Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podgrzewanie zasobnika solarnego gazowym kotłem dwufunkcyjnym

Asgard23 07 Jan 2019 10:58 1833 3
IGE-XAO
    Asgard23
    Level 10  
    Czy stosował ktoś funkcję cwu kotła 2-funkcyjnego do podgrzewania zasobnika co?

Obecna instalacja to bardzo stary kocioł gazowy c.o. Termet (1F) + bojler elektryczny 30l w łazience (wystarcza mi!). Dom jednorodzinny, 3 osoby, woda ciepła potrzebna tylko do jednej łazienki, całość instalacji na jednym piętrze. Dzienne zużycie ciepłej wody bywa różne – raz kąpią się 3 osoby a innego dnia tylko jedna dlatego myślę aby nie grzać zasobnika w zimie. Każdego dnia przed kąpielami włączam bojler do prądu i ustawiam sobie termostat na tyle ile mi tego dnia potrzeba. Ciepła woda potrzebna jest mi przeważnie w godzinach od 19 do 23. W lecie potrzebuję jej trochę więcej. Prąd mam w jednej taryfie przez całą dobę.
    Na wiosnę montuję 2 panele solarne Hewalex z zasobnikiem dwuwężownicowym 200l (Galmet) z dofinansowaniem. Tylko jak teraz ekonomicznie dogrzać wodę? Wymiana kotła gazowego jest dopiero w planach – podłączenie kondensacyjnego wymaga wielu przeróbek (komin, odprowadzenie kondensatu, zamknięcie układu co.) a kotłów tradycyjnych 1F już nie sprzedają więc pozostaje 2F…
    Pomyślałem o takim schemacie (poniżej) – kolor pomarańczowy to obieg na lato, niebieski na zimę.

Skrzyżowanie obiegu przy zasobniku wynika z poprawki na rysunku (poprawiłem podłączenie wężownicy).

LATO: grzanie solarami w tym okresie ma zapewnić większość potrzeb cwu, dogrzewanie kotłem gazowym – pompa sterowana sterownikiem solarnym uruchomi kocioł w razie potrzeby i dogrzeje wodę przez wężownicę (wystarczy zwykła obiegowa trzybiegowa 22/38/55 l/min?). Górna wężownica zasobnika ma 0,7m2 więc powinna chyba szybko oddać ciepło bez znacznego wzrostu temperatury na wejściu do kotła?
    W tej opcji biorę też pod uwagę samą grzałkę którą można zastosować w nowym zasobniku.

ZIMA + WIOSNA + JESIEŃ: odbieram wodę z zasobnika (czasem już wstępnie podgrzaną solarami) i puszczam normalnie przez kocioł, który podgrzewa ją przepływowo.

Wiem, że lepiej będzie kupić kocioł jednofunkcyjny kondensat ale przed jego uruchomieniem czekałby mnie duży remont. Poza tym zbiornik początkowo będzie stał w nieogrzewanym pomieszczeniu domu i na pewno w zimie straty postojowe byłyby znaczne.

Podczas tych rozmyślań zapytałem producenta kotła Beretta Quadra II co się stanie gdy ewentualnie osiągnę np. 60 stopni C na wejściu do cwu ale oni nie wiedzą na 100% co zrobi kocioł. Czytałem w instrukcji obecnie sprzedawanego Termeta Minimax Elegance 2F, że wyłączy się palnik jeśli dostanie wyższą na wejściu niż 65 st. C (grzanie ma do 60 st C).

Czy komuś udało się grzać zasobnik kotłem dwufunkcyjnym? Czy może dać sobie spokój z wymianą starego ale jeszcze działającego kotła i grzać w lecie zasobnik grzałką elektryczną a zimą przełączać się na mały bojler w łazience?
  • IGE-XAO
    kaczakat
    Level 33  
    Kupujesz kondensacyjny, ustawiasz na np. 70oC i pracuje jak zwykły kocioł. Nie ma żadnego problemu by kocioł wymienić już teraz - to raz. Do 21kW w domu jednorodzinnym można też "komin" wyrzucić za ścianę. Dwa to po prostu możesz zamontować sobie zawór kulowy przełączający z siłownikiem, do tego termostat (jakiś sterownik z czujnikiem temperatury za 100) i jak jest woda ciepła w zbiorniku to bierzesz ze zbiornika, nie ma to przełącza kierunek napływu wody na kocioł i podgrzewasz przepływowo z istniejącego kotła. Twoje kombinacje z podłączeniem kotła przepływowego do zasobnika CWU nie mają dużego sensu.
  • IGE-XAO
    Asgard23
    Level 10  
    Chcę tez wykorzystywać nawet niewiele podgrzaną wodę w zasobniku w zimie. Przełączanie zima-lato było by ręczne.
    Nie mam kontaktu z przyszłym instalatorem kolektorów słonecznych ale do wiosny muszę puścić rury do pomieszczenia, w którym stanie zasobnik. Dlatego szukam pomocy na forum. Zaznaczam, że przy obecnym kotle nie mam jeszcze podłączenia wodociągu więc można by to zrobić przez zasobnik .
    Jeśli nie zdążę wymienić kotła to zacznę od dogrzewania grzałką w zasobniku.
    Mam nadzieje, że instalator nie będzie się "czepiał" takiej koncepcji.

Lato: cwu z zasobnika + awaryjnie grzałka (kocioł wyłączony)
    Zima: cwu z zasobnika ale grzana kotłem gazowym 2-funkcyjnym.

Czy mogę to tak zrobić?
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Możesz zrobić tak:

Pompę musiałbyś dać jakąś mocniejszą do cyrkulacji. np. Stratos-Z pico 25/6

Woda ciepła najlepiej jakby wpływała na samej górze. Ta rurą, którą ciepła woda wychodzi. Zimna do kotła gdzieś z połowy zbiornika. np. króćcem od cyrkulacji.