Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Microsoft Exchange pytanie.

fonnet 07 Jan 2019 18:27 402 8
    fonnet
    Level 9  
    Mam pytanie, odnośnie poczty email program Outlook i Microsoft Exchange. Rozumiem że wszystkie maile pracowników są przechowywane właśnie na tym Serwerze Exchange. Czy mam pełen wgląd w maile pracowników? Czy pracowników może sam usunąć maile przez program Outlook? Bo tak wyczytałam, że jeżeli usunie się z programu Outlook wiadomości to usunie się je trwałe, lecz da je się odzyskac tylko przez jakiś czas.
    Epic
    Level 29  
    fonnet wrote:
    Rozumiem że wszystkie maile pracowników są przechowywane właśnie na tym Serwerze Exchange.

Tak + ewentualna kopia lokalna na kliencie użytkownika.
    fonnet wrote:
    Czy mam pełen wgląd w maile pracowników?

Administrator serwera ma techniczną możliwość podglądu skrzynek na serwerze.
    Inną rzeczą są kwestie prawne takiego procederu no i polityka firmy.
    fonnet wrote:
    Czy pracowników może sam usunąć maile przez program Outlook?

Tak, zależnie od konfiguracji można je odzyskać przez jakiś czas.
    fonnet
    Level 9  
    fonnet wrote:
    Czy pracowników może sam usunąć maile przez program Outlook?

Tak, zależnie od konfiguracji można je odzyskać przez jakiś czas.[/quote]

Czy to oznacza, że jak pracownik usunie e-mail poprzez program Outlook, usunie go folderu usunięte oraz z tego folderu umożliwiającego przywrócenie tej wiadomości to na serwerze on nie widnieje? I po skonfigurowaniu poczty np na telefonie nie będzie możliwości ściągnięcia tych usuniętych e-maili?
    Epic
    Level 29  
    fonnet wrote:
    (...)oraz z tego folderu umożliwiającego przywrócenie tej wiadomości

Nie powinien mieć możliwości usunięcia z tego folderu. Chyba, że kopii lokalnej.

fonnet wrote:
    (...)to na serwerze on nie widnieje?

Na serwerze powinna pozostać kopia.
    fonnet
    Level 9  
    No dobrze w takim razie czy jest możliwość ponownego ściągnięcie usuniętych wiadomości z serwera programem Outlook 2013 ? Jeśli tak to jak?
    Co oznacza opcja ''wyswietl na serwerze'' w Outlook 2013?
    pioflo
    Level 18  
    Tak istnieje taka możliwość. W outlooku zakładka Folder -> Odzyskaj elementy usunięte. Bedzie tam lista skasowanych e-maili z ostatnich 30 dni. Można je bez problemu przywrócić i może to robić sam użytkownik (nie jest wymagana ingerencja administratora).
    fonnet
    Level 9  
    Znalazłam taki zapis na forum: ''Outlook korzysta bezpośrednio z serwera Exchange to wiadomości zawsze są pozostawiane na serwerze, dopóki ich nie usuniesz w Outlook'u. ''

To jest prawda?

Jak sprawdzić czy Outlook korzysta bezpośrednio z serwera Exchange??

Dodano po 1 [minuty]:

pioflo wrote:
    Tak istnieje taka mozliwosc. W outlooku zakladka Folder -> Odzyskaj elementy usuniete. Bedzie tam lista skasowanych e-maili z ostatnich 30 dni. Mozna je bez problemu przywrocic i moze to robic sam uzytkownik (nie jest wymagana ingerencja administratora).

A jeśli tych wiadomości nie ma już? Zostały usunięte z tego folderu również?
    pioflo
    Level 18  
    fonnet wrote:
    Znalazłam taki zapis na forum: ''Outlook korzysta bezpośrednio z serwera Exchange to wiadomości zawsze są pozostawiane na serwerze, dopóki ich nie usuniesz w Outlook'u. ''

To jest prawda?

Tak to prawda. Można też zalogować się do konta przez OWA (Outlook web access) i tam usunąć maile, z pominięciem programu Outlook.

fonnet wrote:

Jak sprawdzić czy Outlook korzysta bezpośrednio z serwera Exchange??

W outlooku Plik -> Ustawienia kont. Na liście kont będziesz widzieć nazwę konta i typ. Typ powinien być Microsoft Exchange.

pioflo wrote:
    Tak istnieje taka mozliwosc. W outlooku zakladka Folder -> Odzyskaj elementy usuniete. Bedzie tam lista skasowanych e-maili z ostatnich 30 dni. Mozna je bez problemu przywrocic i moze to robic sam uzytkownik (nie jest wymagana ingerencja administratora).

A jeśli tych wiadomości nie ma już? Zostały usunięte z tego folderu również?

No to już gorzej. Jeśli minęło więcej niż 30 dni, lub zostały usunięte z tej listy, to mogą być maile nie do odzyskania. Zasadniczo kasowanie maili skutkuje tym że są one skasowane.

Osobiście jakby mi użytkownik przyszedł z takim problemem to bym go pogonił w diabły. A na pewno nie bawiłbym się w akcje typu: odzyskiwanie bazy exchange z przed skasowania maili, podłączenie tej bazy i wydobycie z niej tych skasowanych maili, chociaż pewnie technicznie byłoby to możliwe.
    fonnet
    Level 9  
    Czyli podsumowując jeżeli Outlook korzysta bezpośrednio z serwera Exchange, wiadomości usuwane w Outlook usuwane są również z serwera bez możliwości odczytu przez osoby trzecie mające dostęp do serwera. Tak?