmieni bo to localhost. Jesli nie bedzie serwera wówczas ip zewnętrzne się wygeneruje gdzieś w obrębie 169. ... ... ... takie numerki przynajmniej tak było

Co do wypowiedzi p. Oldboya to powiem że czasami niektórzy nauczyciele przyznają się do błędu i wtedy to są nauczyciele a nie.. wpisujcie jakieś brzydkie słowa.

W teorii to jest tak.

Adres IP (w najczęściej obecnie stosowanej wersji 4 - IPv4) to cztery oddzielone kropkami liczby z zakresu od 0 do 255 (np. 213.25.110.141) identyfikujące dany komputer w sieci dzięki czemu możliwe jest nawiązanie z nim połączenia. W formie binarnej, liczby te można zapisać za pomocą ośmiu bitów, co w odniesieniu do czterech liczb może dać w sumie 32-bity, przez co liczba możliwych do uzyskania w ten sposób kombinacji adresów może wynosić około 4,3 miliarda. Każdy taki adres IP podzielić można na dwie części: numer identyfikujący samą sieć oraz numer wskazujący na konkretny komputer w tej sieci. W samym Internecie najistotniejsza jest część sieciowa adresu umożliwiająca routerom przekazywanie pakietów danych z jednego węzła do drugiego. Poszczególne części adresu IP odpowiadają kolejnym, coraz mniejszym sieciom, jakie pakiety danych napotykają na drodze do ostatecznego celu. Przykładowo w adresie 213.25.110.141 pierwsza liczba - 213 - oznacza Polskę (jeden z kilku numerów przydzielonych naszemu krajowi), 213.25 to Katowice, a 213.25.110 odnosi się do konkretnej instytucji przyłączonej do sieci w której ostatni człon adresu jest numerem komputera w obrębie samej instytucji. Z uwagi że sieci różnią się między sobą rozmiarami, twórcy standardu IP postanowili uporządkować kwestię przydzielania adresów dzieląc je na pięć oddzielnych klas - A, B, C, D, E. Miało to na celu ułatwienie procesu przyznawania IP jednostkom, które potrzebują ich więcej, a tym które nie mają pod tym względem dużych wymagań. Pierwsza liczba w adresie określa konkretną klasę. I tak jeżeli zawiera się ona w przedziale od 0.0.0.0 do 127.255.255.255., to jest to adres klasy A (adresy od 10.0.0.0. do 10.255.255.255. zarezerwowane są do specjalnych celów), jeśli pomiędzy 128.0.0.0. a 191.255.255.255., to mamy doczynienia z adresem klasy B (adresy od 172.16.0.0. do 172.31.255.255. zarezerwowane są do specjalnych celów), klasę C reprezentują liczby od 192.0.0.0. do 233.255.255.255. (adresy od 192.168.0.0. do 192.168.255.255. są zarezerwowane do specjalnych celów), natomiast klasa D przeznaczona jest wyłącznie dla adresów typu Multicast i obejmuje adresy od 224.0.0.0. do 239.255.255.255. W klasie A tylko pierwszy z czterech członów określa adres samej sieci, następne trzy liczby przypisane są konkretnym urządzeniom w niej działającym (maska podsieci). Klasa A daje więc możliwość zaadresowania ponad 17 milionów urządzeń z czego większość zarezerwowały dla swoich potrzeb rządowe i naukowe instytucje z USA. Z kolei w klasie B, dwie pierwsze liczby oznaczają adres sieci, a następne identyfikują poszczególne urządzenia co umożliwia opisanie ponad 16 tysięcy różnych sieci z których każda może zawierać 65 tysięcy unikalnych adresów. Klasa C używa trzech pierwszych członów jako adresu sieci, natomiast pozostałe liczby służą do identyfikacji działających w niej komputerów co daje dość dużą liczbę dostępnych numerów w sieci, lecz każdy z nich może zawierać najwyżej 256 unikalnych adresów IP. Adresy klasy D wykorzystuje się natomiast do nawiązywania wieloosobowych telekonferencji i transmisji na żywo gdzie użytkownik musi sam dostosować swój komputer do określonej przestrzeni adresowej. Ze względów praktycznych zamiast numerów które są trudne do zapamiętania, używa się nazw typu firma.com.pl, czyli tzw. adresów domenowych np. www.hoga.pl.. Podczas nawiązywania łączności adres IP jest automatycznie konwertowany przez specjalny serwer DNS (Domain Name System) na przyjazny dla użytkownika adres domenowy. W sieciach obsługujących protokół SLIP/PPP adresy IP przydzielane są dynamicznie na czas sesji i w poszczególnych etapach mogą być różne dla tego samego komputera.

I po takim czymś powinien Ci wpisac ocene bo jak on sprawdzi trafność odpowiedzi jak on sam nie wie?

Gościowi trzeba nawalić teorii wtedy przymknie dziub w sprawach akcji z IP

• #19 01 Kwi 2003 23:07
    elektryk
    Poziom 42  

Tremolo jeśli mówisz o DHCP to się mylisz. DHCP polega na tym że klient prosi o przydzielenie numeru IP i jak dostanie odpowiedż to sobie taki numer przydziela, może sobie przydzielić dowolny inny ale wtedy albo nie będzie on działać na bramce (bo go wytnie ze względu na zły MAC) albo będzie konfilkt (2 identyczne IP z różnymi adresami MAC) ale ta karta będzie mogła się komunikować w ramach podsieci przy pomocy tego adresu. Zawsze to klient decyduje jaki ma adres IP, ponieważ warstwa 3cia jest już zawarta w systemie operacyjnym (pozostałe są w sprzęcie karty sieciowej).

• #20 04 Kwi 2003 16:22
    Alana
    Poziom 37  

gorgoroth - czy moge sie zapytac do jakiej nieslawnej szkoly chodzisz/les - czy nie przypadkiem do gdanskiej lacznosciowki a przedmiot o ktorym mowisz to nie tzw "szmudzenie"??

• #21 04 Kwi 2003 16:57
    Gorgoroth

Szkola : Slaskie Techniczne Zaklady Naukowe
    Przedmiot : Systemy i sieci komputerowe
    :roll:

• #22 04 Kwi 2003 17:11
    zyraf
    Poziom 26  

a powiedz gosciowi zeby sobie znalazl 2 kompy podlaczone do innych sieci ale zeby mialy takie same karty i niech je sobie zamieni. ciekawe czy ip tak da sie zmieniac... 8)
    a zapytaj go sie tez czy na zwyklych modemach diallup tez jest ip zapisany.stwierdzilem tez ze jego teoria oznacza ze na swiecie moze byc ograniczona liczba sieciuwek (no bo 2 kompy nie moga miec tego samego ip :roll: )
    tak wogole to zdolny on... ciekawe gdzie ksztalca takich magistrow/inzynierow/komputerowcow
    pozdrawiam
    p.s. do dzialu "na wesolo" nadawalby sie film tego gostka jak wyglasza swoja teorie...

• #23 04 Kwi 2003 22:36
    Ghost raider
    Poziom 10  

heheeh pomyslelismy o tym i to juz dawno. Niestety ostatnio nas zczapił z kamera na lekcji i nic z tego nie wyszło ale bedzie pare zdjec (z sony-ericssona t68i) i moze uda sie nagrac cos na dyktafon. Tylko on pieprzy gupoty jak ma dzien zazwyczaj przedytkowywuje nam ksiazki i to czasami takie sprzed 10 lat !!! Ale dzieki bogu jeszcze tylko jedna lekcja z nim i koniec.

Aha i pytał mnie na ostatniej lekcji - jedno z ciekawszych pytan :Czy Panel sterowania I rejestr to to samo ??? według niego :TAK
    Odpowiedzialem ze nie - na szczecie nie miało to zadnego wpływu na ocene. Ale prosze powiedzcie ze to nie jest to samo bo mnie juz odbijac zaczyzna przez tego chłopa :)

• #24 05 Kwi 2003 08:17
    techrys
    Poziom 28  

Spójrzcie na to inaczej: on testuje waszą inteligencję i uczy czego nie powinno się uczyć :sm16: Ale z tego co widzę to on jest ciężki przypadek :D

PS. Szkoła óczy :D

• #25 05 Kwi 2003 10:24
    zyraf
    Poziom 26  

:arrow: Ghost raider: to nie jest to samo i kazdy lamer nawet to wie (tak mi sie wydaje...) a popytaj sie go o rejestry procesora (takie jak w assemblerku)np. AX, BX i spytaj sie do czego one sluza (powiedz ze gdzies to slyszales i niewiesz o co biega), dopiero bedziesz mial ubaw :twisted:
    pozdro

• #26 05 Kwi 2003 11:05
    Acid 19
    Poziom 2  

gorgoroth napisał:
    Szkola : Slaskie Techniczne Zaklady Naukowe
    Przedmiot : Systemy i sieci komputerowe
    :roll:

Ty masz jeszcze farta, bo jestes na SYstemy i sieci komputerowe. Profil w mojej szkole ZESPOL SZKOLE ELEKTRONICZNYCH Zdunska Wola. tez jestem na SYSTEMY I SIECI KOMPUTEROWE. W piersszej klasie WORD, DOS, NORTON.. w drugiej.. TEZ jakies badziewie... w 3 i 4 nie mielismy informatyki w ogole. Teraz w 5 mamy SPECJALIZACJE.. i co? Robimy referaty... o budowie komputera.. tzn. KOMP SKLADA SIE Z DYSKU, MONITORA.... normlanie PARANOJA.. a poza tym, na swiadectwie bede technik elektronik. bez specjalizacji.. Polskie szkolnictwo to jedna wielka SCIEMA!!

• #27 05 Kwi 2003 17:58
    Alana
    Poziom 37  

to samo bylo u mnie w lacznosc - wogule to jaja leprze bo poszedlem na elektronike ogolna a z braku zaplecza dydaktycznego czy jak to sie nazywa specjalizacje robilismy z systemow i sieci (a w rzeczywistosci z... windozy i office) - moge wam powiedziec ze wiecej o sieciach sie dowiedzialem przez 3 tygodnie jak pracuje w osiedlowej LAN jako monter niz przez 5 lat w lacznosci (chociaz nie krytykue calej szkoly - kulku nauczyciewli bylo naprawde SUPER)

• #28 10 Wrz 2006 01:46
    bodd
    Poziom 11  

Niedobrze sie robi czytając te wasze posty .Zaczęło sie o głupie IP a skończyło na naśmiewaniu z nauczycieli.Jestem ciekaw czy w waszych szkołach sa same takie orły i sokoły które maja w jednym palcu komputer i wszystko co z nim związane.Jeżeli uważasz że nauczyciel nie miał racji to uważaj i zachowaj to dla siebie a nie obrażaj jego i jemu podobnych na całym forum.To tez śa ludzie i maja prawa popełniać błędy, tym bardziej jak napisałeś uczy cie 3 lata. Kiedy on był w twoim wieku tak podejrzewam na świecie królowały komputery wielkości pokoju.Teraz dzieci maja z nimi do czynienia.Ciekaw jestem czy TY i tobie podobni będziecie tacy mądrzy za 10 lat.Ponieważ znam trochę życie sadze że być może zostaniesz nauczycielem informatyki a wtedy zobaczymy. Życzę powodzenia............

• #29 10 Wrz 2006 11:43
    Tremolo
    Poziom 43  

Jesteś taki orzeł, jak uważasz, zobacz wpierw na siebie, wyszukałeś tematu sprzed 3 lat - jest to jedna z mozliwości nabijania postów na tym forum. Tak samo jak uczniowie nauczyciele w polskiej szkole podlegaja krytycznej ocenie, wpierw sa oceniani na studiach dydaktycznych/pedagogicznych, później na praktykach, a później cała szkoła poddawana jest tzw. Wewnatrzszkolnemu Systemowi Oceniania, nie masz pojecia co to był za człowiek, i nie chodzi do konca o jego wiedze merytoryczną, dlaczego jeszcze uczył w renomowanej szkole z innych powodów, ja też chce go zapomniec i tyle. Po za tym, większość nauczycieli informatyki było uczonych na systemach DOS w latach 80 i win 3.1 w latach 90, po któreś tam jeszcze. A Ci starsi z przełomu lat 60-70 wcale nie są najgorsi i calkiem niexle sobie radzą w windowsie...

Powinienes dostac ostrzeżenie, za wygrzebywanie starych postów: to jest jedna z możliwości nabijania postów na tym forum ->regulamin, ale Ci tego oszczędze.

Temat zamykam, jesli coś chcesz dopowiedzieć wyslij PW do userów tu piszacych.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME