Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu.

tomybb 08 Sty 2019 13:08 4812 64
  • #31 08 Sty 2019 13:08
    ramrusazer
    Poziom 12  

Jawi_P napisał:
    ramrusazer napisał:
    Bo to dokładnie eneloopy, tylko markowane znakiem IKEA.

No własnie pytanie czy wszystkie?
    Bo słyszałem, ze to zależy od partii, były podobno różne brndowane.

A to trzeba by sprawdzić samemu...

Faktem jest że ostatnio kupowane w Ikea Katowice/Sosnowiec są eneloopami.
    Czy wszystkie to nie wiem, nie robiłem aż tak szeroko zakrojonych testów ;).

Co do zasilania Lampy błyskowej... używam aktualnie eneloopów białych, oraz everactive... nie robię wesel, lampa to Sony HVL-F58AM, ładuje się dosyć szybko i nie zauważyłem znaczącej różnicy.
    Tyle że eneloopów używam już od dosyć dawna, a everactive kupowałem z względu na zabawki od córki, bo lubią się zgubić.

W zasadzie 'tanich' akumulatorów nigdy nie kupowałem, jeżeli już to zawsze były od kogoś jako uszkodzone, po odświeżeniu na LC-700, jeszcze do latarki czy zabawki dawały radę.

• #32 08 Sty 2019 15:36
    noel200
    Poziom 24  

^ToM^ napisał:
    Płytka oblicza pojemność na podstawie prądu i napięcia.

Płytka podaje Ah, więc czas i prąd. Napięcie do pomiaru nie jest brane.

• #34 08 Sty 2019 16:37
    CMS
    Administator HydePark

nasu napisał:
    Kupione w Chinach 18650 3400mAh po 2$ ważą nieco więcej i trzymają deklarowaną pojemność

Mierzyłeś ta pojemność? To prawie maximum ile można upchnąć w obudowę 18650, ciężko mi uwierzyć, że Chińczyk by sprzedawał ogniwa o takiej pojemności i nie napisał na nich 12000 czy 15000mAh :).

nasu napisał:

Ważą 10% więcej jak podobny Panasonic wyjęty z laptopa.

Może jednak nie trzymają pojemności, a wypełnione są standardowo mniejszym ogniwem i piaskiem aby nie latało w środku i akumulatorek trzymała wagę. Skoro dwa masz "padnięte" to może pokusisz się o rozebranie ich.

nasu napisał:
    Czekam jeszcze na 14500 900mAh po 1,5$

Kupiłem takie do latarki, wiedziałem, że nie ma co liczyć na taką pojemność, ale miałem nadzieję przynajmniej na 400mAh. Tymczasem nie mają nawet 200mAh.

• #35 08 Sty 2019 17:12
    ^ToM^
    Poziom 33  

noel200 napisał:
    ^ToM^ napisał:
    Płytka oblicza pojemność na podstawie prądu i napięcia.

Płytka podaje Ah, więc czas i prąd. Napięcie do pomiaru nie jest brane.

Naturalnie. Oczywista omyłka pisarska.

• #37 08 Sty 2019 18:03
    Jawi_P
    Poziom 33  

Skoro już padł parametr trzymania napięcia w niższych temepraturach to:
    Włożyłem wczoraj do zamrażalnika akumulatorek AA Eneloop, wtedy z napięciem 1,44V.
    Dziś wyjąłem i pomierzyłem od razu . Miał napięcie identyczne z wczorajszym. Nawet 0,01 więcej ;)
    Podsumowując, jak tamte traciły napięcie po 2-3 godz. w lodówce w 5 stopniach, to są marnej jakości raczej.

• #38 08 Sty 2019 18:22
    CMS
    Administator HydePark

Napięcie to nie wszystko, zróbcie pomiar wydolności prądowej i pojemności w tak niskich temperaturach, a obawiam się, że wyniki nie będą tak zachwycające.

• #39 08 Sty 2019 19:54
    Jawi_P
    Poziom 33  

CMS napisał:
    Napięcie to nie wszystko, zróbcie pomiar wydolności prądowej i pojemności w tak niskich temperaturach, a obawiam się, że wyniki nie będą tak zachwycające.

No, aż tak to mi się nie chce. :)
    Autor lidlowe akumulatorki sprawdzał po 3 godz w lodówce w temperaturze 5 stopni, które traciły napięcie, tam nie ma co obciążać nawet. Jest różnica między nimi? Po co sprawdzać więcej.

• #40 08 Sty 2019 23:33
    elektronik2018
    Poziom 7  

tomybb napisał:
    Jako wadę na pewno trzeba uznać że jak to produkty LIDLa nie są dostępne w ciągłej sprzedaży.

To raczej wada Lidla a nie baterii, a ten artykuł mimo wszystko jest o bateriach AAA a nie o polityce sprzedażowej i działaniach Lidla prawda? Myślę że te testy baterii są ciekawe ale na dłuższą metę jeśli o baterie AAA chodzi to nikt nie robi dziś takiego szajsu żeby miał się rozwalić po kilku testach więc właściwie to testy te mogą tylko udowodnić wytrzymałość baterii, ale raczej nie pokażą jasno że bateria marki X jest 2000 razy lepsza od baterii marki Y. Artykuł bardzo mi się jednak podobał i pomimo małej pożyteczności tego typu testów, życzę Ci kolejnych testów baterii lub czegokolwiek innego bo dobrze Ci to wychodzi. Pozdrawiam :-)

• #41 08 Sty 2019 23:39
    nasu
    Poziom 19  

Pomiaru prawdziwej pojemności zgodnie z normami może nie zrobimy, ale dla celów porównawczych ustalmy jakaś metodologię.
    Może tą rozładowarką co pokazal @noel200

noel200 napisał:
    Może was zainteresuje pomiary, które niedawno sobie robiłem. Tylko pomiar pojemności. Ładowane prądem 500mA, leżały dobę i rozładowywałem. Baterii alkalicznych oczywiście nie ładowałem.
    Rozładowywałem rezystorem 7,5oma i płytka oblicza pojemność w Ah. Temperatura 22*C.
    Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu.

• #42 09 Sty 2019 12:33
    ramrusazer
    Poziom 12  

Ciekawe jak z czasem, bo może eneloopy nie są najbardziej pojemne.. ale za to nie zauważyłem zbytniego zużycia w okresie kilku lat używania na lampie błyskowej.
    GP czy energizer dosyć szybko zaczęły się 'rozjeżdżać' mimo ładowania LC700 gdzie każdy kanał jest niezależny.

• #43 09 Sty 2019 13:51
    Janusz_kk
    Poziom 17  

ramrusazer napisał:
    bo może eneloopy nie są najbardziej pojemne.. ale za to nie zauważyłem zbytniego zużycia w okresie kilku lat używania na lampie błyskowej.

To jest najważniejsza ich zaleta, kosztem pojemności uzyskali długowieczność, sam mam kilka i są bez porównania do innych aku,
    samorozładowanie też mają minimalne i to też je wyróżnia spośród innych.

• #44 09 Sty 2019 18:59
    anmedia
    Poziom 39  

OldSkull napisał:
    Tutaj raczej jest problem z napięciem

Ja wiem o tym, dlatego od razu dla porownania podalem probe na lampie firmowej, gdzie dzialaly.

Czy ktos moze zrobic probe tych akumulatorow z IKEI?

• #45 09 Sty 2019 19:16
    BC109B
    Poziom 33  

Akumulatory NiMH słabo pracują w niskich temperaturach. Sanyo podawało, że mogą pracować 0 st. C. Przechowywanie do -20 st. C. Warto poczytać informacje od producenta zanim wpakuje się akumulator do zamrażarki.

• #46 09 Sty 2019 19:50
    Jawi_P
    Poziom 33  

BC109B napisał:
    Akumulatory NiMH słabo pracują w niskich temperaturach. Sanyo podawało, że mogą pracować 0 st. C. Przechowywanie do -20 st. C. Warto poczytać informacje od producenta zanim wpakuje się akumulator do zamrażarki.

I wszystko się zgadza. U mnie w zamrażarce nie ma więcej jak -18, tak jest ustawione. Znaczy było kiedyś i nie sądzę by się zmieniło.
    Druga sprawa, test miał na celu porównanie zachowania akumulatorów, tylko tyle i aż tyle.

• #48 10 Sty 2019 12:56
    Jawi_P
    Poziom 33  

nasu napisał:
    Ciekawe ile mają naprawdę? Moja ładowarka Golisi S4 raczej prawdy nie powie?? Raczej nie podaje pojemności, tylko ile została naładowała?

A no nie powie, choć jest "Military-grade" to powinna ;)
    Ale to Ty ją posiadasz, to czy pokazuje ładunek podczas rozładowywania czy podczas ładowania?
    Bo jakoś instrukcji mi się czytać nie bardzo chce.

• #51 12 Sty 2019 17:52
    anmedia
    Poziom 39  

A w jaki sposob sprawdzic pojemnosc akumualora? W warunkach domowych z multimetrem? Jest taka mozliwosc?

• #52 12 Sty 2019 17:56
    BC109B
    Poziom 33  

Trochę to kłopotliwe. Ładujesz akumulator a następnie rozładowujesz i mierzysz czas jaki upłynie do chwili, gdy akumulator osiągnie 0.9 V. Prąd rozładowania powinien być jednakowy w czasie pomiaru, więc rezystor jako obciążenie nie sprawdzi się.
    Pomiar czasu będzie dla Ciebie uciążliwy ze względu na konieczność pilnowania woltomierza i stopera.

• #53 12 Sty 2019 18:11
    anmedia
    Poziom 39  

To absolutnie, przy ilosci blisko 50 akumulatorow, nie wchodzi to w gre, a czy u "kolegow w chinach" nie ma czegos co by moglo pokazac ile tak naprawde ma pojemnosci akumulator? Ot jak wkladasz baterie do woltomierza i widzisz jakie jest napiecie.

• #54 12 Sty 2019 18:19
    BC109B
    Poziom 33  

Ja akurat używam ładowarkę BC700, która oferuje pomiar pojemności ogniwa opisaną metodą. Można w niej ustawić prąd rozładowania na 200, 250 lub 350 mA. Trzeba szukać ładowarkę mikroprocesorową z pomiarem pojemności akumulatorów.

• #55 12 Sty 2019 19:30
    anmedia
    Poziom 39  

Szukalem dzisiaj u "kolegow", ale znalazlem tylko urzadzenie ktore zaprezentowal noel200. Jestem w sklonny kupic jeszcze jedna ladowarke, tylko chcialbym juz wywalic akumulatory o niskiej pojemnosci, lub przynajmnij "sparowac" te co mam. Bo korzystajc z 4 (prawie zawsze) trudno jest znalezc te ktora ma najnizsza pojemnosc.

• #56 12 Sty 2019 19:33
    BC109B
    Poziom 33  

Ja właśnie robiłem takie testy, ale do zbadania miałem zaledwie 14 ogniw.

• #58 12 Sty 2019 21:08
    anmedia
    Poziom 39  

nasu napisał:
    Tu raczej chodzi o powtażalność by dobrać równe pojemności do pakietu.

I caly czas stoimy w miejscu, jak to wszystko zrobic czy ogarnac, bez zmudnego pomiaru!

• #60 12 Sty 2019 22:00
    anmedia
    Poziom 39  

To jest juz jakas opcja. Rowniez dlugotrwala, ale zawsze cos, dzieki!