Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozlutownica ZD-985 przeróbki, udoskonalenia, naprawa pistoletu

bestler 06 Lut 2019 00:45 4272 78
  • #61 06 Lut 2019 00:45
    Artur k.
    Admin grupy audio

Należy dodać, że na płytce zasilacza jest też regulacja mocy grzałki. Tranzystor mosfet + kilka elementów zewnętrznych. Mosfet sterowany jest sygnałem PWM z płytki wyświetlacza.
    Dlatego właśnie zamiana tego na coś innego to nie jest taka prosta sprawa. Nie można ot tak wyrzucić modułu zasilacza i wstawić czegoś innego.

Właśnie dlatego ja się tak szarpię z przeróbką tego na pistolet od WEP 948. Przewinąłem transformator impulsowy i zmieniłem dzielnik w sprzężeniu zwrotnym by uzyskać wyższe napięcie.
    Im bardziej w tym grzebię, tym bardziej dochodzę do wniosku że ta dłubanina nie ma sensu.
    Chyba najlepszym wyjściem będzie zakup w Chinach zasilacza 36V i zbudowanie dwóch przetwornic - jednej na 12V do zasilania pompki, wentylatora i elektroniki wyświetlacza, drugiej zaś regulowanej do zasilania grzałki, na tej samej płytce od razu umieścić tranzystor wykonawczy do regulacji mocy.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Mitronik
  • #62 06 Lut 2019 08:11
    Daniel_dan
    Poziom 16  

No jeszcze ni rozbierałem zd-985, widzisz zd-915 rozbierałem wielokrotnie i tam taki zasilacz właśnie jest tani i bez tego mosfeta, myślałem że jest to samo tylko obudowa się zmieniła, a płytka wyświetlacza jest ta sama czy jednak inną wstawili? bo z płytki są sygnały sterujące, można by było pokombinować zostawić tak jak jest a tylko silniczek zmienić na 24Voltowy albo dać silnik ze starych drukarek HP tam rozmiarami był identyczny jak silnik od wkrętarki...

• Mitronik
  • #63 06 Lut 2019 16:23
    Artur k.
    Admin grupy audio

Daniel_dan napisał:
    zd-915 rozbierałem wielokrotnie i tam taki zasilacz właśnie jest tani i bez tego mosfeta

Niemożliwe. Jak w takim razie rozwiązana jest regulacja mocy grzałki? Regulacja mocy grzałki jest na płytce wyświetlacza? Byłby to chyba ewenement...

Zdjęcia nie są mojego autorstwa, pochodzą ze strony:
    https://www.experimental-engineering.co.uk/du...l-zd-915-vacuum-desoldering-station-teardown/
    W mojej ZD-915 jest dokładnie tak samo.
    Mosfet-a widać tu:
    Do transoptora PC817 przychodzi sygnał PWM z płytki wyświetlacza, transoptor steruje mosfetem, a mosfet grzałką.

Dlatego właśnie nie można w prosty na wyjściu zasilacza dać przetwornicy podwyższającej i dostosować tego do współpracy z pistoletem WEP 948, tak jak wcześniej ktoś sugerował. Trzeba byłoby przeciąć ścieżki i włączyć się pomiędzy widoczną obok diodę prostowniczą w obudowie TO-220, a tegoż mofseta.

• #64 06 Lut 2019 16:51
    Daniel_dan
    Poziom 16  

No patrz to ja mam jakąś wersje wcześniejszą, idą z zasilacza dwa kabelki plus i minus, i tyłu mam jeszcze jedną płytkę właśnie z rezystorami i też z mosfetem, kolega obok mam też zd915 tylko najstarszy model ma trafo i właśnie tą płytkę, nowszych nie rozbierałem...

• #65 06 Lut 2019 17:04
    Artur k.
    Admin grupy audio

To znaczy że oni to robią z tego co na podłodze znajdą. Już sam fakt, że pistolet ma napisane 24V, a zasilany jest z 18 (przy 24V grzałka się dość szybko pali - sprawdzone!) budzi pewne podejrzenia i wskazuje że cała ta konstrukcja to jakaś zbieranina różnych części.
    Im bardziej w to brnę, tym bardziej jestem przekonany że to złom.

• #66 06 Lut 2019 17:20
    rs6000
    Poziom 28  

Zrobiłem rozlutownicę na pistolecie od SP-1010DR a to jest dokładnie to samo co ZD-915 , i grzałka pracuje bez problemu na 12V, mimo, iż ma napisane 24V. Rozgrzewa się około minuty może, więc olej wyższe napiecie i wszystko zasil z 12V, będzie zdecydowanie prościej. Używam zasilacza do LED 12V 8.5A (przetwornica), natężenie prądu podczas rozgrzewania od temperatury otoczenia to okolo 5-6A, podczas utrzymywana temperatury w okolicach zdanej to 1-1,6A (PID).

Pozdr

• #67 06 Lut 2019 19:26
    Daniel_dan
    Poziom 16  

No właśnie, zależy co znajdą na podłodze hihi, ja w tym modelu co opisywałem był zasilacz od laptopa, 18,5V chyba bez obudowy jest.. także mozliwe że specjalnie nie zasilają pistoletu 24V bo i tak oszczędność materiału w grzałce i zasilili to standartowym zasilaczem, może teraz doszli do jakiejś kaski to wkładają własnej konstrukcji bo zasilacz laptopowy był za drogi i sami zaprojektowali na miliony sztuk bo to taniej wychodzi, pierwszy model był najlepiej zrobiony bo był ciężki i tam był transformator toroidalny, z pompką nie było problemu, ja miałem wszystko krzywo i niedopracowane, na samym początku po dwóch miechach padł wentylator, zaczął głośno chodzić, odesłałem na gwarancje to odesłali po dwóch tygodniach, po miesiącu znów to samo, olałem to i czekałem aż całkiem padnie, po około dwóch miesiącach wreszcie całkiem padł, i cisza nastała, po następnych 3 miesiącach padła pompka, nie chciałem czekać i sam za to wszystko się wziąłem, patrzę a tu wszystko krzywo powiercone i zepsuło tłoczek, poprawiłem, wymieniłem tłoczek i działa do tej pory ze 4 lata już...jak padnie zasilacz to zrobię na trafo tak jak jeden na tym forum.

Dodano po 7 [minuty]:

To ten temat
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9686304#9686304

• #68 06 Lut 2019 21:17
    Artur k.
    Admin grupy audio

W moim od początku wentylator wył jak wściekły, któregoś dnia nie wytrzymałem i w końcu to rozebrałem - okazało się że 12V wentylator razem z pompką zasilany jest przez dwa rezystory z napięcia "głównego" zasilacza (wtedy jeszcze nie wiedziałem że to 18V, a nie 24V). Ręce opadły, ale cóż - dołożyłem rezystor bodajże 10R/3W, złożyłem i cieszyłem się ciszą.
    Za jakiś czas pojawił się kolejny problem - długo wyłączona rozlutownica co jakiś czas błyskała wyświetlaczem. No to od nowa - rozebrałem, popatrzyłem, okazało się że przełącznik choć dwubiegunowy to wykorzystano tylko jedną sekcję. Musiała się jakaś upływność pojawić przez którą powoli ładował się kondensator w przetwornicy, jak się naładował to przetwornica próbowała wystartować i wtedy błyskał wyświetlacz.
    Przerobiłem (dołożyłem dwa kabelki) tak, by rozłączane były oba bieguny zasilania i problem zniknął.

W końcu rozleciał się pistolet, naprawiłem śrubką podobnie (ja wkręcałem od tyłu) jak bestler ale znów się rozleciało, więc cisnąłem to w kąt bo nie miałem zamiaru kupować kolejnego takiego samego pistoletu - z góry wiadomo że też się rozleci.

W międzyczasie kolega zrobił sobie rozlutownicę wykorzystując pistolet od ZD-915 i się okazało że przy 24VDC grzałka wytrzymuje najwyżej 2-3 miesiące. Spalił chyba ze trzy grzałki aż się zaczęliśmy zastanawiać o co chodzi bo normalne to nie było - wówczas rozebrałem kolejny raz swoją rozlutownicę i zobaczyłem że zasilacz daje 18V, a nie 24V.
    Znów ręce opadły.

Potem kupiłem pistolet od ZD8915 bo wydawał się wykonany z nieco lepszego plastiku. Okazało się jednak że wbrew temu co twierdzili w sklepie, nie jest on zamienny wprost bo ma inny czujnik temperatury. Pistolet leży w szufladzie.
    W końcu bestler tym tematem mnie natchnął do dalszych działań i tak zaczęła się "przygoda" z pistoletem WEP 948 i kolejnymi problemami wynikającymi z takiej, a nie innej konstrukcji ZD-915.
    Efekt jest taki że narobiłem się przy tym sporo i dalej jestem trochę w lesie. Dochodzę do wniosku że to po prostu jest złom, trzeba zostawić obudowę (choć też jest byle jaka) i kompresor, a resztę zrobić od nowa. Na upartego sterownik (ta płytka z wyświetlaczem) mógłby zostać, ale trzeba liczyć się z tym że wskazania temperatury nie będą się w 100% zgadzać ze względu na inny rodzaj zastosowanej termopary.
    Problem jest tylko w tym, że ja nie mam na to czasu. Póki co zrobiłem na prowizorkę, przewinąłem transformator w zasilaczu, mam napięcie 27V i to wystarcza żeby osiągnąć temperaturę ok. 440st, choć powyżej 300 już bardzo powoli narasta. Wywaliłem płytkę z dwoma rezystorami, w puszkę po nich wjechała chińska przetwornica na XL4015 do zasilania kompresora, ustawiłem 12V i złożyłem wszystko do kupy.
    Jak znam życie to już tak zostanie. Nie wiem czy będę miał czas i chęci by dorabiać wszystko od nowa. Na razie nie mam na to najmniejszej ochoty.

Gdyby ktoś chciał się bawić w przewijanie to transformator trzeba rozkleić - ja rozklejałem przy użyciu gorącego powietrza. Transformator nawinięty jest klasycznie - uzwojenie pierwotne podzielone na dwie połowy, a pomiędzy nie nawinięto wtórne.
    Uzwojenie pierwotne liczy o ile pamiętam 19 zwojów, wtórne oryginalnie 6 co daje 3V na zwój.
    Uzwojenie wtórne nawinięte jest 3 drutami ~0.64 jednocześnie, pierwotne 7 drutów ~0.22 jednocześnie. Ja dla napięcia 27V nawinąłem 9 zwojów. Uzwojenia trzeba nawijać tak, by zwoje i warstwy dobrze do siebie przylegały. Pomiędzy pierwotnym a wtórnym trzeba dać porządną izolację (ja użyłem specjalnej taśmy), bo mamy prawie 200V różnicy potencjałów.
    Największy problem to nawinięcie uzwojenia pierwotnego - druty cienkie i w dodatku jest ich 7.
    Trzeba też odpowiednio przeliczyć dzielnik przy TL431. Oryginalnie są tam rezystory 150k i 24k. Prąd dzielnika to ok. 100uA. Ja chciałem uzyskać napięcie 27V, więc zachowując ten sam prąd dzielnika wyszło elegancko, że wystarczy wymienić rezystor 150k na 240k. Po wymianie rezystora uzyskałem napięcie 27.2V, czyli wszystko zgodnie z planem.

• #69 07 Lut 2019 09:43
    Grzegorz_madera
    Poziom 31  

Czytając te posty doszedłem do wniosku, że nie ma sensu przerabiać stacji 915. Lepiej będzie zrobić wszystko od podstaw. Tylko największy problem jest z kolbą. Myślałem o SL-916, wygląda na lepszą jakość niż ZD, ale ma moc tylko 50W. Chociaż jeżeli w ZD podają 80W przy 24V, a zasilana jest niższym napięciem to tych 80W na pewno nie ma.

• #70 07 Lut 2019 20:14
    Daniel_dan
    Poziom 16  

A ja ci powiem że na początek zd-985 i naprawiać go to się zwróci dość szybko, ja też myślałem o swoim jakimś projekcie i tylko na tym pozostało, a w zd nie ma czegoś co byś nie naprawił. Jest tania i lepszej rączki za 150zł czy nawet 300zł nie kupisz. Pozostaje naprawdę drogie rozwiązania jak weller czy denon, także jak nie masz to polecam, lepsze to niż w ogóle.

• #71 07 Lut 2019 22:59
    Artur k.
    Admin grupy audio

Grzegorz_madera napisał:
    Myślałem o SL-916, wygląda na lepszą jakość niż ZD, ale ma moc tylko 50W.

Na pewno jest znacznie lepszy. Dość, że cała stacja kosztuje ok. 1400zł, czyli ponad 4x tyle co ZD-915.
    Grzegorz_madera napisał:
    Chociaż jeżeli w ZD podają 80W przy 24V, a zasilana jest niższym napięciem to tych 80W na pewno nie ma.

Nie wiadomo co jest oszukane, czy moc czy napięcie, czy oba parametry. :)

Daniel_dan napisał:
    Pozostaje naprawdę drogie rozwiązania jak weller czy denon, także jak nie masz to polecam, lepsze to niż w ogóle.

Ja bym chyba jednak próbował szukać WEP948, pistolet jest naprawdę solidny. Zestaw Hot Air + rozlutownica na Allegro jest za niecałe 700zł nówka. Nie mam na razie wielkiego doświadczenia z pistoletem, ale jak do tej pory jest nieporównywalnie lepszy niż ZD-915.

• #72 15 Lut 2019 19:18
    Lokomotion
    Poziom 11  

Właśnie stoję przed wyborem stacji ZD-915, ZD-985, ZD-8915 a może 2 w 1 YIHUA 948 chociaż kolejna lutownica mi nie potrzebna bo na biurku stoją lepsze lutownice. Którą rozlutownicę polecacie chodzi o dostępność części oraz możliwość przyszłej rozbudowy o np. lepszą kolbę ?

• #73 17 Lut 2019 00:29
    Daniel_dan
    Poziom 16  

Ja nie znam innych rączek niż zd- chińczyk, weller, denon, nie ma pośrednich żeby rączka kosztowała około 40-600zł, są tylko albo tanie zd i inne yihua, albo drogie-weller lub denon, ja robię na wellerze i na zd-985, zd915 mam w pracy i jeszcze xytronic, i najlepiej mi się pracuje na wellerze później na zd985, zd915, denona nie miałem w ręce nigdy, xytronic to chyba najgorsza z jaką mi przyszło pracować.

• #76 17 Lut 2019 14:25
    Artur k.
    Admin grupy audio

Ale są całe stacje. :)

Na Allegro sprzedają za 550zł. Przy okazji napisali że pistolet ma 130W mocy i zasilany jest napięciem 36V, co w sumie może być prawdą, bo u mnie z 27V osiąga max 440st, a i to w dość długim czasie.

Jakbym miał dziś kupować rozlutownicę, to bym dołożył i wybrał WEP, a nie ZD.

• #78 17 Lut 2019 22:28
    Artur k.
    Admin grupy audio

Nikt nie mówi nie, tyle że pistolet i pompkę trzeba kupić od nikogo innego jak Chińczyka, a to niestety (szczególnie pistolet) główne elementy decydujące o jakości finalnej konstrukcji.
    Mój kolega zrobił sobie stację, użył pistoletu od ZD-915 i niestety, przeklina jak wszyscy użytkownicy ZD-915.

• #79 18 Lut 2019 00:43
    tomybb
    Poziom 26  

HVisMyLife napisał:
    Moim zdaniem zamiast kupować chiński sprzęt lepiej jest zrobić samemu lepsze w podobnej cenie:

Na pewno nie w podobnej cenie, aktualna cena ZD-985 to 268zł z wysyłką, w tej cenie nie da się kupić/zrobić nic lepszego. Mówię o nowych sprzętach.

Artur k. napisał:
    przeklina jak wszyscy użytkownicy ZD-915

właśnie nie wszyscy przeklinają tą stację, niektórzy udoskonalają jak choćby w tym wątku.