Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu.

tomybb 13 Sty 2019 10:46 6312 84
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #63 13 Sty 2019 14:58
    airbites
    Poziom 22  

Ja mam te akumulatorki z Lidla typu AA i AAA. Akumulatorki typu AAA o poj. 950 mAh po 2 latach mają około 350 mAh średnio, A te AA 2100 mAh po kilku latach mają około 1350 mAh i wadą ich obudowa ze w niektórych sprzętach nie wejdzie. W szufladzie niedawno wyciągnąłem fabryczne akumulatorki AA 2300 z lidla i mają 5 lat i 4 lata. te 5 lat leżały to 4 akumulatorki miały napięcie 0.5 V w tym jedna 0.0 V i nie dało go naładować. Pojemność w trzech akumulatorkach wyszło ok. 1750 mAh. A te 4 letnie akumulatorki nowe po wyjęciu z opakowania miały 1.28 V na każdym ogniwa. A pojemności nie sprawdziłem. Póżniej je sprawdzę.
    Everactive typu AAA 900 mAh po 2 latach mają srednio 700 mAh. Jednym słowiem w Lidlu to loteria od producenta chińskiego.

• #64 13 Sty 2019 15:09
    139534
    Użytkownik usunął konto  
  • #65 19 Sty 2019 15:27
    airbites
    Poziom 22  

Wczoraj testowałem akumulator z Lidla Tronic 2300 wyproduktowanego 7/2014 roku, jako nowe leżał w opakowaniu szczelnie w szufladzie i tydzień temu otwarłem i wczoraj mierzyłem pojemność tylko 2 sztuk akumulatorek i wyszło ok. 1100 mAh jak na 4.5 letnego to nie jest zle, a ponaładowaniu pojemność prawie 2700 mAh. Tak jak mówiłem loteria w Lidlu raz trafi dobre a raz trafi na kiepkie jak mój z 2013 roku produktowanego i nigdy nie udało więcej niż 1700 mAh w tym jedna martwa z 3 baterii.

• #66 23 Sty 2019 23:53
    tomybb
    Poziom 26  

odalladoalla napisał:
    tomybb
    Test do bani bo i metodyka do bani.

Uważam że nie do bani tylko do poprawy.
    odalladoalla napisał:
    Dlaczego nie wykorzystałeś funkcji, którą posiada ładowarka czyli REFRESH

Celowo ta funkcja nie została użyta, a dlatego że sprawdzałem je tak jak 99% ludzi będzie to robić, czyli: wkłada aku do sprzętu, przestają działać, daje do ładowania itd. Nie każdy ma, (albo ma, a nie korzysta) ładowarkę z takimi funkcjami. Jednak dla porównania zrobiłem test z funkcją REFRESH, zamieszzczono w 1 poście.
    odalladoalla napisał:
    Jaki sens ma testowanie utrzymywania ładunku po jednym dniu bez okresu leżakowania co najmniej 6 miesięcy

Po prostu sprawdziłem jak wygląda napięcie po 1 dniu, nic mnie to nie kosztowało a miałem kiedyś aku (uszkodzone) które nie trzymało napięcia, po podłączeniu woltomierza widać było jak napięcie spada co 2-3sekundy o 0,01V. Tak, wiem, super byłoby naładować te aku i pozostawić na miesiąc, dwa, sześć, rok a najlepiej dwa i zdać wtedy relację ale z oczywistych względów jest to niemożliwe. Za jakiś czas te aku, albo te modele już mogą zostać zastąpione innymi i kogo będzie interesował test czegoś co już nie ma w sprzedaży? Jedyne co mogę zrobić to co jakiś czas informować tutaj czy naładowane aku dalej trzyma. Dodatkowo uważam że także miarodajny jest także wynik pomiaru od razu po zakupie, bo wiadomo że aku nie są prosto z fabryki i jakiś czas musiały już leżeć na magazynie, sklepie itp.
    noel200 napisał:
    A ciekawe jest jeszcze brak napięcia na jednym ogniwie w temperaturze w okolicy zera.
    Powtórzyłem z ciekawości jeszcze raz ten test i o dziwo drugi raz napięcie nie spadło, ale nie zrobiłem próby przy jakimś obciążeniu także i to będę musiał jeszcze sprawdzić.
    odalladoalla napisał:
    A i na przyszłość "Ładunek" (pojemność) sprawdza się na funkcji DISCHARGE
    - jak najbardziej zgadzam się, mój błąd, już to poprawiłem w pierwszym poście.
    odalladoalla napisał:

"Tyle włożyłeś do banku, z banku dostaniesz mniej jak chcesz wyciągnąć -ot prowizja od kredytu."
    to akurat beznadziejny przykład bo jak wkładam coś do banku to z reguły dostaję więcej a nie mniej. To tak dla ścisłości tylko.
    Jawi_P napisał:
    Nie wiemy jak spada napięcie w funkcji obciążenia, jakie jest rw.
    - postaram się także i RW sprawdzić.
    Jawi_P napisał:
    Autor lidlowe akumulatorki sprawdzał po 3 godz w lodówce w temperaturze 5 stopni, które traciły napięcie, tam nie ma co obciążać nawet. Jest różnica między nimi? Po co sprawdzać więcej.
    akurat cały czas były w tej temp. podłączone do tego "testerka" także jakiś minimalny prąd musiał płynąć.

• #67 24 Sty 2019 08:35
    Jawi_P
    Poziom 33  

tomybb napisał:
    akurat cały czas były w tej temp. podłączone do tego "testerka" także jakiś minimalny prąd musiał płynąć.

Tu nie chodzi o minimalny, tylko ściśle określony przez producenta. A jaki on jest? A no nie wiadomo, bo nie mamy dokumentacji. I to jest największa wada produktów z Lidla. Co produkt to inny producent, inne parametry.
    Normalnie gdyby producent dał dokumentację i było by w niej, że akumulatorki pracują w temperaturze od 10 stopni do 40, że mają taką a nie inną Rw, i taki. a nie inny rozjazd pojemności, to nie ma się czego czepiać, wypuścił na rynek akumulatorki w zasadzie do pilotów, radyjek, myszek. Jeżeli parametry są niedostępne na papierze, to można produkt tylko porównać do innych akumulatorków na rynku. I w konfrontacji z innymi to są to jak już zostało wyżej określone - elektrośmieci. Nie da się ich używać na wycieczce zimą w lampie błyskowej, czy aparacie foto na wolnym powietrzu. Test jest o tyle przydatny, że z grubsza pokazuje możliwości tych ogniw. W inne testy już bawić się nie warto. Szkoda zachodu.

• #68 24 Sty 2019 09:05
    tomybb
    Poziom 26  

Myślę że warto wziąć pod uwagę także ich cenę, są o połowę tańsze niż eneloop. Cena regularna to jak pisałem ok 15zł za 4 sztuki, ale uwaga pytanie konkursowe: ile te akumulatory kosztowały w Lidlu końcem grudnia 2018 na wyprzedaży? Ktoś wie czy zdradzić tajemnicę?

• #69 24 Sty 2019 09:29
    Jawi_P
    Poziom 33  

tomybb napisał:
    Myślę że warto wziąć pod uwagę także ich cenę, są o połowę tańsze niż eneloope.
    Oczywiście, że trzeba.
    Jeżeli potrzebujemy akumulatora do pilota, który padnie i tak po dwóch latach to warto.
    Moje eneloopy mają ponad 10 lat, katalogowo miały 1900mAh. Mierzone teraz mają między 1700 - 1850, wszystkie 8 szt. Mam kilka innych, młodszych i w tym samym wieku. Najlepszy z nich ma połowę pojemności, a są i takie, które nie przekraczają 20% lub padły całkowicie, czekają na śmietnik. Obojętnie ile kosztowały, to wyszły droższe od tych markowych dobrych akumulatorów.

• #70 24 Sty 2019 13:48
    odalladoalla
    Poziom 18  

tomybb napisał:
    odalladoalla napisał:
    tomybb
    Test do bani bo i metodyka do bani.

Uważam że nie do bani tylko do poprawy.
    odalladoalla napisał:
    Dlaczego nie wykorzystałeś funkcji, którą posiada ładowarka czyli REFRESH

Celowo ta funkcja nie ....

Teraz gdy jaśniej podałeś kryteria (uzasadnienie) jakie przyjąłeś wygląda to lepiej.Ot rozbieżność tego co oczekiwałem, od tego co "w jednostkowym eksperymencie" chciałeś sprawdzić i przekazać ogółowi.

• #71 24 Sty 2019 14:42
    kolimas
    Poziom 2  

Jeśli chodzi o tanie akumulatorki, to większym problemem niż ich parametry jest niedostateczna kontrola jakości. W rezultacie masz większą szansę, że trafisz na felerny egzemplarz.

• #74 24 Sty 2019 20:10
    kkknc
    Poziom 42  

Mam bardzo złe zdanie o akumulatorach z Lidla sprzedawanych pod tą marką. Kupiłem i to bardzo dawno temu Ni-MH.. Kupiłem w rozmiarach AA, AAA i 9V. Żadne z ogniw nawet nie zbliżyło się do nominalnej pojemności, a rozrzut parametrów między egzemplarzami był ogromny. Do testu użyłem iChargera 106B. Dzięki czemu miałem też pomiar rezystancji wewnętrznej. Dodatkowo te ogniwa dość szybko zakończy żywot. Jak mnie pamięć nie myli to z kupionych 6 9V akumulatorków dwa od razu pokazały wynik pomiaru rezystancji jako "over" po naładowaniu też było wysoko. A pojemność najlepszego wyniosła 120mA z deklarowanych 180 czy 200mA. Najgorszy miał 60mA. I z każdym cyklem ta pojemność spadała. Samo rozładowywanie ogniw też na sporym poziomie.
    Te z rozmiaru AAA z deklarowanych 900mA miały pojemność z zakresu 450-610mA. Więc nikomu nie polecam. Natomiast bardzo dobrze z Ni-MH Panasonic seria infinity. Bardzo małe rozrzuty między ogniwami. Deklarowaną pojemność trzymały i miały bardzo niskie samo rozładowanie. Co więcej można z nich było pobrać wysoki prąd.

• #76 07 Lut 2019 16:42
    CMS
    Administrator HydePark
  • #78 08 Lut 2019 10:27
    dprzyb
    Poziom 9  

tomybb napisał:
    ile te akumulatory kosztowały w Lidlu końcem grudnia 2018 na wyprzedaży? Ktoś wie czy zdradzić tajemnicę?

Zdradź tajemnicę bo nie natknąłem się w grudniu na nie. A pamiętam, że przeglądałem gazetkę z noworoczną wyprzedażą...

• #79 08 Lut 2019 17:02
    airbites
    Poziom 22  

W wyprzedaży w Lidlu kosztowały 3 zł za komplet.

• #80 15 Lut 2019 14:54
    rogos87
    Poziom 11  

Jeśli chodzi o pojemność to polecam esperanza AAA 1000 mAh, w empiku można kupić poniżej 12zł za 4szt. Testowane prądem 0,35A oddały ok. 950mAh i mają w miarę zbliżoną pojemność.
    Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu.

• #84 16 Lut 2019 22:15
    pablolinda
    Poziom 15  

Ja miałem na myśli baterie, nie akumulatorki, to czemu w teście wyszły całkiem ok. Muszę poświęcić kilka baterii i pomierzyć ładowarką na rozładowanie, tyko szkoda że niema pojedynczych sztuk, tylko całe paczki trzeba kupić.

• #85 18 Lut 2019 00:58
    tomybb
    Poziom 26  

dprzyb napisał:
    tomybb napisał:
    ile te akumulatory kosztowały w Lidlu końcem grudnia 2018 na wyprzedaży? Ktoś wie czy zdradzić tajemnicę?

Zdradź tajemnicę bo nie natknąłem się w grudniu na nie. A pamiętam, że przeglądałem gazetkę z noworoczną wyprzedażą...
    airbites napisał:
    W wyprzedaży w Lidlu kosztowały 3 zł za komplet.

Zgadza się. :)