Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu.

tomybb 07 Sty 2019 01:50 4809 64
  • Dziś chciałbym zaprezentować test akumulatorków TRONIC z marketu LIDL.
    Czytałem o nich różne opinie, albo że bardzo dobre, albo wręcz odwrotnie, do niczego. Postanowiłem sam zakupić i troszkę przetestować.

1.Prezentacja.
    Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu.
    Z samych parametrów na papierze wyglądają bardzo dobrze, gotowe do użycia, niskie samo rozładowanie, ogólnie bardzo podobnie jak w popularnych Eneloop.

2.Ready to use.
    Pierwsze sprawdzamy pierwszy parametr, czyli gotowość do użycia od razu po wyjęciu z opakowania - jak widać można od razu ich używać.

3. Pierwsze rozładowanie i ładowanie.
    Następnie testujemy na ładowarce BC-700 rozładowanie prądem 200mA i ładowanie 500mA - czyli większe niż zaleca producent.
    Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu.

Dodatkowo po kilkunastu godzinach sprawdzamy naładowany akumulatorek i widać że wszystko ok, żadnych strat napięcia.

4.Sprawdzenie przy niskich temperaturach.
    Po pierwszym naładowaniu akumulatorek sprawdzono odstawiając go do temp. ok 5°C
    Przez jakieś 2-3 godz. napięcie w ogóle nie spadało, dopiero po tym czasie spadło całkowicie.
    Natomiast po powrocie do temperatury pokojowej, bez ładowania akumulatorek znów "ożył".

5.Kolejne ładowania.
    Producent deklaruje że całkowita pojemność zostanie osiągnięta po 5 ładowaniach, dodatkowo zaleca ładowanie prądem ok 200mA, tak też zrobiłem. A oto co uzyskałem.
    Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu.

Akumulatorek który wystawiony był na działanie niskich temperatur wcale nie wykazał niższej pojemności a wręcz przeciwnie. Dodatkowo w ostatnich cyklach ładowania zamieniłem miejscami akumulatorki 1 i 4 tak aby wyeliminować błąd ładowarki. Pojemności wyszły nadspodziewanie dobrze. Dodam na koniec że akumulatorki kosztują ok 15zł za 4 sztuki czyli połowę mniej niż słynne Eneloope (które sam używam). Ja akurat testowałem AAA. Jako wadę na pewno trzeba uznać że jak to produkty LIDLa nie są dostępne w ciągłej sprzedaży.

Fajne! Ranking DIY
  • #2 07 Sty 2019 02:25
    folkswagen
    Poziom 13  

Czy kolega zauważył może, że po jakimś czasie akumulatorki typu Ni-MH odmawiają współpracy?
    Mam na myśli brak możliwości ładowania w tzw. inteligentnych ładowarkach. Wykazują one zwyczajnie brak ładowania. Chociaż akumulatorki nie były eksploatowane ponad miarę to jednak "padają" i pomimo ładowania za pomocą ładowarek prostych nie wykazują już zbyt wielkiej ochoty do pracy. Zastanawia mnie dlaczego tak się dzieje? Przecież producenci zapewniają nawet 1000 ładowań a tu taki zgrzyt, powiedzmy - po roku niezbyt intensywnej eksploatacji. Co to za cholera może być? Będę wdzięczny za jakieś wskazówki.

• #3 07 Sty 2019 04:05
    pawel1148
    Poziom 20  

Te akumulatorki, jak i Esperanzy, mają jedną podstawową wadę. Nie koniecznie ich wymiar do końca odpowiada AA.( w przypadku badanego AAA tego nie oczułem, bo chyba sa ok). Przez co w niektórych sprzętach albo się nie mieszczą (mam taka latarkę), albo na wcisk wejdą bez polączenia elektrycznego np pad xbox 360. Przy Eneloopach takiego problemu nie odczułem, one raczej pasują wszędzie. Ponadto nie wiem jak z ich żywotnościa bo mam trochę akumulatorów no name które po kilku latach nie nadają sie do użytku. Mam tez zestaw eneloopow, ktore maja kilka lat i działaja calkiem niezle(mozliwe ze mniejsza eksploatacja, bo kilka lat lezaly w aparacie).

Co do ceny, to po 13,90zł można esperanzy na botlandzie przy okazji kupić, myśle ze podobna jakość.

• #4 07 Sty 2019 07:30
    noel200
    Poziom 24  

W teście wyszły niby spoko, ale duży rozrzut parametrów świadczy o braku powtarzalności przy produkcji, co zapewne ma odbicie w jakości, a to z kolei będzie miało wpływ na żywotność. Taka jest moja opinia, choć może będą pracować długo.

• #5 07 Sty 2019 09:05
    CyberDe@th
    Poziom 13  

Ja w najbliższym czasie przesiadam się na akumulatorki Ladda (białe) z Ikei. Wszystko wskazuje na to, że są to Eneloop-y Pro produkowane w Japonii za połowę ceny.

• #6 07 Sty 2019 10:24
    viwaldi1
    Poziom 24  

noel200 napisał:
    W teście wyszły niby spoko, ale duży rozrzut parametrów świadczy o braku powtarzalności przy produkcji, co zapewne ma odbicie w jakości, a to z kolei będzie miało wpływ na żywotność. Taka jest moja opinia, choć może będą pracować długo.

Kupilem komplet AA z Lidla i jest dokladnie tak jak w tescie. Co akumulatorek to inne parametry. Zaraz po zakupie poprosilem znajomego o sprawdzenie ich na podobnej ladowarce. Parametrow w tej chwili nie pamietam ale roznily sie miedzy soba dosc znacznie. Pierwsza sztuka padla szybko bo po ok 4 miesiacach (spuchla). Po roku z pozostalych 1 jest wyraznie slabsza (nadaje sie tylko do zegarka/budzika), a pozostale 2 jakos daja rade w bezprzewodowej klawiaturze. Moze mialem pecha ale to jedne z gorszych aku jakie kiedykolwiek kupilem.

Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu.01.JPG Download (163.36 kB)

• #7 07 Sty 2019 10:45
    odalladoalla
    Poziom 18  

noel200 napisał:

tomybb
    Test do bani bo i metodyka do bani.
    Dlaczego nie wykorzystałeś funkcji, którą posiada ładowarka czyli REFRESH. Najpierw dajesz tą funkcję a potem testujesz dopiero funkcją TEST.
    REFRESH "normalizuje" (ustawia takie same warunki początkowe pracy dla każdej sztuki z partii testowanej).
    Jaki sens ma testowanie utrzymywania ładunku po jednym dniu bez okresu leżakowania co najmniej 6 miesięcy, skoro mają te akumulatory "trzymać" powyżej 1 roku 75% ładunku wprowadzonego (jak wynika z obrazka).
    Błąd pomiaru tej ładowarki jest większy jak rozdzielczość wskazania dla tak krótkiego okresu, który ty zastosowałeś na tej podstawie nic nie można wnioskować.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4704521#4704521
    poczytaj może ten temat przed następnym testem.

• #8 07 Sty 2019 10:48
    noel200
    Poziom 24  

A ciekawe jest jeszcze brak napięcia na jednym ogniwie w temperaturze w okolicy zera. Tam woda jest w tych ogniwach?

• #9 07 Sty 2019 11:00
    odalladoalla
    Poziom 18  

A i na przyszłość "Ładunek" (pojemność) sprawdza się na funkcji DISCHARGE ta podaje ile masz w cylinderku do wykorzystania, a nie CHARGE -to podaje ile ładowarka :wtłoczyła nim uznała iż nie ma co dalej "pompować" prądu".
    Sprawność ładowania to na ogół 70-80 % stad tak duże wartości w mAh na zdjęciach.

"Tyle włożyłeś do banku, z banku dostaniesz mniej jak chcesz wyciągnąć -ot prowizja od kredytu."
    Wiem napracowałeś się a tu "jeżdżą po tobie" ale takie jest życie...niestety nie zrobiłeś tej pracy dobrze a tak jak ci się wydawało. Czasami warto zapoznać się z podstawami by nie robić czegoś niepotrzebnie lub dwa razy- ja wolałbym by chirurg jednak wiedział co robi już za pierwszym razem jak bierze skalpel :D

• #10 07 Sty 2019 11:12
    Jawi_P
    Poziom 33  

Też uważam, że test jest do bani. W zasadzie to co on nam pokazuje? Że akumulator jest ok po wyjęciu, rozładowaniu i naładowaniu. Nie wiemy jak spada napięcie w funkcji obciążenia, jakie jest rw.
    Może się okazać, że za miesiąc pójdą do śmietnika. Ale mnie bardzo dziwi ten spadek napięcia tak mocno w temperaturze 5 stopni, aż sprawdzę dzisiaj na starych wysłużonych eneloopach.
    Ogólnie rzecz biorąc, problem z takimi ogniwami, jak i z tymi z innych marketów jest jeden - brak prawdziwej dokumentacji. Taki eneloop ma DS, a w nim wszystko co potrzeba. Oczywiście, przeciętny kowalski nie wie nawet, ze taka dokumentacja istnieje. Ale ja lubię wiedzieć co kupuje.

Dodano po 2 [minuty]:

odalladoalla napisał:
    A i na przyszłość "Ładunek" (pojemność) sprawdza się na funkcji DISCHARGE ta podaje ile masz w cylinderku do wykorzystania, a nie CHARGE -to podaje ile ładowarka :wtłoczyła nim uznała iż nie ma co dalej "pompować" prądu".

He, nawet nie zauważyłem, że autor mierzy władowany ładunek :)
    Czyli test nic nie mówi, albo nawet mówi, ze nie są najlepsze. ;)

• #11 07 Sty 2019 14:45
    ramrusazer
    Poziom 12  

CyberDe@th napisał:
    Ja w najbliższym czasie przesiadam się na akumulatorki Ladda (białe) z Ikei. Wszystko wskazuje na to, że są to Eneloop-y Pro produkowane w Japonii za połowę ceny.

Bo to dokładnie eneloopy, tylko markowane znakiem IKEA.

• #14 07 Sty 2019 16:42
    Galareta
    Poziom 21  

Mam dużo tego z lidla - juz niektóre mają kilka lat i dalej są wszystkie ok - jedyne co to nie wolno ich rozładować całkowicie. Na mrozie niektóre pracują - latarka na głowę zimujaca poza domem itd. (Ciągnik w odśnieżaniu chodników), AA używam w lampach nikona SB900

• #15 07 Sty 2019 19:12
    ACCel
    Poziom 10  

Jawi_P napisał:
    ramrusazer napisał:
    Bo to dokładnie eneloopy, tylko markowane znakiem IKEA.

No własnie pytanie czy wszystkie?
    Bo słyszałem, ze to zależy od partii, były podobno różne brndowane.

Ja kupowałem na allegro upewniając się że są made in Japan. Za 19zł zarówno AAA jak i AA.

• #17 07 Sty 2019 20:14
    anmedia
    Poziom 39  

To i ja dodam swoja opinie. Jak mozna porownywac enelopa (panasonica czy sanyo) do produktow lidla? Wiem ze dokladnie nie napisano, ale domniemam ze o to chodzilo. Mam dokladnie kilkadziesiat sztuk z roznego okresu i niestety rowniez zakupilem 2 miesiace temu 4szt. Zadne z tych akumulatorow po kilku ladowaniach nie sa w stanie naladowac lampy blyskowej, a zostanich 4 sztuk, 1 wogole sie nie laduje. Zeby bylo smiesznie, ladowarka to rowniez Tronic. Korzystam z kilku lamp 1 Metz - ta jest w stanie zadzialac nawet na dosc "wyzylowanych akumulatorach". Niestety reszta co posiadam jako dodatkowe oswietlenie nie sa dobrych marek - typowa "markowa chinszyzna", w zasadzie na Tronicach dzialaja do pierwszych 10 ladowan. Mozna mi zazucic zebym zmienil lampy, ale ... jakos tak sie sklada ze mam komplet Sanyo Superlattice Allay EVO 2700 (model HR-3U) + jeszcze 2400 i jeden komplet Philipsa, i o ile pamietam maja wiecej jak 15 lat, ilosc ladowan niezliczalna i na chinskich lampach dzialaja bez problemu. Tak ze produkty z lidla to jak se trafi, na poczatku jest ok, pozniej jak to juz bywa z tanimi ...
    O jakich akumulatorach piszecie z IKEI. Ktos jes probowal do lamp blyskowych, nie renomowanych marek?

• #19 07 Sty 2019 20:28
    anmedia
    Poziom 39  

Podejrzewam ze za produkcja stoi 1 lub 2 producentow i sprzedawane so pod roznymi nazwami. Jedna to Neewer TT560 Speedlite, ze stopka uniwersalna do automatu ktory uruchamia kilka lamp, druga to Viltrox JY680A Speedlite dla Nikona (ale dziala jako uniwersalna), obie uzywam wylacznie do doswietlenia a nie jako glowne. Niestety musze albo dawac baterie i to firmowe, albo jak w tej pierwszej wyprowadzilem punkty zasilania i bezposrednio doprowadzam z zasilacza. Na akumulatorach lidlowskich nawet po wyciagnieciu z ladowarki nie sa w stanie naladowac sie.
    Sprawdze te z IKEI (mnie wychodzi 7€/4szt) . Jesli jest jak piszecie, to sporoa roznica w cenie, Panasonici czy Sanyo to minimum 80zl/4szt

• #20 07 Sty 2019 21:29
    bogo11
    Poziom 14  

Potwierdzam - te akumulatorki nie nadają się do sprzętu foto typu lampy błyskowe (tam też ma eneloop bo te nie dawały rady).
    Zauważone problemy dla Tronic (mam 3 serie kilkanaście sztuk):
    -Pojemności różne, co więcej najbardziej stabilna jest wersja sprzed 3 lat (czerwone obwódki) o trochę mniejszej pojemności.
    - dedykowane ładowarki czasami nie rozpoznają niektórych w pełni rozładowanych (np Tronic) i trzeba zadać impuls lub rozpocząć ładowanie na prostej ładowarce
    - nadają sie do latarek, myszy it p sprzęty o niewygórowanych potrzebach
    Pomimo tych małych problemów jak dla mnie najbardziej "stabilne" parametry do powszechnego użytku

• #21 07 Sty 2019 21:48
    anmedia
    Poziom 39  

bogo11 napisał:
    Pomimo tych małych problemów jak dla mnie najbardziej "stabilne" parametry do powszechnego użytku

No nie wiem, kilka z tych wcześniejszych akumulatorów co mi zostały pojedyncze sztuki wsadziłem do pilota TV Philipsa i niestety ale na telewizorze od pierwszego momentu wyskakuje mi komunikat ze baterie są zużyte. Być może do zegarków się będą nadawać :)

• #22 08 Sty 2019 08:21
    OldSkull
    Poziom 27  

anmedia napisał:
    kilka z tych wczesniejszych akumulatorow co mi zostaly pojedyncze sztuki wsadzilem do pilota TV Philipsa i niestety ale na telewizorze od pierwszego momentu wyskauje mi komunikat ze baterie sa zurzyte

Tutaj raczej jest problem z napięciem - baterie paluszki mają napięcie 1.55V spadające to 0.9 (+-0.1V w zależności od modelu), NiMH mają 1.35-1.4 spadające do około 0.9-1.0V. Po prostu NiMH jest mierzony jako zwykła bateria zużyta już w 75%. Strasznie irytujace w zabawkach dla dzieci, Mamy kilka takich prądożernych, które niestety musimy "karmić" zwykłymi paluszkami :/ więc bateryjki kupuję w paczkach po 40 sztuk.

• #23 08 Sty 2019 08:38
    noel200
    Poziom 24  

OldSkull napisał:
    Mamy kilka takich prądożernych, które niestety musimy "karmić" zwykłymi paluszkami :/ więc bateryjki kupuję w paczkach po 40 sztuk.

Ja takie przerabiam na li-iony. No bo zwykle zabawka jest na trzy albo cztery paluszki. Dodaję do tego ładowwrkę na tp4056 z bms i jak trzeba to przetwornicę taką za 2zł.

• #24 08 Sty 2019 08:48
    Jawi_P
    Poziom 33  

anmedia napisał:
    Jak mozna porownywac enelopa (panasonica czy sanyo) do produktow lidla?

Dlaczego, skoro te podobno z IKEI są brandowanymi inaczej eneloopami, to co w tym niestosownego? Zresztą, porównanie dotyczyło zachowania w niskich temperaturach. Tylko. Co ciekawe, nie zachodzi korelacja w jakości ogniwa pomiędzy AA i AAA. O ile ogniwo rozmiaru AA(R6) Panasonica (Eneloop) jest tak dobre, to wydawać by się mogło, że jego mniejszy brat mu dorówna. Nic z tego. O ile w różnych testach duże ognia są po prostu jednymi z najlepszych, to mniejsze plasują się już poza podium. To ciekawe dość.
    I swoją drogą test mnie zainspirował do tego, by sprawdzić, czy na mrozie akumulator będzie do użytku. Od wczoraj leży w zamrażalniku, wrócę do domu to zaraz go sprawdzę :)

• #25 08 Sty 2019 09:02
    noel200
    Poziom 24  

Może was zainteresuje pomiary, które niedawno sobie robiłem. Tylko pomiar pojemności. Ładowane prądem 500mA, leżały dobę i rozładowywałem. Baterii alkalicznych oczywiście nie ładowałem.
    Rozładowywałem rezystorem 7,5oma i płytka oblicza pojemność w Ah. Temperatura 22*C.
    Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu. Test akumulatorków Ni-MH AAA z marketu.

• #27 08 Sty 2019 10:43
    nasu
    Poziom 19  

Kupione w Chinach 18650 3400mAh po 2$ ważą nieco więcej i trzymają deklarowaną pojemność. Czekam jeszcze na 14500 900mAh po 1,5$. Małe zmiany w zabawkach i można będzie się cieszyć 3x dłuższą pracą jak na akumulatorach nimh 7.2V 700mAh. Na allegro to sobie przypomnieli, że zalegam z zapłatą 1.10zł za 2012r i dostałem wczoraj listem przedsądowne wezwanie do zapłaty.

• #28 08 Sty 2019 11:23
    Jawi_P
    Poziom 33  

nasu napisał:
    Kupione w Chinach 18650 3400mAh po 2$ ważą nieco więcej i trzymają deklarowaną pojemność.

Linka masz?
    nasu napisał:
    Na allegro to sobie przypomnieli, że zalegam z zapłatą 1.10zł za 2012r i dostałem wczoraj listem przedsądowne wezwanie do zapłaty.

A mogą po takim czasie? Tzn. móc, mogą tylko czy Ty masz obowiązek teraz zapłacić? Bo rachunki za energie, telefon etc. 3 lata. Hmm...
    leonow32 napisał:
    większość miejsca zajmuje chińskie powietrze

No w sumie to w Krakowie teraz mogło by zyskać na wartości :)

• #29 08 Sty 2019 11:54
    ^ToM^
    Poziom 33  

noel200 napisał:
    Może was zainteresuje pomiary, które niedawno sobie robiłem. Tylko pomiar pojemności. Ładowane prądem 500mA, leżały dobę i rozładowywałem. Baterii alkalicznych oczywiście nie ładowałem.
    Rozładowywałem rezystorem 7,5oma i płytka oblicza pojemność w Ah. Temperatura 22*C.

Płytka oblicza pojemność na podstawie prądu i napięcia. Niemniej jednak jak obciążasz stałą rezystancją to nie jest to zbyt dokładnie - choć nie wiem na ile - gdyż jak napięcie na ogniwie spada, to i prąd maleje. Zatem moim zdaniem wtedy pojemność wychodzi nieco zawyżona. Lepiej zamiast rezystora dać elektroniczne obciążenie - może być te tanie z Chin. Tedy przez cały czas prąd rozładowania będzie stały i wyjdzie rzeczywista pojemność dla danego prądu rozładowania.
    To tylko taki szczegół techniczny, gdyby Ciebie to zainteresowało.

Edit: Płytka oblicza pojemność na podstawie prądu i czasu.