Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics RS-BX707 - Usterka wyboru rodzaju kasety (taśmy)

mymar 08 Sty 2019 15:27 543 19
  • #1 08 Sty 2019 15:27
    mymar
    Poziom 10  

Tak jak w temacie – magnetofon Technics RS-BX707 jest sprawny, ale ma „małą” usterkę, związaną z automatycznym wyborem rodzaju kasety. Kiedy załaduje się kasetę, nagrywa i odtwarza poprawnie na każdej z ich rodzaju (żelazowej, chromowej i metal). Na wyświetlaczu pokazują się też, prawidłowe informacje o typie włożonej kasety. Usterka objawia się tym, że po wyjęciu kasety i zamknięciu pustej kieszeni magnetofonu, na wyświetlaczu pokazuje się napis IV/METAL – a nie powinien. Poza tym, magnetofon przechodzi w stan, jakby rzeczywiście w kieszeni była kaseta typu IV/METAL – tj. na chwilę uruchamiany jest naciąg taśmy w kasecie., oraz przez moment można uruchomić funkcję PLAY. Ale, ponieważ nie ma w kieszeni kasety, rolka odwijająca się nie kręci, to za moment, mikroprocesor wprowadza magnetofon w funkcję STOP. Na module FL DRIVE (tym z wyświetlaczem i mikroprocesorem), na 8 nóżce (TAPE) mikroprocesora, powinny pojawiać się napięcia w zależności od rodzaju kasety włożonej do kieszeni magnetofonu - i tak: Normal – 1,1V, CrO – 2,4V, Metal – 5V. Szkopuł w tym, że kiedy w kieszeni magnetofonu nie ma kasety, to po jej zamknięciu na 8 nóżce pojawia się też napięcie 5V – czyli magnetofon „uznaje”, że została załadowana kaseta typu - IV/METAL, a powinno być - 0V. Wyżej opisana usterka jest na pewno na module FL DRIVE, ponieważ po podstawieniu takiego modułu z innego magnetofonu Technics RS-BX707 – usterka ta nie występuje i magnetofon działa prawidłowo.
    Parę elementów na module FL DRIVE sprawdziłem. Na schemacie modułu FL DRIVE, zaznaczyłem elementy, które sprawdziłem - wydają się być sprawne. Załączam też instrukcję serwisową – Technics RS-BX707 SM. Usterki nie udało mi się usunąć. Jest niewielka, ale irytująca. Może ktoś już przerabiał coś takiego i może pomóc. Pozdrawiam - mymar

0 19
  • #2 09 Sty 2019 10:39
    kowaltom99
    Poziom 11  

Witam

1. Czy czyściłeś styki styczników, odpowiadających za identyfikację rodzaju kasety (w górnej części kieszeni)? Proponowałbym od tego zacząć.

2. Z opisu wynika, że masz inny sprawny taki sam DECK. Czy przekładałeś ten wg Ciebie uszkodzony moduł FL DRIVE, do sprawnego Deck-a? Czy wtedy również pojawia się błędne wskazanie?

0
  • #3 09 Sty 2019 10:57
    mymar
    Poziom 10  

Witam!
    Ad.1 Styki w mechanizmie były czyszczone i są sprawne. Sam mechanizm kasety, jak i mech. zamykania i otwierania kasety są sprawne.
    Ad.2 Posiadam dwa decki Technics RS-BX707. Po podstawieniu modu FL DRIVE z w pełni sprawnego mag. do uszkodzonego, w/w usterka już nie występuje. Wniosek z tego, że usterka jest na pewno na module FL DRIVE. Jak wspomniałem wyżej, na 8 nóżce mikroprocesora (FL DRIVE), nie powinno być napięcia 5V po zamknięciu pustej kiszeni mechanizmu - a jest.

0
  • #4 09 Sty 2019 11:53
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Moim zdaniem…
    Jedynymi miejscami przez które może się dostać +5V na wyprowadzenie 8 kontrolera, są:
    - tranzystor Q518, który ma zwarcie złącza baza – kolektor,
    - struktura wewnętrzna kontrolera.

Sprawdź napięcie na bazie i kolektorze Q518.
    Pozostałe elementy sterujące, styki, podają masę na wejścia kontrolera.

0
  • #5 09 Sty 2019 12:36
    mymar
    Poziom 10  

Witam!
    Dzięki za podpowiedź. Pierwsza rzeczą jaką zrobiłem, to właśnie sprawdziłem tranzystory Q517 i Q518. Nawet je podmieniłem (na tego samego typu). Szczególnie tranzystor Q518, na którego kolektor jest podawane napięcie z tej samej "gałązki".
    Ale sprawdzę jeszcze raz tak jak sugerujesz.
    Pozdrawiam - mymar

0
  • #6 09 Sty 2019 16:38
    Grzegorz Markowski

Nie jestem pewien, czy nie wprowadziłem Cię w błąd. Muszę jeszcze raz przemyśleć temat...

0
  • #7 09 Sty 2019 17:18
    mymar
    Poziom 10  

... w porządku - mymar

0
  • #8 09 Sty 2019 19:37
    Grzegorz Markowski

Które styki zamykają się, gdy zamkniesz pustą kieszeń? Jeśli jakieś się zamykają.

0
  • #9 09 Sty 2019 20:11
    mymar
    Poziom 10  

Napięcie na 8 nóżce procesora, a tym samym wyświetlana jest informacja IV/METAL, pojawia się w momencie, kiedy zaczyna zamykać się kieszeń kasety. W mechanizmie otwierania i zamykania kasety są dwa switch'e: S791 i S792 na płytce LEAFT SWITCH CIRCUIT, które w skrajnych pozycjach (chyba) wyłączają silnik kieszeni. Switch'e te są uruchamiane taką "krzywką" napędzaną też tym silnikiem który otwiera/zamyka kieszeń kasety. Wydaje mi się, napięcie to (na 8 nóżce procesora) pojawia się właśnie w momencie zwarcia któregoś z tych styków do masy. Sam mechanizm (styki) na pewno jest sprawny, ponieważ tak jak pisałem wcześniej, z innym FL DRIVE - wszystko działa prawidłowo.
    Podmieniałem też układ IC503 EJECT MOTOR CONTROL.

0
  • #10 10 Sty 2019 08:32
    Grzegorz Markowski

Chyba więcej nie wymyślę. ☹
    Jeśli mechaniczne elementy są sprawne, połączenia są OK, elementy dyskretne, które mogą mieć wpływ na stan tego wejścia kontrolera, też są w porządku,
    to pozostaje dla mnie kontroler. Może jakiś zimny lut na płycie?

0
  • #11 10 Sty 2019 12:17
    mymar
    Poziom 10  

Witam!
    Pomierzyłem napięcia na tranzystorach Q518, Q517 i tak:
    ... z włożoną kasetą typu NORMAL (żelazowa), napięcia wynoszą:
    - baza - 0V (Q518); 0V (Q517)
    - kolektor - 1,04V (Q518); 1,25V (Q517)
    - emiter - 0V (Q518); 0V (Q517)
    ... bez kasety (kieszeń pusta zamknięta) napięcia wynoszą:
    - baza - 0V (Q518); 0V (Q517)
    - kolektor - 4,5V (Q518); 4,5V (Q5117)
    ... przy otwartej kieszeni napięcia wynoszą:
    - baza - 0,7V (Q518); 0V (Q517)
    - kolektor - 0V (Q518); 5V (Q517)
    W/g mnie przy pustej (zamkniętej) kieszeni kasety, na bazie tranzystora Q518 powinno się pojawić napięcie (przez R548), które spowodowałoby "sprowadzenie " napięcia 4,5V z kolektora, przez emiter do masy. Wówczas nie pojawiłoby się to napięcie na 8 nóżce mikroprocesora, a w efekcie - brak tej usterki. Brak napięcia na bazie tego tranzystora (przy pustej zamkniętej kieszeni kasety), może być spowodowany stykiem w mechanizmie otwierania/zamykania kieszeni S791, lub gdzieś w połączeniu płytek na łączu "7". Szkopuł w tym, że z innym modułem FL DRIVE - wszystko jest w porządku i usterka nie występuje.
    Spróbuję jeszcze raz wylutować tranzystor Q518, sprawdzić go i ewentualnie podmienić. Czyżby diabeł coś tu namieszał?! - mymar

0
  • #12 10 Sty 2019 12:53
    Grzegorz Markowski

Zrób te same pomiary z wykorzystaniem drugiej płyty.

0
  • #13 10 Sty 2019 16:04
    mymar
    Poziom 10  

Witam!
    Pomiary napięć zrobię dopiero jutro, ponieważ jest przy tym dożo roboty - muszę rozebrać obydwa magnetofony. Ale zanim je rozbiorę, pomierzę jeszcze napięcia w tym sprawnym magnetofonie, a dopiero później podmienię moduły FL DRIVE - będzie większy "obraz" problemu. mymar

0
  • #14 11 Sty 2019 12:45
    mymar
    Poziom 10  

Witam!
    Pomierzyłem napięcia na Q518 i dodatkowo na Q517 w sprawnym Technics'ie RS-BX707.
    Wszystkie napięcia są takie same jak w tym z usterką. Popełniłem błąd przy odczycie napięcia w mag. z usterką na bazie Q518 przy "otwartej kieszeni" - wpisałem 3,5V, a powinno być 0,7V. Poprawiłem to w poprzednim wpisie.

Poza tym, okazuje się, że w sprawnym mag. Technics RS-BX707 na 8 nóżce mikroprocesora, napięcie:
    - przy "otwartej" kieszeni kasety jest równe - 0V
    - przy "zamkniętej" pustej - 5V i brak wyświetlania - IV/METAL. (w tym z usterką też jest 5V, ale pojawia się na wyswietlaczu - IV/METAL)
    Z tego wynika, że przy "zamkniętej" pustej kiszeni napięcie na 8 nóżce mikroprocesora I501 powinno wynosić 5V, a na wyświetlaczu nie powinno pojawiać się - IV/METAL.
    Sprawdziłem też działanie styków S791 i S792, przy zamkniętej kieszeni kasety i otwartej, oraz porównałem to z mech. sprawnego Technics'a 707 - wszystko jest tak samo.

Nooo... i teraz, już nic nie wiem!

0
  • #15 11 Sty 2019 23:55
    kris8888
    Poziom 30  

Zrób jeszcze to co sugerował kowaltom99:

kowaltom99 napisał:

2. Z opisu wynika, że masz inny sprawny taki sam DECK. Czy przekładałeś ten wg Ciebie uszkodzony moduł FL DRIVE, do sprawnego Deck-a? Czy wtedy również pojawia się błędne wskazanie?

Konkretnie wstaw ten "uszkodzony" moduł najpierw do jednego decka a potem do drugiego i sprawdź czy obydwa decki będą zachowywały się identycznie.

Będzie na 100% pewne, że usterka jest faktycznie na tej płytce.

Nie wiem dokładnie za co odpowiadają styki HALF i MODE, ale sprawdź je i porównaj w sprawnym decku.

0
  • #16 12 Sty 2019 13:38
    mymar
    Poziom 10  

... do kris8888
    Pisałem już o tym wcześniej - podstawiałem moduł ze sprawnego mag. do tego z usterką - i wtedy ta usterka nie występuje. Wniosek - uszkodzenie jest na pewno na
    module FL DRIVE.

0
  • #17 12 Sty 2019 14:54
    Grzegorz Markowski

Zrób odwrotnie. "Uszkodzony" moduł podstaw do drugiego magnetofonu.

0
  • #18 12 Sty 2019 15:03
    mymar
    Poziom 10  

Po podstawieniu uszkodzonego modułu FL DRIVE do sprawnego mag. Technics RS-BX707 - usterka występuje. Wniosek - uszkodzony moduł FL DRIVE.

0
  • #19 13 Sty 2019 14:18
    kris8888
    Poziom 30  

No to pozostaje Tobie "przeorać" wszystkie elementy pasywne i aktywne na tej płytce, poza oczywiście mikroprocesorem. Dużo tego nie ma, a część już i tak zdążyłeś sprawdzić. Czasami problemem jest jakiś zimny lut albo też mikropęknięcie ścieżki drukowanej na płytce. Jeśli wszystko będzie ok, to pozostaje niestety mikroprocesor.

0
  • #20 01 Lut 2019 16:57
    mymar
    Poziom 10  

Witam!
    Usterki nie udało mi się usunąć. Magnetofon nagrywa i odtwarza prawidłowo na wszystkich rodzajach Kaset - nawet na IV METAL. Już mi się nie chce walczyć z tą usterką. Za dużo roboty z tym ciągłym rozkręcaniem i ponownym skręcaniem. Jak to mówią... daję sobie siana! Pewnie to jakaś błahostka, chociaż trochę denerwująca. Oprócz tego Technicsa RS-BX707, mam jeszcze drugi taki sam i Technics'a RS-BX828. Tego z usterką na razie odstawiam na "półkę", jak się ktoś trafi - to go może odsprzedam, albo zostawię na częsci!
    Dzięki wszystkim za pomoc, życzę wszystkiego dobrego - mymar

0