Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Za małe zabezpieczenie przedlicznikowe?

09 Sty 2019 14:17 2160 28
  • Poziom 3  
    Dzień dobry
    Nabyłem nieruchomość, więc przepisywałem umowę z PGE na swoje nazwisko. Pominę, że w PGE kilkukrotnie nie potrafili przepisać właściwych danych, ale chyba pomylili się jeszcze w czymś...
    Poprzedni właściciel miał moc umowną/przyłączeniowa 10kW (mam wgląd w tę umowę) z zabezpieczeniem przedlicznikowym 25A. Licznik 3-fazowy. Umowę chciałem przepisać na siebie bez żadnym zmian.
    Teraz dowiaduję się z faktury (i faktycznie tak jest na nowej umowie), że nagle mam 14kW z takim samym 25A przed licznikiem. Czy to jest w ogóle możliwe? Czy przy poborze powyżej 10kw (chociażby przepływowy podgrzewacz - przy niby obecnych 14kW planowałbym 12kW) nie będzie wywalało tego bezpiecznika?
    Dodam, że zgłosiłem te wątpliwości, na co dostałem pismo, że oczywiście jest 14kW (nie wiem skąd bo nie składałem wniosku o przyrost mocy) na zabezpieczeniu przedlicznikowym 25A.
    Jaki powinien być bezpiecznik przed licznikiem przy 14kW?
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Dzięki za tabelkę. Czyli wygląda, że wszystko powinno być ok...Ciekawi mnie tylko dlaczego poprzedniemu właścicielowi na 10kW wpakowali przed licznikiem 25A
    Czyli cudowne rozmnożenie kW (z 10 na 14) przynosi mi korzyści - zamiast planowanego ogrzewacza 9kW wstawię 12kW :)
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Kiedyś było inaczej.
    Obecnie operatorzy sieci, w tym PGE, przyjmują na dom jednorodzinny czy mieszkanie moc przyłączeniową 14kW. 14kW więc zabezpieczenie 25A. Jakby z automatu.
    I odwrotnie masz zabezpieczenie, po poprzedniku, 25A to moc przyłączeniowa 14kW.
    Zabezpieczenie przedlicznikowe jest traktowane jako swoisty limitor mocy.
    Jeżeli wystąpisz o obniżenie mocy przyłączeniowej to będziesz musiał zmienić zabezpieczenie gł.
  • Poziom 39  
    toonomasu napisał:
    na zabezpieczeniu przedlicznikowym 25A.
    Jaki powinien być bezpiecznik przed licznikiem przy 14kW?
    O co ta wojna ?
    Proszę sobie policzyć jaki naprawdę jest przydział mocy przy bezpieczniku 25A. 3 x5,75kW = 17,25kW
    toonomasu napisał:
    Dzięki za tabelkę. Czyli wygląda, że wszystko powinno być ok...Ciekawi mnie tylko dlaczego poprzedniemu właścicielowi na 10kW wpakowali przed licznikiem 25A
    Po co koledze ta wiedza ?
  • Poziom 38  
    toonomasu napisał:
    Teraz dowiaduję się z faktury (i faktycznie tak jest na nowej umowie), że nagle mam 14kW z takim samym 25A przed licznikiem. Czy to jest w ogóle możliwe?

Możliwe, znam przypadek gdzie na umowie jest coś innego a w tablicy 32A... to było tak, przyjechał monter... Jasiu zrób tak żeby mi nie wyłączało cylkularki bo mam silnik 10kW dobra Stasiu zrobimy żeby było dobrze ;) teraz to zabezpieczenie zaczęło szwankować więc trzeba wymienić na nowe... O nie, nie tego to nie wolno ruszać bo to będzie problem.

jozgo napisał:
    Jakby z automatu.

Nikt nie może narzucić ile kW chcesz kupić, znam przypadki gdzie nowy dom był na zabezpieczeniu 6A.
  • Poziom 33  
    mawerix123 napisał:
    Nikt nie może narzucić ile kW chcesz kupić,

Nic takiego nie napisałem.
    Autor podpisał umowę w której moc była określona.
    O automacie napisałem, że skoro zostaje zabezpieczenie 25A to moc przyłączeniową określono na 14kW. Zgodnie z tabelka zamieszczoną powyżej.
    Napisałem też:
    jozgo napisał:
    Jeżeli wystąpisz o obniżenie mocy przyłączeniowej to będziesz musiał zmienić zabezpieczenie gł.

Pozatym często mylone są pojęcia: moc przyłączeniowa, moc zamówiona, moc umowna....
  • Poziom 34  
    Na gospodarstwo mam 15kW i C32 więc co kraj to obyczaj...
  • Poziom 3  
    Dzięki za wszystkie merytoryczne posty. Już wiem, że przy zabezpieczeniu 25A mogę podłączyć podgrzewacz przepływowy 12kW i nic nie powinno się stać (wiem, i tak to będzie podłączał elektryk).
    Odnośnie zapotrzebowania na kW to przepisując licznik na siebie (posiadam nagranie rozmowy tel) prosiłem o nie dokonywanie żadnych zmian w stosunku do tego co miał poprzedni właściciel. Tyle, że on miał 10kW a mi w umowie napisali 14kW, jednak nic nie dopłacałem. Stąd moje zdziwienie. Jozgo już wyjaśnił dlaczego tak się stało.
    Jeszcze raz dzięki, pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Czy te wartości zabezpieczeń w tabelce nie sa za małe wg mocy, na przy przydziale 13kW nie ma szans aby silnik 11kW w kompresorze wystartował na zabezpieczeniu 20A, z tego co wiem to i C25 potrafi "wyrzucić" przy przełączeniu Y/D
  • Poziom 33  
    vcc napisał:
    Czy te wartości zabezpieczeń w tabelce nie sa za małe

To dotyczy mieszkań i domów jednorodzinnych.
    Rzadko w mieszkaniach są kompresory i to 11kW.
  • Poziom 3  
    Witam ponownie
    Jakiś czas temu skorzystałem w tym wątku z Waszej wiedzy odnośnie zabezpieczenia przedlicznikowego. Dowiedziałem się wówczas, że jest prawidłowe (25A dla mocy 14kW). Dzięki za pomoc.
    Umówiłem się więc z elektrykiem aby spojrzał na instalację i przygotował kosztorys na wykonanie zasilania 3-fazowego (nie jest rozprowadzone w lokalu). Cały czas dążę do podłączenia przepływowego podgrzewacza 12kW. Elektryk obejrzał instalację i zwrócił uwagę na zabezpieczenie zalicznikowe (które z niezrozumiałych dla mnie powodów znajduje się w lokalu - zdjęcie), na którym to zabezpieczeniu mam 16A. Zasugerował abym wymienił tez na na 25A jak przed licznikiem. Dla mnie jako laika to jest dziwne, bo jaki to miałoby mieć sens? Chyba powinno być jakieś stopniowanie...

Za małe zabezpieczenie przedlicznikowe?20190217_1..737.jpg Download (775.14 kB)
    Za małe zabezpieczenie przedlicznikowe?20190217_1..37a.jpg Download (277.47 kB)

Teraz mam pytania, wyjaśnijcie mi proszę:
    1. Czy chcąc podłączyć 12kW ogrzewacza wystarczą te bezpieczniki zalicznikowe 16A? Czy to się tak liczy, że byłoby podłączone po 4 kW na każda fazę? Jeśli tak to wliczając dodatkowe źródła poboru mocy to te 16A będzie chyba za mało.
    2. Czy lepiej wymienić te bezpieczniki na 20A?
    3. Czy skrzynka tego zabezpieczenia zalicznikowego (znajdująca się w lokalu) musi być zaplombowana? Czyja to jest własność. Moja czy ZE?
  • Poziom 23  
    1. Nie wystarczą. Do ogrzewacza należy wykonać nowy obwód z osobnym zabezpieczeniem, co będzie się wiązało zapewne z wymianą rozdzielnicy na większą (przy okazji będzie można naprawić kilka innych błędów, jak choćby 3-fazowy RCD zabezpieczający obwody 1-fazowe).
    2. Nie można wymieniać zabezpieczenia na większe bez przeglądu instalacji i pomiarów.
    Czy to jest na pewno zabezpieczenie zalicznikowe? A może tylko zabezpieczenie kontrolek znajdujących się po jego prawej stronie? Po jego wyłączeniu nie ma prądu w całym domu czy tylko gasną kontrolki?
    Sens tego zabezpieczenia jest niewielki (chyba, że to zabezpieczenie kontrolek) - raczej należałoby je wymienić na rozłącznik izolacyjny, ale żeby to zrobić trzeba się upewnić co to jest i co zabezpiecza (może konieczna będzie wymiana przewodów pomiędzy rozdzielnicami).
    3. Co jest w umowie? Gdzie jest granica własności?
    P.S. Jeden z ograniczników przepięć wygląda, jakby wymagał wymiany.
  • Poziom 3  
    Dzięki mar_uda za podpowiedzi.
    Ad.2 Wyłączając ta potrójną wajchę, wyłączone zostaje całe zasilanie.
    Ad.3 Za kilka dni będę mógł zajrzeć do dokumentów to sprawdzę czy jest coś o granicy własności.
    Na te błędy o których piszesz elektryk nawet nie zwrócił uwagi. Chyba będę musiał poszukać innego...
  • Poziom 17  
    toonomasu napisał:
    ały czas dążę do podłączenia przepływowego podgrzewacza 12kW. Elektryk obejrzał instalację i zwrócił uwagę na zabezpieczenie zalicznikowe (które z niezrozumiałych dla mnie powodów znajduje się w lokalu

Jeżeli masz klucze do złącza licznikowego to spr. czy jest tam zabezpieczenie przed i za licznikowe jak również spr. wartości --- jak już napisałeś przed jest 25A a czy coś jest za czy tylko to co pokazałeś na fotce ??
    Troszkę mało tych zabezpieczeń - znaczy się obwodów.
    Jak będziesz remontował instalację to pomyśl nad "rozbiciem" tej instalacji na większą ilość obwodów (kuchnia, łazienka, pokoje, oświetlenie) no chyba, że masz tak mało gniazdek, że to spełnia swoje zadanie.
  • Poziom 43  
    toonomasu napisał:
    Czy skrzynka tego zabezpieczenia zalicznikowego (znajdująca się w lokalu) musi być zaplombowana? Czyja to jest własność. Moja czy ZE?
    Chyba sama nazwa "zalicznikowe" (patrząc od strony dostawcy energii), wyjaśnia że skrzynka nie musi być plombowana bo energia jest naliczana przez licznik.
    toonomasu napisał:
    Umówiłem się więc z elektrykiem aby spojrzał na instalację... Zasugerował abym wymienił też na 25A jak przed licznikiem
    Sugeruję abyś wymienił elektryka dopóki nie jest za późno :)
  • Poziom 17  
    vodiczka napisał:
    Chyba sama nazwa "zalicznikowe" (patrząc od strony dostawcy energii), wyjaśnia że skrzynka nie musi być plombowana bo energia jest naliczana przez licznik.

W Tauronie (rejon Dolnośląski) z TL oba zabezpieczenia są plombowane - przedlicznikowe (RBK) i za licznikowe ES (ogranicznik mocy) -- a właściwie to obudowa ESa. Czili ja Ci "wywali" w RBK to wzywasz pogotowie lub na infolinii zgłoszenie i opłata za zerwanie oplombowania
  • Poziom 43  
    dasilvaart napisał:
    W Tauronie (rejon Dolnośląski) z TL oba zabezpieczenia są plombowane
    Bo mają takie "widzimisię" czy jest to uzasadnione merytorycznie? Nie pamiętam by w Łodzi było plombowanie obu zabezpieczeń, również w czasach gdy energetyka nie była podzielona a kopalni Bełchatów nie było na mapie.
  • Poziom 42  
    To nie jest żadne widzimisię, tylko normalne od zawsze postępowania.
    Jedno zabezpieczenie jest przed pomiarem, więc normalnym jest blokowanie dostępu do nieopomiarowanego prądu, zaś drugie jest wprawdzie za licznikiem, ale jest ogranicznikiem mocy i plombowane jest dlatego byś nie mógł samowolnie zmienić jego wartości na większą.
  • Poziom 43  
    kkas12 napisał:
    zaś drugie jest wprawdzie za licznikiem, ale jest ogranicznikiem mocy i plombowane jest dlatego byś nie mógł samowolnie zmienić
    Z tego co wiem, ogranicznikiem mocy jest zabezpieczenie przedlicznikowe (zabezpieczenie te ma chronić daną instalację odbiorczą przed skutkami przetężeń, a wartość zabezpieczenia dobrana jest do wartości mocy przyłączeniowej) ale nie jestem elektrykiem i mogę się mylić a mimo to powtórzę - nigdzie nie spotkałem plomb na zabezpieczeniu zalicznikowym.
    kkas12 napisał:
    plombowane jest dlatego byś nie mógł samowolnie zmienić jego wartości na większą.
    Gdy zmienię to zadziała przedlicznikowe. :cry:

Poniżej masz dyskusję na forum SEP n.t. "plombować czy nie plombować"
    http://www.forumsep.pl/printview.php?t=3638&start=0
  • Poziom 17  
    vodiczka i tu się mylisz.
    W poście powyżej napisałem RBK i ES (w skrócie jako ogranicznik)
    RBK przedlicznikowe, ES za licznikowe
    W RBK wstawiamy NH 00 50A - do wartości ogranicznika 32.
    RBK jest plombowane - nie ma prawa "wywalić" bo jest selekcja.
    Ogranicznik zalicznikowy.
    Teraz wytłumaczenie czemu tak a nie inaczej:
    - Wymiana zabezpieczenia w RBK jest bezpieczna i bez napięciowa.
    - Wymiana ES po rozłączeniu RBK jest bezpieczna i łatwa. Lecz gdy by ES był przedlicznikowy to by na niego napięcie "szło" prosto z szyn i wymiana była by tylko na pełnym wyłączeniu lub w PPN.
    Mam nadzieję, że wytłumaczyłem to w sposób logiczny zrozumiały.
    ES jest plombowany aby domorosły elektryk nie próbował przełączać, podmieniać lub innych kombinacji przy kablach.
  • Poziom 43  
    dasilvaart napisał:
    Mam nadzieję, że wytłumaczyłem to w sposób logiczny zrozumiały.
    Zrozumiałe ale zarówno z mojego doświadczenia jak i z linku który zamieściłem, wynika że nie wszystkie ZE stosowały podwójne plombowanie. Cytuję:
    *Jeżeli jest to zabezpieczenie za licznikiem od strony zasilania to pierwszy raz słyszę że podlegają pod plombowanie. Chyba że nie ma zabezpieczenia przedlicznikowego i to jest pierwszy stopień ochrony wlz i przyłącza.
    *Koledzy jak to by było nudno gdyby w całej Polsce istniał jeden dostawca energii elektrycznej. A tak co kraj to inny obyczaj.
    Na miejscu kolegi wyjaśnił bym sprawę jeszcze raz w rejonie. Może rzeczywiście jakaś pomyłka.

W tym linku jest również wypowiedź naszego kolegi Łukasz-O: ...co ZE to inny obyczaj i inne widzimisię.
    Dyskusja toczyła się w 2008r. więc może od tego czasu zasady plombowania ujednolicono, przynajmniej w nowo wykonywanych instalacjach.
  • Poziom 17  
    Ja mogę napisać tylko z własnego doświadczenia w RE okolic Wrocławia - na ich sieci wykonuję różne takie działania.
    W moim wpisie staram się wyjaśnić czemu stosuje się RBK jako pierwsze a ogranicznik za nim.
    To jeszcze z ciekawostek - w jednym z RE jest wymagane zabezpieczenie kabla jeżeli jest dostawiana TL i jest oddalona od złącza choćby 10 cm.
  • Poziom 43  
    dasilvaart napisał:
    W moim wpisie starał się wyjaśnić czemu stosuje się RBK jako pierwsze a ogranicznik za nim.
    Wyjaśniłeś szczegółowo. Dziękuję. :|
  • Poziom 42  
    Kolego vodiczka, od 2008 roku zmieniło się wiele.
    Trzeba przyznać, że na plus.
    Kiedyś zabezpieczenie limitowało moc. Dziś stosujemy ograniczniki mocy. Jest to niby zabezpieczenie, ale nie posiada ono członu zwarciowego.
    I dlatego przed licznikiem BM np: 40A a za licznikiem ogranicznik 25A.
    Zaś owym plusem takiego rozwiązania jest zapewnienie selektywności zwarciowej.
  • Poziom 3  
    Panowie, pomijając te plomby, czy w moim przypadku przy mocy umownej 14kW i zabezpieczeniu przed licznikiem 25A, zabezpieczenie za licznikiem (to co na zdjęciu) C16 jest prawidłowe by móc wykorzystać cały przydział 14KW? (podgrzewacz 3-fazowy wody 12kW).
    Dzwoniąc do ZE, pierwsze co mi gość powiedział tak samo jak elektryk na oględzinach, że i przed i za licznikiem po 25A. Gdy zapytałem o potrzebę stopniowania przyznał, że w takim razie muszą zmienić przed licznikiem na 32A z za licznikiem na 25A. Niby bez zwiększania przydziału mocy i związanych z tym kosztów. Mam jednak wrażenie, że nie był pewny swoich słów.
    Jak to w końcu jest?
  • Poziom 17  
    toonomasu czy możesz zerknąc dokładnie na zab. przed licznikiem i napisać jakie dokładnie tam jest zabezpieczenie ? -- napisałeś , że 25A ale czy to jest BM czy ES ?
    Jeżeli już będziesz sprawdzał to spisz dokładnie co jest nadrukowane na zabezpieczeniu.
    Jeżeli jest to BM to jaki, jeżeli ES też jaki. Można w sprzyjających warunkach dać 25A za innym 25A - byle stopniowanie się zgadzało.
  • Poziom 42  
    Nie możesz tych plomb pomijać, bo jeśli ZE je zamontowało to mimo iż masz 25A przed licznikiem to 16A za licznikiem dławi ci to za co zapłaciłeś. A w takim wypadku zapomnij u normalnym użytkowaniu instalacji w której zainstalowaniu jest odbiornik o mocy 12kW.

Musisz te sprawę z energetyką wyjaśnić do końca, bo jak dla mnie te 16A to absurd.
  • Poziom 3  
    Dzięki. Postaram się rozeznać (najlepiej zrobię fotki) co dokładnie jest przed licznikiem (teraz wiem tylko, że 25A) Dodatkowo poczekam na opinię ZE, bo po mojej rozmowie facet przekierował to jako zlecenie gdzieś dalej. Poczekam na ich odpowiedź i dam znać. Jeszcze raz dziękuję za chęć pomocy.