Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Altium Designer Computer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Technics RS-BX707 - Usterka wyboru rodzaju kasety (taśmy)

mymar 08 Jan 2019 15:27 1260 19
    mymar
    Level 11  
    Tak jak w temacie – magnetofon Technics RS-BX707 jest sprawny, ale ma „małą” usterkę, związaną z automatycznym wyborem rodzaju kasety. Kiedy załaduje się kasetę, nagrywa i odtwarza poprawnie na każdej z ich rodzaju (żelazowej, chromowej i metal). Na wyświetlaczu pokazują się też, prawidłowe informacje o typie włożonej kasety. Usterka objawia się tym, że po wyjęciu kasety i zamknięciu pustej kieszeni magnetofonu, na wyświetlaczu pokazuje się napis IV/METAL – a nie powinien. Poza tym, magnetofon przechodzi w stan, jakby rzeczywiście w kieszeni była kaseta typu IV/METAL – tj. na chwilę uruchamiany jest naciąg taśmy w kasecie., oraz przez moment można uruchomić funkcję PLAY. Ale, ponieważ nie ma w kieszeni kasety, rolka odwijająca się nie kręci, to za moment, mikroprocesor wprowadza magnetofon w funkcję STOP. Na module FL DRIVE (tym z wyświetlaczem i mikroprocesorem), na 8 nóżce (TAPE) mikroprocesora, powinny pojawiać się napięcia w zależności od rodzaju kasety włożonej do kieszeni magnetofonu - i tak: Normal – 1,1V, CrO – 2,4V, Metal – 5V. Szkopuł w tym, że kiedy w kieszeni magnetofonu nie ma kasety, to po jej zamknięciu na 8 nóżce pojawia się też napięcie 5V – czyli magnetofon „uznaje”, że została załadowana kaseta typu - IV/METAL, a powinno być - 0V. Wyżej opisana usterka jest na pewno na module FL DRIVE, ponieważ po podstawieniu takiego modułu z innego magnetofonu Technics RS-BX707 – usterka ta nie występuje i magnetofon działa prawidłowo.
    Parę elementów na module FL DRIVE sprawdziłem. Na schemacie modułu FL DRIVE, zaznaczyłem elementy, które sprawdziłem - wydają się być sprawne. Załączam też instrukcję serwisową – Technics RS-BX707 SM. Usterki nie udało mi się usunąć. Jest niewielka, ale irytująca. Może ktoś już przerabiał coś takiego i może pomóc. Pozdrawiam - mymar
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Altium Designer Computer Controls
    kowaltom99
    Level 12  
    Witam

1. Czy czyściłeś styki styczników, odpowiadających za identyfikację rodzaju kasety (w górnej części kieszeni)? Proponowałbym od tego zacząć.

2. Z opisu wynika, że masz inny sprawny taki sam DECK. Czy przekładałeś ten wg Ciebie uszkodzony moduł FL DRIVE, do sprawnego Deck-a? Czy wtedy również pojawia się błędne wskazanie?
  • Altium Designer Computer Controls
    mymar
    Level 11  
    Witam!
    Ad.1 Styki w mechanizmie były czyszczone i są sprawne. Sam mechanizm kasety, jak i mech. zamykania i otwierania kasety są sprawne.
    Ad.2 Posiadam dwa decki Technics RS-BX707. Po podstawieniu modu FL DRIVE z w pełni sprawnego mag. do uszkodzonego, w/w usterka już nie występuje. Wniosek z tego, że usterka jest na pewno na module FL DRIVE. Jak wspomniałem wyżej, na 8 nóżce mikroprocesora (FL DRIVE), nie powinno być napięcia 5V po zamknięciu pustej kiszeni mechanizmu - a jest.
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Moim zdaniem…
    Jedynymi miejscami przez które może się dostać +5V na wyprowadzenie 8 kontrolera, są:
    - tranzystor Q518, który ma zwarcie złącza baza – kolektor,
    - struktura wewnętrzna kontrolera.

Sprawdź napięcie na bazie i kolektorze Q518.
    Pozostałe elementy sterujące, styki, podają masę na wejścia kontrolera.
    mymar
    Level 11  
    Witam!
    Dzięki za podpowiedź. Pierwsza rzeczą jaką zrobiłem, to właśnie sprawdziłem tranzystory Q517 i Q518. Nawet je podmieniłem (na tego samego typu). Szczególnie tranzystor Q518, na którego kolektor jest podawane napięcie z tej samej "gałązki".
    Ale sprawdzę jeszcze raz tak jak sugerujesz.
    Pozdrawiam - mymar
    Grzegorz Markowski
    Nie jestem pewien, czy nie wprowadziłem Cię w błąd. Muszę jeszcze raz przemyśleć temat...
    mymar
    Level 11  
    ... w porządku - mymar
    Grzegorz Markowski
    Które styki zamykają się, gdy zamkniesz pustą kieszeń? Jeśli jakieś się zamykają.
    mymar
    Level 11  
    Napięcie na 8 nóżce procesora, a tym samym wyświetlana jest informacja IV/METAL, pojawia się w momencie, kiedy zaczyna zamykać się kieszeń kasety. W mechanizmie otwierania i zamykania kasety są dwa switch'e: S791 i S792 na płytce LEAFT SWITCH CIRCUIT, które w skrajnych pozycjach (chyba) wyłączają silnik kieszeni. Switch'e te są uruchamiane taką "krzywką" napędzaną też tym silnikiem który otwiera/zamyka kieszeń kasety. Wydaje mi się, napięcie to (na 8 nóżce procesora) pojawia się właśnie w momencie zwarcia któregoś z tych styków do masy. Sam mechanizm (styki) na pewno jest sprawny, ponieważ tak jak pisałem wcześniej, z innym FL DRIVE - wszystko działa prawidłowo.
    Podmieniałem też układ IC503 EJECT MOTOR CONTROL.
    Grzegorz Markowski
    Chyba więcej nie wymyślę. ☹
    Jeśli mechaniczne elementy są sprawne, połączenia są OK, elementy dyskretne, które mogą mieć wpływ na stan tego wejścia kontrolera, też są w porządku,
    to pozostaje dla mnie kontroler. Może jakiś zimny lut na płycie?
    mymar
    Level 11  
    Witam!
    Pomierzyłem napięcia na tranzystorach Q518, Q517 i tak:
    ... z włożoną kasetą typu NORMAL (żelazowa), napięcia wynoszą:
    - baza - 0V (Q518); 0V (Q517)
    - kolektor - 1,04V (Q518); 1,25V (Q517)
    - emiter - 0V (Q518); 0V (Q517)
    ... bez kasety (kieszeń pusta zamknięta) napięcia wynoszą:
    - baza - 0V (Q518); 0V (Q517)
    - kolektor - 4,5V (Q518); 4,5V (Q5117)
    ... przy otwartej kieszeni napięcia wynoszą:
    - baza - 0,7V (Q518); 0V (Q517)
    - kolektor - 0V (Q518); 5V (Q517)
    W/g mnie przy pustej (zamkniętej) kieszeni kasety, na bazie tranzystora Q518 powinno się pojawić napięcie (przez R548), które spowodowałoby "sprowadzenie " napięcia 4,5V z kolektora, przez emiter do masy. Wówczas nie pojawiłoby się to napięcie na 8 nóżce mikroprocesora, a w efekcie - brak tej usterki. Brak napięcia na bazie tego tranzystora (przy pustej zamkniętej kieszeni kasety), może być spowodowany stykiem w mechanizmie otwierania/zamykania kieszeni S791, lub gdzieś w połączeniu płytek na łączu "7". Szkopuł w tym, że z innym modułem FL DRIVE - wszystko jest w porządku i usterka nie występuje.
    Spróbuję jeszcze raz wylutować tranzystor Q518, sprawdzić go i ewentualnie podmienić. Czyżby diabeł coś tu namieszał?! - mymar
    Grzegorz Markowski
    Zrób te same pomiary z wykorzystaniem drugiej płyty.
    mymar
    Level 11  
    Witam!
    Pomiary napięć zrobię dopiero jutro, ponieważ jest przy tym dożo roboty - muszę rozebrać obydwa magnetofony. Ale zanim je rozbiorę, pomierzę jeszcze napięcia w tym sprawnym magnetofonie, a dopiero później podmienię moduły FL DRIVE - będzie większy "obraz" problemu. mymar
    mymar
    Level 11  
    Witam!
    Pomierzyłem napięcia na Q518 i dodatkowo na Q517 w sprawnym Technics'ie RS-BX707.
    Wszystkie napięcia są takie same jak w tym z usterką. Popełniłem błąd przy odczycie napięcia w mag. z usterką na bazie Q518 przy "otwartej kieszeni" - wpisałem 3,5V, a powinno być 0,7V. Poprawiłem to w poprzednim wpisie.

Poza tym, okazuje się, że w sprawnym mag. Technics RS-BX707 na 8 nóżce mikroprocesora, napięcie:
    - przy "otwartej" kieszeni kasety jest równe - 0V
    - przy "zamkniętej" pustej - 5V i brak wyświetlania - IV/METAL. (w tym z usterką też jest 5V, ale pojawia się na wyswietlaczu - IV/METAL)
    Z tego wynika, że przy "zamkniętej" pustej kiszeni napięcie na 8 nóżce mikroprocesora I501 powinno wynosić 5V, a na wyświetlaczu nie powinno pojawiać się - IV/METAL.
    Sprawdziłem też działanie styków S791 i S792, przy zamkniętej kieszeni kasety i otwartej, oraz porównałem to z mech. sprawnego Technics'a 707 - wszystko jest tak samo.

Nooo... i teraz, już nic nie wiem!
    kris8888
    Level 34  
    Zrób jeszcze to co sugerował kowaltom99:
    kowaltom99 wrote:

2. Z opisu wynika, że masz inny sprawny taki sam DECK. Czy przekładałeś ten wg Ciebie uszkodzony moduł FL DRIVE, do sprawnego Deck-a? Czy wtedy również pojawia się błędne wskazanie?

Konkretnie wstaw ten "uszkodzony" moduł najpierw do jednego decka a potem do drugiego i sprawdź czy obydwa decki będą zachowywały się identycznie.

Będzie na 100% pewne, że usterka jest faktycznie na tej płytce.

Nie wiem dokładnie za co odpowiadają styki HALF i MODE, ale sprawdź je i porównaj w sprawnym decku.
    mymar
    Level 11  
    ... do kris8888
    Pisałem już o tym wcześniej - podstawiałem moduł ze sprawnego mag. do tego z usterką - i wtedy ta usterka nie występuje. Wniosek - uszkodzenie jest na pewno na
    module FL DRIVE.
    Grzegorz Markowski
    Zrób odwrotnie. "Uszkodzony" moduł podstaw do drugiego magnetofonu.
    mymar
    Level 11  
    Po podstawieniu uszkodzonego modułu FL DRIVE do sprawnego mag. Technics RS-BX707 - usterka występuje. Wniosek - uszkodzony moduł FL DRIVE.
    kris8888
    Level 34  
    No to pozostaje Tobie "przeorać" wszystkie elementy pasywne i aktywne na tej płytce, poza oczywiście mikroprocesorem. Dużo tego nie ma, a część już i tak zdążyłeś sprawdzić. Czasami problemem jest jakiś zimny lut albo też mikropęknięcie ścieżki drukowanej na płytce. Jeśli wszystko będzie ok, to pozostaje niestety mikroprocesor.
    mymar
    Level 11  
    Witam!
    Usterki nie udało mi się usunąć. Magnetofon nagrywa i odtwarza prawidłowo na wszystkich rodzajach Kaset - nawet na IV METAL. Już mi się nie chce walczyć z tą usterką. Za dużo roboty z tym ciągłym rozkręcaniem i ponownym skręcaniem. Jak to mówią... daję sobie siana! Pewnie to jakaś błahostka, chociaż trochę denerwująca. Oprócz tego Technicsa RS-BX707, mam jeszcze drugi taki sam i Technics'a RS-BX828. Tego z usterką na razie odstawiam na "półkę", jak się ktoś trafi - to go może odsprzedam, albo zostawię na częsci!
    Dzięki wszystkim za pomoc, życzę wszystkiego dobrego - mymar