Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers Ceraclass ZW 24-2 DV KEP 23 - buczenie

Sagan07 10 Jan 2019 07:01 3237 14
 • #1
  Sagan07
  Level 10  
  Mam dziwny problem z nowo zamontowanym (listopad 2018) piecem Junkers Ceraclass. Mianowicie, dość często zdarza się takie oto buczenie :

  https://www.youtube.com/watch?v=sC8xV0zLWhM
  https://www.youtube.com/watch?v=Og3att9utU4

  Buczenie to następuje, gdy piec przerywa cykl grzewczy lub gdy użytkownik włączy i za kilkadziesiąt sekund wyłączy ciepłą wodę. Piec jest zamontowany w mieszkaniu 48 m2. Do pieca mam zamontowany bezprzewodowy regulator temperatury komfortowej. Dodam, że gdy piec grzeje to bardzo często się włącza i wyłącza (co 4-5 minut następuje ponowne włączenie pieca, po około 1 minucie wygasza się i za 4-5 minut znowu uruchamia grzanie i tak w kółko). Idąc za radą jednego z serwisantów zdjąłem głowicę z kaloryfera w pokoju, ale niestety nie pomogło.

  Wcześniej w mieszkaniu zamontowany był piec Junkers ZW 20 KE i działał w zasadzie bez zarzutu, lecz za radą serwisu ze względu na wiek pieca wymieniłem go na nowy.

  Co to może być? Sprawa jest poważna - nie chciałbym wylecieć w powietrze przez nowy piec.
 • #2
  sp3ots
  Level 38  
  Witam !
  Zgłoś pilnie do serwisu.
  Piszę jako użytkownik podobnego kotła ( tańsza wersja ), i w moim Junkersie po trybie grzania C.O. gdy palnik zgaśnie włącza się wentylator na czas zadany w MENU, nie ma regulacji mocy.
  Być może w Twoim kotle wentylator blokuje się mechanicznie lub jest jakiś parametr w Twoim Junkersie którym można regulować moc dmuchawy za nisko ustawiony.
  To są moje domysły, ale warto abyś to sprawdził w INSTRUKCJ.
 • #3
  Sagan07
  Level 10  
  Zgłosiłem sprawę do serwisu i czekam na przyjazd serwisanta (terminy są bardzo długie). Jako użytkownik mogę regulować temperaturę centralnego ogrzewania (lewe pokrętło) i temperaturę ciepłej wody (prawe pokrętło). Niestety żadnych innych ustawień nie ma.
 • Helpful post
  #4
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Taki dźwięk to siłownik zaworu 3D albo elektroniczna pompa stawiam na siłownik...wentylatora w tym modelu brak.
 • #5
  Sagan07
  Level 10  
  Dodam tylko, że ten dźwięk zdarza się raz na jakiś czas (średnio 2 razy na dobę). Czy serwisant będzie miał problem ze zdiagnozowaniem tej usterki? Wysłałem te dwa filmy do serwisanta i czekam na wizytę ale ta jest dopiero za tydzień.
 • #6
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Dziwię się że serwisant jedzie tydzień na naprawę w naszym województwie taki naprawy max 1-2dni wręcz od ręki... popularny znany model dla serwisu.
 • #7
  Sagan07
  Level 10  
  Serwisant jedzie od 23 grudnia. Takie są terminy i to u większości dostępnych serwisantów.
 • #8
  BrodowskiG
  Level 22  
  Jak będzie diagnoza to napisz co było.
 • #9
  Sagan07
  Level 10  
  Pan z serwisu stwierdził, że to na 99% zawór 3D. Niestety usterki nie udało się odtworzyć w trakcie wizyty, więc wymiana na gwarancji nie była możliwa. Zostawił otwartą obudowę i powiedział, że jak problem wystąpi żebym nagrał filmik co ułatwi namierzenie miejsca tego dźwięku. Jedyne co zmienił to ustawił pompę w tryb automatyczny dzięki czemu piec pracuje znacznie ciszej i dużo rzadziej się uruchamia (co minimalizuje możliwość wystąpienia usterki). Koszt wizyty to 130 zł.
 • #11
  Sagan07
  Level 10  
  No niestety. Czy ktoś orientuje się jaki jest koszt wymiany takiego zaworu? Bo jeżeli to kwestia 200-300 zł to wymienię odpłatnie żeby mieć spokój.
 • #12
  BrodowskiG
  Level 22  
  Siłownik kosztuje 223zł netto, łatwa wymiana.
 • #13
  Sagan07
  Level 10  
  Dzisiaj około 2:50 problem wystąpił ponownie: https://www.youtube.com/watch?v=hqCtSXig8gU

  Na filmie wyraźnie słychać, że dźwięk wydobywa się z zaworu 3D. Moje nieudolne próby zmiany mocy pompy nie zmieniały tego dźwięku, więc pompę można wykluczyć z grona podejrzanych. Sprawa zgłoszona już do serwisu. Prawdopodobnie skończy się na gwarancyjnej wymianie zaworu.
 • #14
  BrodowskiG
  Level 22  
  Mogłeś wyciagnac wtyczke z silownika i juz bys wiedzial
 • #15
  Sagan07
  Level 10  
  Wymiana zaworu rozwiązała całkowicie problem. Piec od 3 tygodni działa bez problemu. Dziękuje wszystkim za pomoc :)