Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369

dziki31 15 Jan 2019 14:44 6162 89
Altium Designer Computer Controls
 • #31
  marian paszek
  Level 19  
  Ok ale zapomniał kol. dodać na który sterownik się zdecydował. Może jakiś schemacik całości by cokolwiek wyjaśnił dla potomności ? :cry:
 • Altium Designer Computer Controls
 • #32
  aksakal
  Tube devices specialist
  Przy którym napięciu sieci otrzymałeś 16.8V?
 • #34
  aksakal
  Tube devices specialist
  Przedstawiam ci schemat prostownika dla ładowania akumulatora z regulacją prądu i funkcją wspomagania produkcji ZSRR. Są wykorzystane 2 mostki po 35A zjednoczonych równolegle, które lepiej zamienić na mostek 100A . Schemat regulacji prądu bez problemów można uzupełnić schematem ograniczenia napięcia, który po zakończeniu ładowania będzie podtrzymywała prąd ładowania na poziomie prądu samo rozładowania akumulatora. Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369
 • #36
  Anonymous
  Anonymous  
 • #37
  aksakal
  Tube devices specialist
  I że ci da ten bezpiecznik B16 w plusie ? Spłonie w okamgnienie przy rozruchu ! Bezpiecznik przy ładowaniu masz w minusie!.
 • #38
  dziki31
  Level 12  
  Oczywiście masz rację . . . Moje niedopatrzenie, chodziło mi o zastąpienie bezpiecznika 10A bezpiecznikiem B16A

  Dodano po 2 [godziny] 46 [minuty]:

  Kol. akskal przejrzałem chyba wszystkie Twoje posty związane z tym tematem. Wiedza ogromna i godna podziwu. Jak wcześniej pisałem, potrzebuje prostownika z automatycznym odłączeniem na prąd do 20 A /ładowanie akumulatora 180Ah/ W jednym z Twoich postów znalazłem ten schemat : https://obrazki.elektroda.pl/3560624700_1442755133.jpg Jest tu wszystko co potrzebuję i myślę że po niewielkich zmianach na podstawie schematu który przedstawiłeś w moim temacie można było by go przerobić do rozruchu, gdyby przedłużyć linię A - tyko do rozruchu a ładowanie pozostawić. Dobrze myślę ?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #39
  marian paszek
  Level 19  
  1 Przeczytałem jeszcze x temat i nie znalazłem nigdzie w tym tem. takowego linku od kol Aksakal . .Kol. dokładnie przeczyta link do tem. który podałem .O ile pamiętam jest tam stwierdzenie autora że stanowczo odradza próbę odpalania skutera z tego schematu . Skuter nie potrzebuje tyle prądu co rozrusznik samochodu .
  2 Dokładnie przeanalizuj schemat .
  W trybie automatyki ładowania zachowuje się znakomicie, ma zabezpieczenie przed zamianą biegunów ,steruje ładowaniem z histerezą -wł.-wył.Na nie podłączonym aku na jego zaciskach nie ma prądu .
  W trybie ręcznym jest typowym zasilaczem pozbawionym wszelkich zabezpieczeń.
  trzeba to dobrze przemyśleć tak aby na gałęzi rozruchu był prąd o żądanym napięciu z pominięciem zacisku -sterownika . Mówiąc krótko potrzebny jest 3 zacisk z pominięciem amperomierza i odcięciu sterownika . tyle ze napięcie może być za wysokie więc należało by je odpowiednio obniżyć by było przełączanie uzwojeń na pierwotnym z jednoczesnym odcięciem toru sterownika a konkretnie diody d1

  .
 • #40
  Anonymous
  Anonymous  
 • #41
  Anonymous
  Anonymous  
 • #43
  marian paszek
  Level 19  
  Dokładnie -ale cały czas chcesz mieć funkcję rozruchu lub jego wspomagania a ten sterownik się do tego niespecjalnie się nadaje !!!!!!!!.W trybie ręcznym ewentualnie możesz go wykorzystać ale musisz obejść amperomierz .Potrzebny 3 zacisk na - pomijający amperomierz.
 • #44
  dziki31
  Level 12  
  Dla ścisłości schemat pobrany z postu kol. aksakal, temat: "Budowa prostownika 20A z regulacją napięcia" post #24 z dnia 20 Wrz 2015 15:43

  Dodano po 14 [minuty]:

  Wzorem schematu który zamieścił kol. aksakal do tego schematu dołożyłbym trzecie wyjście tylko do rozruchu, pomijający amperomierz

  Dodano po 19 [minuty]:

  Czy po modyfikacji powyższego schematu dołożyłem trzecią linię do rozruchu będzie działać ? Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369
 • #45
  Anonymous
  Anonymous  
 • #46
  aksakal
  Tube devices specialist
  Jeśli zamierzasz zrealizować ten schemat to na zdjęciu wariant wykonania PCB. Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369
 • #48
  Anonymous
  Anonymous  
 • #50
  aksakal
  Tube devices specialist
  Tyrystor wybieramy w zależności od wymaganego prądu ładowania. Przy prądzie 15-20A używam T122-25 - 25A. Do wymiany można użyć 2N683 - 685.
 • #51
  marian paszek
  Level 19  
  Tak tylko do rozruchu w tym układzie należało by jeszcze obniżyć napięcie zasilania mostka w przypadku rozruchu .Konieczne jest stosowanie przełącznika na str. pierwotnej lub wtórnej .
 • #53
  marian paszek
  Level 19  
  Jak znam ruskie prostowniki wysoko-prądowe to do przełączania na pierwotnym używali obrotowych przełączników pakietowych takich jak były w starych pralkach typu frania,światowid . Osobiście eksploatowałem przez prawie 30 lat ruskie prostowniki do ładowania aku nagrzewnicy benzynowej O,30 .O ile mnie pamięć nie myli był tam pakieciak na 8pozycji a max prądu jaki oddawał to 50A.Nikt tego tak wysoko nie kręcił bo seleny śmierdziały niemiłosiernie .Nie wiemy niestety jakie jest uderzenie prądowe w mom. włączenia transformatora .Pomierzyć i dać ze słusznym zapasem .
 • #54
  Rafael22
  Level 21  
  marian paszek wrote:
  Jak znam ruskie prostowniki wysoko-prądowe to do przełączania na pierwotnym używali obrotowych przełączników pakietowych .....

  marian paszek wrote:
  .... O ile mnie pamięć nie myli był tam pakieciak na 8pozycji a max prądu jaki oddawał to 50A....


  Chodzi Ci o taki pewnie:
  Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369

  Tylko nie potrzebnie wprowadzasz z lekka w błąd, że przez niego przechodzi 50A, w końcu jest na stronie pierwotnej trafa to tylko kilka A.

  Do Autora tematu dodam, że lekko nie będzie połączyć płytkę regulatora z przewodami 10mm2 czy grubszymi. Do tego będziesz musiał dać mostek z przewodu 10mm2 na ścieżce PLUS płytki regulatora. Musisz dać duży radiator na mostek i tyrystor oraz wentylator chłodzący radiator.

  Wykonałem ten regulator do prostownika bez funkcji rozruchu dodałem buzer informujacy o błędnie podłączonym aku. U mnie płytka wygląda tak:
  Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369
 • #55
  Anonymous
  Anonymous  
 • #57
  marian paszek
  Level 19  
  To nie jest ten pakieciak o którym pisałem . Pisałem o przełączniku ze złaczami śrubowymi .kazda sekcja w zamkniętej obudowie ceramicznej .
  Bałbym się taki założyć do prostownika z rozruchem .
 • #58
  dziki31
  Level 12  
  Teraz już wszystko wiem. Trafo nawinięte płaskownikiem 7.1 x 2.4 - 30 zwoi, daje napięcie 16,77V

  Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

  kol. Aksakal dysponujesz może wzorem płytki regulatora do odbicia na laminacie. Próbuje go sam przekształcić, tak aby pozostał tylko wzór ścieżek, ale nie wychodzi mi to tak dobrze w painicie jak bym chciał. Zainstalowałem sobie też Kicad, ale to już całkiem czarna magia dla mnie.
 • #59
  marian paszek
  Level 19  
  Ale w czym problem? Przecież wystarczy wzmocnić scieżki prądowe poprzez poszerzenie scieżek i wzmocnienie drutem lub linka 6mm i powinno hulać .Co prawda nie ma tu scieżki do rozruchu ale przecież można ją wyprowadzić od mostka np. taśma w koszulce termokurczliwej tyle że wówczas sciezke + wzmocnić również taśma o słusznym rozmiarze i to pcb powinno działać bez problemu .Tyrystor wywalić z płytki na dobry radiator o słusznych rozmiarach i to całe przeróbki . zawsze można dodać wymuszone chłodzenie wentylatorem z regulacją obrotów
  na mosfecie w miarę wzrostu temp.radiatora .Układ prosty jak drut .Jak co to dysponuję sprawdzonym i dobrze działającym schem .który zastosowałem w balancerze w-g str Zajca .Sprawdzi się i w tym układzie .