Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzedaż układów elektronicznych w listopadzie nieznacznie spadła

ghost666 07 Sty 2019 09:32 204 0
 • Sprzedaż układów elektronicznych w listopadzie nieznacznie spadła
  Jak wskazują analitycy światowa sprzedaż układów scalonych w listopadzie 2018 spadła, względem poprzedzającego miesiąca - to pierwsza taka sytuacja od dziewięciu miesięcy. Mimo to sprzedaż w listopadzie zeszłego roku była wyższa niż rok wcześniej.

  Trzymiesięczna średnia krocząca z sprzedaży układów na świecie dla listopada wyniosła 418 miliarda dolarów, jak podaje organizacja Światowej Statystyki Handlu Półprzewodnikami (WSTS). Jest ona o 9,8% wyższa niż dla analogicznego okresu 2017 roku, ale 1,1% niższa niż średnia dla października.

  Wzrost sprzedaży układów półprzewodnikowych w ostatnich miesiącach trochę wyhamował względem rekordowych okresów wcześniej, jednakże od lutego zeszłego roku obserwowano powolny wzrost kwot sprzedaży. Spadek zanotowany pomiędzy styczniem a lutym, który wyniósł 2,2%, wynika natomiast z typowej sezonowości i był w pełni spodziewany przez analityków.

  WSTS zrzesza ponad 40 firm półprzewodnikowych z całego świata od których zbiera dane analityczne. Organizacja przewiduje w tym roku kolejny rekord sprzedaży - 477,9 miliarda dolarów, co jest kwotą o 15,9% wyższą niż rok wcześniej, gdy padło rekordowe 412,2 miliarda, które po raz pierwszy pokonało psychologiczną barierę 400 miliardów dolarów.

  "Światowy sektor półprzewodnikowy pokazuje co roku solidny i wytrwały wzrost. Do listopada zeszłego roku, przychody przekroczyły już poziom zanotowany w 2017 roku, ale widoczne jest ogólne spowolnienie wzrostu w ostatnich miesiącach" komentuje CEO Organizacji Handlu Półprzewodnikami, John Neuffer.

  Jak dodaje Neuffer wzrost względem 2017 roku obserwowany był we wszystkich regionach świata. Prym wiodły Chiny, gdzie zanotowano 17%. Na dalszych miejscach znalazły się obie Ameryki (8,8%), Europa (5,8%) i Japonia (5,6%); stawkę zamyka region Azji i Pacyfiku z wynikiem 4,4%.

  Jeśli chodzi o spadki względem października 2018 toku, to największy zanotowano w Chinach i 2,7%. W Amerykach sprzedaż spadła o 2,2%. W pozostałych rejonach zanotowano niewielki wzrost od 1,1% (region Azji i Pacyfiku) do 0,4% (w Japonii). Sprzedaż w Europie wzrosła, względem poprzedniego miesiąca, o pół procenta.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334133