Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silników z DVD-ROMu - BD7902FS

09 Sty 2019 20:11 174 3
  • Uczeń
    Witam. Planuję użyć silnika krokowego z przekładnią oraz silnika BLDC ze starej nagrywarki DVD, i pomyślałem, że dobrze byłoby użyć również sterującego nimi scalaka, mianowicie BD7902FS. Widziałem w internecie jak jakiś Rosjanin odpalał za jego pomocą sam BLDC i sterował jego obrotami, ale niestety nie mogę znaleźć nic na temat tego, co muszę zapodać temu scalakowi by sterować którymkolwiek z silników. Wiem jedynie tyle, że do sterowania BLDC używał potencjometru, więc zapewne zapodawał sygnał analogowy na któryś z pinów scalaka, a kiedyś gdzieś widziałem post na forum, że do sterowania samym krokowcem potrzeba było dwóch sygnałów PWM z pewnym przesunięciem względem siebie podanych na piny SLED IN1 i SLED IN2, gdzie zmianę kierunku obrotów uzyskiwało się poprzez odwrócenie sygnału na jednym z pinów (H zamiast L, L zamiast H). Niestety nie mogę trafić ponownie na ten post, chociaż przegmerałem pół internetu...

Ma ktoś pojęcie, jaki sygnał musiałbym wygenerować dla SLED IN1, SLED IN2 i SPINDLE IN?

Zawsze pozostaje mi opcja z odpaleniem napędu i podejrzenia jakie sygnały są generowane dla poszczególnych pinów na oscyloskopie, ale niestety takowego nie posiadam i musiałbym się zakręcić by móc sprawdzić to u kogoś...

Dodano po 23 [minuty]:

EDIT: Po jeszcze głębszym gmeraniu w rosyjskich forach znalazłem, że SPINDLE IN przyjmuje zwyczajnie sygnał analogowy 0-5V, więc to mam już z głowy. Nadal jednak szukam jak sterować silnikiem krokowym z przekładnią...
  • PCBway
  • PCBway
  • Uczeń
    Jakby chodziło tylko o sterowanie silnikiem przez dedykowany sterownik / shield to nie byłoby tematu :P Jest cała tona dokumenatcji w internecie na ten temat. Problem dotyczy akurat tego scalaka który opisałem w tytule postu, gdyż chciałbym użyć właśnie jego celem zminimalizowania kosztów projektu