Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozlutownica ZD-985 przeróbki, udoskonalenia, naprawa pistoletu

bestler 11 Sty 2019 17:04 2979 39
  • #31 11 Sty 2019 17:04
    CMS
    Administator HydePark

bestler napisał:
    rozgrzać urządzenie na maksa a sam grot schłodzić freezerem.

Od siebie dodam, że ten zamrażacz to ma być zamrażacz NIEPALNY, a nie np. gaz do zapalniczek, czy sprężone "powietrze", bo samozapłon mamy prawie gwarantowany.

• #32 11 Sty 2019 22:25
    PSUja72
    Poziom 10  

Hej hej koledzy.
    kilka ciekawostek.
    ZD-915 może śmiało pracować bez wentylatora nawet całymi dniami.
    ZD-985 Od 4 lat pracuje po 8 godzin (od 7-15) przez 5 dni w tygodniu. Raz przepalona grzałka i raz wypalił się plastik.
    Stacje 915, 985, 8915, 8922 wykorzystują tą samą przetwornicę oraz tę samą pampę. Jedynie elektronika sterująca jest inna.
    Co do awaryjność rozlutownic to grubo poniżej 1% Ogólnie urządzenia ZD mimo swojego chińskiego rodowodu są naprawdę trwałe.
    Chyba jedynym problemem poza rozwalaniem ich przez naszych kochanych kurierów jest luzująca się śruba w pompie. Ale usterka ta wychodzi zazwyczaj przy pierwszym użyciu.

• #33 12 Sty 2019 09:59
    Artur k.
    Admin grupy audio

PSUja72 napisał:
    ZD-985 Od 4 lat pracuje po 8 godzin (od 7-15) przez 5 dni w tygodniu.

Przez tyle czasu jest włączona, czy przez tyle czasu się nią posługujesz? To dwie różne sprawy.

Usterka mojego egzemplarza:
    Rozlutownica ZD-985 przeróbki, udoskonalenia, naprawa pistoletu

Wykruszyły się elementy zaznaczone na czerwono. Dwie małe (ok. 2mm grubości) wypustki trzymają całą grzałkę i ten czarny (chyba bakielitowy) adapter mechanicznie.
    Przy tego typu konstrukcji, prędzej czy później to się musi urwać, szczególnie że jest ciepłe.
    Żeby się nie urwało, pistolet musiałby być wykonany z twardszego plastiku albo w ogóle z innego materiału (np. z tego samego, z którego wykonano ten czarny adapter), albo musiałoby mieć zupełnie inną konstrukcję. U mnie się to rozleciało jak postanowiłem w końcu zdemontować kilka zalegających mi płyt od starych urządzeń. Rozlutowałem może z 5 płyt i rozlutownicę szlag trafił.
    Dwóch moich kolegów ma identyczny wyrób z tym że sygnowany logiem KEMOT, używają tego w serwisie regularnie i wystąpił ten sam problem w ciągu tak naprawdę 2-3 lat. Jednemu aż dwukrotnie, za drugim razem po prostu zalał to żywicą i stwierdził że jak się rozwali to całość wyleci na śmietnik. Prosta matematyka 340zł stacja + 160zł dwa pistolety i raz grzałka za ok. 40zł. Razem 540zł + koszty przesyłek, łącznie pewnie z 600zł. O drobnicy typu uszczelki nawet nie wspominam. O uszczelce już ktoś pisał, ja w swojej dwa razy wymieniałem. Przy takich kwotach już można myśleć o dołożeniu trochę i zakupie czegoś markowego z drugiej ręki.
    Próbowałem naprawić swoją rozlutownicę w podobny sposób jak bestler ale niestety po jakimś czasie ponownie się rozpadło (w moim przypadku to było rozlutowanie kolejnej starej płyty), bo plastik z którego wykonano pistolet jest zbyt miękki.
    To jest złom i tego się nie da naprawić inaczej niż poprzez wymianę na coś zupełnie innego albo tak jak mój kolega zrobił - zalanie żywicą, tyle że wówczas tracimy możliwość wykonania innych napraw.

Moim zdaniem jeśli ktoś pisze, że przez kilka lat nic mu się z tym nie dzieje, a sprzęt pracuje 7 dni w tygodniu przez ileś godzin, to oznacza jedynie tyle że 7 dni w tygodniu jest włączony do zasilania i zużywa prąd. :D

• #34 12 Sty 2019 16:45
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Artur k. napisał:
    Wykruszyły się elementy zaznaczone na czerwono. Dwie małe (ok. 2mm grubości) wypustki trzymają całą grzałkę i ten czarny (chyba bakielitowy) adapter mechanicznie.

To w 20 min możesz to "naprawić" opisanym przeze mnie sposobem - efekt jest dla mnie zadowalający.

• #35 12 Sty 2019 20:09
    Artur k.
    Admin grupy audio

Próbowałem nieco inaczej i niestety się rozleciało ponownie. Ja wkręcałem śruby w bakielit od tyłu pod niewielkim skosem. Doszedłem do wniosku że jedynym sposobem naprawy tego jest wymiana. Nie chcąc jednakże takiego samego, kupiłem pistolet od ZD-8915, resztę historii już znamy. :)

• #36 13 Sty 2019 17:27
    mkubol
    Poziom 24  

Też walczyłem z mocowaniem grzałki do pistoletu, po próbach na śruby i tym podobne zalałem to wszystko klejem do metalu dwu składnikowym coś w rodzaju poxipolu. Sądziłem że się przegrzeje i wykruszy po kilku użyciach, ale ku mojemu zaskoczeniu trzyma już od około dwóch lat.

• #37 13 Sty 2019 17:45
    Artur k.
    Admin grupy audio

Ja się zastanawiam czy będą pasowały pistolety od np. AOYUE 474A albo WEP 948. Te mają zupełnie inną konstrukcję.
    Ten pierwszy da się kupić w Chinach za ok. 200zł, natomiast ten drugi jest w Polsce za nieco ponad 100zł. Może ktoś ma którąś z tych stacji i jest w stanie sprawdzić jaki tam jest czujnik temperatury? Mógłbym zadzwonić do sprzedawcy i zapytać, ale... jednego już pytałem i tak oto mam pistolet od ZD-8915.

• #38 15 Sty 2019 22:55
    ArturP
    Poziom 12  

Witam. Posiadam stację ZD-915 od kilku tygodni. Też się zastanawiam na modyfikacją pistoletu, bo rzeczywiście jest paskudnie zrobiony. Używam jej zupełnie amatorsko, czyli raz na kilka dni po godzinie, czasem półtorej.
    Ale zastanawia mnie jaką wartość temperatury ustawiać, by grzałka wytrzymała, grot się nie zapychał i mieć rozsądny czas topienia cyny? Narazie dojechałem do 440*C, powyżej, już niestety widać czerwieniejącą powierzchnię grotu. Taka temperatura jest zbyt wysoka, ale znów ok. 300*C straszliwie zapycha się grot.

• #39 16 Sty 2019 00:22
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
  • #40 16 Sty 2019 14:41
    mkubol
    Poziom 24  

Ja się zatrzymałem na 380. Trzeba czyścic grota dość często, najlepszy do tego okazał się zwilżony kuchenny druciak .