Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] [Rozwiązano] Indesit IWDE 7105 - Pralka wyrzuca różnicówkę

07 Sty 2019 12:12 669 11
  • Poziom 7  
    Witam,

mam problem z pralko-suszarką Indesit IWDE 7105. Wyrzuca różnicówkę przy każdej próbie włączenia prania. Na początku wydawało mi się, że problem był z blokadą drzwi, ponieważ działo się to po każdym zamknięciu drzwiczek na podłączonej pralce. Blokadę wymieniłem na nową i nic to nie dało. Teraz wyrzuca przy starcie programu. Zrobiłem testy na odłączonych grzałkach (nie wiem czy to miało sens tak na prawdę) i efekt był dokładnie taki sam. Zatem pytania:
    1. Co mogę sprawdzić jeszcze sam i jak? (zapewne kontroler, pytanie jak)
    2. Zakładając, że jest to kontroler, to czy po prostu go wykręcić i gdzieś podwieźć do sprawdzenia?
  • Poziom 33  
    mictlan27 napisał:
    Wyrzuca różnicówkę przy każdej próbie włączenia prania

Zadziałanie tego zabezpieczenia oznacza problem z izolacją urządzenia.
    Trzeba sprawdzić izolację fazy L i przewodu neutralnego N względem PE.
  • Poziom 38  
    Sprawdź filtr przeciwzakłóceniowy.
  • Specjalista AGD
    Do sprawdzenia:
    - Grzałka do podgrzewania wody w bębnie (nie od suszenie!)
    - Silnik napędowy
    - Filtr przeciwzakłóceniowy.

Możesz też odłączyć silnik pralki i wszystkie grzałki i sprawdzić czy wybije zabezpieczenie
  • Poziom 33  
    mictlan27 napisał:
    Teraz wyrzuca przy starcie programu.

Pierwszym włączanym elementem jest pewnie elektrozawór wody.
    Sprawdź izolację jego konektorów względem PE.
    Jeżeli nie zawór to to co jest pierwsze włączane po starcie.
  • Poziom 38  
    Sprawdziłeś filtr przeciwzakłóceniowy?
  • Poziom 7  
    Odłączyłem silnik i program rusza.

Dodano po 44 [minuty]:

Tak to wygląda po zdjęciu:

[Rozwiązano] Indesit IWDE 7105 - Pralka wyrzuca różnicówkę [Rozwiązano] Indesit IWDE 7105 - Pralka wyrzuca różnicówkę [Rozwiązano] Indesit IWDE 7105 - Pralka wyrzuca różnicówkę [Rozwiązano] Indesit IWDE 7105 - Pralka wyrzuca różnicówkę [Rozwiązano] Indesit IWDE 7105 - Pralka wyrzuca różnicówkę

Wszystko trzeba pewnie przedmuchać. Te szczotki też są do wymiany? Coś jeszcze powinienem sprawdzić?
  • Poziom 20  
    Czepiłbym się jednak grzałek (obydwu).
  • Specjalista AGD
    Szczotki na razie zostaw. Silnik porządnie wydmuchaj. Nie podoba mi się trochu jedno uzwojenie ale to może wina fotografii. Ale sprawdź miernikiem czy nie ma przejścia do masy i/lub zwarcia
    [Rozwiązano] Indesit IWDE 7105 - Pralka wyrzuca różnicówkę
  • Poziom 7  
    Niestety nie mam miernika w tym momencie. Przedmuchałem i podłączyłem, i niestety to samo. Dla pewności jutro podwiozę go do sprawdzenia do znajomego. Pralka na pewno ruszała na odłączonym silniku, a jakakolwiek inna "konfiguracja" wywalała różnicówkę. Jedyna rzecz, której nie sprawdziłem, a która była wymieniana, to właśnie filtr przeciwzakłóceniowy. Da się go sprawdzić, czy trzeba po prostu wymienić?
  • Poziom 33  
    mictlan27 napisał:
    filtr przeciwzakłóceniowy. Da się go sprawdzić, czy trzeba po prostu wymienić?
    Zabezpieczenie różnicowo-pradowe zadziała przy zwarciu do PE (obudowy pralki). Czy to filtr możesz sprawdzić odłączając jego wyprowadzenie do PE (masy), przy podłączonym silniku. Jeżeli "wywali" to 100% silnik, a nie filtr.
    jozgo napisał:
    przy zwarciu do PE (obudowy pralki).
    Przy zwarciu "L" lub "N".
  • Poziom 7  
    Podwiozłem silnik do sprawdzenia i miał przebicie na wirniku. Jednorazówka typowa :( Udało się dopasować coś z jakiejś uszkodzonej pralki i pralka właśnie kończy pranie.
    Dzięki wielkie wszystkim za pomoc.