Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369

dziki31 15 Jan 2019 14:44 6162 89
Altium Designer Computer Controls
  • #31
    marian paszek
    Level 19  
    Ok ale zapomniał kol. dodać na który sterownik się zdecydował. Może jakiś schemacik całości by cokolwiek wyjaśnił dla potomności ? :cry:
  • Altium Designer Computer Controls
  • #32
    aksakal
    Tube devices specialist
    Przy którym napięciu sieci otrzymałeś 16.8V?
  • #34
    aksakal
    Tube devices specialist
    Przedstawiam ci schemat prostownika dla ładowania akumulatora z regulacją prądu i funkcją wspomagania produkcji ZSRR. Są wykorzystane 2 mostki po 35A zjednoczonych równolegle, które lepiej zamienić na mostek 100A . Schemat regulacji prądu bez problemów można uzupełnić schematem ograniczenia napięcia, który po zakończeniu ładowania będzie podtrzymywała prąd ładowania na poziomie prądu samo rozładowania akumulatora. Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369
  • #36
    Anonymous
    Anonymous  
  • #37
    aksakal
    Tube devices specialist
    I że ci da ten bezpiecznik B16 w plusie ? Spłonie w okamgnienie przy rozruchu ! Bezpiecznik przy ładowaniu masz w minusie!.
  • #38
    dziki31
    Level 12  
    Oczywiście masz rację . . . Moje niedopatrzenie, chodziło mi o zastąpienie bezpiecznika 10A bezpiecznikiem B16A

    Dodano po 2 [godziny] 46 [minuty]:

    Kol. akskal przejrzałem chyba wszystkie Twoje posty związane z tym tematem. Wiedza ogromna i godna podziwu. Jak wcześniej pisałem, potrzebuje prostownika z automatycznym odłączeniem na prąd do 20 A /ładowanie akumulatora 180Ah/ W jednym z Twoich postów znalazłem ten schemat : https://obrazki.elektroda.pl/3560624700_1442755133.jpg Jest tu wszystko co potrzebuję i myślę że po niewielkich zmianach na podstawie schematu który przedstawiłeś w moim temacie można było by go przerobić do rozruchu, gdyby przedłużyć linię A - tyko do rozruchu a ładowanie pozostawić. Dobrze myślę ?
  • Altium Designer Computer Controls
  • #39
    marian paszek
    Level 19  
    1 Przeczytałem jeszcze x temat i nie znalazłem nigdzie w tym tem. takowego linku od kol Aksakal . .Kol. dokładnie przeczyta link do tem. który podałem .O ile pamiętam jest tam stwierdzenie autora że stanowczo odradza próbę odpalania skutera z tego schematu . Skuter nie potrzebuje tyle prądu co rozrusznik samochodu .
    2 Dokładnie przeanalizuj schemat .
    W trybie automatyki ładowania zachowuje się znakomicie, ma zabezpieczenie przed zamianą biegunów ,steruje ładowaniem z histerezą -wł.-wył.Na nie podłączonym aku na jego zaciskach nie ma prądu .
    W trybie ręcznym jest typowym zasilaczem pozbawionym wszelkich zabezpieczeń.
    trzeba to dobrze przemyśleć tak aby na gałęzi rozruchu był prąd o żądanym napięciu z pominięciem zacisku -sterownika . Mówiąc krótko potrzebny jest 3 zacisk z pominięciem amperomierza i odcięciu sterownika . tyle ze napięcie może być za wysokie więc należało by je odpowiednio obniżyć by było przełączanie uzwojeń na pierwotnym z jednoczesnym odcięciem toru sterownika a konkretnie diody d1









    .
  • #40
    Anonymous
    Anonymous  
  • #41
    Anonymous
    Anonymous  
  • #43
    marian paszek
    Level 19  
    Dokładnie -ale cały czas chcesz mieć funkcję rozruchu lub jego wspomagania a ten sterownik się do tego niespecjalnie się nadaje !!!!!!!!.W trybie ręcznym ewentualnie możesz go wykorzystać ale musisz obejść amperomierz .Potrzebny 3 zacisk na - pomijający amperomierz.
  • #44
    dziki31
    Level 12  
    Dla ścisłości schemat pobrany z postu kol. aksakal, temat: "Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia" post #24 z dnia 20 Wrz 2015 15:43

    Dodano po 14 [minuty]:

    Wzorem schematu który zamieścił kol. aksakal do tego schematu dołożyłbym trzecie wyjście tylko do rozruchu, pomijający amperomierz

    Dodano po 19 [minuty]:

    Czy po modyfikacji powyższego schematu dołożyłem trzecią linię do rozruchu będzie działać ? Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369
  • #45
    Anonymous
    Anonymous  
  • #46
    aksakal
    Tube devices specialist
    Jeśli zamierzasz zrealizować ten schemat to na zdjęciu wariant wykonania PCB. Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369
  • #48
    Anonymous
    Anonymous  
  • #50
    aksakal
    Tube devices specialist
    Tyrystor wybieramy w zależności od wymaganego prądu ładowania. Przy prądzie 15-20A używam T122-25 - 25A. Do wymiany można użyć 2N683 - 685.
  • #51
    marian paszek
    Level 19  
    Tak tylko do rozruchu w tym układzie należało by jeszcze obniżyć napięcie zasilania mostka w przypadku rozruchu .Konieczne jest stosowanie przełącznika na str. pierwotnej lub wtórnej .
  • #53
    marian paszek
    Level 19  
    Jak znam ruskie prostowniki wysoko-prądowe to do przełączania na pierwotnym używali obrotowych przełączników pakietowych takich jak były w starych pralkach typu frania,światowid . Osobiście eksploatowałem przez prawie 30 lat ruskie prostowniki do ładowania aku nagrzewnicy benzynowej O,30 .O ile mnie pamięć nie myli był tam pakieciak na 8pozycji a max prądu jaki oddawał to 50A.Nikt tego tak wysoko nie kręcił bo seleny śmierdziały niemiłosiernie .Nie wiemy niestety jakie jest uderzenie prądowe w mom. włączenia transformatora .Pomierzyć i dać ze słusznym zapasem .
  • #54
    Rafael22
    Level 21  
    marian paszek wrote:
    Jak znam ruskie prostowniki wysoko-prądowe to do przełączania na pierwotnym używali obrotowych przełączników pakietowych .....

    marian paszek wrote:
    .... O ile mnie pamięć nie myli był tam pakieciak na 8pozycji a max prądu jaki oddawał to 50A....


    Chodzi Ci o taki pewnie:
    Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369

    Tylko nie potrzebnie wprowadzasz z lekka w błąd, że przez niego przechodzi 50A, w końcu jest na stronie pierwotnej trafa to tylko kilka A.

    Do Autora tematu dodam, że lekko nie będzie połączyć płytkę regulatora z przewodami 10mm2 czy grubszymi. Do tego będziesz musiał dać mostek z przewodu 10mm2 na ścieżce PLUS płytki regulatora. Musisz dać duży radiator na mostek i tyrystor oraz wentylator chłodzący radiator.

    Wykonałem ten regulator do prostownika bez funkcji rozruchu dodałem buzer informujacy o błędnie podłączonym aku. U mnie płytka wygląda tak:
    Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369
  • #55
    Anonymous
    Anonymous  
  • #57
    marian paszek
    Level 19  
    To nie jest ten pakieciak o którym pisałem . Pisałem o przełączniku ze złaczami śrubowymi .kazda sekcja w zamkniętej obudowie ceramicznej .
    Bałbym się taki założyć do prostownika z rozruchem .
  • #58
    dziki31
    Level 12  
    Teraz już wszystko wiem. Trafo nawinięte płaskownikiem 7.1 x 2.4 - 30 zwoi, daje napięcie 16,77V

    Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

    kol. Aksakal dysponujesz może wzorem płytki regulatora do odbicia na laminacie. Próbuje go sam przekształcić, tak aby pozostał tylko wzór ścieżek, ale nie wychodzi mi to tak dobrze w painicie jak bym chciał. Zainstalowałem sobie też Kicad, ale to już całkiem czarna magia dla mnie.
  • #59
    marian paszek
    Level 19  
    Ale w czym problem? Przecież wystarczy wzmocnić scieżki prądowe poprzez poszerzenie scieżek i wzmocnienie drutem lub linka 6mm i powinno hulać .Co prawda nie ma tu scieżki do rozruchu ale przecież można ją wyprowadzić od mostka np. taśma w koszulce termokurczliwej tyle że wówczas sciezke + wzmocnić również taśma o słusznym rozmiarze i to pcb powinno działać bez problemu .Tyrystor wywalić z płytki na dobry radiator o słusznych rozmiarach i to całe przeróbki . zawsze można dodać wymuszone chłodzenie wentylatorem z regulacją obrotów
    na mosfecie w miarę wzrostu temp.radiatora .Układ prosty jak drut .Jak co to dysponuję sprawdzonym i dobrze działającym schem .który zastosowałem w balancerze w-g str Zajca .Sprawdzi się i w tym układzie .