Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik czasowy skracający.

07 Sty 2019 21:11 261 11
  • Poziom 9  
    Witam, z góry mówię że nie wiem czy dobry dział ale tylko tu znalazłem coś o przekaźnikach skracających itp.
    Kupiłem sobie taki moduł z myślą o wykorzystaniu go w swoim projekcie ( blow w dieslu) miał za zadanie po odpuszczeniu gazu włączać na 2 s. Zwierać styki i włączać elektro zawór, mogło być i bez całego modułu ale jeżeli gaz był by nie wciśnięty to elektrozawór był by cały czas zasilany i uciekało by podciśnienie.
    Wszystko pięknie ładnie moduł działa ale tylko w tedy jak wcisne switch i puszczę i ładnie się wyłącza z opóźnieniem jak trzymam to cały czas jest włączone, myślałem że jak podam stały minus ma low trigger to załączy przekaźnik i zaraz wyłączy ale niestety cały czas jest włączony jak tylko na chwilę przyłożenie masę to dzieje się jak ze switchem .
    I pytanie do Was jak zrobić żeby po podaniu cały czas masy układ się załączył na 1-2s i rozłączał, odejmuje mase, podaje znowu masę i tak samo włącza i wyłącza się.

Z góry przepraszam jeżeli zły dział i proszę o ewentualne przeniesienie.

• Poziom 15  
    na 1-2 sekundy wystarczy przerzutnik monostabilny. Do działania w trybie podtrzymania też taki przerzutnik się nada, ale nie każdy.
    Sygnał wyzwalający musisz podać przez układ różniczkujący.
  • Poziom 9  
    Przepraszam ale aż tak zaawansowanym elektronikiem nie jestem i trochę obce są mi te pojęcia.
    Może są jakieś gotowe moduły albo coś dorobić do tego co mam żeby z sygnału ciągłego zrobił krótki impuls ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    Kazda czasówka przemysłowa , lub układ 555.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedzi, znalazłem właśnie układ ne555 ale jest mega dużo różnych shematow macie jakiś prosty żeby zrobic jeden impuls masy?
  • Poziom 9  
    A żeby ten impuls trwał moment to jaki kondesator i rezystor i jak to wpięte pod to co mam ? Zasilanie rozumie 12 podaje na moduł tylko ten trzeci pin w module trigger mam pościć przez te dwa elementy?
  • Poziom 36  
    Teraz popatrzyłem na płytkę.
    Trzeba uztawić czas i będzie ok.
  • Poziom 9  
    Ustawialem, kręciłem ale cały czas był włączony dopiero jak odlaczylem trrig to się wyłączył przekaźnik

Dodano po 3 [godziny] 58 [minuty]:

Tak siedzi tu ne555 i kondesator z rezystorem jest podłączony do drugiej nóżki patrząc od góry taka biała kreska (u góry) to z lewej strony druga nóżka.
    Dodam że zasilalem do z ładowarki od telefonu a masę do triga wziąłem z gniazda USB, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie czy czasem nie jest tak że dopiero jak podłączę v+ v- to trig zadziała ?