Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KiCAD - generowanie i otwieranie netlisty.

wicio149 07 Sty 2019 21:50 270 10
  • #1 07 Sty 2019 21:50
    wicio149
    Poziom 8  

Witam.

Według poradnika dla początkujących narysowałem schemat i później sprawdziłem testem ERC - jest OK.

Klikam "Generowanie listy sieci" - plik z rozszerzeniem .net pojawia się w drzewku projektowym KiCAD-a.
    Próbuję odpalić plik ale zero reakcji , po prostu nic.
    Plik skasowałem i procedurę tworzenia netlisty ponowiłem, ale zapisałem na pulpicie.
    Próbuję odpalić i tu komunikat : Nieznany token " export" w wejściu/ źródle "C:/Users/MSI/Desktop/nadajnik.net" linia 1 , przesunięcie 2.

Uczę się wg poradnika:

https://extronic.pl/content/15-rysowanie-schematu

0 10
  • #2 07 Sty 2019 23:33
    pmarek
    Poziom 12  

W Kicad wer.5 klikasz generownie listy sieci
    zapisujesz. Następnie przypisujesz obudowy do elementów
    zapisujesz i otwierasz edytor PCB.
    W edytorze PCB wczytujesz listę sieci i rozmieszczasz
    elementy.

0
  • #3 08 Sty 2019 01:40
    wicio149
    Poziom 8  

Tak właśnie zrobiłem, i nadal ten sam komunikat i nie otwiera
    mi się to okno z możliwością przypisania obudów do elementów.

Mogę otworzyć edytor PCB , ale nic w nim nie ma.
    Coś źle robię, ale nie wiem co.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Sty 2019 17:31
    TWl
    Poziom 19  

wicio149 napisał:

To bardzo stary poradnik dla archaicznej wersji Kicada. Polecam coś nowszego, np. video-tutorial Chrisa Gammela na YouTube.

Poza tym w Kicadzie 5 nie ma potrzeby generowania i wczytywania netlisty jako oddzielnego pliku. Wystarczy narysować schemat, przypisać footprinty do elementów (jeśli w Twoich bibliotekach nie są już przypisane - Tools->Assign Footprints) a potem wybrać Tools->Update PCB from Schematics (skrót F8).

Pozdrawiam,
    TW

0
  • #5 08 Sty 2019 22:01
    wicio149
    Poziom 8  

TWl napisał:
    Wystarczy narysować schemat, przypisać footprinty do elementów (jeśli w Twoich bibliotekach nie są już przypisane - Tools->Assign Footprints)

Działa.

Następne pytanie.
    W tym oknie dodawania fotoprintów chcę dodać obudowę przewlekaną dla tranzystora BC857.
    Tylko nie widzę tam biblioteki "transistors " z obudowami przewlekanymi - gdzie jej szukać ?

0
  • Pomocny post
    #6 08 Sty 2019 22:31
    Christophorus
    Poziom 41  

W KiCad 5.0.2 zobacz do biblioteki Package_TO_SOT_THT i w niej szukaj obudowy TO-92. Musisz zwrócić uwagę na kolejność wyprowadzeń E-B-C, ponieważ różne tranzystory w tej obudowie mają różnie rozmieszczone wyprowadzenia. Najczęściej zamieniony miejscami jest kolektor i baza tranzystora. Jeśli używasz starszej wersji KiCada to nazwa biblioteki z footprintami tranzystorów THT (przewlekanymi) może być inna. W Pcbnew możesz wyszukać odpowiedni footprint w oknie wstawiania footprintów. Wówczas będziesz wiedział w jakiej bibliotece jest poszukiwany footprint.

0
  • #7 09 Sty 2019 20:57
    wicio149
    Poziom 8  

Znalazłem.

1. Czy jest możliwość żeby już w oknie przypisywania fotoprintów sprawdzić gdzie jest C, B i E dla np. TO-92 ?

2. Po przypisaniu fotoprintów i odpaleniu PCBnew zauważyłem że do scalaka którego użyłem (lm358) nie ma podłączonego zasilania .
    Na schemacie ideowym poprawiłem (według poradnika) że używam tzw. części składowej A , B i C (C to piny zasilania) tego salaka.
    Zapisałem zmiany , zrobiłem test ERC - brak błędów, odpalam pcbnew i nadal scalak nie ma zasilania.

0
  • #8 10 Sty 2019 19:28
    Christophorus
    Poziom 41  

W Cvpcb (kojarzenie elementów) masz ikonkę wyświetlającą podgląd wybranego footprintu. Sprawdziłem kilka obudów i mają one oznaczenie numerowe 1-2-3. Różnice w kolejności wyprowadzeń tranzystorów w obudowach TO92 masz pokazane na obrazku poniżej.

KiCAD - generowanie i otwieranie netlisty.

Odnoście drugiego pytania. Netlista uaktualniona po zmianach? Można wybrać Tryb bezpieczny, aby sprawdzić wpływ zmian na płytkę bez jej modyfikowania. W oknie netlisty masz okienko gdzie wyświetlane są komunikaty i możesz sprawdzić co ewentualnie jest nie tak.

0
  • #9 10 Sty 2019 21:25
    wicio149
    Poziom 8  

Dla danego kraju i serii tranzystorów jest inny standard oznaczeń - nie wiedziałem o tym .

Tak, o netliście zapomniałem, usunąłem starą , zrobiłem nową - jest zasilanie.

1. Odnośnie netlisty, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem: gdy skończe rysować jakiś schemat to mam zawsze wygenerować netliste ? Mimo tego że w pcbnew nie muszę jej wczytywać, tak ?

2.Przykładowo: gdy narysowałem schemat i wygenerowałem netliste, to w pcbnew użyłem funkcji : Narzędzia -> Uaktualnij PCB na podst. schematu (po tym pojawiają się elementy na tym czarnym tle w pcbnew ) - czy ja to prawidłowo robię ?

0
  • #10 12 Sty 2019 10:43
    ZbeeGin
    Poziom 38  

wicio149 napisał:
    1. Odnośnie netlisty, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem: gdy skończe rysować jakiś schemat to mam zawsze wygenerować netliste ? Mimo tego że w pcbnew nie muszę jej wczytywać, tak ?

To zależy czym się posługujesz. Jeśli jest to KiCad v5 to wystarczy korzystać z polecenia "Uaktualnij PCB na podstawie schematu" wtedy netlista jest przekazywana do edytora PCB przez wewnętrzne mechanizmy wymiany danych. Nie trzeba generować tego pliku.
    Jednak jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad tym co się dzieje na PCB przy zmianach na schemacie to lepiej jest generować tą listę osobno jako plik i wczytywać w PCB przez dostępne tam narzędzie, które ma więcej opcji.
    We wcześniejszych wersjach generowanie listy sieci było obowiązkowe, bo nie było innej opcji, a same programy składowe nie były aż tak powiązane wewnętrznymi mechanizmami.

wicio149 napisał:
    2.Przykładowo: gdy narysowałem schemat i wygenerowałem netliste, to w pcbnew użyłem funkcji : Narzędzia -> Uaktualnij PCB na podst. schematu (po tym pojawiają się elementy na tym czarnym tle w pcbnew ) - czy ja to prawidłowo robię ?

Nie trzeba było osobno generować listy. To narzędzie jak pisałem wyżej samo się dogaduje z edytorem schematu.

Zatem. Dla tych co nie potrzebują aż takiej elastyczności, użyją narzędzia "Uaktualnij PCB na podstawie schematu". Ci, którzy chcą mieć pełną kontrolę zrobią "na piechotę" z tworzeniem listy sieci i jej importem w PCB.

0
  • #11 13 Sty 2019 00:31
    kondzio98
    Poziom 12  

Tak jak napisałeś, dla najnowszej wersji nie trzeba jej generować.

Po prostu wszystkie tutoriale które dotychczas znalazłem w internecie mówiły o generowaniu i późniejszym wczytywaniu netlisty.

Dzięki.

P.S.
    Teraz piszę ze swojego konta, nie zauważyłem że brat się nie wylogował.

0