Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle

pawel83 07 Sty 2019 22:49 3627 18
  • 15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle
    Witam. Chciałbym Państwu przedstawić nietypową konstrukcję "kolumny" niskotonowej zbudowanej w oparciu o głośnik B&C 15PLB76.

1) Założenia konstrukcyjne
    - uzyskanie szczegółowego i naturalnego basu
    - mały gabaryt, waga oraz łatwość ustawienia
    - obecność basu tylko i wyłącznie w miejscu odsłuchu

2) Konstrukcja
    Obudowa (stelaż) została w całości wykonana z blachy aluminiowej o grubości 10mm. W tym celu zakupiłem formatkę o wymiarach 400x400mm - moje podstawowe założenie było takie by płyta czołowa na której osadzony został głośnik była możliwie jak najmniejsza, lekka, a przy tym możliwie jak najsztywniejsza. Podstawę całości stanowi koło o średnicy 354mm będące pozostałością po otworze wyciętym pod głośnik - ograniczyłem w ten sposób do minimum koszty materiałowe, a przy tym uzyskałem (moim zdaniem) nietypowy wygląd podstawy. Płyta czołowa przymocowana jest do podstawy przy pomocy pięciu śrub imbusowych M6x20 oraz dodatkowo wzmocniona klejem do metalu Loxeal 86-72. Tak zbudowany stelaż pomalowałem przy pomocy czarnej, matowej farby zaaplikowanej w formie aerozolu (uprzednio oczywiście aluminiowe powierzchnie odtłuściłem oraz potraktowałem farbą podkładową). Kolejnym krokiem było przymocowanie bakielitowych półek na których umieszczone zostały gniazda typu SPEAK-ON. W efekcie końcowym uzyskałem bardzo sztywną, wytrzymałą oraz lekką konstrukcję o czystej formie (bez widocznych wzmocnień co jest nie do uniknięcia w przypadku drewnianych konstrukcji).

3) Zwrotnica/filtracja
    Zwrotnica pasywna jest bardzo prosta i ogranicza się jedynie do filtru dolnoprzepustowego pierwszego rzędu zbudowanego w oparciu o cewkę o indukcyjności 17,5mH - B&C 15PLB76 wymagał takiego zabiegu z racji niskiej dobroci całkowitej Qts (niskiej jak na głośniki predysponowane do Open-Baffle). Zastosowałem również filtr aktywny, zbudowany na bazie wzmacniaczy operacyjnych OP275GP z możliwością regulacji wzmocnienia oraz odcięcia o stromości filtru 24dB/okt.

4) Napęd
    Głośnik zasilam wzmacniaczem T.AMP 2400MKX pracującym w trybie mostkowym.

5) Koszta
    - głośnik - posiadałem
    - stelaż - materiał + obróbka - 300zł
    - farby - 40zł
    - śruby - 5zł
    - klej - posiadałem

6) Odsłuch
    W tej kwestii nie będę się wiele rozpisywał - powiem krótko. Uzyskany bas jest moim zdaniem referencyjny. Absolutnie zero podbarwień, ogromna lekkość oraz szybkość. Oczywiście zejścia nie ma bo być nie może. Patrząc pod kątem sprawności to też szału nie ma. Przy takiej "obudowie" występuje ogromne zwarcie akustyczne, które skutecznie ogranicza sprawność zestawu w zakresie niskotonowym do poziomu kilku procent.. Sensowny odsłuch możliwy jest wówczas tylko i wyłącznie w osi zestawu co jest ogromnym plusem. W tego typu rozwiązaniach emisja odbywa się wyłącznie w jednej płaszczyźnie (przód - tył). Podsumowując bas jest tylko tam gdzie jest potrzebny tzn. u mnie na kanapie - u sąsiada oraz w drugim pokoju go brak.

Poniżej kilka fotek:
    15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle 15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle 15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle 15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle 15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle 15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle 15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle 15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle 15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 08 Sty 2019 01:06
    electro
    Poziom 17  

Nie znam się na konstrukcjach audio i zastanawiam się jak to może grać. Na ta chwile widzę jedną wadę takiego rozwiązania, jak sie zakurzy to ciężko to wyczyścić podczas sprzątania w domu ;)

• #3 08 Sty 2019 01:30
    pawel83
    Poziom 11  

electro napisał:
    Na ta chwile widzę jedną wadę takiego rozwiązania, jak sie zakurzy to ciężko to wyczyścić podczas sprzątania w domu
    Wady, które można punktować bez końca odnoszą się do efektywnego wykorzystania głośnika w tego typu "obudowie" oraz przetwarzania częstotliwości z zakresu subbasu. Przykładowo tak jak w mojej konstrukcji. Głośnik ma 400W AES, programowo 800W, a wykorzystuje jedynie ułamek tej mocy - z ekonomicznego punktu widzenia to głupota to kwadratu. Wytrzymałość mocowa jest tutaj żadna, sprawność bardzo niska i problem z optymalnym ustawieniem zestawu względem słuchacza (centymetr w tą czy w tą robi różnicę, nie mówiąc o ustawieniu prawo/lewo). Ale... to co można zyskać, przy odrobinie wiedzy oraz świadomości akustycznej pomieszczenia (mikrofon oraz korekcja charakterystyki przenoszenia oraz fazy) daje efekt w postaci słuchawkowego basu najwyższej próby. Szybki jak błyskawica, podbarwień brak, a i sąsiad śpi spokojnie. Pomadto obudowa nie odbiera bezcennej przestrzeni życiowej. Mówię serio - droga bez odwrotu.

P.S W niedalekiej przyszłości wrzucę pomiar tego cudaka. Obecnie mikrofon mam poza domem.

• #4 08 Sty 2019 17:59
    CMS
    Administator HydePark

Czekam na pomiar, bo jakoś ciężko uwierzyć, że to może w ogóle zagrać w pokoju.

Dodano po 38 [minuty]:

pawel83 napisał:
    CMS napisał:
    Bliżej weekendu zrobię te pomiary. Charakterystykę kierunkową też?

Jak masz taka możliwość to oczywiście. Im więcej tym lepiej.

• #5 08 Sty 2019 18:14
    bimberboy32
    Poziom 17  

Witam
    TA 2400 w mostku ? Przecież ten głośnik w takiej konfiguracji ma minimalną sprawność. Przy niewielkich mocach głośnik wychyla się pewnie jak szalony. Nie boisz się że uszkodzisz mechanicznie głośnik jak podasz więcej mocy? W takim przypadku bardzo łatwo o przedawkowanie skoro TA w mostku :D. Zrób do tego subwoofera stojak na kółkach będzie bardziej mobilny niż paradować z głośnikiem estradowym po mieszkaniu obijać i rysować meble :)
    Pozdrawiam.

• #6 08 Sty 2019 18:31
    pawel83
    Poziom 11  

bimberboy32 napisał:
    TA 2400 w mostku ?
    A czemu by nie? To ile dostanie mocy zależy wyłącznie ode mnie.
    bimberboy32 napisał:
    Przy niewielkich mocach głośnik wychyla się pewnie jak szalony
    Nie tak wcale niewielkich. Dla częstotliwości 50Hz i więcej (taki był zamysł użytkowy) bez oporów przyjmuje 100-150W bez najmniejszego ryzyka uszkodzenia.
    bimberboy32 napisał:
    Nie boisz się że uszkodzisz mechanicznie głośnik jak podasz więcej mocy?
    Nie boję się bo to czego słucham jest mi znane i przewidywalne. Dipola tego używam w godzinach nocnych by nie zakłócając spokoju ducha i ucha innym umilić sobie i żonie wieczory :)
    bimberboy32 napisał:
    Zrób do tego subwoofera stojak na kółkach będzie bardziej mobilny niż paradować z głośnikiem estradowym po mieszkaniu obijać i rysować meble
    Nie nazwałbym tego subwooferem.. Mam taki stojak. Niestety na obecną chwilę nie mam miejsca by trzymać to w domu. Z drugiej strony ileż to znowu kosztuje energii by przenieść coś co waży łącznie 15kg z miejsca na miejsce - bez przesady...
    bimberboy32 napisał:
    Pozdrawiam
    Pozdrawiam również :)

• #7 08 Sty 2019 18:51
    Szewc Amarantowy
    Poziom 16  

Z tego co widzę, użyłeś tylko 1 pinu z każdego speakona. Pamiętaj, że te złącza są najczęściej 4-pinowe, więc możesz użyć tylko jednego a i tak zostaną wolne piny. Ekonomia, estetyka, szybkość montażu... Same plusy!

• #8 08 Sty 2019 18:56
    pawel83
    Poziom 11  

Szewc Amarantowy napisał:
    Z tego co widzę, użyłeś tylko 1 pinu z każdego speakona
    Nie. Wszystkie cztery piny wewnątrz gniazd są połączone. Gniazda są dwa bo chciałem mieć możliwość odwrócenia fazy, na co przedwzmacniacz i filtr mi nie pozwalają.

• #9 08 Sty 2019 19:28
    kris8888
    Poziom 28  

pawel83 napisał:
    W efekcie końcowym uzyskałem bardzo sztywną, wytrzymałą oraz lekką konstrukcję o czystej formie (bez widocznych wzmocnień co jest nie do uniknięcia w przypadku drewnianych konstrukcji).

Moim zdaniem konstrukcja w której płyta pionowa łączy się z płytą pozioma tylko jedną krawędzią (i to nie na całej swojej długości), pozostałe trzy krawędzie są "wolne" nie może być bardzo sztywna bez użycia dodatkowych wzmocnień lub zastrzałów. To musi wpadać w niepożądane drgania i rezonanse przy tej ilości powietrza, które "przepycha" ten głośnik w jedną i druga stronę.
    Nic tu nie pomoże aż pięć śrub, którymi połączyłeś obydwie płyty bo działają spore siły wynikające z dźwigni.

• #10 08 Sty 2019 22:51
    pawel83
    Poziom 11  

kris8888 napisał:
    Moim zdaniem konstrukcja w której płyta pionowa łączy się z płytą pozioma tylko jedną krawędzią (i to nie na całej swojej długości), pozostałe trzy krawędzie są "wolne" nie może być bardzo sztywna bez użycia dodatkowych wzmocnień lub zastrzałów
    Masz słuszną rację. Sam się zastanawiałem nie raz nad wytrzymałością tego połączenia. Pierwotnie połączenie podstawy i frontu było wyłącznie śrubowe. Po około pół roku użytkowania pojawił się minimalny luz, a tym samym nieprzyjemny metaliczny dźwięk będący wynikiem kontaktu podstawy i frontu. Wtedy za radą mojego ojca, który od 45 lat projektuje siłowniki pneumatyczne i hydrauliczne zastosowałem dodatkowo klej do połączeń śrubowych, wspomniany wcześniej Loxeal 86-72. Klej zaaplikowałem nie tylko na samo połączenie śrubowe (zgodnie z jego nominalnym przeznaczeniem) oraz na samą powierzchnię styku frontu z podstawą. Połączenie śrubowe jest teraz niedemontowalne (bez użycia palnika oczywiście). Klej ma właściwości podobne do epoksydu przez co dokładnie wypełnia pory, wszystkie niedoskonałości powierzchni tworząc bardzo mocne połączenie. Podsumowując od roku, może lekko ponad podstawa i front stanowi nierozerwalną całość jakby z jednego kloca aluminium zostało wykonane. Myślę, że jest OK. Czas pokaże.

• #11 08 Sty 2019 23:38
    Szewc Amarantowy
    Poziom 16  

pawel83 napisał:
    Z tego, co widzę, użyłeś tylko 1 pinu z każdego speakona
    Nie. Wszystkie cztery piny wewnątrz gniazd są połączone. Gniazda są dwa, bo chciałem mieć możliwość odwrócenia fazy, na co przedwzmacniacz i filtr mi nie pozwalają.

Po pierwsze, co zrobiłeś z przewodem? Rozdzieliłeś na 4 otwory we wtyczce? IMO to trochę... Bezcelowe. Zysk z tego żaden, szczególnie przy tak nadmiarowej końcówce mocy. Przy okazji, w końcówce to jest na 1 speakonie zrobione? Czy zaciski skręcane dla mostka?
    Po drugie, to jeśli już nie chciało Ci się robić przełącznika zmieniającego fazę, to przecież zamiana wtyczek zajmie niewiele mniej czasu, niż zmiana polaryzacji na konektorach. Wszystko jest na wierzchu...

Według mnie tym posunięciem tylko zmniejszyłeś, skąd inąd ciekawą, estetykę konstrukcji. Ten zwisający przewód z górnego gniazda...
    Przy okazji zauważ, że nie będziesz miał możliwości użyć innego, standardowego przewodu, a jeśli jednak, przez nieuwagę użyjesz (albo kto inny to zrobi, bo nie spojrzy), narazisz się na uszkodzenie końcówki mocy. No i konieczność rozdzielania przewodu na 2 też nie jest optymistyczna.

PS. Nie myślałeś nad powiększeniem, jednak, obudowy dla zyskania szerszego pasma?

• #12 09 Sty 2019 00:09
    pawel83
    Poziom 11  

Po pierwsze, co zrobiłeś z przewodem? Rozdzieliłeś na 4 otwory we wtyczce?
    Każde gniazdo Speak-On odpowiada za osobny biegun - plus/minus.
    Bezcelowe. Zysk z tego żaden, szczególnie przy tak nadmiarowej końcówce mocy
    Może i tak ale w takiej konfiguracji niezawodność połączenia wtyk-gniazdo jest niemalże 100%.
    Przy okazji, w końcówce to jest na 1 speakonie zrobione? Czy zaciski skręcane dla mostka?
    W końcówce, w trybie mostkowym, na głośnik wychodzę bananami.
    Po drugie, to, jeśli już nie chciało Ci się robić przełącznika zmieniającego fazę, to przecież zamiana wtyczek zajmie niewiele mniej czasu, niż zmiana polaryzacji na konektorach. Wszystko jest na wierzchu...
    Masz rację, nie chciało mi się. Mogłem to zrobić manualnie przy pomocy przełącznika dwu drogowego dwu pozycyjnego albo w przedwzmacniaczu dorzucając kolejnego OP AMP jako wzmacniacz odwracający. Lubię prymitywne rozwiązania po prostu.
    Według mnie tym posunięciem tylko zmniejszyłeś, skąd inąd ciekawą, estetykę konstrukcji. Ten zwisający przewód z górnego gniazda...
    O gustach się nie dyskutuje :)
    Przy okazji zauważ, że nie będziesz miał możliwości użyć innego, standardowego przewodu
    Wiem ale ten dipol nie będzie nigdy grał na zewnątrz np. u moich znajomych więc nie ma takiego ryzyka. Poza tym moje paczki od kilku lat zasilam dwoma Speak-On więc nie ma opcji pomyłki.
    No i konieczność rozdzielania przewodu na 2 też nie jest optymistyczna
    Dlaczego?
    S. Nie myślałeś nad powiększeniem, jednak, obudowy dla zyskania szerszego pasma?
    Myślałem nad zainstalowaniem głośnika w ścianie by zbudować coś co by przybliżyło mnie do ideału tego typu rozwiązań czyli "Infinity Baffle". Coś na kształt https://www.hometheatershack.com/forums/ib-in...d-projects/102617-fi-q18-infinite-baffle.html Niestety mieszkam w bloku więc moje możliwości są mocno ograniczone. Większa deska też nie ma sensu bo przy założeniu, że zestaw ma uzupełniać bas, deska musiała by mieć ogromne wymiary równe długości fali (poczynając od krawędzi membrany głośnika czyli mniej więcej 13x13m) by zniwelować zwarcie akustyczne (dla granicznych 50Hz długość fali to 342/50=6,8m). Tak czy siak byłbym stratny, poza tym ten wymiar to absurd, ogromny gabaryt. Ten Dipol gra tak jak wspomniałem wcześniej wieczorami, także priorytetem nie jest dla mnie ilość basu i ciśnienie. Bas jedynie pieści moje uszy, a to czy odbywa się to ze sprawnością 0.5, 5, 10 czy 15% mnie zupełnie nie interesuje. Jest go wystarczająco dużo.

• #13 09 Sty 2019 01:16
    Szewc Amarantowy
    Poziom 16  

Cytat:
    Może i tak, ale w takiej konfiguracji niezawodność połączenia wtyk-gniazdo jest niemalże 100%.

Rozumiem, że każdy speakon odpowiada za biegun, ale, skoro zlutowałeś wszystkie 4 blaszki w gnieździe razem, to czy przewód rozdzieliłeś też na 4 bolce (stolce? Kolce? Nie wiem, jak to nazwać) we wtyczce? Tak by logika podpowiadała (choć tej nadal nie widzę w takim rozwiązaniu).

Cytat:
    Może i tak, ale w takiej konfiguracji niezawodność połączenia wtyk-gniazdo jest niemalże 100%.

Ogólnie, niezawodność (przy dobrych jakościowo komponentach) speakonów jest spora, więc, przy stacjonarnym użytkowaniu, to kwestia pomijalna.

Cytat:

Masz rację, nie chciało mi się. Mogłem to zrobić manualnie przy pomocy przełącznika dwu drogowego dwu pozycyjnego albo w przedwzmacniaczu dorzucając kolejnego OP AMP jako wzmacniacz odwracający. Lubię prymitywne rozwiązania po prostu.

Spoko, nie oceniam. Mnie też by się pewnie nie chciało.

Cytat:
    O gustach się nie dyskutuje :)

Powiesz mi, że im więcej kabli, tym lepszy efekt? Może to zboczenie teatralne, ale...

Cytat:

Wiem, ale ten dipol nie będzie nigdy grał na zewnątrz. Np. u moich znajomych więc nie ma takiego ryzyka. Poza tym moje paczki od kilku lat zasilam dwoma Speak-On, więc nie ma opcji pomyłki.

Też tak kiedyś mówiłem. Do czasu, aż któryś mój projekt nie wrócił do mnie od znajomych, bo elektrolit się posypał. W pająku... :)

Cytat:
    Dlaczego?

Bo niektóre kable bywają w oplotach okrągłych. Kolejna kwestia estetyczna (no i więcej roboty przy zarabianiu).

Cytat:
    Myślałem nad zainstalowaniem głośnika w ścianie, by zbudować coś, co by przybliżyło mnie do ideału tego typu rozwiązań, czyli "Infinity Baffle". Coś na kształt https://www.hometheatershack.c...17-fi-q18-infinite-baffle.html Niestety, mieszkam w bloku, więc moje możliwości są mocno ograniczone. Większa deska też nie ma sensu, bo przy założeniu, że zestaw ma uzupełniać bas, deska musiałaby mieć ogromne wymiary równe długości fali (poczynając od krawędzi membrany głośnika, czyli mniej więcej 13x13 m) by zniwelować zwarcie akustyczne (dla granicznych 50Hz długość fali to 342/50=6,8m). Tak czy siak, byłbym stratny, poza tym ten wymiar to absurd, ogromny gabaryt. Ten Dipol gra tak jak wspomniałem wcześniej wieczorami, także priorytetem nie jest dla mnie ilość basu i ciśnienie. Bas jedynie pieści moje uszy, a to czy odbywa się to ze sprawnością 0.5, 5, 10 czy 15% mnie zupełnie nie interesuje. Jest go wystarczająco dużo.

Taa, znam to. Też marzę, żeby kiedyś zbudować dom z komorą specjalnie na obudowę basową :)
    Pytam o to, jak nisko schodzi, przy wyrównanym paśmie oczywiści, Twój bas, i czy relatywnie niewielkie zwiększenie obudowy nie przyniosłoby wymiernego efektu. Z własnego doświadczenia wiem, że nawet 5 Hz w dolnym paśmie robi robotę, a nie znam (jeszcze) tematu OB na tyle, żeby móc to ocenić.

• #14 09 Sty 2019 10:05
    pawel83
    Poziom 11  

Rozumiem, że każdy speakon odpowiada za biegun, ale, skoro zlutowałeś wszystkie 4 blaszki w gnieździe razem, to czy przewód rozdzieliłeś też na 4 bolce (stolce? Kolce? Nie wiem, jak to nazwać) we wtyczce?
    Wszystkie cztery piny/blaszki są połączone i odpowiadają za jeden biegun - umownie można to nazwać +/-.
    Powiesz mi, że im więcej kabli, tym lepszy efekt? Może to zboczenie teatralne, ale...
    pawel83 napisał:
    Gniazda są dwa bo chciałem mieć możliwość odwrócenia fazy, na co przedwzmacniacz i filtr mi nie pozwalają.
    Co za tym idzie kable też muszą być dwa. Ja nie widzę tu problemu.
    Taa, znam to. Też marzę, żeby kiedyś zbudować dom z komorą specjalnie na obudowę basową :)
    To nie są marzenia i Science Fiction. To jest spokojnie do zrobienia pod warunkiem, że dany pokój aranżujesz tylko i wyłącznie jako pomieszczenie Audio-Video. Nie dość, że zyskujesz doskonałą aplikację głośnika to dodatkowo nie tracisz przestrzeni użytkowej. Nie ma co się śmiać z takich rozwiązań.. tylko podziwiać.
    Pytam o to, jak nisko schodzi, przy wyrównanym paśmie oczywiści, Twój bas
    Tak jak pisałem wcześniej pod koniec tygodnia (może i dziś) wrzucę pomiary w polu otwartym, użytkowym i postaram się wykreślić charakterystykę kierunkowości (to jest lekko grubsza zabawa, a Ameryki tym nie odkryję).
    czy relatywnie niewielkie zwiększenie obudowy nie przyniosłoby wymiernego efektu
    Oczywiście, że by przyniosło. Efekty tej zmiany można sobie z grubsza zasymulować np. przy pomocy programu "Edge". Ale tak jak pisałem wcześniej basu jest ilościowo w sam raz - nie czuję potrzeby by szukać dalej.
    Z własnego doświadczenia wiem, że nawet 5Hz w dolnym paśmie robi robotę
    Nie no zgadza się :)
    a nie znam (jeszcze) tematu OB na tyle, żeby móc to ocenić.
    Warto spróbować myślę. Moje pierwsze próby datuję na 2006-2007 rok z odpustowymi STX-ami. Ale warto było pójść tą drogą - przynajmniej mnie to odpowiada.

• #15 09 Sty 2019 18:36
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

pawel83 napisał:
    1) Założenia konstrukcyjne
    - uzyskanie szczegółowego i naturalnego basu
    - mały gabaryt, waga oraz łatwość ustawienia
    - obecność basu tylko i wyłącznie w miejscu odsłuchu

Tylko ze to nie przetwarza efektywnie pasma. Jak już trzeba było dać płytę OSB i niej umieścić głośnik. To byłby dipol, teraz nie masz nic, głośnik w powietrzu.

Przegrodę dobiera się do częstotliwości im niższa tym przegroda większa.
    Dlatego robienie takiego czegoś to głupota, ale już na 2kHz jest ok.

• #16 09 Sty 2019 21:51
    vodiczka
    Poziom 43  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Przegrodę dobiera się do częstotliwości im niższa tym przegroda większa.
    Pierwszy rozsądny komentarz.
    Autor tak zaskoczył nas swoją konstrukcją, że nikt wcześniej (łącznie ze mną) nie miał odwagi zakrzyknąć: "Król jest nagi"

A autorowi tematu proponuję (o ile żona się zgodzi) wykucie dziury w ścianie pomiędzy dwoma pokojami i umieszczenie w niej stelaża z głośnikiem. Połączenie musi być szczelne.

• #17 09 Sty 2019 22:49
    popiol667
    Poziom 15  

Mój będzie drugi.

Należało wyłączyć lampę błyskową w trakcie robienia zdjęć.

Parafrazując "Dobrego Wojaka Szwejka" "...tak trzeba było zagrać Panie kolego...".

To nie sarkazm czy ironia. Widać wszystkie detale, które powinny być niewidoczne (kurz, paluchy, itd.)

Pytanie do Autora - jak to się dzieje, że pomimo zwarcia akustycznego ta konstrukcja odtwarza kierunkowo, punktowo? częstotliwości, które powinny być a) zwarte akustycznie, b) nie są kierunkowe

Pozdrawiam,
    Andrzej

• #18 10 Sty 2019 14:34
    pawel83
    Poziom 11  

CMS napisał:
    Tak na szybko zrobiłem dziś dwa pomiary w osi głośnika. Parametry testowe wyglądały następująco:

- głośnik zasilałem mocą 1W (sygnał sweep był o napięciu 2,83V wartości skutecznej co odpowiada 1W dla impedancji głośnika 8ohm)
    - mikrofon pomiary (skalibrowany umik-1) ustawiony był w osi głośnika, a sam pomiar przeprowadzony był dla dwóch odległości - 1m, 2m
    15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle 15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle
    - charakterystyki wykreśliłem w REW

1) Charakterystyki przenoszenia (filtracja wyłącznie pasywna): 1m (czerwony), 2m (zielony)

2) Pomiar fazy : 1m (czerwony), 2m (zielony)
    15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle 15" dipolowy dopalacz basu - Open Baffle

3) Opóźnienia grupowe : 1m (czerwony), 2m (zielony)

4) Charakterystyka zbiorcza typu "waterfall" : 1m (czerwony), 2m (zielony)

Podsumowując okazuje się, że takie niby nic a jednak coś gra. W warunkach domowych oczywiście uzyskamy tyle wyników ile różnych ustawień takiej paczki w pokoju. W moim systemie robię finalną equalizację sprzętu (bas + reszta) przy pomocy sprzętu/softu o nazwie : Dirac Live. Dokonuję korekcji opóźnień (fazy) oraz amplitudy w wybranej strefie odsłuchowej, w której na co dzień słucham muzyki. W efekcie mam praktycznie idealnie zlinearyzowany i zoptymalizowany odsłuch co jest nie do uzyskania przy klasycznej zabawie polegającej na szukaniu najmniejszego akustycznego zła w danym pomieszczeniu.
    CMS napisał:
    Jak masz taka możliwość to oczywiście. Im więcej tym lepiej.
    Jak pogoda pozwoli to wyjdę z tym na działkę. Trochę zabawy to jest ale proste jest to do zrobienia. P.S Kiedyś z ciekawości wykreśliłem takie charakterystyki dla linii transmisyjnej.

• #19 10 Sty 2019 19:05
    Rocky Horror
    Poziom 31  

Osobiście mam totalną awersję do niestandardowego wykorzystywania złącz. Jest to paskudny nawyk, który nie musi, ale może przysporzyć kłopotów, szczególnie gdy ma się wiele różnych sprzętów wyprodukowanych w oparciu o konkretne normy. Dlatego w całości popieram przedmówców mających wątpliwości co do sposobu użycia tutaj gniazd speakon.

Podstawową zaletą speakonów jest to, że w jedna wtyczka obsługuje cały kabel głośnikowy, niekiedy i w zastosowaniu dwudrożnym, stąd cztery styki. Po to zostało to tak wymyślone - kolumnę podłączamy do wzmacniacza jednym kablem w stylu "plug and play" i gotowe. W dodatku złącze jest zatrzaskiwane - nie wypadnie samo w warunkach plenerowych.
    W warunkach domowo-amatorskich, cechy te nie mają większego sensu, a wręcz są wadami, bo jak się okazuje w założeniach niniejszego projektu, jedno złącze speakon uniemożliwia obrócenie fazy sygnału.

Skoro tak ważna była możliwość łatwego odwrócenia fazy, a jednocześnie niezawodność, to dlaczego nie użyć po prostu pospolitych bananów? Standard dużo lepiej zadomowiony w warunkach amatorskich, a zapewniam, że dobrze zarobiony banan jest w stanie przenieść znacznie większe prądy, niż dowolny speakon. A jeśli banan nie starczy, to można użyć widełek. Bez trudu da się kupić laboratoryjne śrubowo-bananowe złącza wytrzymujące 100A i więcej.

Cały argument o przystosowaniu złącz do obrócenia fazy jest zaś o tyle dziwny, że:
    1. Nie jest to chyba czynność wykonywana codziennie, konfiguruje się sprzęt raz i używa.
    2. Fazę można obrócić zamieniając kabelki na samym głośniku, który jak widać, posiada sprężynowe zaciski, do których kabel wsuwa się bokiem i zatrzaskuje :roll: . A że cała konstrukcja z założenia nie posiada obudowy, to tym mniejszy problem.