Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Foxconn chce wykorzystać Sharpa do wejścia na rynek półprzewodników

ghost666 09 Sty 2019 00:32 303 0
 • Foxconn chce wykorzystać Sharpa do wejścia na rynek półprzewodników Foxconn, główny montażysta iPhonów i iPadów Appla, planuje wykorzystać swoje większościowe udziały w japońskim Sharpie do budowy swojej pierwszej fabryki urządzeń półprzewodnikowych. Jak wskazują analitycy chiński koncern Hon Hai Precision, największy kontraktowy producent urządzeń elektronicznych, chce rozszerzyć swoje możliwości także o produkcję układów scalonych.

  Jak donosila w grudni japońska gazeta Nikkei, nowa fabryka powstać ma na południu Chin w mieście Zhuhai. Całkowita wartość inwestycji wynieść ma nawet do dziewięciu miliardów dolarów. Większość tych środków pochodzić ma od samorządu regionu Zhuhai. Foxconn nie podał ile sam zamierza wyłożyć na budowę kompleksu.

  Początkowo Foxconn, po zakupie Sharpa, będzie chciał monetyzować jego doświadczenie, stawiając na główne produkty tej firmy - sensory CCD i CMOS, sterowniki ekranów LCD i procesory do konsol. Wiodący producent telewizorów LCD z Japonii posiada obecnie fabrykę w Fukuyama, która operuje na ośmiocalowych waflach i produkuje układy w technologii 130 nm.

  Przejęcie Sharpa przez Foxconna w 2016 roku było historycznym momentem, z uwagi na to, że zakup ten po raz pierwszy dał tej firmie szansę na wejście w sektor półprzewodników, co przekłada się na możliwości zwiększenia marginesu przychodów produkując samodzielnie część układów wykorzystywanych w montowanych przez siebie urządzeniach.

  "Jednym z celi grupy Hon Hai podczas zakupu Sharpa było zdobycie technologii półprzewodnikowej" wskazuje analityk Yasuo Nakane z Mizuho Securities z Tokio. "Jeśli całkowita inwestycja w fabrykę na prawdę wynieść ma aż 9 miliardów dolarów, to wiele wskazuje, że realne nakłady Sharpa i grupy Hon Hai wyniosą, odpowiednio, 1,8 miliarda i 0,9 miliarda dolarów" dodaje Nakane.

  Plan ten ujrzał światło dzienne w momencie gdy Foxconn buduje właśnie fabrykę LCD 10.5G w południowych Chinach w Guangzhou. Instalacja linii produkcyjnych trwać ma już od początku tego roku, a produkcja uruchomiona ma być pod jego koniec. W tym przypadku, jak spekuluje analityk, także część inwestycji bierze na siebie rząd chiński. W przypadku układów scalonych będzie to jeszcze ważne, ponieważ rząd centralny traktuje ten sektor bardzo priorytetowo, komentuje przedstawiciel Mizuho Securities.

  Zmiany są dla Państwa Środka bardzo ważne - to największy rynek dla półprzewodników na świecie, a nadal polega on głównie na dostawach z zewnątrz. Rząd w Beijing planuje do 2025 roku ogromne inwestycje w sektor wysokich technologii, by uniezależnić się, głównie od USAt z którym toczy teraz wojnę handlową pod zarzutem kradzieży przez chińskie firmy własności intelektualnej amerykanów.

  Możliwa redukcja w projekcie w Wisconsin

  Jak wskazuje Nakane, budowa fabryki w Chinach oznacza również redukcję zaangażowania w projekt produkcji ekranów LCD w stanie Wisconsin w USA. Wynika to z faktu, że inwestycja niemalże miliarda dolarów dla Sharpa jest trudna i musi on gdzieś oszczędzić środki.

  Obecnie głównym zmartwieniem dla Chińczyków jest zabezpieczenie praw do własności intelektualnej oraz dostępu do wykwalifikowanej kadry.

  "Jeśli Sharp zacznie teraz pracować na 12" waflach w Chinach, to wątpliwe jest by chciał robić to korzystając z procesów sprzed kilku generacji, ale brakuje mu póki co inżynierów do realizacji tego zadania" mówi Nakane.

  Uniezależnianie się Appla

  Innym argumentem za budową nowej fabryki jest chęć uniezależnienia się od Appla, który przynosi niemalże połowę z ponad 152 miliardów dolarów przychodu firmy. Globalny rynek smartfonów spowalnia, jak podaje Nikkei, a to oznacza, że przychody te mogą zacząć spadać.

  Nowa fabryka początkowo produkować ma układy scalone dla telewizji 8K i sensory do kamer, a także rozmaitą gamę sensorów przemysłowych i dla urządzeń sieciowych. Plan zakłada rozbudowanie 12-calowej fabryki w Zhuhai to poziomu umożliwiającego produkcję bardziej zaawansowanych układów dla sektorów takich jak robotyka czy pojazdy autonomiczne, jak wskazuje raport Nikkei.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334129