Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewanie zasobnika solarnego gazowym kotłem dwufunkcyjnym

Asgard23 07 Sty 2019 10:58 252 3
  • Poziom 9  
    Czy stosował ktoś funkcję cwu kotła 2-funkcyjnego do podgrzewania zasobnika co?

Obecna instalacja to bardzo stary kocioł gazowy c.o. Termet (1F) + bojler elektryczny 30l w łazience (wystarcza mi!). Dom jednorodzinny, 3 osoby, woda ciepła potrzebna tylko do jednej łazienki, całość instalacji na jednym piętrze. Dzienne zużycie ciepłej wody bywa różne – raz kąpią się 3 osoby a innego dnia tylko jedna dlatego myślę aby nie grzać zasobnika w zimie. Każdego dnia przed kąpielami włączam bojler do prądu i ustawiam sobie termostat na tyle ile mi tego dnia potrzeba. Ciepła woda potrzebna jest mi przeważnie w godzinach od 19 do 23. W lecie potrzebuję jej trochę więcej. Prąd mam w jednej taryfie przez całą dobę.
    Na wiosnę montuję 2 panele solarne Hewalex z zasobnikiem dwuwężownicowym 200l (Galmet) z dofinansowaniem. Tylko jak teraz ekonomicznie dogrzać wodę? Wymiana kotła gazowego jest dopiero w planach – podłączenie kondensacyjnego wymaga wielu przeróbek (komin, odprowadzenie kondensatu, zamknięcie układu co.) a kotłów tradycyjnych 1F już nie sprzedają więc pozostaje 2F…
    Pomyślałem o takim schemacie (poniżej) – kolor pomarańczowy to obieg na lato, niebieski na zimę.

Skrzyżowanie obiegu przy zasobniku wynika z poprawki na rysunku (poprawiłem podłączenie wężownicy).

LATO: grzanie solarami w tym okresie ma zapewnić większość potrzeb cwu, dogrzewanie kotłem gazowym – pompa sterowana sterownikiem solarnym uruchomi kocioł w razie potrzeby i dogrzeje wodę przez wężownicę (wystarczy zwykła obiegowa trzybiegowa 22/38/55 l/min?). Górna wężownica zasobnika ma 0,7m2 więc powinna chyba szybko oddać ciepło bez znacznego wzrostu temperatury na wejściu do kotła?
    W tej opcji biorę też pod uwagę samą grzałkę którą można zastosować w nowym zasobniku.

ZIMA + WIOSNA + JESIEŃ: odbieram wodę z zasobnika (czasem już wstępnie podgrzaną solarami) i puszczam normalnie przez kocioł, który podgrzewa ją przepływowo.

Wiem, że lepiej będzie kupić kocioł jednofunkcyjny kondensat ale przed jego uruchomieniem czekałby mnie duży remont. Poza tym zbiornik początkowo będzie stał w nieogrzewanym pomieszczeniu domu i na pewno w zimie straty postojowe byłyby znaczne.

Podczas tych rozmyślań zapytałem producenta kotła Beretta Quadra II co się stanie gdy ewentualnie osiągnę np. 60 stopni C na wejściu do cwu ale oni nie wiedzą na 100% co zrobi kocioł. Czytałem w instrukcji obecnie sprzedawanego Termeta Minimax Elegance 2F, że wyłączy się palnik jeśli dostanie wyższą na wejściu niż 65 st. C (grzanie ma do 60 st C).

Czy komuś udało się grzać zasobnik kotłem dwufunkcyjnym? Czy może dać sobie spokój z wymianą starego ale jeszcze działającego kotła i grzać w lecie zasobnik grzałką elektryczną a zimą przełączać się na mały bojler w łazience?
  • Poziom 27  
    Kupujesz kondensacyjny, ustawiasz na np. 70oC i pracuje jak zwykły kocioł. Nie ma żadnego problemu by kocioł wymienić już teraz - to raz. Do 21kW w domu jednorodzinnym można też "komin" wyrzucić za ścianę. Dwa to po prostu możesz zamontować sobie zawór kulowy przełączający z siłownikiem, do tego termostat (jakiś sterownik z czujnikiem temperatury za 100) i jak jest woda ciepła w zbiorniku to bierzesz ze zbiornika, nie ma to przełącza kierunek napływu wody na kocioł i podgrzewasz przepływowo z istniejącego kotła. Twoje kombinacje z podłączeniem kotła przepływowego do zasobnika CWU nie mają dużego sensu.
  • Poziom 9  
    Chcę tez wykorzystywać nawet niewiele podgrzaną wodę w zasobniku w zimie. Przełączanie zima-lato było by ręczne.
    Nie mam kontaktu z przyszłym instalatorem kolektorów słonecznych ale do wiosny muszę puścić rury do pomieszczenia, w którym stanie zasobnik. Dlatego szukam pomocy na forum. Zaznaczam, że przy obecnym kotle nie mam jeszcze podłączenia wodociągu więc można by to zrobić przez zasobnik .
    Jeśli nie zdążę wymienić kotła to zacznę od dogrzewania grzałką w zasobniku.
    Mam nadzieje, że instalator nie będzie się "czepiał" takiej koncepcji.

Lato: cwu z zasobnika + awaryjnie grzałka (kocioł wyłączony)
    Zima: cwu z zasobnika ale grzana kotłem gazowym 2-funkcyjnym.

Czy mogę to tak zrobić?
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Możesz zrobić tak:

Pompę musiałbyś dać jakąś mocniejszą do cyrkulacji. np. Stratos-Z pico 25/6

Woda ciepła najlepiej jakby wpływała na samej górze. Ta rurą, którą ciepła woda wychodzi. Zimna do kotła gdzieś z połowy zbiornika. np. króćcem od cyrkulacji.