Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozlutownica ZD-985 przeróbki, udoskonalenia, naprawa pistoletu

bestler 06 Lut 2019 00:45 7809 98
 • #61
  Artur k.
  Admin grupy audio
  Należy dodać, że na płytce zasilacza jest też regulacja mocy grzałki. Tranzystor mosfet + kilka elementów zewnętrznych. Mosfet sterowany jest sygnałem PWM z płytki wyświetlacza.
  Dlatego właśnie zamiana tego na coś innego to nie jest taka prosta sprawa. Nie można ot tak wyrzucić modułu zasilacza i wstawić czegoś innego.

  Właśnie dlatego ja się tak szarpię z przeróbką tego na pistolet od WEP 948. Przewinąłem transformator impulsowy i zmieniłem dzielnik w sprzężeniu zwrotnym by uzyskać wyższe napięcie.
  Im bardziej w tym grzebię, tym bardziej dochodzę do wniosku że ta dłubanina nie ma sensu.
  Chyba najlepszym wyjściem będzie zakup w Chinach zasilacza 36V i zbudowanie dwóch przetwornic - jednej na 12V do zasilania pompki, wentylatora i elektroniki wyświetlacza, drugiej zaś regulowanej do zasilania grzałki, na tej samej płytce od razu umieścić tranzystor wykonawczy do regulacji mocy.
 • OptexOptex
 • #62
  Daniel_dan
  Poziom 16  
  No jeszcze ni rozbierałem zd-985, widzisz zd-915 rozbierałem wielokrotnie i tam taki zasilacz właśnie jest tani i bez tego mosfeta, myślałem że jest to samo tylko obudowa się zmieniła, a płytka wyświetlacza jest ta sama czy jednak inną wstawili? bo z płytki są sygnały sterujące, można by było pokombinować zostawić tak jak jest a tylko silniczek zmienić na 24Voltowy albo dać silnik ze starych drukarek HP tam rozmiarami był identyczny jak silnik od wkrętarki...
 • #63
  Artur k.
  Admin grupy audio
  Daniel_dan napisał:
  zd-915 rozbierałem wielokrotnie i tam taki zasilacz właśnie jest tani i bez tego mosfeta

  Niemożliwe. Jak w takim razie rozwiązana jest regulacja mocy grzałki? Regulacja mocy grzałki jest na płytce wyświetlacza? Byłby to chyba ewenement...

  Zdjęcia nie są mojego autorstwa, pochodzą ze strony:
  https://www.experimental-engineering.co.uk/du...l-zd-915-vacuum-desoldering-station-teardown/
  W mojej ZD-915 jest dokładnie tak samo.
  Rozlutownica ZD-985 przeróbki, udoskonalenia, naprawa pistoletu
  Mosfet-a widać tu:
  Rozlutownica ZD-985 przeróbki, udoskonalenia, naprawa pistoletu
  Rozlutownica ZD-985 przeróbki, udoskonalenia, naprawa pistoletu
  Do transoptora PC817 przychodzi sygnał PWM z płytki wyświetlacza, transoptor steruje mosfetem, a mosfet grzałką.

  Dlatego właśnie nie można w prosty na wyjściu zasilacza dać przetwornicy podwyższającej i dostosować tego do współpracy z pistoletem WEP 948, tak jak wcześniej ktoś sugerował. Trzeba byłoby przeciąć ścieżki i włączyć się pomiędzy widoczną obok diodę prostowniczą w obudowie TO-220, a tegoż mofseta.
 • #64
  Daniel_dan
  Poziom 16  
  No patrz to ja mam jakąś wersje wcześniejszą, idą z zasilacza dwa kabelki plus i minus, i tyłu mam jeszcze jedną płytkę właśnie z rezystorami i też z mosfetem, kolega obok mam też zd915 tylko najstarszy model ma trafo i właśnie tą płytkę, nowszych nie rozbierałem...
 • #65
  Artur k.
  Admin grupy audio
  To znaczy że oni to robią z tego co na podłodze znajdą. Już sam fakt, że pistolet ma napisane 24V, a zasilany jest z 18 (przy 24V grzałka się dość szybko pali - sprawdzone!) budzi pewne podejrzenia i wskazuje że cała ta konstrukcja to jakaś zbieranina różnych części.
  Im bardziej w to brnę, tym bardziej jestem przekonany że to złom.
 • #66
  Slawek K.
  Poziom 32  
  Zrobiłem rozlutownicę na pistolecie od SP-1010DR a to jest dokładnie to samo co ZD-915 , i grzałka pracuje bez problemu na 12V, mimo, iż ma napisane 24V. Rozgrzewa się około minuty może, więc olej wyższe napiecie i wszystko zasil z 12V, będzie zdecydowanie prościej. Używam zasilacza do LED 12V 8.5A (przetwornica), natężenie prądu podczas rozgrzewania od temperatury otoczenia to okolo 5-6A, podczas utrzymywana temperatury w okolicach zdanej to 1-1,6A (PID).

  Pozdr
 • #67
  Daniel_dan
  Poziom 16  
  No właśnie, zależy co znajdą na podłodze hihi, ja w tym modelu co opisywałem był zasilacz od laptopa, 18,5V chyba bez obudowy jest.. także mozliwe że specjalnie nie zasilają pistoletu 24V bo i tak oszczędność materiału w grzałce i zasilili to standartowym zasilaczem, może teraz doszli do jakiejś kaski to wkładają własnej konstrukcji bo zasilacz laptopowy był za drogi i sami zaprojektowali na miliony sztuk bo to taniej wychodzi, pierwszy model był najlepiej zrobiony bo był ciężki i tam był transformator toroidalny, z pompką nie było problemu, ja miałem wszystko krzywo i niedopracowane, na samym początku po dwóch miechach padł wentylator, zaczął głośno chodzić, odesłałem na gwarancje to odesłali po dwóch tygodniach, po miesiącu znów to samo, olałem to i czekałem aż całkiem padnie, po około dwóch miesiącach wreszcie całkiem padł, i cisza nastała, po następnych 3 miesiącach padła pompka, nie chciałem czekać i sam za to wszystko się wziąłem, patrzę a tu wszystko krzywo powiercone i zepsuło tłoczek, poprawiłem, wymieniłem tłoczek i działa do tej pory ze 4 lata już...jak padnie zasilacz to zrobię na trafo tak jak jeden na tym forum.

  Dodano po 7 [minuty]:

  To ten temat
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9686304#9686304
 • #68
  Artur k.
  Admin grupy audio
  W moim od początku wentylator wył jak wściekły, któregoś dnia nie wytrzymałem i w końcu to rozebrałem - okazało się że 12V wentylator razem z pompką zasilany jest przez dwa rezystory z napięcia "głównego" zasilacza (wtedy jeszcze nie wiedziałem że to 18V, a nie 24V). Ręce opadły, ale cóż - dołożyłem rezystor bodajże 10R/3W, złożyłem i cieszyłem się ciszą.
  Za jakiś czas pojawił się kolejny problem - długo wyłączona rozlutownica co jakiś czas błyskała wyświetlaczem. No to od nowa - rozebrałem, popatrzyłem, okazało się że przełącznik choć dwubiegunowy to wykorzystano tylko jedną sekcję. Musiała się jakaś upływność pojawić przez którą powoli ładował się kondensator w przetwornicy, jak się naładował to przetwornica próbowała wystartować i wtedy błyskał wyświetlacz.
  Przerobiłem (dołożyłem dwa kabelki) tak, by rozłączane były oba bieguny zasilania i problem zniknął.

  W końcu rozleciał się pistolet, naprawiłem śrubką podobnie (ja wkręcałem od tyłu) jak bestler ale znów się rozleciało, więc cisnąłem to w kąt bo nie miałem zamiaru kupować kolejnego takiego samego pistoletu - z góry wiadomo że też się rozleci.

  W międzyczasie kolega zrobił sobie rozlutownicę wykorzystując pistolet od ZD-915 i się okazało że przy 24VDC grzałka wytrzymuje najwyżej 2-3 miesiące. Spalił chyba ze trzy grzałki aż się zaczęliśmy zastanawiać o co chodzi bo normalne to nie było - wówczas rozebrałem kolejny raz swoją rozlutownicę i zobaczyłem że zasilacz daje 18V, a nie 24V.
  Znów ręce opadły.

  Potem kupiłem pistolet od ZD8915 bo wydawał się wykonany z nieco lepszego plastiku. Okazało się jednak że wbrew temu co twierdzili w sklepie, nie jest on zamienny wprost bo ma inny czujnik temperatury. Pistolet leży w szufladzie.
  W końcu bestler tym tematem mnie natchnął do dalszych działań i tak zaczęła się "przygoda" z pistoletem WEP 948 i kolejnymi problemami wynikającymi z takiej, a nie innej konstrukcji ZD-915.
  Efekt jest taki że narobiłem się przy tym sporo i dalej jestem trochę w lesie. Dochodzę do wniosku że to po prostu jest złom, trzeba zostawić obudowę (choć też jest byle jaka) i kompresor, a resztę zrobić od nowa. Na upartego sterownik (ta płytka z wyświetlaczem) mógłby zostać, ale trzeba liczyć się z tym że wskazania temperatury nie będą się w 100% zgadzać ze względu na inny rodzaj zastosowanej termopary.
  Problem jest tylko w tym, że ja nie mam na to czasu. Póki co zrobiłem na prowizorkę, przewinąłem transformator w zasilaczu, mam napięcie 27V i to wystarcza żeby osiągnąć temperaturę ok. 440st, choć powyżej 300 już bardzo powoli narasta. Wywaliłem płytkę z dwoma rezystorami, w puszkę po nich wjechała chińska przetwornica na XL4015 do zasilania kompresora, ustawiłem 12V i złożyłem wszystko do kupy.
  Jak znam życie to już tak zostanie. Nie wiem czy będę miał czas i chęci by dorabiać wszystko od nowa. Na razie nie mam na to najmniejszej ochoty.

  Gdyby ktoś chciał się bawić w przewijanie to transformator trzeba rozkleić - ja rozklejałem przy użyciu gorącego powietrza. Transformator nawinięty jest klasycznie - uzwojenie pierwotne podzielone na dwie połowy, a pomiędzy nie nawinięto wtórne.
  Uzwojenie pierwotne liczy o ile pamiętam 19 zwojów, wtórne oryginalnie 6 co daje 3V na zwój.
  Uzwojenie wtórne nawinięte jest 3 drutami ~0.64 jednocześnie, pierwotne 7 drutów ~0.22 jednocześnie. Ja dla napięcia 27V nawinąłem 9 zwojów. Uzwojenia trzeba nawijać tak, by zwoje i warstwy dobrze do siebie przylegały. Pomiędzy pierwotnym a wtórnym trzeba dać porządną izolację (ja użyłem specjalnej taśmy), bo mamy prawie 200V różnicy potencjałów.
  Największy problem to nawinięcie uzwojenia pierwotnego - druty cienkie i w dodatku jest ich 7.
  Trzeba też odpowiednio przeliczyć dzielnik przy TL431. Oryginalnie są tam rezystory 150k i 24k. Prąd dzielnika to ok. 100uA. Ja chciałem uzyskać napięcie 27V, więc zachowując ten sam prąd dzielnika wyszło elegancko, że wystarczy wymienić rezystor 150k na 240k. Po wymianie rezystora uzyskałem napięcie 27.2V, czyli wszystko zgodnie z planem.
 • OptexOptex
 • #69
  Grzegorz_madera
  Poziom 33  
  Czytając te posty doszedłem do wniosku, że nie ma sensu przerabiać stacji 915. Lepiej będzie zrobić wszystko od podstaw. Tylko największy problem jest z kolbą. Myślałem o SL-916, wygląda na lepszą jakość niż ZD, ale ma moc tylko 50W. Chociaż jeżeli w ZD podają 80W przy 24V, a zasilana jest niższym napięciem to tych 80W na pewno nie ma.
 • #70
  Daniel_dan
  Poziom 16  
  A ja ci powiem że na początek zd-985 i naprawiać go to się zwróci dość szybko, ja też myślałem o swoim jakimś projekcie i tylko na tym pozostało, a w zd nie ma czegoś co byś nie naprawił. Jest tania i lepszej rączki za 150zł czy nawet 300zł nie kupisz. Pozostaje naprawdę drogie rozwiązania jak weller czy denon, także jak nie masz to polecam, lepsze to niż w ogóle.
 • #71
  Artur k.
  Admin grupy audio
  Grzegorz_madera napisał:
  Myślałem o SL-916, wygląda na lepszą jakość niż ZD, ale ma moc tylko 50W.

  Na pewno jest znacznie lepszy. Dość, że cała stacja kosztuje ok. 1400zł, czyli ponad 4x tyle co ZD-915.
  Grzegorz_madera napisał:
  Chociaż jeżeli w ZD podają 80W przy 24V, a zasilana jest niższym napięciem to tych 80W na pewno nie ma.

  Nie wiadomo co jest oszukane, czy moc czy napięcie, czy oba parametry. :)

  Daniel_dan napisał:
  Pozostaje naprawdę drogie rozwiązania jak weller czy denon, także jak nie masz to polecam, lepsze to niż w ogóle.

  Ja bym chyba jednak próbował szukać WEP948, pistolet jest naprawdę solidny. Zestaw Hot Air + rozlutownica na Allegro jest za niecałe 700zł nówka. Nie mam na razie wielkiego doświadczenia z pistoletem, ale jak do tej pory jest nieporównywalnie lepszy niż ZD-915.
 • #72
  Lokomotion
  Poziom 11  
  Właśnie stoję przed wyborem stacji ZD-915, ZD-985, ZD-8915 a może 2 w 1 YIHUA 948 chociaż kolejna lutownica mi nie potrzebna bo na biurku stoją lepsze lutownice. Którą rozlutownicę polecacie chodzi o dostępność części oraz możliwość przyszłej rozbudowy o np. lepszą kolbę ?
 • #73
  Daniel_dan
  Poziom 16  
  Ja nie znam innych rączek niż zd- chińczyk, weller, denon, nie ma pośrednich żeby rączka kosztowała około 40-600zł, są tylko albo tanie zd i inne yihua, albo drogie-weller lub denon, ja robię na wellerze i na zd-985, zd915 mam w pracy i jeszcze xytronic, i najlepiej mi się pracuje na wellerze później na zd985, zd915, denona nie miałem w ręce nigdy, xytronic to chyba najgorsza z jaką mi przyszło pracować.
 • #76
  Artur k.
  Admin grupy audio
  Ale są całe stacje. :)

  Na Allegro sprzedają za 550zł. Przy okazji napisali że pistolet ma 130W mocy i zasilany jest napięciem 36V, co w sumie może być prawdą, bo u mnie z 27V osiąga max 440st, a i to w dość długim czasie.

  Jakbym miał dziś kupować rozlutownicę, to bym dołożył i wybrał WEP, a nie ZD.
 • #78
  Artur k.
  Admin grupy audio
  Nikt nie mówi nie, tyle że pistolet i pompkę trzeba kupić od nikogo innego jak Chińczyka, a to niestety (szczególnie pistolet) główne elementy decydujące o jakości finalnej konstrukcji.
  Mój kolega zrobił sobie stację, użył pistoletu od ZD-915 i niestety, przeklina jak wszyscy użytkownicy ZD-915.
 • #79
  tomybb
  Poziom 26  
  HVisMyLife napisał:
  Moim zdaniem zamiast kupować chiński sprzęt lepiej jest zrobić samemu lepsze w podobnej cenie:


  Na pewno nie w podobnej cenie, aktualna cena ZD-985 to 268zł z wysyłką, w tej cenie nie da się kupić/zrobić nic lepszego. Mówię o nowych sprzętach.

  Artur k. napisał:
  przeklina jak wszyscy użytkownicy ZD-915

  właśnie nie wszyscy przeklinają tą stację, niektórzy udoskonalają jak choćby w tym wątku.
 • #80
  Artur k.
  Admin grupy audio
  tomybb napisał:
  właśnie nie wszyscy przeklinają tą stację, niektórzy udoskonalają jak choćby w tym wątku.

  Udoskonalają, bo inne wyjście to wyrzucić, a co by nie mówić ok. 300zł taka stacja kosztuje.

  Wiedząc co jest z tym grane, drugi raz bym ZD nie kupił. Wolałbym dołożyć i kupić choćby WEP948, albo jeszcze trochę dołożyć i poszukać czegoś używanego ale markowego.
 • #81
  ^ToM^
  Poziom 37  
  Artur k. napisał:

  Wiedząc co jest z tym grane, drugi raz bym ZD nie kupił.


  Czyli konkluzja jest taka, że we wszystkich chińskich stacjach są pistolety do bani, czy też jest jakaś z dobrym pistoletem?
 • #82
  Artur k.
  Admin grupy audio
  Jak jest we wszystkich tego nie wiem, nie miałem w rękach wszystkich.
  Na pewno w ZD jest do bani i to wiedzą wszyscy. Ja nabyłem pistolet od WEP948 i jak na razie jestem zadowolony. Uważam, że jego konstrukcja jest nieporównywalnie lepsza od ZD, co wyjdzie z czasem to się okaże.
 • #83
  tomybb
  Poziom 26  
  Czy ktoś zmierzył jaka jest faktyczna moc grzałki w ZD? Bo wiemy na razie tylko że napięcie jest 18V...
 • #84
  Artur k.
  Admin grupy audio
  To łatwo sprawdzić, wystarczy zmierzyć rezystancję grzałki.

  Ja sprawdziłem w ZD-8915, tutaj jest 2R co sugeruje że ten pistolet powinien pracować przy 12V, a nie przy 18V (co jest kolejną różnicą poza czujnikiem temperatury).
  Nie mam już pistoletu od 915, więc nie sprawdzę. Żeby miał 80W przy 18V, powinien mieć ok. 4R.
 • #85
  GrandMasterT
  Poziom 23  
  Ja jestem posiadaczem 8915 do której kupiłem dodatkowy pistolet bezpośrednio u Chińczyków. Oryginalny który dostałem ze stacją nałogowo się zapychał, dokupiony (dobierany wzrokowo na aliexpress) też się zapychał ale mniej. Tolerowałem to dopóki używałem tego sprzętu dość okazjonalnie, ale jak trafiła się fala napraw w końcu zacząłem kombinować nad poprawieniem.
  W obu przyciąłem rurkę tak aby nie wystawała poza gumową uszczelkę. Ponadto wziąłem trochę waty szklanej czy tam wełny mineralnej i po kawałku poupychałem w pustą przestrzeń tam gdzie kończy się grzałka i widać samą rurkę + przewody połączeniowe - widać tę watę z zewnątrz ale nie wylatuje, bo w tym miejscu w pistolecie od 8915 są 3 śruby o które "ocieplenie" się zapiera. Musiał nieźle zmniejszyć się spadek temperatury na tym odcinku, bo po pierwsze rzadziej ma chęci się przytkać a ponadto jak już słychać że zaczyna się przytykać, wystarczy podbić trochę temperaturę i poczekać, zwykle po naciśnięciu odsysania samo się przetyka.

  Same pistolety do 8915 wydają mi się dość trwałe i mocne, za wyjątkiem końcówek w których dość szybko trochę deformują się krawędzie.
 • #86
  tomybb
  Poziom 26  
  Artur k. napisał:
  Ale są całe stacje. :)

  Na Allegro sprzedają za 550zł. Przy okazji napisali że pistolet ma 130W mocy i zasilany jest napięciem 36V, co w sumie może być prawdą, bo u mnie z 27V osiąga max 440st, a i to w dość długim czasie.

  Jakbym miał dziś kupować rozlutownicę, to bym dołożył i wybrał WEP, a nie ZD.  Czy ktoś sprawdził fizycznie czy 948 ma 130W? Faktycznie zasilany z 36V?
  Ma ktoś porównanie 948 do Salomona SL-916 ? Teoretycznie różnica mocy byłaby duża bo 50W i 130W.  Sprawdziłem stację 948 i specyfikacja jest taka:
  Zasilanie 230V
  Pistolet ssący: 75W
  Zakres temperatur: 200°C-480°C
  Wyświetlacz: LED
  Stabilność temperatury: +/- 1C
  Element grzejny napięcie: AC 26V -/+ 10%
  Moc kompresora: 12W
  Moc podciśnienia: Max .12Mpa
  Rezystancja uziemienia na grocie: poniżej 2 ohm DC
  Wymiary: 234x202x134 (dłx szer x wys)
  Długość przewodu : do 120cm

  więc skąd te 130W? Chyba że jak zasilimy faktycznie tymi 36V, ale dlaczego nie od razu tyle jest? Żywotność grzałki? Może są jakieś inne wersje tego pistoletu?

  Znalazłem stację 948D, wersja "D" ma faktycznie 130W, tak podaje sprzedawca przynajmniej, pytanie czy to inna wersja tego pistoletu (wizualnie nie ma różnicy) czy tylko w inne wersji stacji podnieśli napięcie zasilania pistoletu do 36V uzyskujać zamiast 75W, 130W.
  Mógłby ktoś sprawdzić jakie oznaczenia są napisane na pistolecie od 948? Jaka wersja, jaka moc?
 • #87
  noel200
  Poziom 25  
  tomybb napisał:
  Moc podciśnienia: Max .12Mpa

  Heh, próżnia większa niż w kosmosie ;-)
 • #88
  Slawek K.
  Poziom 32  
  noel200 napisał:
  tomybb napisał:
  Moc podciśnienia: Max .12Mpa

  Heh, próżnia większa niż w kosmosie ;-)

  0.12MPa = 1.2 Bar
 • #89
  noel200
  Poziom 25  
  No właśnie. Atmosfera to ciśnienie 1bar, więc jak zrobić próżnię większą?, heh
 • #90
  tomybb
  Poziom 26  
  Artur k. napisał:
  Należy dodać, że na płytce zasilacza jest też regulacja mocy grzałki. Tranzystor mosfet + kilka elementów zewnętrznych. Mosfet sterowany jest sygnałem PWM z płytki wyświetlacza.
  Dlatego właśnie zamiana tego na coś innego to nie jest taka prosta sprawa. Nie można ot tak wyrzucić modułu zasilacza i wstawić czegoś innego.

  Właśnie dlatego ja się tak szarpię z przeróbką tego na pistolet od WEP 948. Przewinąłem transformator impulsowy i zmieniłem dzielnik w sprzężeniu zwrotnym by uzyskać wyższe napięcie.
  Im bardziej w tym grzebię, tym bardziej dochodzę do wniosku że ta dłubanina nie ma sensu.
  Chyba najlepszym wyjściem będzie zakup w Chinach zasilacza 36V i zbudowanie dwóch przetwornic - jednej na 12V do zasilania pompki, wentylatora i elektroniki wyświetlacza, drugiej zaś regulowanej do zasilania grzałki, na tej samej płytce od razu umieścić tranzystor wykonawczy do regulacji mocy.


  Powiedźcie o jakiej regulacji mocy grzałki w rozlutownicach ZD oraz tych robionych przez Was mówicie? Na jakiej zasadzie to działa? Nie jest to tak jak typowy termostat: czyli włącz/wyłącz?