Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowalny przekaźnik wycieraczek z pilotem

noel200 06 Sty 2019 20:27 2847 9
  • Programowalny przekaźnik wycieraczek z pilotem
    Witam.
    Przedstawiam moje wykonanie programowalnego przekaźnika wycieraczek do auta.
    Było już kilka na elektrodzie, ale takiego na pewno nie. Może komuś się przyda.
    Jeżdżę na wózku inwalidzkim. Mam hondę crv, wersję amerykańską z automatyczną skrzynią biegów. Drążek do przełączania biegów mam przy kierownicy, jak w tych starych amerykańskich samochodach, a w miejscu, gdzie zwykle znajduje się dźwignia z biegami mam dźwignię, do której podłączone są pedały hamulca i przyśpieszenia.
    Gdy pada deszcz, był problem. Lewa ręka na kierownicy, prawa na hamulcu. Zdejmowanie którejkolwiek ręki, żeby włączyć wycieraczki, jest mocno niebezpieczne. Wpadłem na pomysł, żeby na tej dźwigni od hamulca zamontować pilot. Kupiłem na alliexpresie taki zestaw.
    Pilot i odbiornik. Pilot przykleiłem na klej na gorąco.
    a odbiornik podłączyłem do kilku pinów przełącznika zespolonego od wycieraczek tak, że jeden przycisk na pilocie załącza jeden cykl wycieraczek, a drugi załącza spryskiwacz.
    Wszystko było spoko, aż pewnego dnia dym, smród w samochodzie i odbiornik się właściwie zwęglił. Nie mam pojęcia dlaczego. Prawie rok działał i przestał.
    Postanowiłem teraz odbiornik zrobić swój. Wykorzystałem taki odbiornik
    I z tego zwęglonego odbiornika przekaźniki. Zaprojektowałem swoją płytkę, wsadziłem arduino (a jakże ;-)), napisałem program, zaprojektowałem i wydrukowałem obudowę podłączyłem i działa.
    Programowalny przekaźnik wycieraczek z pilotem Programowalny przekaźnik wycieraczek z pilotem Programowalny przekaźnik wycieraczek z pilotem
    Arduino monitoruje piny wyjściowe z odbiornika RF. Jak jest sygnał, to załącza odpowiedni przekaźnik. Przy pierwszym naciśnięciu przycisku od wycieraczek arduino zaczyna liczyć czas. Przy drugim naciśnięciu zatrzymuje liczenie i zapamiętuje ten czas. I teraz arduino załącza przekaźnik wycieraczek zgodnie z tym zapamiętanym czasem. Banalne prawda. Jak naciśniemy przycisk trzeci raz, to czas ulega skróceniu, a jak naciśniemy i przytrzymamy przez 1,2 s, to czas zostaje skasowany i rozpoczyna odliczanie. Kolejne naciśnięcie powoduje zapamiętanie kolejnego czasu. Możliwy czas do zaprogramowania to od 2 do 45 sekund.
    Na płytce są optotranzystory. Wydawałoby się, że siedzą tam bez sensu. Jeżeli to nasze urządzenie podłączymy do oryginalnego przełącznika wycieraczek równolegle, to arduino będzie wiedziało o załączeniu wycieraczek także tym przełącznikiem. Przynajmniej w teorii. U mnie spryskiwacz tak się da zrobić, ale sygnał do załączenia wycieraczek na jeden cykl, zrobiłem wykorzystując jakiś pin sygnałowy do układu PCM w samochodzie. Bo gdybym zrobił to zgodnie z założeniem, to przez przekaźnik płynąłby cały prąd silnika wycieraczek, a tego przekaźnik by nie wytrzymał. Zresztą teraz tego oryginalnego przełącznika nie używam, a żona kategorycznie stwierdziła, że nie chce żadnych zmian i zastanawiania się w trakcie jazdy jak się programuje wycieraczki. Tych wejść z optotranzystorów więc nawet nie oprogramowywałem.
    Podsumowując: urządzenie moje założenia spełnia w 100%, a inni mogą modyfikować to do woli. Schemat, płytkę czy program. Załączam materiały. Pozdrawiam i miłego dnia.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    noel200
    Poziom 25  
    Specjalizuje się w: automatyk
    noel200 napisał 1464 postów o ocenie 581, pomógł 35 razy. Mieszka w mieście Białystok. Jest z nami od 2005 roku.
  • OptexOptex
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    Gratuluję konstrukcji i tego, że w prosty sposób rozwiązałeś problem. Szczególne uznanie za stawianie bezpieczeństwa jako priorytet.
    Jedno, ale:
    noel200 napisał:
    Pilot i odbiornik. Pilot przykleiłem na klej na gorąco

Szybko odpadnie ten klej. To już lepiej przyklej na dwustronną taśmę piankową.
  • OptexOptex
    noel200
    Poziom 25  
    Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Szybko odpadnie ten klej. To już lepiej przyklej na dwustronną taśmę piankową

Spodziewam się tego, ale na szybko nie mogłem nic wymyślić. Trzyma się jednak już prawie rok.
    szczodros
    Poziom 18  
    noel200 napisał:
    Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Szybko odpadnie ten klej. To już lepiej przyklej na dwustronną taśmę piankową

Spodziewam się tego, ale na szybko nie mogłem nic wymyślić. Trzyma się jednak już prawie rok.

Klej naprawdę porządnie rozgrzany potrafi trzymać latami. Jak autor kleił na mocno rozgrzany klej to wiedz, że będzie to trzymać.

Nie myślałeś dodać autorze, czujnika deszczu co by częściowo układ działał sam?
    noel200
    Poziom 25  
    szczodros napisał:
    Nie myślałeś dodać autorze czujnika deszczu co by częściowo układ działał sam?

Chciałem już dawno coś takiego zrobić. Ale jak...? Gotowce są drogie, sprawdzonej konstrukcji nie znam, a próbowałem kiedyś uruchomić wyjęty czujnik deszczu z jakiegoś peugeota i poległem.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    Z tego co się orientuję do fabrycznych czujników deszczu trzeba też szyby przedniej przystosowanej do takiego czujnika. W miejscu czujnika szyba ma soczewkę, zdaje się. Ale ręki sobie nie dam uciąć.
    siewcu
    Poziom 34  
    Zgadza się, do czujnika są inne szyby. Sporo droższe niestety...
    DJ MHz
    Poziom 24  
    Chyba że czujnik działa na zasadzie odbicia wiązki podczerwieni od kropelki wody. Jest kilka marek, które używają takiego patentu, szyba może być zwykła.
    pticajs
    Poziom 10  
    Właśnie tego szukałem (chyba przez rok). Było coś podobnego ale na Attiny. Mam vana podstawowa wersja i ładuję w niego elektronikę Wycieraczki mam rozbudowane o 12 stopniowy przełącznik obrotowy - narazie

Dodano po 11 [godziny] 54 [minuty]:

Czy to się nada, jeśli tak to czy kod programu zostaje taki sam?
    https://www.ebay.co.uk/itm/New-Pro-Micro-ATme...43e19259df:g:5A0AAOSwjVVV2uTl&redirect=mobile

SparkfunProMicro jest 10x droższy
    Czy mogę użyć UNO , MEGA lub inny popularny (co z kodem , czy się zmieni)?
    Wyjścia rel1-1, 1-2. ... to po prostu wyjścia robocze?
    Czy np. P$5 i P$6 są sprzężone ze sobą i działają równolegle ?
    Dzięki z góry?