Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Huawei P9 LIte - Telefon po zalaniu, nie ładuje baterii

09 Jan 2019 01:24 6885 24
 • Level 4  
  Witam drogich użytkowników,

  sprawa przedstawia się następująco posiadam problem z ww. telefon, a dokładnie telefon po zalaniu delikatnym przestał reagować. Nie miałem jak się za niego zabrać, więc leżał w suchym miejscu, a kasetka na karty wyjęta. Po kilku dniach postanowiłem go włączyć, włączył się zaczął nawet działać, ale nie ładował się. Pokazywał, że ładuje jednak nie ładował baterii. Jej poziom był stały niezależnie od czasu., jednak urządzenie myślało "że ładuje" i pokazał "Niska temperatura baterii" i oto koniec. Następnie telefon przestał się włączać, a zaczęła mrygać czerwona dioda. Z mojej wiedzy to objaw krytycznego rozładowania, a ładowanie jak można się domyślić nie przynosiło skutków. Dalsza analiza polegała na otwarciu urządzenia, w środku sucho (jakieś dwie kropelki z boku) - miernik w dłoń napięcie na baterii 3,32 V. W mojej opinia trochę już kiepska perspektywa, ale do odratowania. Ładowarkę podłączyłem, a na pinach baterii napięcie jak było bez zmian, jak by telefon nie podawał lub jak by gdzieś była przerwa na jakimś bezpieczniku SMD .

  Moje pytania, jako laika sztuki GSM.
  Czy istnieje tam jakieś zabezpieczenie "zwarcia" na baterii? lub jej czujnikach, które by mogło uniemożliwić podanie napięcia ładowania?
  Czy jest szansa, ze to wina samej baterii i jej wymiana zakończy proces?
  Czy Koledzy z forum mają pomysły na przywrócenie do życia telefonu?
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Computers FAQ editor
  Wymiana baterii nic nie da, bateria ma zabezpieczenie ale w drugą stronę. Ma zabezpieczenie przed zwarciem i odcina zasilanie, ale u ciebie jest napięcie więc nie ma problemu. Ostatnio robiłem właśnie p9 lite po zalaniu. Sprawdź płytkę usb i flexa i ich złącza. Pościągaj shieldy z płyty i szukaj korozji.
 • Level 4  
  Dziękuję obu Panom za wypowiedź,

  chciałbym nadmienić telefon leżał ile mógł z w suchym miejscu z wyjętymi wszystkimi możliwymi slotami etc. bez ingeryncyjnymi w obudowę. Kolejno, telefon się włączył zwyczajnie. Normalnie ekran "ładowana baterii" bez włączonego systemu. Potem wejście do systemu.

  Jednak idąc za radami kolegów, postanowiłem znowu wyczyścić styki, taśmy tym razem innym alkoholem. Po czyszczeniu dalej to samo w telefonie dioda czerwona miga. Napięcie na baterii 3,17V natomiast na stykach do taśmy baterii pojawiło się napięcie 4,2V - napięcie ładujące. Jednak po podpięciu baterii ono znika.

  Nachodzi mała konkluzja, czy możę bateria powoduje zwarcie - woda gdzieś w środku celi, ewentualnie w module? Bądź bateria jest jednak winowajcą. Druga opcja po podłączeniu obciążenia spada napięcie.

  Zaznaczam telefon leżał długo w suchym i ciepłym (ale nie grzejniki etc), wyciągnięte sloty i karty, czyszczona płyta w miarę możliwości (plastiki zdjęte),
 • Moderator of GSM
  Napięcie baterii jest zbyt niskie. Należało by ja podładować poza telefonem.
  Mimo wszystko należało by rozebrać telefon i wymyć go w Izopropanolu.
 • Level 4  
  Czyli myślisz, że telefon może mieć problem podnieść baterię z tak niskiego napięcia?

  Myłem większość styków, miejsc odkrytych płytek w izopropanolu (o dokładnie tą nazwę miałem na myśli, specjalnie kupiłem dziś w hurtowni motoryzacyjnej obok domu).
 • Computers FAQ editor
  To nic że leżał w suchym miejscu. Żadnego zwarcia w celach nie ma bo jak by się woda dostała to by było wielkie bum i nie było by napięcia na pewno. Większość osłon RF na płycie się ściąga, zajrzyj pod nie i umyj w razie potrzeby. Obejrzyj płytkę USB w moim przypadku wypalony był pin w złączu. Jak masz uszkodzony układ ładowania albo linie zasilania z usb uszkodzoną to nie będzie ładowania i napięcie nie wzrośnie. Może być też tak że faktycznie z tak niskiego napięcia nie będzie ładowania. Na początek podładuj baterie w zewnętrznej ładowarce i sprawdź w ogóle czy tel. się włączy.

  Ogólnie szukaj oznak korozji bo na 99% ona jest winna!
 • Level 4  
  W owym momęcie ładuje się bateria zewnętrznie niskim napięciem około 3,8 v.

  tak jak mówię, plastiki były zdjęte każdy ślad po kamieniu, utlenieniu na styku płytce został wyczyszczony ( jaki widziałem) + płytki były wyczyszczone na całej powierzchni. Na baterii powoli napięcie wzrasta. Zobaczymy co się stanie jak się naładuje. Nigdy nie naprawiałem telefonow, dlatego proszę o wyrozumiałość. W porównaniu do tego z czym mam styczność wszystko się wydaje pomniejszone w dużej skali.

  Dziękuje za chęci i do usłyszenia!
 • Level 4  
  Troszkę mnie zbiles z tropu, wcześniej mówiłeś by mimo to spróbować naładować baterie. Odniosłem wrażenie, że będzie to swego punkt milowy, który wskaże na winnowajce lub potoczy dalej w kierunku rozwiązania problemu.

  Mam możliwość naładowania takiej baterii, robię to ostrożnie. Chcę uniknąć zwarć, czy za dużego prądu dlatego wydłużam w czasie tą operacje.

  Jeżeli faktycznie, problem przerośnie moje umiejętności, po żegnam się z telefonem. Tak dane są bezpieczne na karcie pamięci, nie to było tematem.
 • Level 25  
  Witam,

  Wiem że to nieco wykopalisko ale przeczytałem:

  sylweksylwina wrote:
  Obejrzyj płytkę USB w moim przypadku wypalony był pin w złączu. Jak masz uszkodzony układ ładowania albo linie zasilania z usb uszkodzoną to nie będzie ładowania i napięcie nie wzrośnie.


  W telefonie który chcę naprawić jest podobnie. Widać wypalony pin gniazda na płytce z USB (dolnej) - złącze łączy taśmą górną i dolną płytkę.
  Wypalony jest na pewno 6 pin licząc od prawej w dolnym rzędzie, choć widać że piny obok też nie wyglądają najlepiej. Podobnie wygląda to na złączu taśmy.

  Jest szansa że po wyminie tych elementów telefon ruszy? Czy tez uszkodzenia mogą być bardziej rozległe. Z tego co wiem telefon po wpadnięciu do wody się wyłączył i już się nie włączył.
 • Computers FAQ editor
  Ciężko stwierdzić, trzeba dokładnie obejrzeć płytę główną, zdjąć osłony itp. wypalony pin prawdopodobnie świadczy o próbie ładowania baterii i nie wróży dobrze.
 • Level 25  
  Witam,

  Pytałem bo pisałeś że miałeś podobny przypadek i miałem wrażenie że pomogła wymiana płytki i taśmy
  Miałem nadzieję że może w czasie topienia coś zwarło, ale faktycznie uszkodzenie jest na dole a bateria na górze. Więc jeśli zwarcie jest na górze to kolejną płytkę i taśmę tez może odparować. Czyli wypalenie to raczej skutek nie przyczyna?
  Choć może zwarło w czasie zalania, odparowało ścieżki przy próbie ładowania. A teraz nie działa bo nie ma jak naładować.

  Płytę główną przeglądałem i choć zalanie miało miejsce pewnie z rok temu nie widać jakiś ognisk korozji. Jedyne widoczne dla mnie uszkodzenie to właśnie to złącze i taśma. Ekrany zdejmowałem, pod nimi też jest czysto, choć w lupę się jeszcze nie zaopatrzyłem.

  A co było u Ciebie uszkodzone w telefonie o którym pisałeś w tym temacie?
 • Level 25  
  czyszczenie ultradźwiękami? były jakieś łatwo dostrzegalne ślady korozji?
  wystarczy samo wykąpanie w izopropanolu? Nie ma tam jakiś głośniczków czy czegoś co nie wolno moczyć? Kiedyś pamiętam miałem problem z jedna płytką na której znajdował się mikrofon któremu izopropanol zaszkodził

  teraz tak patrze że otwierałem ekran znajdujący się na płycie głównej po prawej stronie.
  Ten po lewej chyba jest jakoś inaczej mocowany - nie wiem czy nie lutowany
 • Computers FAQ editor
  Oczywiście mikrofon do wymiany idzie po myciu lub zalaniu. Pytanie czy chcesz naprawiać do uzytku czy na odzysk danych? jak nie ma śladów korozji to nie ma co myć, jak pamiętam pod BGA był klej więc tam się woda by nie dostała. Złącze podświetlenia na LCD mogło też ucierpieć.
 • Level 25  
  Naprawiać do użytku.
  Z tym że mikrofon chyba jest na dolnej płytce, choć może są dwa i na głównej płycie tez jest - na schemacie jest bodaj na płycie głównej po "wewnętrznej" stronie.
  Dolną płytkę podmienię a nie będę zamieniał złącza taśmy bo takie lutowanie to nie dla mnie :)
  Jeśli piszesz że jeśli nie widać korozji to nie ma sensu płukać to chyba nie będę tego robił. Telefon kąpał się w misce klozetowej zatem niemal czysta woda bieżąca :D

  Przejrzę jeszcze raz wszystkie złącza. Zainwestuję w taśmę i dolną płytkę i zobaczę co się stanie jeśli jest szansa że ruszy.
 • Level 25  
  Mam jeszcze jedno pytanie: jak w domowych warunkach zdjąć te ekrany/osłony?
  Zainwestowałem w lupkę x20 i okazuje się że pod blaszkami może ukrywać się jakieś paskudztwo.
  Płukanie bez zdjęcia osłon ma sens?
 • Level 25  
  W domowych warunkach da się to wylutować? Bez hot'a.
  Oczywiście nie mam myjki ultradźwiękowej.
 • Level 25  
  Jakąkolwiek to mam :)

  Wiekowa stacja WELLER ale ze standardowym grotem stożkowym więc ciężko grzać lutowane po długości ekrany
  Pewnie by się przydał jakiś ET M
  Nieco wprawy w lutowaniu mam, ale za lutowanie elementów w telefonie to bym się chyba nie wziął.

  dodatkowe pytanie:
  czy telefon uruchomi się bez podpiętej baterii jedynie na zasilaczu sieciowym?