Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena LTE dookólna do TPLink Archer mr200

EdonUTD 09 Jan 2019 12:54 1227 8
 • #1
  EdonUTD
  Level 8  
  Cześć, potrzebuję kupić antenę do routera TPLink Archer MR200. Musi być koniecznie dookólna (w sensie, nie kierunkowa) i odporna na działanie czynników zewnętrznych (mocny wiatr, deszcz) - antena będzie montowana na statku. Przydałoby się też żeby jak najlepiej wzmacniała sygnał, ponieważ jak to na statku - do brzegowych nadajników jest najczęściej spora odległość.

  Cena nie jest mocno istotna, choć wiadomo że im taniej, tym lepiej.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  EdonUTD
  Level 8  
  Trochę zagłębiłem się w temat i dodam jeszcze, że posiadam router w wersji V1. Oznacza to, że jego tylne anteny to anteny LTE (a nie Wi-Fi) i można je odkręcić - i właśnie w ich miejsce chcę wpiąć osobną antenę i pociągnąć ją kablem (około 5m) do góry na szczyt statkowej nadbudówki i tam ją zainstalować.

  Nadal jednak nie wiem jaki model wybrać, aby był ok, więc prosiłbym o pomoc.
 • #3
  matek451
  Network and Internet specialist
  Do LTE używa się dwóch anten bo działa w MIMO2x2 , ogólnie trudno o anteny dookólne z sensownym zyskiem np. https://www.dipol.com.pl/antena_trans-data_gsm-dcs-umts-wlan_dz6_A741006.htm , tanie nie są a zysk nie powala, 5m kabla najlepiej dobrej jakości o niskiej tłumienności , złącza N(m) na nim i SMA od razu do routera.
 • #4
  EdonUTD
  Level 8  
  Cena nie jest wysoka, bo to idzie na koszt armatora, więc te niecałe 50 euro za antenę to są w tym przypadku "grosze".

  Czyli musiałbym kupić 2 takie anteny? I umieścić je obok siebie? Dobrze kombinuję ?

  I ta antena co podałeś odbierze LTE? W opisie nic nie widzę na ten temat.
 • #5
  matek451
  Network and Internet specialist
  Antenę kupuje się pod konkretne pasmo a nie technologię, ta pracuje na 800-900MHz i 1700-2500MHz czyli w typowych pasmach z których korzystają europejscy operatorzy. Zasięg na 800-900MHz dużo większy niż na wyższych pasmach. W Europie LTE dziala na LTE800. LTE900, LTE1800, LTE2100 i LTE2600.
 • #6
  EdonUTD
  Level 8  
  Okej, w takim razie ta kwestia jest jasna.

  To jeszcze prosiłbym o informację - mam kupić dwie takie anteny? I jak wtedy je umiejscowić? Słyszałem coś, że kierunkowe umiejscawiamy jedną w pionie, a drugą w poziomie. A jak tutaj to wygląda?

  I czy faktycznie będzie jakiś zysk z tej inwestycji? Obecnie mam wkręconą jakąś malutką antenkę którą gdzieś znalazłem i w sumie aż tak tragicznie nie jest - czasami jesteśmy kilka kilometrów od brzegu, nadajnik na pewno jest gdzieś głębiej na lądzie a sygnał jakoś łapie. Zdaję sobie sprawę, że to dość niecodzienne pytanie, bo pewnie mało kto kupuje anteny LTE na statki, większość jedzie z satelity. Ale my krążymy na stałej trasie po Europie i internet LTE wychodzi nas dużo taniej i działa sporo szybciej.
 • #7
  matek451
  Network and Internet specialist
  Powiem szczerze że nie korzystałem z takich anten do MIMO2x2. Te anteny maja raczej polaryzację kołową więc ustawienie pionowe w pewnej odległości wynikającej z długości fali na 800MHz bo ta jest największa i wynosi 37,5 cm. A co do tej magnetycznej, malutkiej to przenosi pobór sygnału na zewnątrz i nic więcej. Kluczowy jest kabel i jego długość. Te patyki na magnes mają cieniutkie kabelki RG174 o ogromnej tłumienności, na 600-900MHz wynosi ona 1dB/m przy 1800-2100MHz rośnie do około 2dB/m a na 2600MHz już 3dB/m. 5m takiego kabelka to na LTE800/900 strata 5dBi sygnału, na LTE1800/2100 już 10dBi a na LTE2600 tłumi aż 15dBi sygnału. Dlatego do tej anteny z linka należy zastosować kabel o niskiej tłumienności https://www.dipol.com.pl/konektor_wtyk_n_-_wtyk_sma_na_przewodzie_rf-5_5m_E83291.htm Kabel taki ze złączami na LTE800/900 tłumi około 1,5-2dBi , na LTE1800/2100 około 2,5dBi a na LTE2600 około 3dBi. Na morzu zasięg jest dużo większy niż na lądzie, brak przeszkód ale jednocześnie stacje bazowe nie nadaja w obszar gdzie brak klientów. Stąd lepszaa jest antena dookólna.
 • #8
  EdonUTD
  Level 8  
  No tak, to że dookólna to wiem, bo cały czas jesteśmy w ruchu, raz jest sygnał z lewego brzegu, raz z prawego, innym razem z przodu / tyłu. Więc kierunkowa odpada.

  Dzięki za pomoc i informację o kablu.
 • #9
  EdonUTD
  Level 8  
  Cześć, anteny już kupione i zamontowane. Względem poprzedniej małej antenki, poprawa sygnału jest bardziej, niż zauważalna - na naszej stałej trasie odbieramy teraz sygnał z wyraźnie dalszej odległości niż do tej pory, więc inwestycja była warta kombinowania i pieniędzy.

  Chciałem tylko zapytać jeszcze czy dobrze je zamontowałem - obecnie anteny są przymocowane na relingu (poręczy) obok siebie w odległości około 1metra. Czy może tak zostać, czy kombinować z innym montażem?