Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka i lodówka - wybór prostych sprzetów

pawel-szm 10 Jan 2019 01:31 795 4
Bosch
 • #1
  pawel-szm
  Level 9  
  Bardzo prosiłbym o pomoc wyborze pralki oraz lodówki.
  Mają to być urządzenia w miarę proste bez większych fajerwerków, o ile to możliwe trwałe i spełniające dobrze swoje zadanie.

  Wstępnie przeglądnąłem forum i wybrałem następujące pralki oraz lodówki.

  Pralki - tutaj cena najlepiej w okolicy 1200-1300 zł, da się już kupić z tego, co widzę jeden z polecanych modeli, który ma możliwość rozsądnego serwisu po gwarancji:

  LG F0J5QN3W ok 1300 zł
  LGF2J5QN4W ok 1450 zł
  Bosch WAN2826EPL ok 1550 zł
  Bosch WAE2026EPL ok 1200 zł
  Siemens WM12N06BPL ok 1350 zł
  Samsung WW70J5346MW ok 1200 zł

  Lodówka - od około 180 cm w górę, cenowo ok 1600-1700 zł, wiem, że z lodówkami to teraz loteria... Może, chociaż których z poniższych modeli w miarę by się nadawał? Nie wiem zupełnie, czym się sugerować przy wyborze lodówki z kwestii związanych z ich trwałością

  Samsung RB29FSRNDSA ok 1600 zł
  Samsung RB31FERNCSA ok 1900 zł
  LG GBB59PZRZS ok 1800 zł
  Bosch KGV36KL32 ok 1500 zł

  Z góry dziękuje za pomoc!
 • Bosch
 • #2
  single_malt
  Level 12  
  Dzień dobry.

  Niezależnie od tego, jaki Pan wybierze produkt to nie ma w Polsce czegoś takiego jak rozsądny serwis - nawet, jeśli dokupi się tzw. rozszerzony pakiet serwisowy.
  Kupiłem pralkę Candy w MMarkt w grudniu 2018. Pralka była uszkodzona już w momencie zakupu, ale nie było tego widać podczas instalowania.
  Kupiłem też rozszerzony pakiet serwisowy za prawie 300 PLN.
  Tzw. rozszerzony serwis (dodatkowe 3 lata gwarancji) polega na tym, że firma trzecia o nazwie Quadra-Net jest pośrednikiem pomiędzy serwisem producenta a klientem. Organizacja tego "biznesu" jest beznadziejna - w moim przypadku od wysłania pierwszego maila do chwili obecnej upłynęły prawie cztery dni i nie mam nawet ustalonego terminu wizyty serwisantów. Gdybym nie wykonał dwóch dodatkowych telefonów do Quadra-net to sprawa by w ogóle nie była rozpoczęta, bo na mail ze zgłoszeniem reakcja polega na wysłaniu automatycznej odpowiedzi i poza tym nic się nie dzieje. Dopiero po dwóch telefonach (czas oczekiwania na każde polaczenie z hot-line średnio 25 minut) zostałem poinformowany, że potrzebny jest także numer seryjny urządzenia oraz że Quadra-Net nie ma własnych serwisantów tylko zawiadamia serwis fabryczny.
  Gdy naprawa następuje powyżej 2 lat od zakupu Quadra-net może nawet zlecić ją serwisowi nieautoryzowanemu, czyli dowolnej firmie "Krzak?, która naprawia wszystko. Cała ta pseudo-usługa jest na krawędzi oszustwa.

  Zakup pralki w cenie do 1500 PLN to czysta loteria - dobra jakość to już tylko Miele, ale cena jest już znacznie wyższa. Moja Miele działa już 19 lat i była naprawiana raz (amortyzator). Poprzednia Miele działała 15 lat i jedynie na skutek błędnej diagnozy została wymieniona (kawałek drutu wpadł przez bęben do wnętrza). Nie należy kupować używanej Miele w "serwisie pana Janusza, na gwarancji?, bo w większości są to mocno zużyte maszyny z Niemiec, ale tego zużycia w urządzeniach Miele od zewnątrz nie widać.
 • Bosch
 • Helpful post
  #3
  Hermanowy
  Level 16  
  Przed świętami sam zakupiłem kilka sprzętów, między innymi lodówkę i pralkę. Mam już na koncie kilka sprzętów bo zaopatruję w nie kilka mieszkań. :)

  W ciągu kilku ostatnich lat kupiłem:
  Bosch WAE 20160PL - 8 lat temu.
  Bosch WAE20165PL x2 - 5 lat temu.
  Bosch WOT 20255PL - niecały rok temu.
  Bosch WAE2026EPL - miesiąc temu (jest promocja na 999 zł).

  Wszystkie pralki do tej pory pracują bez problemu i ani jednej awarii. Przy tej ostatniej wahałem się jeszcze nad jakimś LG DD, ale niestety potrzebowałem podblatową, a takich LG już nie robi. Mocno mi to ograniczyło wybór, ale Bosch WAE i tak był w kręgu zainteresowania.


  Lodówka:
  Tu już zakupów mniej:
  Jakiś prosty Electrolux jednoagregatowy 140 cm - ok. 10 lat temu.
  Liebherr CUSL 2811 - ok. 3 lata temu.
  Samsung RB37J501MWW - miesiąc temu.

  Wszystkie sprzęty działają bez problemu do tej pory.
  W grudniu wahałem się między Liebherrem CU 3311 (w tej chwili jest super promo za 1199 zł), ale pochodziłem po sklepach, poczytałem i zdecydowałem się, że zaryzykuje z Samsungiem w pełnym nofroście. Cena prawie 2 razy wyższa, ale na razie jestem zadowolony, a pełny no frost i komora świeżości faktycznie działa. Szczypiorek świeży już miesiąc leży i tylko troszkę usechł. W starym electroluxie po tygodniu był do wywalenia. No i A+++, zawierzyłem etykiecie i wyszło mi, że różnica mi się zwróci po 3 latach.
  Gdyby mnie mocno ograniczała kasa, to na pewno wziąłbym tego Liebherra (chociaż zgodzę się z opiniami zasłyszanymi w sklepach, że plastiki półek są bardzo wrażliwe, raz ktoś nieumiejętnie zdejmował półkę i już jest małe pęknięcie przy haku, poza tym żadnych problemów).
 • #4
  Syntax-Error
  Level 2  
  Od ok. 7 lat używam pralkosuszarki Hotpoint Ariston (do zabudowy), i jak na razie żadnych problemów. W tym samym czasie kupiłem tez lodówkę Liebherr, która również działa jak dotąd bez awarii, aczkolwiek potwierdzam, że przezroczyste plastiki tej firmy są kruche: sam połamałem otwieraną osłonę górnej półki na drzwiach podczas próby wyjęcia. Pękła przy niezbyt mocnym nacisku. Pozostałe plastiki przy półkach (białe) są trwałe.
 • #5
  Felini
  Moderator
  pawel-szm wrote:
  Bosch KGV36KL32

  Miałem duże problemy z lodówką tej marki, wielokrotnie pisałem o tym na forum. Osobiście unikałbym lodówek Bosch.