Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei P9 LIte - Telefon po zalaniu, nie ładuje baterii

Duxiat 09 Sty 2019 01:24 255 11
  • #1 09 Sty 2019 01:24
    Duxiat
    Poziom 3  

Witam drogich użytkowników,

sprawa przedstawia się następująco posiadam problem z ww. telefon, a dokładnie telefon po zalaniu delikatnym przestał reagować. Nie miałem jak się za niego zabrać, więc leżał w suchym miejscu, a kasetka na karty wyjęta. Po kilku dniach postanowiłem go włączyć, włączył się zaczął nawet działać, ale nie ładował się. Pokazywał, że ładuje jednak nie ładował baterii. Jej poziom był stały niezależnie od czasu., jednak urządzenie myślało "że ładuje" i pokazał "Niska temperatura baterii" i oto koniec. Następnie telefon przestał się włączać, a zaczęła mrygać czerwona dioda. Z mojej wiedzy to objaw krytycznego rozładowania, a ładowanie jak można się domyślić nie przynosiło skutków. Dalsza analiza polegała na otwarciu urządzenia, w środku sucho (jakieś dwie kropelki z boku) - miernik w dłoń napięcie na baterii 3,32 V. W mojej opinia trochę już kiepska perspektywa, ale do odratowania. Ładowarkę podłączyłem, a na pinach baterii napięcie jak było bez zmian, jak by telefon nie podawał lub jak by gdzieś była przerwa na jakimś bezpieczniku SMD .

Moje pytania, jako laika sztuki GSM.
    Czy istnieje tam jakieś zabezpieczenie "zwarcia" na baterii? lub jej czujnikach, które by mogło uniemożliwić podanie napięcia ładowania?
    Czy jest szansa, ze to wina samej baterii i jej wymiana zakończy proces?
    Czy Koledzy z forum mają pomysły na przywrócenie do życia telefonu?

0 11
  • #2 09 Sty 2019 07:59
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Wymiana baterii nic nie da, bateria ma zabezpieczenie ale w drugą stronę. Ma zabezpieczenie przed zwarciem i odcina zasilanie, ale u ciebie jest napięcie więc nie ma problemu. Ostatnio robiłem właśnie p9 lite po zalaniu. Sprawdź płytkę usb i flexa i ich złącza. Pościągaj shieldy z płyty i szukaj korozji.

0
  • #4 09 Sty 2019 19:07
    Duxiat
    Poziom 3  

Dziękuję obu Panom za wypowiedź,

chciałbym nadmienić telefon leżał ile mógł z w suchym miejscu z wyjętymi wszystkimi możliwymi slotami etc. bez ingeryncyjnymi w obudowę. Kolejno, telefon się włączył zwyczajnie. Normalnie ekran "ładowana baterii" bez włączonego systemu. Potem wejście do systemu.

Jednak idąc za radami kolegów, postanowiłem znowu wyczyścić styki, taśmy tym razem innym alkoholem. Po czyszczeniu dalej to samo w telefonie dioda czerwona miga. Napięcie na baterii 3,17V natomiast na stykach do taśmy baterii pojawiło się napięcie 4,2V - napięcie ładujące. Jednak po podpięciu baterii ono znika.

Nachodzi mała konkluzja, czy możę bateria powoduje zwarcie - woda gdzieś w środku celi, ewentualnie w module? Bądź bateria jest jednak winowajcą. Druga opcja po podłączeniu obciążenia spada napięcie.

Zaznaczam telefon leżał długo w suchym i ciepłym (ale nie grzejniki etc), wyciągnięte sloty i karty, czyszczona płyta w miarę możliwości (plastiki zdjęte),

0
  • #5 09 Sty 2019 19:12
    nutergsm
    Moderator - GSM

Napięcie baterii jest zbyt niskie. Należało by ja podładować poza telefonem.
    Mimo wszystko należało by rozebrać telefon i wymyć go w Izopropanolu.

0
  • #6 09 Sty 2019 19:23
    Duxiat
    Poziom 3  

Czyli myślisz, że telefon może mieć problem podnieść baterię z tak niskiego napięcia?

Myłem większość styków, miejsc odkrytych płytek w izopropanolu (o dokładnie tą nazwę miałem na myśli, specjalnie kupiłem dziś w hurtowni motoryzacyjnej obok domu).

0
  • #7 09 Sty 2019 19:42
    nutergsm
    Moderator - GSM

Bateria z tak niskim napięciem nie podładuje się w telefonie.

0
  • #8 09 Sty 2019 19:50
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

To nic że leżał w suchym miejscu. Żadnego zwarcia w celach nie ma bo jak by się woda dostała to by było wielkie bum i nie było by napięcia na pewno. Większość osłon RF na płycie się ściąga, zajrzyj pod nie i umyj w razie potrzeby. Obejrzyj płytkę USB w moim przypadku wypalony był pin w złączu. Jak masz uszkodzony układ ładowania albo linie zasilania z usb uszkodzoną to nie będzie ładowania i napięcie nie wzrośnie. Może być też tak że faktycznie z tak niskiego napięcia nie będzie ładowania. Na początek podładuj baterie w zewnętrznej ładowarce i sprawdź w ogóle czy tel. się włączy.

Ogólnie szukaj oznak korozji bo na 99% ona jest winna!

0
  • #9 09 Sty 2019 20:11
    Duxiat
    Poziom 3  

W owym momęcie ładuje się bateria zewnętrznie niskim napięciem około 3,8 v.

tak jak mówię, plastiki były zdjęte każdy ślad po kamieniu, utlenieniu na styku płytce został wyczyszczony ( jaki widziałem) + płytki były wyczyszczone na całej powierzchni. Na baterii powoli napięcie wzrasta. Zobaczymy co się stanie jak się naładuje. Nigdy nie naprawiałem telefonow, dlatego proszę o wyrozumiałość. W porównaniu do tego z czym mam styczność wszystko się wydaje pomniejszone w dużej skali.

Dziękuje za chęci i do usłyszenia!

0
  • #10 09 Sty 2019 21:07
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ
  • #11 09 Sty 2019 21:23
    Duxiat
    Poziom 3  

Troszkę mnie zbiles z tropu, wcześniej mówiłeś by mimo to spróbować naładować baterie. Odniosłem wrażenie, że będzie to swego punkt milowy, który wskaże na winnowajce lub potoczy dalej w kierunku rozwiązania problemu.

Mam możliwość naładowania takiej baterii, robię to ostrożnie. Chcę uniknąć zwarć, czy za dużego prądu dlatego wydłużam w czasie tą operacje.

Jeżeli faktycznie, problem przerośnie moje umiejętności, po żegnam się z telefonem. Tak dane są bezpieczne na karcie pamięci, nie to było tematem.

0
  • #12 09 Sty 2019 22:10
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ