Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell 5577 - Windows 10 , następnie windows 7 i linux na jednym dysku

09 Sty 2019 20:18 303 15
  • Poziom 3  
    Czy przy takich operacjach warto coś zmienić w biosie (np zmienic UEFI na legacy itp itd?) . Mam parę opcji więc jeśli warto to czemu nie skorzystać. (Oczywiście secure boot należy wyłączyć)

Moje pytanie rodzi się z takiego dylematu że mogę jedynie wydzielić miejsce z mojego jednego istniejącego dysku.

Jak to zrobić poprawnie tak abym nie żałował.

Póki co na dysku mam partcyje Windowsa z os (około 200 gb GB - 160 wolne) oraz kilka partycji (recovery, dell i coś tam jeszcze).
    Oczywiście chce zostawić te partycje z wiadomych względów.

No ale zamierzam zainstalować Windows 7 a poźniej jeszcze linuxa do tego.
    Teraz tak. Jak wyodrębnić partycje z partycji systemowej?
    Lepiej to zrobić na windowsie czy może w gparted? Muszę na coś zwrócić uwagę?

I generalnie jak już wydziele tę partycje to pasowałoby utworzyć od razu miejsce na linuxa. Pytanie czy będę mógł utworzyć aż tyle partycji?
  • Poziom 3  
    jdubowski napisał:
    Po pierwsze - pytanie czy maszyny wirtualne z Win7 i Linuxem ci nie starczą? Jeśli nie to zacznij instalację od Win7, potem Win 10.

Hmn generalnie to mniej więcej wiem (chyba) czym sa maszyny wirtualne natomiast nie wiem co masz dokładnie na myśli. Możesz rozjaśnić ?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    banof napisał:
    nie wiem co masz dokładnie na myśli. Możesz rozjaśnić ?

Mam na myśli zainstalowanie na Win 10 oprogramowania wirtualizacyjnego - np. VMWare Player i utworzenie w nim dwu maszyn wirtualnych, na jednej zainstalujesz Win 7, na drugiej jakiegoś Linuxa.
  • Poziom 3  
    jdubowski napisał:
    banof napisał:
    nie wiem co masz dokładnie na myśli. Możesz rozjaśnić ?

Mam na myśli zainstalowanie na Win 10 oprogramowania wirtualizacyjnego - np. VMWare Player i utworzenie w nim dwu maszyn wirtualnych, na jednej zainstalujesz Win 7, na drugiej jakiegoś Linuxa.

no dobra ale takie rozwiązanie zawsze kojarzyło mi się z ograniczem mocy i zdolności przerobowych sprzętu ? Czy tak jest rzeczywiście?

Jaka jest różnica procentowo dla takiej maszyny wirtualnej w porównianiu z systemiem na drugim dodatkowym dysku ??
    banof napisał:
    no dobra ale takie rozwiązanie zawsze kojarzyło mi się z ograniczem mocy i zdolności przerobowych sprzętu ?

Jeśli idzie o rozwiązanie które opisuję (czyli na bare-matalu Windows, w nim wirtualizator) to ograniczenia istnieją. Od zastosowania zależy czy będą ci przeszkadzać - jeśli Linux potrzebny ci w celu edukacyjnym a Win 7 tylko w celu uruchomienia jakiegoś starego softu o niewielkich wymaganiach to te ograniczenia nie będą istotne.
    Stąd trzeba najpierw odpowiedzieć sobie o pytanie co do zastosowania.
  • Poziom 37  
    O tak... Jeżeli chcesz korzystać z maszyn wirtualnych, szczególnie kilku jednoczneśnie, musisz mieć mocny sprzęt. Przy Windows 10 co najmniej 8GB RAM a nawet najlepiej więcej. Ja mam 8GB i wirtualizuję 7 to pamięci dla systemu fizycznego na styk starczy, bo zajęcia mam 88%. Trzeba to wszystko sobie skalkulować. Windows 10 64 bity potrzebuje 4GB RAM, 7 32 bity potrzebuje 2GB do konfortowej pracy, więc już w tym momencie dla samej 7 musisz mieć w laptopie 8GB żeby nic nie lagowało, ew. możesz zainstalować program RT7lite i po prostu skroić Windows do minimum z funkcji i usług ktorych nie korzystasz to wtedy siłą rzeczy będzie mniej RAM zjadać.
  • Poziom 3  
    Tak więc panowie czy mogę zainstalować na jednym dysku windows 7 z uefi a następnie linuxa już nie na Uefi - na ufei linux nie ładuje się (jest cały czas logo lubuntu i ładuje się w nieskończoność)
  • Poziom 39  
    banof napisał:
    Tak więc panowie czy mogę zainstalować na jednym dysku windows 7 z uefi a następnie linuxa już nie na Uefi

Nie nie możesz.
    https://blog.os-store.com/pl/when-the-hard-disk-partition-gpt-and-mbr-what-is-the-difference/

Moderowany przez dt1:

Nie jestem pewien, czy Kolega próbował czytać ten bełkot z linku, to jakiś translator, do tego szczególnie wiele w tym temacie nie wnosi. Jaki jest sens wklejania czegoś, co po polsku ciężko zrozumieć?

• Poziom 3  
    jdubowski napisał:
    banof napisał:
    czy mogę zainstalować na jednym dysku windows 7 z uefi a następnie linuxa już nie na Uefi

To UEFI jest u ciebie konieczne?

nie , nie jest konieczne ale wówczas powstaje problem z ewentualną instalacją dodatkową windows 10? czy tak?
    banof napisał:
    jdubowski napisał:
    banof napisał:
    czy mogę zainstalować na jednym dysku windows 7 z uefi a następnie linuxa już nie na Uefi

To UEFI jest u ciebie konieczne?

nie , nie jest konieczne ale wówczas powstaje problem z ewentualną instalacją dodatkową windows 10? czy tak?

Windows 7 i 10 mogą sie klasycznie bootować z BIOSu. Wyłączenie UEFI raczej nie będzie problemem.
  • Poziom 8  
    panowie mam w tym laptopie problem z windowsem 7 który zainstalowałem w trybie uefi tak jak jest windwos 10.
    Czy stąd może wynikać problem tego że nie mogę zainstalować na czystym systemie (win7) orginalnych sterowników prosto od della ?
    Skoro oficjalnie Dell wydaje sterowniki to powinno się dać je zainstalować ? W czym problem?
    Może należałoby jednak zainstalować win 7 w trybie Legacy-Bios a nie Uefi ??
    shac0 napisał:
    Czy stąd może wynikać problem tego że nie mogę zainstalować na czystym systemie (win7) orginalnych sterowników prosto od della ?

A jaki masz komunikat przy instalacji sterowników?

shac0 napisał:
    Skoro oficjalnie Dell wydaje sterowniki to powinno się dać je zainstalować ? W czym problem?

Są do właściwej wersji systemu (32/64 bit)?
  • Poziom 8  
    jdubowski napisał:
    shac0 napisał:

A jaki masz komunikat przy instalacji sterowników?

shac0 napisał:

Są do właściwej wersji systemu (32/64 bit)?

Tak , sterowniki są do systemu win 7 64 bit.
    Komunikat wyskakuje taki:
    Dell 5577 - Windows 10 , następnie windows 7 i linux na jednym dysku
  • Poziom 3  
    Jestem coraz bardziej zawiedziony tym laptopem. Nie mogę zainstalować ani Fedory ani Centosa. Nigdy wcześniej nie miałem takich problemów. A ten bios i ilość opcji a raczej jej brak to jakiś śmiech na sali