Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics RS-BX707 - Usterka wyboru rodzaju kasety (taśmy)

08 Sty 2019 15:27 858 19
 • Poziom 11  
  Tak jak w temacie – magnetofon Technics RS-BX707 jest sprawny, ale ma „małą” usterkę, związaną z automatycznym wyborem rodzaju kasety. Kiedy załaduje się kasetę, nagrywa i odtwarza poprawnie na każdej z ich rodzaju (żelazowej, chromowej i metal). Na wyświetlaczu pokazują się też, prawidłowe informacje o typie włożonej kasety. Usterka objawia się tym, że po wyjęciu kasety i zamknięciu pustej kieszeni magnetofonu, na wyświetlaczu pokazuje się napis IV/METAL – a nie powinien. Poza tym, magnetofon przechodzi w stan, jakby rzeczywiście w kieszeni była kaseta typu IV/METAL – tj. na chwilę uruchamiany jest naciąg taśmy w kasecie., oraz przez moment można uruchomić funkcję PLAY. Ale, ponieważ nie ma w kieszeni kasety, rolka odwijająca się nie kręci, to za moment, mikroprocesor wprowadza magnetofon w funkcję STOP. Na module FL DRIVE (tym z wyświetlaczem i mikroprocesorem), na 8 nóżce (TAPE) mikroprocesora, powinny pojawiać się napięcia w zależności od rodzaju kasety włożonej do kieszeni magnetofonu - i tak: Normal – 1,1V, CrO – 2,4V, Metal – 5V. Szkopuł w tym, że kiedy w kieszeni magnetofonu nie ma kasety, to po jej zamknięciu na 8 nóżce pojawia się też napięcie 5V – czyli magnetofon „uznaje”, że została załadowana kaseta typu - IV/METAL, a powinno być - 0V. Wyżej opisana usterka jest na pewno na module FL DRIVE, ponieważ po podstawieniu takiego modułu z innego magnetofonu Technics RS-BX707 – usterka ta nie występuje i magnetofon działa prawidłowo.
  Parę elementów na module FL DRIVE sprawdziłem. Na schemacie modułu FL DRIVE, zaznaczyłem elementy, które sprawdziłem - wydają się być sprawne. Załączam też instrukcję serwisową – Technics RS-BX707 SM. Usterki nie udało mi się usunąć. Jest niewielka, ale irytująca. Może ktoś już przerabiał coś takiego i może pomóc. Pozdrawiam - mymar
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 12  
  Witam

  1. Czy czyściłeś styki styczników, odpowiadających za identyfikację rodzaju kasety (w górnej części kieszeni)? Proponowałbym od tego zacząć.

  2. Z opisu wynika, że masz inny sprawny taki sam DECK. Czy przekładałeś ten wg Ciebie uszkodzony moduł FL DRIVE, do sprawnego Deck-a? Czy wtedy również pojawia się błędne wskazanie?
 • Poziom 11  
  Witam!
  Ad.1 Styki w mechanizmie były czyszczone i są sprawne. Sam mechanizm kasety, jak i mech. zamykania i otwierania kasety są sprawne.
  Ad.2 Posiadam dwa decki Technics RS-BX707. Po podstawieniu modu FL DRIVE z w pełni sprawnego mag. do uszkodzonego, w/w usterka już nie występuje. Wniosek z tego, że usterka jest na pewno na module FL DRIVE. Jak wspomniałem wyżej, na 8 nóżce mikroprocesora (FL DRIVE), nie powinno być napięcia 5V po zamknięciu pustej kiszeni mechanizmu - a jest.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Moim zdaniem…
  Jedynymi miejscami przez które może się dostać +5V na wyprowadzenie 8 kontrolera, są:
  - tranzystor Q518, który ma zwarcie złącza baza – kolektor,
  - struktura wewnętrzna kontrolera.

  Sprawdź napięcie na bazie i kolektorze Q518.
  Pozostałe elementy sterujące, styki, podają masę na wejścia kontrolera.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 11  
  Witam!
  Dzięki za podpowiedź. Pierwsza rzeczą jaką zrobiłem, to właśnie sprawdziłem tranzystory Q517 i Q518. Nawet je podmieniłem (na tego samego typu). Szczególnie tranzystor Q518, na którego kolektor jest podawane napięcie z tej samej "gałązki".
  Ale sprawdzę jeszcze raz tak jak sugerujesz.
  Pozdrawiam - mymar
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie jestem pewien, czy nie wprowadziłem Cię w błąd. Muszę jeszcze raz przemyśleć temat...
 • Poziom 11  
  ... w porządku - mymar
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Które styki zamykają się, gdy zamkniesz pustą kieszeń? Jeśli jakieś się zamykają.
 • Poziom 11  
  Napięcie na 8 nóżce procesora, a tym samym wyświetlana jest informacja IV/METAL, pojawia się w momencie, kiedy zaczyna zamykać się kieszeń kasety. W mechanizmie otwierania i zamykania kasety są dwa switch'e: S791 i S792 na płytce LEAFT SWITCH CIRCUIT, które w skrajnych pozycjach (chyba) wyłączają silnik kieszeni. Switch'e te są uruchamiane taką "krzywką" napędzaną też tym silnikiem który otwiera/zamyka kieszeń kasety. Wydaje mi się, napięcie to (na 8 nóżce procesora) pojawia się właśnie w momencie zwarcia któregoś z tych styków do masy. Sam mechanizm (styki) na pewno jest sprawny, ponieważ tak jak pisałem wcześniej, z innym FL DRIVE - wszystko działa prawidłowo.
  Podmieniałem też układ IC503 EJECT MOTOR CONTROL.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Chyba więcej nie wymyślę. ☹
  Jeśli mechaniczne elementy są sprawne, połączenia są OK, elementy dyskretne, które mogą mieć wpływ na stan tego wejścia kontrolera, też są w porządku,
  to pozostaje dla mnie kontroler. Może jakiś zimny lut na płycie?
 • Poziom 11  
  Witam!
  Pomierzyłem napięcia na tranzystorach Q518, Q517 i tak:
  ... z włożoną kasetą typu NORMAL (żelazowa), napięcia wynoszą:
  - baza - 0V (Q518); 0V (Q517)
  - kolektor - 1,04V (Q518); 1,25V (Q517)
  - emiter - 0V (Q518); 0V (Q517)
  ... bez kasety (kieszeń pusta zamknięta) napięcia wynoszą:
  - baza - 0V (Q518); 0V (Q517)
  - kolektor - 4,5V (Q518); 4,5V (Q5117)
  - emiter - 0V (Q518); 0V (Q517)
  ... przy otwartej kieszeni napięcia wynoszą:
  - baza - 0,7V (Q518); 0V (Q517)
  - kolektor - 0V (Q518); 5V (Q517)
  - emiter - 0V (Q518); 0V (Q517)
  W/g mnie przy pustej (zamkniętej) kieszeni kasety, na bazie tranzystora Q518 powinno się pojawić napięcie (przez R548), które spowodowałoby "sprowadzenie " napięcia 4,5V z kolektora, przez emiter do masy. Wówczas nie pojawiłoby się to napięcie na 8 nóżce mikroprocesora, a w efekcie - brak tej usterki. Brak napięcia na bazie tego tranzystora (przy pustej zamkniętej kieszeni kasety), może być spowodowany stykiem w mechanizmie otwierania/zamykania kieszeni S791, lub gdzieś w połączeniu płytek na łączu "7". Szkopuł w tym, że z innym modułem FL DRIVE - wszystko jest w porządku i usterka nie występuje.
  Spróbuję jeszcze raz wylutować tranzystor Q518, sprawdzić go i ewentualnie podmienić. Czyżby diabeł coś tu namieszał?! - mymar
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Zrób te same pomiary z wykorzystaniem drugiej płyty.
 • Poziom 11  
  Witam!
  Pomiary napięć zrobię dopiero jutro, ponieważ jest przy tym dożo roboty - muszę rozebrać obydwa magnetofony. Ale zanim je rozbiorę, pomierzę jeszcze napięcia w tym sprawnym magnetofonie, a dopiero później podmienię moduły FL DRIVE - będzie większy "obraz" problemu. mymar
 • Poziom 11  
  Witam!
  Pomierzyłem napięcia na Q518 i dodatkowo na Q517 w sprawnym Technics'ie RS-BX707.
  Wszystkie napięcia są takie same jak w tym z usterką. Popełniłem błąd przy odczycie napięcia w mag. z usterką na bazie Q518 przy "otwartej kieszeni" - wpisałem 3,5V, a powinno być 0,7V. Poprawiłem to w poprzednim wpisie.

  Poza tym, okazuje się, że w sprawnym mag. Technics RS-BX707 na 8 nóżce mikroprocesora, napięcie:
  - przy "otwartej" kieszeni kasety jest równe - 0V
  - przy "zamkniętej" pustej - 5V i brak wyświetlania - IV/METAL. (w tym z usterką też jest 5V, ale pojawia się na wyswietlaczu - IV/METAL)
  Z tego wynika, że przy "zamkniętej" pustej kiszeni napięcie na 8 nóżce mikroprocesora I501 powinno wynosić 5V, a na wyświetlaczu nie powinno pojawiać się - IV/METAL.
  Sprawdziłem też działanie styków S791 i S792, przy zamkniętej kieszeni kasety i otwartej, oraz porównałem to z mech. sprawnego Technics'a 707 - wszystko jest tak samo.

  Nooo... i teraz, już nic nie wiem!
 • Poziom 32  
  Zrób jeszcze to co sugerował kowaltom99:
  kowaltom99 napisał:

  2. Z opisu wynika, że masz inny sprawny taki sam DECK. Czy przekładałeś ten wg Ciebie uszkodzony moduł FL DRIVE, do sprawnego Deck-a? Czy wtedy również pojawia się błędne wskazanie?


  Konkretnie wstaw ten "uszkodzony" moduł najpierw do jednego decka a potem do drugiego i sprawdź czy obydwa decki będą zachowywały się identycznie.

  Będzie na 100% pewne, że usterka jest faktycznie na tej płytce.

  Nie wiem dokładnie za co odpowiadają styki HALF i MODE, ale sprawdź je i porównaj w sprawnym decku.
 • Poziom 11  
  ... do kris8888
  Pisałem już o tym wcześniej - podstawiałem moduł ze sprawnego mag. do tego z usterką - i wtedy ta usterka nie występuje. Wniosek - uszkodzenie jest na pewno na
  module FL DRIVE.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Zrób odwrotnie. "Uszkodzony" moduł podstaw do drugiego magnetofonu.
 • Poziom 11  
  Po podstawieniu uszkodzonego modułu FL DRIVE do sprawnego mag. Technics RS-BX707 - usterka występuje. Wniosek - uszkodzony moduł FL DRIVE.
 • Poziom 32  
  No to pozostaje Tobie "przeorać" wszystkie elementy pasywne i aktywne na tej płytce, poza oczywiście mikroprocesorem. Dużo tego nie ma, a część już i tak zdążyłeś sprawdzić. Czasami problemem jest jakiś zimny lut albo też mikropęknięcie ścieżki drukowanej na płytce. Jeśli wszystko będzie ok, to pozostaje niestety mikroprocesor.
 • Poziom 11  
  Witam!
  Usterki nie udało mi się usunąć. Magnetofon nagrywa i odtwarza prawidłowo na wszystkich rodzajach Kaset - nawet na IV METAL. Już mi się nie chce walczyć z tą usterką. Za dużo roboty z tym ciągłym rozkręcaniem i ponownym skręcaniem. Jak to mówią... daję sobie siana! Pewnie to jakaś błahostka, chociaż trochę denerwująca. Oprócz tego Technicsa RS-BX707, mam jeszcze drugi taki sam i Technics'a RS-BX828. Tego z usterką na razie odstawiam na "półkę", jak się ktoś trafi - to go może odsprzedam, albo zostawię na częsci!
  Dzięki wszystkim za pomoc, życzę wszystkiego dobrego - mymar