Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobrór alarmu do domu jednorodzinnego i domofonu

dymior 09 Jan 2019 13:44 3489 34
Automation24
  • #1
    dymior
    Level 11  
    Witam wszystkich,

    Żaden ze znalezionych tematów w szukajce mi niestety nie pomógł, ale do rzeczy.

    Planuje przy remoncie domu założyć alarm, system obwodowy kontaktrony, PIR, czujniki czadu, dymu, etc.

    Pierwotnie myślałem o alarmie firmy Ropam, ale ilość czujników mnie przytłoczyła :)

    1. Czy na poddaszu też montować czujniki inercyjne oprócz kontaktronów? Wątpliwości mam z uwagi na wiatr etc, wiadomo, polać dachu bardziej drga i jest podatna na warunki pogodowe.

    2. Jaka centrala? Proszę o pomoc na podstawie tego, że:

    - posiadam w sumie 26 par okien (łącznie z poddaszem i piwnicą) i 3 pary drzwi wejściowych co daje mi 29 kontaktronów (wszędzie by trzeba było?) i taką sama ilość czujników inercyjnych o ile się nie mylę - co daje juz ok 60 lini dla centrali (dobrze rozumuję, jeden czujnik jedna linia?)
    Jakiej firmy tu dobrać kontaktrony, okna pcv, drzwi stalowe (Wikęd)

    - z wstępnych analiz na podstawie instrukcji montażu czujek wyszło mi że potrzebuję 17 sztuk czujek ruchu PIR (myślałem o czujkach dualnych Bosch W12, włącznie z garażem, piwnicą, poddaszem i 2 w korytarzu wejściowym, w łazience na parterze nie, bo za drzwiami od łazienki jest korytarz, tak będzie ok? Czy umiejscowić jednak jedną w łazience? Czy na posesji dawać czujki, np na tarasie przed domem przed drzwimi i oknami?) co daje dodatkowe 17-19 wejść w centrali
    - czujniki czadu (2szt - kotłownia i pomieszczenie z kominkiem) i 2 dymu (kuchnia (obok pomieszczenia z kominkiem), kotłownia) 2 zalania (kotłownia i piwnica w okolicach głównego zaworu wody z licznikiem)

    - chciał bym centralą sterować bramą i oświetleniem co najmniej w 2 strefach, jedna w ogrodzie po otwarciu bramy, druga w domu) co daje 3 wyjścia z centrali
    - 2 strefy, piwnica z garażem na jednej, dom na drugiej
    - chciał bym otrzymywać powiadomienia SMS o naruszonej strefie i móc sterować np oświetleniem i bramą z poziomu app w telefonie.


    O Satelu naczytałem się różnych opinii, wiadomo że statystyka to jedno bo pewnie ilość sprzedanych produktów = więcej usterek a co za tym idzie więcej złych opinii, ale o Ropam słyszałem dobre, w zasadzie same dobre, ale, taka OptimaGSM niestety ma max 40 wejść przewodowych (z wstępnych wyliczeń wyszło mi ok 80 linii od czujników, czy poprawnie?).

    Nie zależy mi na ABAX bądź innych bezprzewodowych opcjach gdyż wykonywany jest remont generalny i nowe peszle oraz przewody są kładzione w całym domu.

    Dodatkowe pytanie mam o zasilanie tak "rozbudowanej" centrali alarmowej, czy wystarczy S B10, bez wyłącznika róźnicowo-prądowego i przewody 3x1,5mm2?

    Dodatkowe pytanie mam o system videodomofonu, czy mozecie Państwo polecić jakiś który po ok 10 sekundach nie odebrania rozmowy na monitorze przekieruje do aplikacji w telefonie lub sam zadzwoni na telefon zdefiniowany wcześniej?
    Wymagania to klawiatura w stacji bramowej i ekran 7" (otwieranie furtki i bramy z klawiatury jak np rodzina przyjeżdża w odwiedziny czy np podlać kwiaty pod nieobecność, wygodniejsze niż RFID bo można komuś podać kod ad-hoc i zmienić w każdej chwili) no i najlepiej taki który nie zrujnuje budżetu.
    Patrzyłem na Vidos duo ale nie jestem przekonany co do funkcji, no i cena, z modułem gsm prawie 3k PLN.

    Z góry dziękuję za każdą rzeczową radę.

    Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

    ............................................................................
    Ogłoszenie

    Przeczytaj również:
    System alarmowy do domku jednorodzinnego (w tym o systemach obwodowych) Zbiór tematów
    Jak wykonać/przygotować okablowanie pod system alarmowy - poradnik
    Wyjścia (programowalne i nie tylko) central alarmowych
    Jak działają wyjścia alarmowe centrali
    Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik
    Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik


    Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


    Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń


    Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne
  • Automation24
  • #2
    kamyczek
    Level 38  
    Z polskich produktów zaproponuje np Satela integrę . Roamp montowałem u kolegi działa 3 lata bez zarzutu . Pamiętaj że do takiego systemu trzeba dobry zasilacz i akumulator żeby urządzenie pracowało przynajmniej 48h na akumulatorze . Poza tym nie musisz na każdym oknie mieć kontraktor i czujkę do zbicia szkła . System trzeba zabezpieczyć w sposób przemyślany . Czujnik rozbicia szkła nie zawsze działa na szyby z folią AW.
  • #3
    dymior
    Level 11  
    Niestety nie napisał Pan jakie doświadczenia z satelem :)

    Zamieszczam planowane przeze mnie rozmieszczenie czujników ruchu, wibracyjnych/inercyjnych i kontaktronów na rysunkach poniżej.
    Bardzo bym prosił o weryfikację.
    W piwnicy w oknach są poziome kraty, pewnie ktoś mniejszej postury by się przecisnął.
    Zależy mi na tym żeby np włączyć w nocy strefę zamkniętego domu, okna co najwyżej uchylone (parter, kontaktrony na dole ramy okiennej)
    Natomiast nie wiem jak to na poddaszu rozwiązać gdyż okna połaciowe są obrotowe wokół środka okna.

    Dobrór alarmu do domu jednorodzinnego i domofonu
    Dobrór alarmu do domu jednorodzinnego i domofonu
    Dobrór alarmu do domu jednorodzinnego i domofonu













    Jeszcze mam pytanie, gdybym np wybrał Satela, zapewne w grę wchodzi Integra128 lub 128WRL, co lepiej? Zakładam że do funkcjonalności z aplikacją trzeba moduł ethm-1 plus (czy ethm-1 nie wystarczy, ten starszy? lub ethm-2?)
    Dodam że centrala będzie zaszyta w piwnicy i nie wiem czy modułu (opcjonalnego) do GSM nie było by lepiej wynieść na poddasze.

    Co do videodomofonu, wyczytałem że Kenwei ma taką funkcjonalność dzwonienia na telefon w połączeniu z alarmem Ropam (chyba NEO), ktoś ma doświadczenia?
  • #4
    kamyczek
    Level 38  
    Centralę lepiej wsadzić w najtrudniejszym do sforsowania miejscu poza tym wybrał bym jakieś pomieszczenie na parterze spiżarka itp. Byle suche i bez okien i z małą ilością wizyt osób trzecich . Poza tym oszczędzisz nieco na przewodach jak wybierzesz parter . Na parterze brak ci czujki ruchu na oknie po lewej od drzwi tarasowych i na moje oko na klatce . W piwnicy zazwyczaj zabezpiecza się ciąg korytarzowy i pomieszczenia z czymś wartościowym . Tam też lepiej wsadzić czujki IR i zrezygnować z kontraktronów i stłuczeniówek . Na parterze też możesz zrezygnować z kontraktronów na oknach ,które nię będziesz pozostawiał otwarte . W trybie obwodowym pozostawiasz wszystko włączone poza sypialnią i drogą do toalety , chyba że masz psa lub kota który może łazić wszędzie po domu . Poza tym brakuje ci przycisku przeciw napadowego . Ja bym zrobił dwa przy wejściu i w sypialni plus radiówkę . Do tego dwa sygnalizatory zewnętrze plus jeden wewnętrzny . 2 manipulatory przy drzwiach i w sypialni . Podkopu nikt nie będzie robił to nie bank więc ten w piwnicy na środku jest zbędny .
  • Helpful post
    #5
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    dymior wrote:
    1. Czy na poddaszu też montować czujniki inercyjne oprócz kontaktronów? Wątpliwości mam z uwagi na wiatr etc, wiadomo, polać dachu bardziej drga i jest podatna na warunki pogodowe.

    Montowałem czujki inercyjne na oknach dachowych. Czujka reaguje raczej na "impulsywne " drgania jakie może wywołać gradobicie. Zjawisko to nie występuje zbyt często ale na wszelki wypadek warto tak skonfigurować system aby można było te czujki w razie "W" łatwo pominąć przy uzbrajaniu/ rozbroić pozostawiając resztę systemu na czuwaniu.

    dymior wrote:
    posiadam w sumie 26 par okien (łącznie z poddaszem i piwnicą) i 3 pary drzwi wejściowych co daje mi 29 kontaktronów
    dymior wrote:
    co daje juz ok 60 lini dla centrali (dobrze rozumuję, jeden czujnik jedna linia?)


    Tak najlepiej, jedna czujka jedna linia, ale jest coś takiego na rynku jak satel VD-1 czyli inercja z wbudowanym kontaktronem. Czujka po tej samej linii ( oczywiście bez możliwości rozróżnienia) wysyła informacje zarówno o naruszeniu wbudowanego w nią czujnika kontaktronowego jak i czujnika inercyjnego. Trzeba zastanowić się oczywiście czy potrzebne będzie nam rozróżnienie czy alarm został wywołany otwarciem czy wstrząsem i przymierzając do okna sprawdzić czy da się ją zainstalować w sposób zapewniający ich właściwe działanie i ewentualnie ( nie każdy musi być tym przecież zainteresowany :) ) estetyczny.

    dymior wrote:
    Dodatkowe pytanie mam o zasilanie tak "rozbudowanej" centrali alarmowej, czy wystarczy S B10, bez wyłącznika róźnicowo-prądowego i przewody 3x1,5mm2?

    Tak " rozbudowana centrala to max kilka A przy 12 V czyli kilkadziesiąt W co porównywalne jest z paroma metrami taśmy LED :)
    Tu należy raczej martwić się o tz bilans prądowy samej centrali. i pomyśleć o dodatkowym zasilaczu a co za tym idzie i akumulatorze oraz o sensownym podziale obciążeń pomiędzy zasilaczem centrali a dodatkowym uwzględniając wydajność owych zasilaczy jak i wielkość akumulatorów do nich podłączonych.

    kamyczek wrote:
    Centralę lepiej wsadzić w najtrudniejszym do sforsowania miejscu poza tym wybrał bym jakieś pomieszczenie na parterze spiżarka itp. Byle suche i bez okien i z małą ilością wizyt osób trzecich


    Zgadza się ale też należy uwzględnić zasięg sieci GSM o ile wybierzemy centralę z wbudowanym modułem komunikacji GSM lub w przypadku modułu dodatkowego uwzględnić jego lokalizację i okablowanie. Jest jeszcze coś takiego jak nadajnik firmy ochroniarskiej, który do przesyłu informacji nie musi wykorzystywać sieci komórkowych.
    Jeżeli ma to być Integra 128WRL to sugeruję owszem całą centralę zainstalować na poddaszu a resztę systemu ( dodatkowy/ dodakowe zasilacze moduły linii w piwnicy) Pomiędzy centralą a modułami w piwnicy jak rzuci kolega 2 kable 8 żyłowe + zasilanie 3X1,5 to starczy praktycznie na każdą opcję.

    kamyczek wrote:
    W piwnicy zazwyczaj zabezpiecza się ciąg korytarzowy i pomieszczenia z czymś wartościowym . Tam też lepiej wsadzić czujki IR i zrezygnować z kontraktronów i stłuczeniówek


    Po pierwsze to autor pisze o czujkach inercyjnych a kolega po raz któryś z rzędu o czujkach stłuczeniowych. Inny sposób montażu, inna budowa, inna zasada działania.
    Po drugie to nie słyszałem o takiej zasadzie zabezpieczania piwnicy o której kolega pisze. To jakieś opracowanie autorskie?

    Nie patrzyłem na rozmieszczenie czujek itp.

    Dwa pytania na początek:
    1. Budżet ( max)
    2. Czy kolega będzie to sam robił, czy zamierza komuś zlecić.
  • Automation24
  • Helpful post
    #6
    dariusz.bembenek
    Stationary Alarms specialist
    kamyczek wrote:
    Na parterze też możesz zrezygnować z kontraktronów na oknach ,które nię będziesz pozostawiał otwarte

    Niech kolega autor nie rezygnuje z żadnego rozwiązania, które podnosi bezpieczeństwo i daje dodatkowe możliwości. Jeżeli już rezygnować, to tylko z pełną świadomością tego, z czego się rezygnuje.
    dymior wrote:
    Integra128 lub 128WRL, co lepiej?

    Zbyt ogólne pytanie, za mało danych. W turbo skrócie:
    Nie WRL - bardziej wydajny zasilacz, dwie magistrale ekspanderów, więcej wejść i wyjść na "dzień dobry"
    WRL - wbudowany GSM, ale i tak dzisiaj można dorzucić zewnętrzny GSM, słaby zasilacz

    dymior wrote:
    Zakładam że do funkcjonalności z aplikacją trzeba moduł ethm-1 plus (czy ethm-1 nie wystarczy, ten starszy? lub ethm-2?)

    Do aplikacji mobilnej Integra Control trzeba jedno z poniższych (opcja minimum):
    - archiwalny ethm-1 (brak serwera satel, więc konieczność robienia przekierowania portów na routerze, brak push)
    - obecny ethm-1 plus (serwer satel, brak konieczności robienia przekierowania portów, "dowolny" operator internetu, powiadomienia push)
    - int-gsm - moduł GSM, czyli powiadamiania (na dzisiaj tylko SMS, ale prawodpodobnie będzie rozbudowa o CLIP), moduł oprócz tego co robi.. robi jeszcze możliwość współpracy z aplikacją mobilną, tylko, że wtedy dzisiej się to na koszt karty SIM
    ETHM-2 z oczywistych powodów się nie nadaje.
  • #7
    dymior
    Level 11  
    suworow wrote:
    Dwa pytania na początek:
    1. Budżet ( max)
    2. Czy kolega będzie to sam robił, czy zamierza komuś zlecić.


    ad1 - Budget jest płynny, oczywiście jak każdy chciał bym zaoszczędzić na czym się da, ale nie kosztem bezpieczeństwa i spokojnego snu.
    Tu bardzo bym prosił o wskazanie dobrych rozwiązań, w sensie tanich i dobrych, czyli odpowiednich cena/ jakość i wskazanie jakie polecacie czujki np PIR (w pomieszczeniu z kominkiem np, obecnie zwierząt nie ma, ale nie wykluczamy kota czy psa, system planuje na do przodu wiec może z takim założeniem)

    ad2 - Jeżeli chodzi o okablowanie, na pewno sam, jeżeli chodzi o podłączenie czujek, pewnie też sam, co tu się oszukiwać, kasy za dużo nie ma.
    Jednym z powodów że będę to też sam robił jest to (nawiązując do ad1) będę część systemu rozwijał w trakcie, czyli nie wszystko na raz, na początek na pewno wszystkie czujniki na parterze i piwnicy w ochronie obwodowej ("kontaktrony" i ewentualnie czujniki inercyjne, na pewno instalacja do nich)

    Jakie czujniki inercyjne możecie państwo polecić?

    Do salonu i do kuchni z uwagi na wyjścia tarasowe myślałem o "Navy" (dualna czujka ruchu i zbicia szyby) w reszcie pomieszczeń nie gdyż są to otwarte przestrzenie względem siebie w większości więc powinny łapać stłuczenia np z korytarza czy holu (ewentualnie na piętrze dołożę jedną i w piwnicy jedną przy drzwiach)

    Jeżeli chodzi o czujki inercyjne to planowałem jak Pan wskazał własnie VD-1 od Satela, ale bez wykorzystania opcji magnetycznej, ale w sumie nie jest to zła opcja. (jakie inne czujki są godne polecenia?)

    Centrala wyląduje w piwnicy z uwagi na fakt że będzie tam całe centrum multimedialne, NAS, monitoring, alarm, UPSyetc, wszystko zamkniete w szafie rack a dodatkowo ta piwnica będzie zabezpieczona drzwiami stalowymi z opcją ryglowania wewnątrz w razie Napadu i potrzeby ucieczki "gdzieś"

    kamyczek wrote:
    Na parterze brak ci czujki ruchu na oknie po lewej od drzwi tarasowych i na moje oko na klatce . W piwnicy zazwyczaj zabezpiecza się ciąg korytarzowy i pomieszczenia z czymś wartościowym


    Mógł by pan rozwinąć tę kwestię? na parterzy na klatce jest czujka która wyłapie intruza, na piętrze druga, po wejściu z pokoi do korytarza i ze schodów na piętro, tak samo w piwnicy, czujka która wykryje ruch.
    Tak, w moim planie jest czujka obok pomieszczenia salonowego które pan wskazał, to jadalnia, tylko zapomniałem nanieść, czujke planowałem w tym narożniku gdzie znajduje się to właśnie duże okno tarasowe.
  • #8
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    dymior wrote:
    ad1 - Budget jest płynny
    OK ale dyskusja musi mieć jakieś podstawy. Proszę podać chociażby docelowy.

    dymior wrote:
    Jakie czujniki inercyjne możecie państwo polecić?
    -Impaq

    dymior wrote:
    Do salonu i do kuchni z uwagi na wyjścia tarasowe myślałem o "Navy" (dualna czujka ruchu i zbicia szyby)

    Regulacja czujek zbicia wymaga przyrządu do ich kalibracji, doświadczenia a i tak potem może się okazać że zmiana wystroju pomieszczenia wszystko zniweczy. Poza tym wybrana czujka to bardzo podstawowy model...
    dymior wrote:
    Centrala wyląduje w piwnicy z uwagi na fakt że będzie tam całe centrum multimedialne, NAS, monitoring, alarm, UPSyetc, wszystko zamkniete w szafie rack a dodatkowo ta piwnica będzie zabezpieczona drzwiami stalowymi z opcją ryglowania wewnątrz w razie Napadu i potrzeby ucieczki "gdzieś"

    Bardzo fajnie tylko czy będzie tam odpowiedni zasięg GSM? Centrala ma zazwyczaj pod tym względem spore wymagania. Ewentualnie trzeba zastanowić się nad wyniesieniem samej anteny lub modułem GSM dodatkowym ( no ale znowu będzie poza bunkrem ;) )
  • #9
    dymior
    Level 11  
    suworow wrote:
    OK ale dyskusja musi mieć jakieś podstawy. Proszę podać chociażby docelowy.


    Myślę że na "start" to ok 2K PLN (centrala, kontaktrony), przewody i peszle mam kupione i już rozkładam.

    suworow wrote:
    Bardzo fajnie tylko czy będzie tam odpowiedni zasięg GSM? Centrala ma zazwyczaj pod tym względem spore wymagania. Ewentualnie trzeba zastanowić się nad wyniesieniem samej anteny lub modułem GSM dodatkowym ( no ale znowu będzie poza bunkrem ;) )


    Dla tego zastanawiam się nad modelem Integra128 + wyniesiony na poddasze do ukrytego miejsca moduł GSM (poza połączeniem internetowym)
  • #10
    michualex

    Level 24  
    kamyczek wrote:
    Pamiętaj że do takiego systemu trzeba dobry zasilacz i akumulator żeby urządzenie pracowało przynajmniej 48h na akumulatorze .


    Dlaczego przynajmniej?
  • #11
    no__name
    Level 15  
    Jeżeli chodzi o zabezpieczenie okien możesz dać IMPAQ PLUS TEXEcom - kontaktron + wibracyjna w jednej czujce. Odpowiednio je łącząc masz 1 czujkę na okno (bez rozróżnienia kontaktron/wibracja) co obniży koszt urządzeń przy zachowaniu przyzwoitości technicznej.
    Przy takich założeniach jakie podałeś zobacz też centralę GENEVO PRIMA64 - masz możliwość obsłużenia 64 wejść, apkę na iPhona i Androidy, sterowanie wyjść, logikę itp. Do tego te nowe klawiaturki wyglądają bardzo fajnie, a sama obsługa systemu to poezja :) Ropam też podobno spoko, ale osobiście nie robiłem. A co do satela, nie dotykam. Nie po tym z czym się męczyłem, zresztą nie ja jeden. Może uporali się z problemami, ale nie mam zamiaru być znowu królikiem doświadczalnym.
  • #12
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    no__name wrote:
    Jeżeli chodzi o zabezpieczenie okien możesz dać IMPAQ PLUS TEXEcom - kontaktron + wibracyjna w jednej czujce. Odpowiednio je łącząc masz 1 czujkę na okno (bez rozróżnienia kontaktron/wibracja) co obniży koszt urządzeń przy zachowaniu przyzwoitości technicznej.


    Dokładnie IMPAQMC https://ivolta.pl/premier-impaqmc-czujka-udarowa-impaq-z-kontaktronem-biala-/1899/produkt/ IMPAQ PLUS to sama czujka inercyjna ( wibracyjna)
    Ale oczywiście jak najbardziej tak.

    no__name wrote:
    Przy takich założeniach jakie podałeś zobacz też centralę GENEVO PRIMA64 - masz możliwość obsłużenia 64 wejść, apkę na iPhona i Androidy, sterowanie wyjść, logikę itp


    Tyle że w tym wypadku wracamy do kwestii zasięgu GSM ( wbudowany moduł na płycie centrali tak jak w WRL) Druga sprawa to bardzo krótka ławka modułów dodatkowych. Trzecia to dość ograniczona ilość wyjść.
    To tyle negatywów. Czekam na pozytywy.
  • #13
    no__name
    Level 15  
    Zasięg komórkowy zawsze można dać antenę na kablu. Zresztą zwykły modem też często ląduje przy centrali.
    Ilość wyjść OP napisał: "chciał bym centralą sterować bramą i oświetleniem co najmniej w 2 strefach, jedna w ogrodzie po otwarciu bramy, druga w domu) co daje 3 wyjścia z centrali" a PRIMA daje maks 16 z ekspanderem.
    Co do modułów: wejścia, PGM-y, podcentrala (jeszcze nie montowałem) i bramka bezprzewodowa - na "typówki" dla mnie wystarcza.
    A z pozytywów stabilny GSM (podstawa!!!), łatwa obsługa, niezły serwis techniczny i przyjemnie się to programuje. Spróbowałem kiedyś (ze 3 lata temu) i nie zawiodłem się więc polecam. Nie twierdzę że to najlepszy system na świecie bo takiego chyba nie ma, sam zgłaszałem pewne uwagi i niektóre z czasem uwzględnili - to na duży plus. Pewne rzeczy bardziej mi się podobają np w jablotronie ale to inna bajka.
  • #14
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    no__name wrote:
    Zasięg komórkowy zawsze można dać antenę na kablu

    I dla porządku warto o tym napisać, szczególnie w świetle ostatniej wypowiedzi autora tematu:
    dymior wrote:
    Dla tego zastanawiam się nad modelem Integra128 + wyniesiony na poddasze do ukrytego miejsca moduł GSM (poza połączeniem internetowym)


    no__name wrote:
    Ilość wyjść OP napisał: "chciał bym centralą sterować bramą i oświetleniem co najmniej w 2 strefach, jedna w ogrodzie po otwarciu bramy, druga w domu) co daje 3 wyjścia z centrali" a PRIMA daje maks 16 z ekspanderem.

    OK, jak najbardziej, ale propozycja padła a co za tym moja odpowiedź w kontekście proponowanej integry 128 która daje znacznie większe możliwości. Autor pisze o i owszem o 3 sterowaniach, ale to nie wszystko, bo przecież sygnalizatory zajmą 2/3 wyjścia tyle samo minimum nadajnik firmy ochroniarskiej. Zostaje jeszcze powiedzmy 8, ale sam wiesz że apetyt rośnie w miarę jedzenia i pojawiają się nowe pomysły, a niczym szczególnym jest np dodatkowo sterowanie furtką, bramą garażową, reset routera, wyłączenie grupy obwodów elektrycznych, rozdzielenie oświetlenia na mniejsze grupy, sterowanie np rejestratorem i okazuje się, że z czegoś trzeba rezygnować....
    Nie zmienia to faktu, że genevo to dość ciekawa alternatywa dla central satela i warto o niej porozmawiać. Szczególnie że pewnie wypełnia lukę na rynku pomiędzy tanią a dającą sporo mniejsze możliwości perfectą, a niestety więcej mogącą a droższą integrą.
    Gdyby kolega chciał napisać coś więcej o tych centralach, to jak najbardziej zapraszam.
  • #15
    no__name
    Level 15  
    Tyle że integra 128 ze zwykłym manipulatorem i modułem GSM to ok 1700 brutto w detalu, a gdzie kasa na obudowę, akumulator, czujki i sygnalizatory? W tym wariancie budżet startowy powinien być co najmniej 1000 wyższy, nie mówiąc już o "lepszych" manipulatorach. Absolutnie nie neguje możliwości integry, ale po prostu od momentu kiedy dotarło do mnie że nie każdy potrzebuje 'integry' moi klienci są jakby bardziej zadowoleni :) Do mniejszych systemów jakoś mi przypasowała PRIMA (ale głownie 64 mniejszych już prawie nie kupuję) a jak Klient ma możliwości i wymaga to proponuję "jablo". I jedne i drugie to dla mnie systemy typu "powiesić i zapomnieć" bo nic z nimi się nie dzieje no chyba że akurat ja jestem jakimś szczęściarzem :) A co na główny plus to łatwość obsługi w GENEVO bankomat w JABLO "choinka" - 5 minut szkolenia i klient zadowolony.
  • #16
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    no__name wrote:
    Tyle że integra 128 ze zwykłym manipulatorem i modułem GSM to ok 1700 brutto w detalu,

    Jak najbardziej słuszna uwaga. Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem innej centrali.
    Popularna perfecta obsługuje zbyt mało linii. To co zdaje się przemawiać na korzyść centrali prima to wyjścia logiczne, tak przydatne przy sterowaniach, a których nie ma perfecta. Miałem nadzieję że kolega nam trochę przybliży funkcjonalności tej centrali....
  • #17
    dymior
    Level 11  
    suworow wrote:
    Tyle że integra 128 ze zwykłym manipulatorem i modułem GSM to ok 1700 brutto w detalu



    Hmm, coś chyba nie do końca, z tego co sie orientowałem to (wg znanego wszystkim portalu aukcyjnego na "A"):
    - Integra 128 - 540zł
    - manipulator INT-KLCD ~ 350zł

    I to nowe, z FV, chyba ze miejsce zakupu to powinien być np sklep typu napad itp, ale rtam ceny rzeczywiście takie ze komplet to 1500zł
  • #18
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kolega pisał o cenach katalogowych.....
    Ale mam prośbę nie brnijmy w to bo nie o tym temat, a dyskusje o cenach nie kończą się najlepiej.
    Niewątpliwie przy budżecie jaki kolega nam przedstawił, warto poszukać czegoś tańszego dlatego liczyłem że ktoś napisze coś więcej o Primie tak by kolega ( ale przecież nie tylko kolega) mógł się zorientować czy dana funkcjonalność mu wystarczy.
    Co do ilości linii. To przy pełnej obwodówce ( np kontaktrony+ czujki inercyjne) warto zastanowić się nad tym czy w każdym pomieszczeniu potrzebne nam będą czujki PIR. W systemach obwodowych stosuje się je często pułapkowo w newralgicznych punktach.
  • #19
    dymior
    Level 11  
    suworow wrote:
    Co do ilości linii. To przy pełnej obwodówce ( np kontaktrony+ czujki inercyjne) warto zastanowić się nad tym czy w każdym pomieszczeniu potrzebne nam będą czujki PIR. W systemach obwodowych stosuje się je często pułapkowo w newralgicznych punktach.


    Czy patrząc na schemat, mogli byście Państwo wskazać, które ewentualnie czujniki zostawić jako "pułapki" albo gdzie je zastosować, likwidując inne?
  • #20
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    dymior wrote:
    Czy patrząc na schemat, mogli byście Państwo wskazać, które ewentualnie czujniki zostawić jako "pułapki" albo gdzie je zastosować, likwidując inne?

    A wyjaśni kolega co to za czujki na zewnątrz z tyłu budynku i co zostało oznaczone kolorem brązowym między innymi pomiędzy kuchnią a jadalnią po prawej stronie od drzwi wejściowych czy w części okna w salonie?
  • #21
    Genevo

    Level 11  
    Czuję się trochę "przywołany do tablicy", w związku z czym chciałbym w kilku zdaniach opisać cechy techniczne i funkcjonalność centrali PRiMA64 z punktu widzenia autora wątku:

    Centrala posiada 8 wejść dozorowych na płycie, z możliwością rozbudowy do 64 linii z użyciem ekspanderów wejść (z zasilaczem lub bez), oraz elementów bezprzewodowych (868MHz, dwukierunkowa transmisja). Umożliwia podział systemu na 4 niezależne strefy/podsystemy, w każdej można zdefiniować tzw "czuwanie domowe" czyli częściowe uzbrojenie z pominięciem wskazanych przy konfiguracji linii. Do tego można definiować strefy zawierające linie wspólne, definiując rodzaj współzależności dla każdego wejścia osobno.
    Centrala posiada wbudowany komunikator GSM/GPRS, oferując możliwość powiadamiania osobistego (maks. 8 numerów - powiadamianie SMS zawierające szczegóły zdarzenia, oraz powiadamianie audio), zdalnego sterowania (aplikacje Android i iOS, oraz SMS z dowolnego telefonu), monitoring (obecnie nadajnik pozwala bezpośrednio przesyłać zdarzenia na większość systemów stacji monitoringu w Polsce przez Audio,SMS i GPRS) oraz zdalne programowanie (GPRS bezpośrednio lub przez chmurę przy zmiennym IP).
    Oprócz funkcji typowo alarmowych, centrala PRiMA umożliwia realizowanie sterowania urządzeniami "nie alarmowymi". Za pomocą programowalnych wyjść typu "Sterowane", oraz z użyciem dostępnych funkcji logicznych (AND, OR z użyciem innych wyjść centrali), można realizować "złożone" sterowanie zależne np od Timerów lub pobudzanie przez czujki). Istnieje możliwość zdefiniowania "selektywnego" włączania wyjść - wskazując strefy oraz linie "pobudzające" dla każdego z wyjść z osobna. W ten sposób można za pomocą centrali sterować np. bramą, roletami czy oświetleniem, jak również np elektrozaworem odcinającym dopływ wody przy wykryciu zalania stosowną czujką. Do wykorzystania dostępnych jest maks. 16 wyjść - na płycie 2 wyjścia wysokoprądowe i 4 wyjścia "PGM" (otwarty kolektor 100mA), w rozszerzeniach 2 przekaźniki (EXT-Z8PS-R) oraz 8 wyjść "PGM" (OC, 100mA). Wygodę sterowania z użyciem manipulatorów zapewnia graficzne menu HomeControl, gdzie instalator może skonfigurować maks. 24 przyciski funkcyjne (6 ekranów sterowania, 4 przyciski na każdym ekranie), wybierając ikonkę sterowania oraz opis wyświetlany na ekranie):
    Dobrór alarmu do domu jednorodzinnego i domofonu
    Sterowanie takie może też być realizowane w aplikacji PRiMAgo! oraz przez SMS-y.
    Co oczywiste, naszym Instalatorom zapewniamy pełne wsparcie techniczne przez telefon, mail czy niedawno uruchomioną grupę Facebook.

    Michał Konarski
  • #22
    dymior
    Level 11  
    suworow wrote:
    A wyjaśni kolega co to za czujki na zewnątrz z tyłu budynku i co zostało oznaczone kolorem brązowym między innymi pomiędzy kuchnią a jadalnią po prawej stronie od drzwi wejściowych czy w części okna w salonie?



    Tak, to są roznice pomiędzy stanem z przed remontu a stanem obecnym, te oznaczenia to były ściany do wyburzenia (otwory do przebicia etc)
    Te czujki o które pan pyta są na tarasie, od strony tego tarasu jest ogród o długości od domu 50m i szerokości poza obrys domu po 10m, dla tego tak umieściłem czujki, zeby było od razu wiadomo czy ktoś się kręci po tarasie.
    Chciał bym je również podłączyć do zapalania światła na tarasie.
  • Helpful post
    #23
    fred4u
    Level 26  
    Patrząc na rysunki: zrezygnowałbym na pewno z czujki nad biurkiem Salon parter.
    Czujki ruchu Bosch OK - mają strefę podejścia więc w trudnych miejscach (wiatrołap, sypialnia nad drzwiami) dadzą radę. Chociaż w sypialni raczej dałbym czujkę ruchu w sąsiedni narożnik (lewy-dolny róg domu na rysunku).
    Natomiast nie są to duale (tylko PIR).
    Kontaktrony + wstrząsówki można podłączyć do wspólnego wejścia - zaproponowane Impaq'i będą OK.
    Na schematach brakuje innych elementów (manipulatory, sygnalizatory, centrala) ale zakładam że masz to w głowie. Samo rozłożenie czujek wygląda rozsądnie, widać że zadanie domowe odrobione :)
  • #24
    dymior
    Level 11  
    fred4u wrote:
    Na schematach brakuje innych elementów (manipulatory, sygnalizatory, centrala) ale zakładam że masz to w głowie. Samo rozłożenie czujek wygląda rozsądnie, widać że zadanie domowe odrobione :)


    Dziękuję na opinię, umieściłem ten czujnik tam w salonie nad biurkiem z uwagi na drugie okno, ale może rzeczywiście to już za dużo.

    Co do Manipulatora to planuję jeden wiadomo, przy wejściu, dugi, strefowy w piwnicy.
    W piwnicy w "PanicRoom" chcę zamontować jeszcze przycisk napadowy, drugi taki w salonie (ewentualnie jadalni)i jeszcze jeden w sypialni na poddaszu.
    Centrala jak wspomniałem, wcześniej, będzie w piwnicy, lokal po lewej u góry, patrząc na rysunek (tam jest okno, ale nad tym oknem będzie przebiegał taras i dodatkowo tam są kraty, ciężko było by tam sforsować)
    Co do sygnalizatorów, to na elewacji będzie jeden, od strony drogi tak bardziej w narożniku, zeby wszyscy widzieli, dodatkowo 2 w domu, na poddaszu w korytarzu i na parterze nad drzwiami wejściowymi (zastanawiam się czy nie dać też w jadalni (lub salonie, w widocznym miejscu z miejsc gdzie się najczęściej przebywa)
  • #25
    no__name
    Level 15  
    Przepraszam, że dopiero teraz, ale u Nas walka trwa...
    Nie jestem w stanie opisać całej funkcjonalności bo korzystam pewnie tylko z niewielkiej części tego co mozna zrobić. Z fajnych rzeczy które robiłem ostatnio to menu sterowania na klawiszach - rolety i bramę garażową (można ustawić ikonki i opisy klawiszy). Przydałoby się jeszcze żeby móc pokazywać na wyświetlaczu bieżący stan bramy (np z krańcówki), tego nie udało mi się zrobić.
    Potwierdzam jest logika And, Or i timery więc można wykombinować rzeczy typu włączanie światła z czujki ruchu w określonych porach itp. Poza tym sensowne powiadomienie gdzie z smsów od razu wynika co jest grane. W miarę fajna czytelna aplikacja chociaż na Androida mogłyby nie przychodzić SMSy z ciągami znaków. Podobno robią już wersję działającą przez chmurę jak w Iphone. Bezprzewodówkę montowałem może dwa razy, wolę kabelki ale tam gdzie dałem to wszystko ładnie śmiga. Czujki nie są przesadnie czułe ale zmulone też nie są, w menu ładnie pokazuje % zasięgu i baterii. Z "bajerów" ostatnio łączyłem się po raz pierwszy z centralą zdalnie przez chmurę żeby dopisać numer do powiadamiaia i poszło od strzała (chociaż musiałem zadzwonić zapytac się jak to uruchomić bo w instrukcji nie znalazłem). Nie wiem co jeszcze miałbym napisać, pytaj kolego jakby co jak będę wiedział to pomogę.
  • #26
    dymior
    Level 11  
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Przyszła do mnie właśnie przesyłka z Integra 128 Plus (z uwagi na większą pamięć, bardziej przyszłościowa) i biorę się pomału za zabawę.


    Mam jeszcze jedno pytanie, chcę zamiast głównego ręcznego zaworu wody (tego w budynku) założyć elektrozawór, by móc ręcznie odcinać wodę w razie "W".
    Doradzcie też, taki zawór z cewką na 230v czy np 12v? NC czy NO? (Według mnie NO zeby w przypadku braku zasilania mieć wodę, ale taki zawór np 12v zawsze można na krótko podłączyć żeby wodę otworzyć, z 230v to już słabo.

    Czy możecie polecić jakiś bezawaryjny model? Producenta? (Danfos, Burkert? może coś innego)

    Pozdrawiam
  • #27
    dymior
    Level 11  
    Kurcze, nikt nic?

    Ja natomiast mam dodatkowe pytanie.
    W całym domu pranowane jest sterowanie oświetlenia na przekaźnikach bistabilnych i 2 przewodowej instalacji prowadzonej do łączników tzw "dzwonkowych"

    Tu mam pytanie apropo satela, jak to sensownie ogarnąć aby z centrali np poprzez Int-O albo Int-ORS podawać sygnał takiego kliknięcia przycisku na przekaźnik bistabilny?
    Myślałem o INT-O i dodatkowym przekaźniku 12/230v już w puszce przy zastosowaniu do-puszkowych przekaźników np Zamel, wtedy z centrali do puszki przeciągam w peszlu (instalacja w peszlach) np 2x05mm2 linkę.

    Może ktoś kojarzy rozwiązanie które ma np możliwość dodatkowego sterowania niskoprądowego dla takich przekaźników? Jakiś producent, model?
  • #28
    jaromaro5
    Level 8  
    A nie montujesz w rozdzielni elektrycznej przekaźnika bistabilnego na każdy obwód z oświetleniem ? Wtedy do opraw oświetleniowych 1,5mm2 a do włączników osobny przewód tylko do wysterowania przekaźnika ( o mniejszym przekroju), który można prowadzić od włącznika do włącznika. Okablowanie do sterowania z centrali można wtedy poprowadzić w jedno miejsce, czyli do rozdzielni w której będą przekaźniki bistabilne na szynę DIN bądź też zainstalować moduł int- ors w tejże rozdzielni
  • Helpful post
    #29
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

    dymior wrote:
    Doradzcie też, taki zawór z cewką na 230v czy np 12v? NC czy NO? (Według mnie NO zeby w przypadku braku zasilania mieć wodę, ale taki zawór np 12v zawsze można na krótko podłączyć żeby wodę otworzyć, z 230v to już słabo.


    Żadne podłączanie na krótko, tylko: Przed zaworem trójnik, za zaworem trójnik i równolegle z elektrozaworem zwykły zawór kulowy do obejścia.
    Co do zaworu, normalny NC (otwierany po podaniu napięcia na cewkę). Odnośnie zasilania cewki to chyba lepsze jest 230V AC z uwagi na to, że nie obciąża akumulatora centrali w przypadku braku zasilania AC.

    Pozdrawiam.
  • #30
    dymior
    Level 11  
    jaromaro5 wrote:
    A nie montujesz w rozdzielni elektrycznej przekaźnika bistabilnego na każdy obwód z oświetleniem


    Taką opcję też rozważałem, ale doszedłem do tego że albo zrobię osobna pod-rozdzielnicę tylko do oświetlenia w piwnicy w centralnym punkcie i do niej doprowadzę sterowanie z centrali alarmowej albo właśnie w gniazdkach. W tej chwili to nie ma większego znaczenia bo instalacje będą dopiero prowadzone, na razie jest planowanie i chcę przygotować się na ewentualności.
    Mam rozdzielnicę na 96 modułów w której nie zmieści się tyle przekaźników bistabilnych (jest pełna w 80%, 8 RCD etc zajmuje dużo miejsca, dodatkowo analizator sieci podłączony po modbus do instalacji, do analizatory przekładniki prądowe, niestety to dużo miejsca zajmuje (uprzedzając spostrzeżenia, tak, żałuję że nie kupiłem o jedna listwę 24mod więcej, teraz jest 4x24 a mogło być 5x24)

    Tak więc na pewno znajdzie się w piwnicy, w centralnym miejscu dla wszystkich lokalizacji domowych, skrzynka z zasilaniem wideofonu, i zasilaniem oświetlenia ogrodu właśnie na przekaźnikach bistabilnych i bistabilnych czasowych sterowanych również przez czujnik zmierzchu, (wszystko na TH35) aby jak jest jasno niepotrzebnie nie świecić, i to oczywiście podłączone z otwieraniem bramy i czujnikami ruchu na zewnątrz budynku.

    Chyba że zrezygnować ze sterowania np światłem, bramą, etc z centrali alarmowej i użyć gotowych rozwiązań które można zintegrować z centralą Integra.

    Generalnie w funkcjonalności ma to służyć do gaszenia i zapalania światła w domu np pod nieobecność (wakacje itp) i np kładąc się spać, klikając jeden przycisk, wyłączyć światło w całym domu, strefie, poza ledowym podświetleniem komunikacji działającej na czujniki ruchu (dojście np do toalety, itp)

    bhtom wrote:
    Żadne podłączanie na krótko, tylko: Przed zaworem trójnik, za zaworem trójnik i równolegle z elektrozaworem zwykły zawór kulowy do obejścia.
    Co do zaworu, normalny NC (otwierany po podaniu napięcia na cewkę). Odnośnie zasilania cewki to chyba lepsze jest 230V AC z uwagi na to, że nie obciąża akumulatora centrali w przypadku braku zasilania AC.



    Dziękuję! O trójniku i obejściu zupełnie nie pomyślałem, a przecież to najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie!

    Może Pan polecić producenta dobrych, sprawdzonych elektrozaworów?