Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Microsoft Exchange pytanie.

07 Sty 2019 18:27 261 8
  • Poziom 9  
    Mam pytanie, odnośnie poczty email program Outlook i Microsoft Exchange. Rozumiem że wszystkie maile pracowników są przechowywane właśnie na tym Serwerze Exchange. Czy mam pełen wgląd w maile pracowników? Czy pracowników może sam usunąć maile przez program Outlook? Bo tak wyczytałam, że jeżeli usunie się z programu Outlook wiadomości to usunie się je trwałe, lecz da je się odzyskac tylko przez jakiś czas.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 29  
    fonnet napisał:
    Rozumiem że wszystkie maile pracowników są przechowywane właśnie na tym Serwerze Exchange.

Tak + ewentualna kopia lokalna na kliencie użytkownika.
    fonnet napisał:
    Czy mam pełen wgląd w maile pracowników?

Administrator serwera ma techniczną możliwość podglądu skrzynek na serwerze.
    Inną rzeczą są kwestie prawne takiego procederu no i polityka firmy.
    fonnet napisał:
    Czy pracowników może sam usunąć maile przez program Outlook?

Tak, zależnie od konfiguracji można je odzyskać przez jakiś czas.
  • Poziom 9  
    fonnet napisał:
    Czy pracowników może sam usunąć maile przez program Outlook?

Tak, zależnie od konfiguracji można je odzyskać przez jakiś czas.[/quote]

Czy to oznacza, że jak pracownik usunie e-mail poprzez program Outlook, usunie go folderu usunięte oraz z tego folderu umożliwiającego przywrócenie tej wiadomości to na serwerze on nie widnieje? I po skonfigurowaniu poczty np na telefonie nie będzie możliwości ściągnięcia tych usuniętych e-maili?
  • Poziom 29  
    fonnet napisał:
    (...)oraz z tego folderu umożliwiającego przywrócenie tej wiadomości

Nie powinien mieć możliwości usunięcia z tego folderu. Chyba, że kopii lokalnej.

fonnet napisał:
    (...)to na serwerze on nie widnieje?

Na serwerze powinna pozostać kopia.
  • Poziom 9  
    No dobrze w takim razie czy jest możliwość ponownego ściągnięcie usuniętych wiadomości z serwera programem Outlook 2013 ? Jeśli tak to jak?
    Co oznacza opcja ''wyswietl na serwerze'' w Outlook 2013?
  • Poziom 17  
    Tak istnieje taka możliwość. W outlooku zakładka Folder -> Odzyskaj elementy usunięte. Bedzie tam lista skasowanych e-maili z ostatnich 30 dni. Można je bez problemu przywrócić i może to robić sam użytkownik (nie jest wymagana ingerencja administratora).
  • Poziom 9  
    Znalazłam taki zapis na forum: ''Outlook korzysta bezpośrednio z serwera Exchange to wiadomości zawsze są pozostawiane na serwerze, dopóki ich nie usuniesz w Outlook'u. ''

To jest prawda?

Jak sprawdzić czy Outlook korzysta bezpośrednio z serwera Exchange??

Dodano po 1 [minuty]:

pioflo napisał:
    Tak istnieje taka mozliwosc. W outlooku zakladka Folder -> Odzyskaj elementy usuniete. Bedzie tam lista skasowanych e-maili z ostatnich 30 dni. Mozna je bez problemu przywrocic i moze to robic sam uzytkownik (nie jest wymagana ingerencja administratora).

A jeśli tych wiadomości nie ma już? Zostały usunięte z tego folderu również?
  • Poziom 17  
    fonnet napisał:
    Znalazłam taki zapis na forum: ''Outlook korzysta bezpośrednio z serwera Exchange to wiadomości zawsze są pozostawiane na serwerze, dopóki ich nie usuniesz w Outlook'u. ''

To jest prawda?

Tak to prawda. Można też zalogować się do konta przez OWA (Outlook web access) i tam usunąć maile, z pominięciem programu Outlook.

fonnet napisał:

Jak sprawdzić czy Outlook korzysta bezpośrednio z serwera Exchange??

W outlooku Plik -> Ustawienia kont. Na liście kont będziesz widzieć nazwę konta i typ. Typ powinien być Microsoft Exchange.

pioflo napisał:
    Tak istnieje taka mozliwosc. W outlooku zakladka Folder -> Odzyskaj elementy usuniete. Bedzie tam lista skasowanych e-maili z ostatnich 30 dni. Mozna je bez problemu przywrocic i moze to robic sam uzytkownik (nie jest wymagana ingerencja administratora).

A jeśli tych wiadomości nie ma już? Zostały usunięte z tego folderu również?

No to już gorzej. Jeśli minęło więcej niż 30 dni, lub zostały usunięte z tej listy, to mogą być maile nie do odzyskania. Zasadniczo kasowanie maili skutkuje tym że są one skasowane.

Osobiście jakby mi użytkownik przyszedł z takim problemem to bym go pogonił w diabły. A na pewno nie bawiłbym się w akcje typu: odzyskiwanie bazy exchange z przed skasowania maili, podłączenie tej bazy i wydobycie z niej tych skasowanych maili, chociaż pewnie technicznie byłoby to możliwe.
  • Poziom 9  
    Czyli podsumowując jeżeli Outlook korzysta bezpośrednio z serwera Exchange, wiadomości usuwane w Outlook usuwane są również z serwera bez możliwości odczytu przez osoby trzecie mające dostęp do serwera. Tak?