Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję elektroniki do dysku: WD10EARS-00581

piotr751 09 Sty 2019 14:31 252 20
  • #3 09 Sty 2019 20:22
    piotr751
    Poziom 3  

Gdzie znajdę numer elektroniki ? Nie znam się na tym kompletnie :(
    Podłączałem dysk do komputera i coś w dysku się przypaliło. Po ponownym podłączeniu do starego komputera dysku nie widać.
    Na dysku mam pliki na których mi zależy stare zdjęcia itp.
    Niestety nie znam się na tym, ale poczytałem w internecie że można wymienić spaloną elektronikę, jeżeli ma się podobny dysk na podmianę.
    Mam znajomego który zajmuje się elektroniką i pomyślałem że może gdybym dokupił odpowiednie oprogramowanie mógłby spróbować mi ten dysk naprawić.
    Wiem że są firmy które zajmują się odzyskiem danych, ale z tego co patrzyłem to koszt wyszedł by około 1000 zł, a to dla mnie dość duży koszt
    Czy jest jakiś prosty sposób żeby jeszcze sprawdzić co może być zepsute w tym dysku ?
    Może jakaś inna rada ?

0
  • #4 09 Sty 2019 20:29
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

Sama wymiana elektroniki przyniesie niewielki efekt. Trzeba jeszcze pamiętać o przelutowaniu ROM.

0
  • #5 09 Sty 2019 20:35
    piotr751
    Poziom 3  

wiem widziałem na YT. Przelutowanie to nie problem, gorzej widzę przeniesienie oprogramowania/pamięci, bo też jest chyba konieczne ?

0
  • #6 09 Sty 2019 20:50
    Łukasz_W

Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

piotr751 napisał:
    wiem widziałem na YT. Przelutowanie to nie problem, gorzej widzę przeniesienie oprogramowania/pamięci, bo też jest chyba konieczne ?

W przypadku uszkodzenia elektroniki zewnętrznej wystarczy przeniesienie układu U12 lub jego zawartości.
    W skrajnych przypadkach uszkodzenia strefy serwisowej lub wgrania adaptatywów po wymianie głowic.
    Numer PCB jest wytrawiony na laminacie. Może wyglądać tak: 2060-771640-003 REV A, i elektroniki o zgodnym numerze powinieneś szukać.
    PCB może być zgodne z dyskiem o innej pojemności lub z innej rodziny danego modelu.

Transile (diody zabezpieczające) zostały sprawdzone i nie posiadają zwarcia?
    1000 zł w przypadku uszkodzenia elektronicznego to lekka przesada, chyba, że uszkodzeniu uległ przedwzmacniacz zespołu głowic.

0
  • #7 10 Sty 2019 03:44
    piotr751
    Poziom 3  

Numer PCB sprawdziłem to: 2060-701640-002 REV A

“Transile (diody zabezpieczające) zostały sprawdzone i nie posiadają zwarcia?”
    Nie wiem jak to sprawdzić ?

Układ U12 to rozumiem że to ten ROM ? Czy coś innego?

Czy jest taka opcja że można tylko przelutować ten ROM i podmienić płytkę? Czy zawsze trzeba jeszcze oprogramowaniem przenieść zawartość ?

0
  • #8 10 Sty 2019 09:43
    Łukasz_W

piotr751 napisał:

I takiej masz szukać.
    piotr751 napisał:
    Nie wiem jak to sprawdzić ?

Multimetrem.
    piotr751 napisał:
    Układ U12 to rozumiem że to ten ROM ? Czy coś innego?

Tak.
    piotr751 napisał:
    Czy jest taka opcja że można tylko przelutować ten ROM i podmienić płytkę? Czy zawsze trzeba jeszcze oprogramowaniem przenieść zawartość ?

Łukasz_W napisał:
    W przypadku uszkodzenia elektroniki zewnętrznej wystarczy przeniesienie układu U12 lub jego zawartości.

0
  • #9 10 Sty 2019 12:59
    piotr751
    Poziom 3  

Wielkie dzięki za pomoc.

jeszcze tylko się upewnię że dobrze zrozumiałem… Jak przelutuję układ U12 to wystarczy i nie muszę już wtedy przenosić jego zawartości oprogramowaniem?

0
  • #10 10 Sty 2019 14:26
    Łukasz_W

piotr751 napisał:
    jeszcze tylko się upewnię że dobrze zrozumiałem… Jak przelutuję układ U12 to wystarczy i nie muszę już wtedy przenosić jego zawartości oprogramowaniem?

A powiedz mi dokąd chcesz przenieść jego oprogramowanie jak już będzie fizycznie na sprawnej płycie?

0
  • #12 11 Sty 2019 08:11
    Dra98
    Poziom 41  

piotr751 napisał:
    czy ta płyta będzie pasować?

Łukasz_W napisał:
    piotr751 napisał:

I takiej masz szukać.

Co więcej można napisać - powinna. W tym dziale nie wolno zamieszczać takich linków.
    Proponuję by znajomy elektronik sprawdził jednak transil i bezpieczniki, może to wystarczy.

0
  • #15 11 Sty 2019 15:10
    dt1

Łukasz_W napisał:
    zdjęcia z obu stron swojej PCB?

A gdzie zdjęcie spodniej strony elektroniki?

0
  • #16 11 Sty 2019 15:12
    laptokowiec
    Poziom 27  

piotr751 napisał:
    ...
    Podłączałem dysk do komputera i coś w dysku się przypaliło. Po ponownym podłączeniu do starego komputera dysku nie widać.
    ...

Widać/czuć spalenie ?
    Czy po podłączeniu silnik dysku startuje ?

0
  • #17 11 Sty 2019 20:30
    piotr751
    Poziom 3  

Po podłączeniu do kompa zaczeło śmierdzieć spalenizną. wyłączyłem kompa wyjąłem dysk. z dysku było czuć spalenizną i to długo. teraz po włożeniu dysku do innego kompa nie widzi go w ogóle.

Dodano po 1 [minuty]:

dt1 napisał:
    Łukasz_W napisał:
    zdjęcia z obu stron swojej PCB?

A gdzie zdjęcie spodniej strony elektroniki?

spodniej ? płytki od strony dysku ?

0
  • #18 11 Sty 2019 21:23
    icosie
    Poziom 32  

Tak, musisz ją delikatnie odkręcić. Tylko przed wyrywaniem upewnij się, że wszystkie śrubki odkręcone.

piotr751 napisał:
    zaczeło śmierdzieć spalenizną
    To zacznij od sprawdzenia transili, może reszta przetrwała.

1
  • #20 12 Sty 2019 02:25
    dt1

piotr751 napisał:
    spodniej ? płytki od strony dysku ?

Tak, dokładnie, druga strona jest bardziej interesująca, bo są na niej elementy. Przy okazji robienia zdjęć zrób dobre powiększenie elektroniki w okolicy gniazda zasilającego.

1