Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy moje gniazdko jest uziemione?

Creatchris 06 Sty 2019 23:12 120 2
  • #1 06 Sty 2019 23:12
    Creatchris
    Poziom 2  

Witam, problem następujący.
    Połowa gniazdek u mnie w mieszkaniu jest z bolcem, pozostała część nie. Mieszkam w bloku z lat 80, taki szary. Nie mam zielonego pojęcia o elektryce, zastanawia mnie tylko, czy gniazdko, do którego podłączony był mój komputer jest "uziemione".

Pytanie wynika stąd że niedługo zamierzam podłączyć tam nowy sprzęt.

Owe gniazdko ma tzw. bolca. Do tego kontaktu właśnie, bezpośrednio był wpięty komputer. Miał metalową obudowę, ale nigdy, kiedy jej dotykałem, nie czułem żadnego napięcia (czy jakkolwiek się to nazywa). Natomiast pamiętam, że podłączanie np mini jacka od głośników (które były zasilane z najprostszego przedłużacza) do tylniego wyjścia na płycie głównej, wiązało się z jakimś szumem w samych głośnikach.

Czy na podstawie tak skąpych informacji można ocenić, czy dane gniazdko jest bezpieczne, czy lepiej zawołać elektryka.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

0 2
  • #2 06 Sty 2019 23:16
    kkas12
    Poziom 41  

Należy wykonać pomiar sprawdzenia SWZ. Powinna to wykonać osoba legitymująca się odpowiednim Świadectwem kwalifikacyjnym.
    Ponadto niedopuszczalne jest stosowanie w jednym pomieszczeniu gniazd ze stykiem ochronnym i bez niego. Jest to bardzo poważny błąd w sztuce mogący skutkować porażeniem.

0
  • #3 06 Sty 2019 23:36
    Creatchris
    Poziom 2  

Ok, dziękuję serdecznie za odpowiedź

0