Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seat Leon III - nie działa kamera cofania

08 Sty 2019 17:20 789 27
  • Poziom 11  
    Wczoraj odebrałem Seata Leona od lakiernika. Auto było sprowadzone z Francji. Jest to model ST Fr z 2016 r. Od razu zauważyłem że nie działa kamera cofania po włączeniu biegu wstecznego i raczej nie działała. Nie wiem od czego zacząć? Czy można samemu posprawdzać np. bezpiecznik? Czy od razu jechać do elektronika?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 18  
    cyryl70 napisał:
    Wczoraj odebrałem leona od lakiernika

Jeżeli przed lakiernikiem ci działało to raczej przyczyny szukaj przy czujkach, bo jest możliwe że jak były zamontowane czujki w zderzaku, a zderzak był lakierowany, to lakiernik na 99% je demontował i możliwe że je nie podłączył/uszkodził, itp., ale najpierw jak pisałeś zajrzyj do bezpiecznika.

Moderowany przez CameR:

Autor pyta o kamerę nie czujniki w zderzaku.
    Reg. 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 11  
    Przed lakierowaniem raczej nie działała, ale pewny nie jestem. To co, trzeba ściągać zderzak? A może kamerka jest uszkodzona? Bo czujniki słychać że chodzą.
  • Poziom 18  
    cyryl70 napisał:
    To co trzeba ściągać zderzak?

Nie, nie, źle przeczytałem, nie działa ci kamerka a nie czujki, a jak włączysz wsteczny bieg to zmienia się coś na wyświetlaczu (powinna uruchomić się kamera po włączeniu biegu wstecznego) bo możliwe że ci działa, ale jest np. uszkodzony przewód od czujnika cofania.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 11  
    Jak włączę wsteczny to coś zaczyna pikać i na wyświetlaczu pojawia się rysunek, ale brak jest obrazu. Auto mam od wczoraj i dopiero je poznaje.
  • Poziom 18  
    cyryl70 napisał:
    rysunek ale brak jest obrazu

To do sprawdzenia jest kamera lub wiązka przewodów. Najpierw bym sprawdził kamerę, jak masz trochę pojęcia o podstawowej elektryce to do sprawdzenia wystarczy ci zwykły telewizor z wyjściem wideo cinch i mały 12 v zasilacz (oczywiście najpierw sprawdź jakie ma zasilenie kamera, bo nie koniecznie musi być 12 v) to przynajmniej sprawdzisz sobie czy masz sprawną kamerę.
  • Poziom 11  
    To bez zdjęcia zderzaka się chyba nie obejdzie?

Dodano po 20 [minuty]:

Bo jeżeli tak, to sam sobie nie poradzę.
  • Poziom 11  
    To było fabrycznie zakładane, przy podświetleniu tablicy rejestracyjnej.
  • Poziom 18  
    To nie da się tego odkręcić?
    Ewentualnie po otworzeniu klapy tylnej i zdjęciu osłony powinieneś mieć dostęp do tej kamery, to może da się ją sprawdzić bez demontażu. Jest możliwe że zasilanie tej kamery jest pod tym samym obwodem co światła cofania (lub przy samym czujniku od biegu wstecznego) i to też warto sprawdzić czy dochodzi zasilanie do kamery. Szczególnie sprawdził bym łączenie klapy z nadwoziem (przewody w gumowej osłonie).
  • Poziom 11  
    Tam podobno na przeszkodzie może stać belka, ale nie jestem pewien. A ten czujnik biegu wstecznego to gdzie jest?
  • Poziom 11  
    A nie ma tam jakiegoś przekaźnika?
  • Poziom 18  
    cyryl70 napisał:
    A nie ma tam jakiegoś przekaźnika?

Nie wiem ale to na początek bym zostawił
    cyryl70 napisał:
    na wyświetlaczu pojawia się rysunek,

To zakładam że jak włączysz wsteczny to się przełącza, widać jakoś zmianę na wyświetlaczu LCD a problem tkwi raczej w obrazie video ale coś tak przesyła do monitora skoro reaguje na bieg wsteczny, to możliwe że jest uszkodzona kamera najpierw ją trzeba sprawdzić odkręcić lub wyjąć może jest na zatrzaskach, zrób kilka zdjęć kamery jak i wyświetlacza z włączonym biegiem wstecznym jak i bez.
  • Poziom 11  
    sory odwrotnie Pierwszy jest przy włączonym radiu a drugi przy wyłączonym wyświetlaczu i włączonym w obu zdjeciach wstecznym biegu
  • Poziom 11  
    spróbuje ją lekko podwadzić zobaczymy czy sie da?
  • Poziom 19  
    Fabryczna kamera, proponuję diagnostykę komputerową. Będzie szybciej
  • Poziom 11  
    próbowałem ją podwadzić Troche sie rusza ale nie chce wyjsc
  • Poziom 18  
    cyryl70 napisał:
    drugi przy wyłączonym wyświetlaczu

Monitor reaguje ci tylko na czujniki cofania. Tak jak pisałem albo kamera nie dostaje zasilania albo z czujnika od skrzyni może kabelek jest uszkodzony bo zapewne światła cofania masz to problem czujnika wykluczam, zasada jest taka że kamera potrzebuje zasilania żeby działała i podała video do monitora nie jest to stałe napięcie (jak by było to obraz wyświetlał by się na stałe) jak się nie mylę są dwa sposoby podłączenia kamerki:
    - minus do masy plus do żarówki wstecznej
    - plus po "zapłonie" minus do czujnika świateł cofania
    Jak by ci się udało wyciągnąć kamerkie to możesz podłączyć na krótko i sprawdzić czy ci wyświetla obraz.
    vwaudi napisał:
    Fabryczna kamera, proponuję diagnostykę komputerową. Będzie szybciej

Jeżeli jest to fabryczna kamera to morze pomóc, ale nie koniecznie chyba że kamera posiada samodiagnozę
    Tu masz taki mały podgląd

cyryl70 napisał:
    sory, już wysyłam Kamera jest przykręcona chyba od środka

• Poziom 11  
    Nie wiem czy mi się uda ją wyciągnąć Próbowałem ale nie chce jej uszkodzić Co to ta samoldiagnoza?
  • Poziom 18  
    cyryl70 napisał:
    Co to ta samoldiagnoza

Tak tylko strzeliłem :) czyli w sterowniku zapisywane są błędy nawet te chwilowe np: w samochodzie brakuje ci płynu do chłodnicy komputer wyświetla ci błąd dolewasz płynu kontrolka gaśnie ale komputer morze zapisać to w sterowniku i przy odczycie z komputera wywali ci błąd "niski poziom płynu-nieciągły" ale to tylko przykład ale jak masz możliwość podłączenia pod komputer to jak sugeruje to vwaudi na pewno to nie zaszkodzi a tym bardziej że go kupiłeś to pewnie będą stare błędy to i tak za jednym kosztem mechanik ci je wykasuje, a może jeszcze jak trafisz na kumatego mechanika to ci sprawdzi wszystkie parametry czy jest wszystko ok (np: czy kąty wtrysku są ok czy nie odbiega to od wymogów fabrycznych, czy licznik jest kręcony itp:)
  • Poziom 19  
    Kamera w zależności czy jest w wersji High będzie posiadała swój sterownik lub LOW będzie podłączona bezpośrednio do radio/nawigacji. W obu przypadkach będzie zapisana usterka sporadyczna lub statyczna.
    Domowe sposoby w tym przypadku niestety nie mają żadnego zastosowania. Jeżeli spr bezpieczniki i poprawność łączenia wtyczek przy kamerze i radio/ster kamery, twoja diagnostyka właśnie się skończyła.
    Dalsze gdybanie i podważanie kamery :) to strata czasu.
  • Poziom 11  
    no włąśnie Tam jest taka nakładka Ide do garażu zobaczyć

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

Spróbuje zdjąć tą nakładke i zobacze czy da sie wyjąć tą kamere Czy ona mogła sie tak szybko popsuć? samochod ma 2 lata

Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

No niestety sprawdzałem Nie da rady dostać się tędy do kamery bo przeszkadza belka
  • Poziom 11  
    czy w serwisie vag sprawdzą mi poprzez podłączenie kompa czy ta kamera jest w systemie czy dostaje zasilanie i wysyła obraz bez zdejmowania zderzaka? Do serwisu seata mam 80 km