Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik silnikowy - dziwny dźwięk pracy

07 Sty 2019 18:24 582 9
  • Poziom 6  
    Cześć wszystkim,

stwierdziłem, że dam drugie życie grubościówce która przestała nie wiadomo ile lat w garażu. Jeśli chodzi o elementy elektromechaniczne składa się ona z silnika trójfazowego podłączonego poprzez wyłącznik silnikowy Legrand M-611 N 4.0-6.3 A.

Rozpocząłem od wymiany kabla zasilającego ponieważ maszyna wyposażona była w starą wtyczkę z płaskimi bolcami.

Zgodnie ze schematem który znalazłem w instrukcji podłączyłem L1,L2,L3 przewód PE.
    Wyłącznik silnikowy - dziwny dźwięk pracy

Po włączeniu do sieci wyłącznik silnikowy zaczyna dziwnie brzęczeć co widać na poniższym filmie.

https://youtu.be/s9v9_G42vdU

Oprócz dziwnego dźwięku działa prawidłowo tj. po wciśnięciu przycisku podaje prąd na silnik który również zaczyna normalnie pracować.
    Czy coś źle podłączyłem/wyłącznik jest uszkodzony ? Dzięki za pomoc
  • HelukabelHelukabel
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 6  
    Silnik 3 fazowy STKG - 65 2C2 220/380V 6.58/3.8A 2.2 KW
  • Poziom 39  
    To brzęczy elektromagnes układu samopodtrzymania (ozn. U<).
    Układ ten nadzoruje:
    1. Brak fazy L3
    2. Asymetrię zasilania (brak fazy L1 lub L2)
    3. Zadziałanie wyłącznika termicznego
    4. Wciśnięcie przycisku WYŁĄCZ

Brzęczenie oczywiście jest nieszkodliwe...
  • Moderator - Elektryka
    HoneyBunny napisał:
    dam drugie życie grubościówce która przestała nie wiadomo ile lat w garażu.

To może być przyczyna. Kurz i wilgoć występujące naprzemiennie zrobiły swoje.
  • Poziom 6  
    any56 napisał:
    To brzęczy elektromagnes układu samopodtrzymania (ozn. U<).
    Układ ten nadzoruje:
    1. Brak fazy L3
    2. Asymetrię zasilania (brak fazy L1 lub L2)

Czy w takich wypadkach silnik wciąż by działał po wciśnięciu przycisku ?
  • Poziom 42  
    Jakie "samopodtrzymanie" w przypadku wyłącznika M611?
    Schemat nie odpowiada stanowi faktycznemu. Zaś ów "nadzór" (ze schematu) to nic innego jak kontrola temperatury uzwojeń silnika, oraz zatrzymanie maszyny. Nic więcej.
    Nie mniej jednak schemat i film to są dwie różne bajki.

Ponadto z tego co na filmie widać to wydaje się iż wyłącznik jest wyłączony, czyli zestyki są (powinny być) rozwarte.
    Więc co i dlaczego tam brzęczy i dlaczego autor raczej na miejscu powinien zdiagnozować, tym bardziej że nie wiemy jak to zostało połączone.
  • Poziom 39  
    W zastosowanym wyłączniku silnikowym jest wyzwalacz elektromagnetyczny ,więc jednak brzęczy...
  • Poziom 39  
    Na schemacie przedstawiono wyłącznik firmy Tripus (swoją drogą dobrej jakości, obecnie robią je pod niemiecką marką), funkcjonalnie to samo co obecne chińskie "kedu" czyli podtrzymywanie elektromagnesem. Ty teraz włożyłeś tam wyłącznik silnikowy Fael z jakimś wyzwalaczem - niestety nic nie wiadomo o tym wyzwalaczu i jak został on podłączony. Moim zdaniem nie znajduje tutaj zastosowania.